Berlingowcy w Powstaniu Warszawskim. Walki na Pradze i przyczółku czerniakowskim we wrześniu 1944 roku (okładka  miękka, 09.2020)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Berlingowcy i ich skromny udział w Powstaniu Warszawskim wciąż budzą kontrowersje. Mierząc się z uproszczonymi mitami, autor opowiada o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w walczącej stolicy we wrześniu 1944 roku. W tym czasie Czerniaków był jedyną dzielnicą z dostępem do Wisły zajętą przez powstańców, zza której miała przyjść wyczekiwana pomoc żołnierzy radzieckich i walczących u ich boku żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Mimo zaciekłych ataków ze strony niemieckiej powstańcom udało się wytrwać na przyczółku do momentu zajęcia warszawskiej Pragi przez oddziały polskie i radzieckie. Jeszcze tego samego dnia na Czerniaków dotarli pierwsi żołnierze 3 Dywizji Piechoty, którzy otrzymali rozkaz wsparcia powstańców w walce z Niemcami. Zdaniem niektórych historyków Stalin, akceptując ten rozkaz, celowo wysłał polskich żołnierzy na pewną śmierć. Na podstawie materiałów źródłowych i licznych wspomnień autor opisał zarówno sytuację powstańców na początku września 1944 roku, jak też zdobywanie warszawskiej Pragi przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty i walki żołnierzy 3 Dywizji Piechoty na Przyczółku Czerniakowskim. Równocześnie, jak zaznacza we wstępie, stara się rzucić nowe światło na wydarzenia, które przez ponad 70 lat nie doczekały się rzetelnego omówienia.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1248873492
Tytuł: Berlingowcy w Powstaniu Warszawskim. Walki na Pradze i przyczółku czerniakowskim we wrześniu 1944 roku
Autor: Łuczniewski Mikołaj
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 368
Data premiery: 2020-09-08
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 32 x 147
Okres historyczny: Polska i Polacy podczas II wojny
Indeks: 36169870
średnia 5
5
14
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
18-01-2021 o godz 10:27 przez: Radosław
POPKULTUROWY KOCIOŁEK > Podstawą do stworzenia recenzowanej książki, była praca magisterska autora Mikołaja Łuczniewskiego, który w pewnym momencie postanowił ją znacznie rozszerzyć i zaoferować wyniki swoich badań szerszemu gronu odbiorców. Dzięki temu mamy okazję poznać realia niektórych wydarzeń oparte na licznych dokumentach archiwalnych oraz wspomnieniach ocalałych żołnierzy i ludności cywilnej. Kolejne rozdziały w ujęciu chronologicznym opisują w sposób dość szczegółowy tragizm tamtych dni. Całość treści zaczyna się tutaj 1 września 1944 roku, czyli już w trakcie Powstania Warszawskiego. Twórca początkowo mocno skupia się na Czerniakowie, jako jedynej części miasta przyległem do Wisły, którą opanowali powstańcy. Późniejsze rozdziały skupiają się między innymi na walkach 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w zdobyciu Pragi, desancie żołnierzy 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta na przyczółek Czerniakowski, walkach 8 Pułku Piechoty o zdobycie przyczółku pomiędzy przeprawami przez Wisłę, kończąc na odwrocie sił i próbie oceny opisanych wydarzeń przez pryzmat bilansu strat. Tak jak zostało to już wspomniane kanwą do powstania książki była praca magisterska, całość ma więc charakter mocno naukowy. Autor skupia się tutaj głównie na prezentacji działań militarnych. Opisuje on szczegółowo ruchy wojsk, działania jednostek, akcje poszczególnych formacji. Nie jest więc to lektura łatwa, ale na pewno należy uznać ją za solidną dawkę wiedzy historycznej opartej na twardych faktach. Nie brakuje tutaj również obszerniejszych odwołań do wspomnień żołnierzy i ludności cywilnej, którym udało się przetrwać to piekło. Fragmenty te doskonale pokazują dramatyzm walk i trudy podejmowania niektórych decyzji. Dobrze pokazane są odczucia cywili w stosunku do powstańców, które potrafiły zmienić się diametralnie w przeciągu trwania potyczek w mieście. W niektórych fragmentach można również zobaczyć między innymi obraz niektórych „Niemców” siłą wcielonych do armii okupanta, którzy zachowali swoje człowieczeństwo czy żołnierzy AWP, dla których walkę często przysłaniał alkohol. Twórca nie stara się tutaj nikogo wybielać czy pudrować rzeczywistości przedstawiając wszystko takim, jakim było. Autor zajmuje się tutaj Berlingowcami w czysto militarnym aspekcie ich udziału w walkach powstańczych. Prawie w ogóle nie decyduje się on na dodanie do swojej pracy pewnego politycznego tła, które miało wpływ na to, jak byli i są oni postrzegani przez cześć społeczeństwa. Można uznać to za mało niedociągnięcie, z drugiej jednak strony książka skupia się na militarnych aspektach, więc pewne pominięcia są naturalne. Twórca serwuje tutaj archiwistyczno-naukową mieszankę treści, która powinna mocno zaciekawić osoby pasjonujące się okresem II Wojny Światowej. Bezsprzecznie więc Berlingowcy w Powstaniu Warszawskim są publikacją, która pokazuje ważną cześć historii naszego kraju, o której należy pamiętać i ciągle o niej rozmawiać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2020 o godz 10:59 przez: Anonim
Bardzo potrzebna książka. Dobrze, że ktoś poruszył ten temat, który dziś sprawia wrażenia wyklętego. dużo materiału źródłowego, a co najważniejsze nowe spojrzenie na wydarzenia, które chyba jeszcze nie miało rzetelnego opracowania. Lektura obowiązkowa, dla każdego kto interesuje się Powstaniem Warszawskim i II Wojną Światową.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-09-2021 o godz 09:32 przez: Stefan
Niestety mało jest na naszym rynku książek poruszających rolę LWP w walce z Niemcami podczas II wojny, szczególnie tych napisanych po 1989 roku . Ta publikacja trochę wypełnia lukę, jest dobrze i sprawnie napisana. Autor wykorzystał dużo ciekawego materiału, szczególnie wspomnień.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Łuczniewski Mikołaj

Polska. Dzieje mężnego narodu
okładka  twarda, 10.2018
4/5
(4/5) 1 recenzja

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Wybór Zofii
5/5
37,01 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień zbrodni
5/5
30,27 zł
44,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego