Auroville. Miasto z marzeń (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 29,17 zł

29,17 zł 44,99 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

W związku z dużą liczbą zamówień, nie gwarantujemy dostawy produktów z oferty Empik przed Mikołajkami. Przepraszamy.
Zamówienia od innych firm, sprzedających na Empik.com, są realizowane na bieżąco. Pamiętaj, że zakupy od ręki zrobisz w salonach Empik!

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Boni Katarzyna Książki | okładka twarda
29,17 zł
asb nad tabami
Boni Katarzyna Książki | okładka twarda
27,55 zł
asb nad tabami
Wężyk Katarzyna Książki | okładka miękka
31,50 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Miejsce akcji (dosłownie): Auroville. Miasto w Indiach w stanie Tamilnadu, sto czterdzieści pięć kilometrów na południe od Chennai, dziesięć kilometrów na północ od dawnej francuskiej kolonii Pondicherry, pięć kilometrów na zachód od Zatoki Bengalskiej.

Miejsce akcji (dosłownie i metaforycznie): Miasto, w którym można się zgubić, bo nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Las, który kiedyś był czerwoną pustynią, a wcześniej lasem. Jałowa ziemia, na której Tamilowie – zubożałe duchy dawnej świetności królestw południa – opowiadają sobie legendę o przybyszach z zachodu przynoszących dobrobyt. Miasto ukryte w dżungli, w którym przybysze z zachodu trochę tęsknią za pustką i trochę obawiają się przyszłości. Niewielki płaskowyż, z którego do niedawna widać było morze, a który stał się miejscem eksperymentu. Eksperymentu i na rzeczywistości i na marzeniach.

Miejsce akcji (metaforycznie): poszukaj w sobie.

Czas akcji: Trochę ponad pięćdziesiąt lat. Cała wieczność. Jedno życie.

Bohaterowie dramatu:

Matka. Dziecko. Rzesze poszukujących (niektórzy coś znajdują, inni nie). Zrealizowana utopia. Ego. Iluzja. Marzenia. Rzeczywistość. Ty.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Auroville. Miasto z marzeń
Tytuł oryginalny: Auroville. Miasto z marzeń
Autor: Boni Katarzyna
Wydawnictwo: Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-06-30
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 135
Indeks: 34787199
średnia 4,5
5
31
4
16
3
1
2
3
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
35 recenzji
5/5
21-07-2020 o godz 14:45 przez: Ewelina
Obowiązkowa lektura dla fanow Indii oraz dla wszystkich zainteresowanych rozwojem, poszukiwaniem swojej drogi w życiu. To opowieść o uniwersalnych ludzkich doświadczeniach.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
08-08-2020 o godz 18:32 przez: Agnieszka
Auroville to miejsce, o którym wcześniej raczej nie słyszałam, a teraz wiem o nim całkiem sporo, wszystko zasługą Katarzyny Boni. W mieście ludzkiej jedności, wiary i ciężkiej pracy, na pustynnym skrawku Indii, miał się narodzić nowy gatunek człowieka (nie składajcie tych kropek, proszę). Czy ten eksperyment się powiódł? Początek istnienia tego utopijnego planu był obiecujący. 124 przedstawicieli przybyłych z całego świata przywiozło ze sobą ziemię ze swoich krajów, by stworzyć nowy "organizm". Auroville, Miasto Świtu (tu pięknie korespondująca z nazwą okładka książki), miało nie należeć do nikogo i być domem dla wszystkich, bez względu na wyznanie, kolor skóry, stan majątkowy czy polityczne przekonania. Matka, główna inicjatorka tego przedsięwzięcia, ustaliła, że w Auroville nie będzie nazwisk, własności, policji (!!!), sędziów i więźniów. Nie będzie pieniędzy ani religii. Wierzyła w moc boskiej prawdy, która kieruje człowiekiem ku jego przeznaczeniu. Wynikające po drodze problemy miały rozwiązywać się same. Autorka podzieliła książkę na dwie części. W pierwszej czytelnik zapoznaje się z historią tego miejsca, z jego burzliwymi dziejami, które powoli kształtują obraz, jaki nosiła w sobie Matka. Obraz ten niestety odbiega od ideału. Założenia okazują się trudne w realizacji, zamiast jedności i jednomyślności tworzą się przeciwległe fronty, niemal na każdej płaszczyźnie życia miasta. Mimo ludzkich zawirowań nieustannie trwały prac nad zalesianiem terenu, bo las to życie. Tak właśnie na pustyni wyrosło 3 miliony drzew, a wraz z nimi powróciła fauna i flora. Godną pochwały "polityką" jest ograniczenie plastiku (każdy ma jedną butelkę i uzupełnią ją w dystrybutorach) oraz czerpanie energii ze źródeł odnawialnych (energia fotowoltaiczna). Ostatecznie, po 50. latach aurowillskie założenie o społeczności bez podziałów przepadło z kretesem. Neokolonialne rozwarstwienia są dziś obecne, czego dowodem jest choćby stołówka, oddzielna dla "uduchowionych" przybyszy z Zachodu, i druga, dla taniej siły roboczej. Bardzo ciekawą postacią jest sama Matka, francuska Blanche Rachel Mirra Alfassa, okultystka uznana za duchowe guru. Jej siła przekonywania rzeczywiście robi wrażenie. Patrząc na jej zdjęcie, nawet ja czuję się nieswojo. Szczerze, nie chciałabym jej spotkać na swojej drodze. Katarzyna Boni po raz kolejny zabiera czytelnika w odległe, nieznane rewiry i robi to w sposób mistrzowski. Koniecznie poznajcie ten kawałek świata. IG @angelkubrick
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-08-2020 o godz 08:07 przez: w_i_o_l_a_a__
28 lutego 1968 roku na czerwonej pustyni nad Zatoką Bengalską, która kiedyś była tropikalnym lasem przetrzebionym do zera przez europejskich kolonizatorów, spotkali się przedstawiciele 124 państw z całego świata, w tym również PRL, by wmurować kamień węgielny pod miasto przyszłości. Miasto bez własności, bo należące do całej ludzkości. Miasto bez pieniędzy, bo każdy za swoją pracę dostanie tam wszystko, czego potrzebuje. Bez szkół, bo całe będzie szkołą, a dzieci same będą wiedzieć, czego chcą się nauczyć. Bez sądów i policji, bo wspólnota sama rozwiąże wszystkie konflikty. Miasto, w którym dojdzie do świadomej ewolucji i narodzi się nowy człowiek. Auroville, wytwór wyobraźni i marzenie jednej kobiety, Matki, która podążając za myślą swojego towarzysza, Śri Aurobindo, ten sen spełniła rękami niezliczonych wolontariuszy. Dziś, po przeszło 50 latach, to nadal żywy projekt, który cały czas rośnie. Nie wszystko poszło zgodnie z pierwotnymi założeniami. Obecnie więcej tu ekologii niż pracy nad nową świadomością. To już nie jest pustynia, tylko znów tropikalny las. Ale to wciąż działająca utopia. Katarzyna Boni opisuje Auroville z perspektywy osoby, która spędziła tam w sumie kilkanaście miesięcy. To pasjonujący i niesłychanie ciekawy reportaż, od którego nie mogłam się oderwać. Jest żywy, głęboki, poruszający i mądry. Miejscami magiczny, bardzo sugestywny. Wręcz miałam chęć odganiać te wszystkie owady rojące się nad notatkami podczas jego powstawania. Podziwiam ogrom pracy i niezwykłą staranność, jaką autorka włożyła w to dzieło. Wszystko jest idealnie podzielone, wyjaśnione i udokumentowane, a jednocześnie nie odczułam nawet cienia znużenia. Zazdroszczę też tych wszystkich rozmów z postaciami zawartymi na jego stronach. W książce pewnie w niezamierzony sposób pobrzmiewają echa "Wilka stepowego" Hermana Hesse. Jest ona jak to miasto i jak nasze życie nigdy niekończącą się drogą. Brawo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-08-2020 o godz 10:08 przez: Lidia
"Auroville", to zbiór spójnych reportaży z Indii. Bohaterem reportaży jest miasto idea, utopia wraz z mieszkańcami, którzy stworzyli je, zbudowali i zanieszkali w nim. Historia opiera się na spotkaniu Aurobindo Ghose indyjskiego mistyka i filozofa oraz Mirry Alffasy, wyemancypowanej myślicielki i wizjonerki żydowskiego pochodzenia. Spotkanie tych dwóch osobowości opierało się na stworzeniu nowego lepszego świata, stało się jednocześnie zalążkiem prężnego ruchu filozoficzno - medytacyjngo, czego efektem był pomysł na "miasto, którego potrzebuje ziemia". Ta idea - utopia ziściła się w 1968 roky, kiedy to położono kamień węgielny pod Auroville. Ten rok ma szczególne znaczenie, gdyż świat przeżywa społeczno-polityczne trzesięnie Ziemi Schyłek wojny wietnamskiej, kontestacyjny ruch hippies, rewolucyjne i lewackie bunty młodych, niezgoda na neokolonializm i wyzysk, pacyfizm, emancypacja seksualna, gwałtowne zmiany społeczno-kulturowe, dostępność środków psycho i halucynacyjnych tworzyły niesamowicie wybuchową mieszankę. Wentylem bezpieczeństwa stawała się ucieczka od cywilizacji w świat medytacji i kontemplacji. Właśnie Indie zdawały się być takim miejscem, kraj wielu ras i narodów, religii i wierzeń, pełen podziałów społecznych stały się azylem. Azylem dla obieżyświatów ale i celebrytów wyalienowanych outsiderów, marzycieli - fantastów oraz szukających wyciszenia intelektualistów. Dla nich, ludzi z różnych krajów, chcących żyć w harmonii była koncepcja Auroville. W książce Katarzyna Boni wykorzystuje własne wrażenia i doznania z licznych pobytów w Indiach i Auroville. Rozmawia z mieszkańcami, pierwszymi osadnikami i ich potomkami, przywódcami i guru różnych wspólnot. Posiłkuje się różnorodną bibliografią, co daje całości statut fabularyzowanego dokumentu. Lektura Auroville jest warta całego poświęconego jej czasu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-08-2020 o godz 00:00 przez: AmeliaBachleda
Bardzo podobała mi się ta książka, ponieważ obraz miasta jaki został w niej przedstawiony jest niebywały. Trudno oderwać się od tej książki, ponieważ Katarzyna Boni kreuje nam miasto- Auroville, niczym labirynt, od którego nie można się oderwać. Dla mnie jest to książka, która zachwyca i sprawia, że zupełnie inaczej zaczęłam patrzeć na miasto. Fajnie, ze cała akcja rozgrywa się w Indiach, które dla mnie zawsze były miejscem niezwykle tajemniczym i niepowtarzalnym. Każdy z Was znajdzie w tej książce coś dla siebie. Ja jestem pod jej ogromnym wrażeniem, zdecydowanie polecam wszystkim fanom miast.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-07-2020 o godz 09:54 przez: Anonim
Wow, nie spodziewałam się, że książka tego gatunku mi się spodoba. Zaczęłam nieco niechętnie, ale już po kilku stronach tak zachwycił mnie opis miejsca, kultury, rozwoju, że nie mogłam się oderwać. Nie znałam wcześniej autorki, a jej styl pisania bardzo mi odpowiada. Nie chciałam też podczas czytania sprawdzać w google opisywanego miejsca, aby nie tracić możliwości jego wyobrażenia sobie. Przyznam, że książki Ganbare! Warsztaty umierania nie czytałam, ale po tej lekturze chętnie po nią sięgnę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-07-2020 o godz 12:29 przez: Anonim
To nie jest przewodnik turystyczny, a raczej mentalny, świadomościowy, który naprawdę konsumuję teraz z wielką otwartością na "innych" i rozbudza wyobraźnię. Nie jest mentorskim i nie mówi dydaktycznym tonem: Jak żyć? Po prostu poprzez doświadczenie, tak inaczej skonstruowanej rzeczywistości pozwala kwestionować tą, w której my funkcjonujemy. Im więcej wiem o nich, tym więcej chcę o sobie, bez duchowych popłuczyn! :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-07-2020 o godz 13:08 przez: Karol
Frapująca rzecz. utopie realizowane w rzeczywistości zawsze mają w sobie coś tajemniczego. Cenię sobie fakt, że autorka nie ocenia, jedynie stara się opisać to specyficzne indyjskie Miasto nadzorowane przez MATKĘ. W dodatku na końcu książki możemy znaleźć źródła z których Boni korzystała. Dobry temat i rzetelność - zacne połączenie, w sam raz na wakacyjną rozkminkę..
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-07-2020 o godz 09:34 przez: aneta
Reportaż jakich mało. Świetnie ujęcie tematu dzięki bezpośredniej perspektywie. Dużo jest teraz książek podróżniczych jednak nikt nie spędził tyle czasu w jednym miejscu co autorka. Auroville przypomina trochę hipisowskie wioski Rainbow, które od czasu do czasu pojawiają się w różnych miejscach na świecie. Sama lektura jest bardzo przyjemna i miła. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-07-2020 o godz 07:21 przez: Anonim
Książki pani Kasi Boni kupuje już w ciemno. Auroville jest kolejnym genialnym reportażem od tej pani i kolejną dawka inspiracji. Muszę koniecznie wybrać się do Indii i przekonać się na własnej skórze jak wygląda życie w Auroville. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, skłania do refleksji i daje do myślenia. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2020 o godz 17:58 przez: aneta
O Auroville słyszałam już jakiś czas temu, przy okazji jakiegoś reportażu w tv. Ogólnie bardzo lubię takie klimaty, więc tym bardziej chciałam przeczytać tą książkę. Autorka świetnie wszystko opisała, dobrze się czyta. To typ lektury, która otwiera oczy. Teraz książkę czyta mój mąż i jest podobnego zdania. Polecamy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2020 o godz 22:36 przez: Anonim
To nie jest typowy reportaż - bardziej opowieść o miejscu, marzeniach i mieszkańcach. Często w recenzjach książki czy miejsca Auroville określane jest jako utopia, jednak dla mnie po lekturze to bardziej wizja tego w jakim kierunku moglibyśmy pójść jako ludzkość. Bardzo inspirujaca pozycja na te dziwne czasy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-07-2020 o godz 14:57 przez: Marcel
Bardzo przyjemnie było ruszyć w tą podróż i odpocząć od tych wszystkich polskich spraw. Jak dla mnie to reportaż komplety, który poszerza horyzonty, pozwala pogrzebać w swoim wnętrzu, ale też daje wiedzę o częsciach globu większości z nas obcym. Bardo zalecam i myślę, że powinny posypać się nagrody!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-07-2020 o godz 12:53 przez: Anonim
Niesamowite wrażenia. Barwna literatura. Ciekawy język oraz głębokie przeżycie. Książka wywołała we mnie mnóstwo emocji, przeniosłam się do krainy Auroville, tak innej i tak nieznanej mi części świata. Chętnie bym ją kiedyś odwiedziła i na własne oczy zobaczyła jak to wszystko wygląda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-07-2020 o godz 09:09 przez: Anonim
Jako fanka reportażu spotykam się z przeróżnymi tematami i niełatwo mnie zaskoczyć. Tutaj jednak nastąpiło coś, czego zupełnie się nie spodziewałam - tak zaskakująca, dziwa wspólnota, która nam, Polakom, wydaje się niemożliwa. Warto sięgnąć, by dowiedzieć się jak żyje się w Auroville.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2020 o godz 16:29 przez: Maja
Ogólnie zgadzam się z innymi komentującymi, ale nie wiem, czy ktoś zrwócił uwagę na bardzo ciekawy sposób prowadzenia narracji i sam język autorki. Wydaje mi się, że wyrobiła się literacko patrząc z perspektywy poprzedniej książki .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2020 o godz 15:58 przez: Anonim
Ciekawy reportaż dający możliwość poznania rozwoju miasta Auroville, panujących w nim zasad, żyjących w nim ludzi oraz infrastruktury. Stojąca na czele miasta Matka, budząca u wielu niezwykły szacunek, ale i niezrozumienie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2020 o godz 23:11 przez: Agnieszka
Lubię, bardzo lubię reportaże Pani Kasi! A Auroville to kolejny, który był miłą przygodą. To rzeczywiście miasto marzeń, inne niz wszystkie, takie nierealne, a jednak prawdziwe. Może kiedyś uda sie podążyć śladami autorki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2020 o godz 15:15 przez: Anonim
Doskonale odrobiona lekcja z obserwacji i niesztampowa, z ruchomym spojrzeniem o myśleniem, które i w nas się rozbudza. O korzyściach i przeszkodach w istnieniu Państwa Idealnego. Z wieloma emocjami. Działa!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-07-2020 o godz 17:09 przez: Anonim
Po książce "Ganbare! Warsztaty umierania.", która wywołała u mnie bardzo duże emocje skusiłam się na "Auroville. Miasto z marzeń" i nie żałuje. Książka jest niesamowita, opisuje wiele ciekawych historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zwierzę Taddeo Lisa
4.6/5
31,22 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroczny Eros Rusinek Michał
4.6/5
34,77 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ziemia obiecana Obama Barack
4.7/5
42,69 zł
64,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka kochania Wisłocka Michalina
4.4/5
28,00 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tarmosia Samojlik Tomasz
4.9/5
22,68 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kolejne 365 dni Lipińska Blanka
4.4/5
28,00 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grube wióry Pacześ Rafał
4.3/5
28,00 zł
39,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego