Atlas zbuntowany (okładka miękka)

Autor:
Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Co wprawia świat w ruch? Kim jest John Galt? Niszczycielem czy wyzwolicielem? Dlaczego musi toczyć wojnę nie ze swymi wrogami, lecz z tymi, którzy go najbardziej potrzebują? Dlaczego jego najtrudniejsza bitwa musi rozegrać się przeciwko kobiecie, którą kocha? Opowieść o człowieku, który postanowił zatrzymać silnik świata – i uczynił to.

Tytuł: Atlas zbuntowany
Autor: Rand Ayn
Tłumaczenie: Michałowska Iwona
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 1176
Numer wydania: II
Data premiery: 2008-05-06
Rok wydania: 2008
Forma: książka
Indeks: 69158001
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,6
5
22
4
0
3
3
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
12-12-2018 o godz 08:58 baryg dodał recenzję:
Stanowczo „must read” dla każdego zwolennika wolności i indywidualizmu. Innym tez by się przydała. Klasyk. Wydanie nie przesadnie urodziwe ale tu przecież chodzi o treść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-12-2016 o godz 15:16 CeDeROM dodał recenzję:
kazdy powinien przeczytac ta ksiazke oraz inne ksiazki Ayn Rand!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
11-11-2016 o godz 00:08 Katrina dodał recenzję:
Wielcy przemysłowcy znikają, przemysł stopniowo upada, Nowy Jork, jak i całe Stany Zjednoczone popadają w ruinę. Cały naród zaś widząc co się dzieje trwoży się i pyta: kim jest John Galt?
Dagny to kobieta sukcesu: wysoko postawiona, nieugięta i silna próbuje wznieść na szczyt dziedzictwo swoich przodków – olbrzymią linię kolejową – wraz z twórcą pewnego niezwykłego metalu. Świat jednak zdaje się robić wszystko, by jej zaszkodzić. Jej brat stawia przed nią wszelkie możliwe przeszkody, współpracownicy znikają, a zasoby konieczne do tworzenia czegokolwiek powoli znikają z rynku. Co stoi za motywami ludzi, którzy ją otaczają? Czemu przemysł zdaje się zatrzymywać, a świat chyli się ku upadkowi?

Tysiąc sto stron o torach kolejowych. Gdy uświadomiłam sobie za co się zabrałam omal nie załamałam rąk. Ale Atlas Zbuntowany miałam zamiar przeczytać od dawna, od deski do deski – nie mogłam więc się poddać, prawda? I przeczytałam go. W całości. Choć nie powiem, by przeprawa była łatwa i szybka. Nie żałuje jednak ani jednej chwili spędzonej nad tą książką i już za chwilę wyjaśnię Wam dlaczego.
Ayn Rand oddała w ręce czytelnika pozycję nie byle jaką. Dostajemy historię niezwykle przemyślaną i dopracowaną, której przyświeca jeden cel – pokazanie nam filozofii obiektywizmu w praktyce. Czy to jednak oznacza przynudzanie? Nie, zdecydowanie nie!
Świat przedstawiony bazuje na naszym, realnym, jednak nie jest to ta rzeczywistość, która nas otacza. Choć początkowo wydaje się identyczna historia sprawia, że ze zwykłego świata powoli, na naszych oczach, tworzy się antyutopia. I obserwowanie jej jest tak samo fascynujące, jak i bolesne.
Czemu bolesne? Bo choć część z przedstawionych zdarzeń może wydawać się nierealistyczna to przy tym jest... cholernie prawdziwa. Wielokrotnie w czasie czytania myślałam: Ej, moment, przecież on tak nie może myśleć/mówić/robić, by chwilę później uświadomić sobie, że przecież wielokrotnie byłam świadkiem niemal identycznego zachowania w rzeczywistości...
Ayn Rand doskonale obserwowała nasz świat. Była osobą o ciętym języku, szczerze i dobitnie mówiącą o tym, co widzi i co myśli. I dokładnie taki sam jest Atlas. To nie jest leciutka i przyjemna historyjka, a coś, co może odmienić spojrzenie człowieka na rzeczywistość.
Piszę i piszę... a nic nie mówię o bohaterach! No jak to tak, skoro postacie Rand są nadzwyczaj wyraźne i konkretne? Cóż, nie mogłam od nich zacząć: bo one są tylko pretekstem do przedstawienia nam historii, ni mniej, nic więcej. Niemniej, jeśli ktoś sięga po powieść tylko dla dobrych bohaterów to Atlasu obawiać się nie musi. Nie znajdzie tu wprawdzie przesłodzonych pań i panów, a pewne siebie osoby, które wiedzą czego chcą i dążą do celu ponad wszystko, ale trudno o lepiej skonstruowanych bohaterów. Wprawdzie postać głównej bohaterki Dagny w pewnym momencie zirytowała mnie swoim zachowaniem, jednak była to sprawa na tyle błaha, ale jednocześnie na tyle dobrze uzasadniona, że nie mam zamiaru tego powieści wytykać.
Atlas Zbuntowany to bardzo dobra, mocna historia nie tylko dlatego, że przedstawia niezwykle ciekawą filozofię. Mimo to zdecydowanie nie jest to lektura dla każdego: potrzeba sporej determinacji i siły woli, by przez nią przebrnąć. Sama jej objętość potrafi wystraszyć, a co dopiero treść, która wcale do najlżejszych nie należy. Polecam ją jednak całym sercem – bo warto do niej zajrzeć i przekonać się na własnej skórze, kim jest John Galt.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
24-10-2016 o godz 20:40 Bartosz Balut dodał recenzję:
Książka ciężka w odbiorze ale warta swojej wagi w złocie. Poruszająca tematy wokoło których kręci się współczesny świat. Pozycja obowiązkowa dla libertarian, korwinistów, bez niej nie byłoby dzisiejszej myśli wolnościowej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
22-06-2016 o godz 15:52 Nemezis dodał recenzję:
"Moja moralność, moralność rozumu, zawiera się w jednym jedynym aksjomacie: istnienie istnieje – i w jednym jedynym wyborze: wyborze życia. Reszta jest ich pochodną. Aby żyć, człowiek musi przyjąć za nadrzędne i obowiązujące wartości swego życia trzy rzeczy: rozsądek – cel – poszanowanie własnej wartości. Rozsądek jako jedyne narzędzie wiedzy – cel jako wybór szczęścia, do osiągnięcia którego ma mu służyć to narzędzie – poszanowanie własnej wartości jako niezłomną pewność, że jego umysł jest zdolny do myślenia, a jego osoba warta szczęścia, co znaczy: warta życia. Te trzy wartości implikują i wymagają obecności wszystkich ludzkich cnót, a wszystkie te cnoty odnoszą się do relacji między istnieniem a świadomością: racjonalność, niezależność, prawość, uczciwość, sprawiedliwość, produktywność i duma."

Te słowa wypowiada jeden z najważniejszych bohaterów powieści Ayn Rand pt. „Atlas zbuntowany”, przedstawiając w skrócie założenia opracowanej przez autorkę filozofii. Wiele osób przyznaje, że pod wpływem lektury zmienił się ich sposób postrzegania rzeczywistości. Na mnie osobiście również wywarła ogromne wrażenie. Jak żadna inna zmusza do zastanowienia się nad swoim życiem i dokonania wyboru pomiędzy myśleniem a odmową myślenia, między istnieniem lub nieistnieniem, gdyż "w takim stopniu, w jakim człowiek jest racjonalny, u podłoża jego działań leży życie. W takim stopniu, w jakim jest irracjonalny, u podłoża jego działań leży śmierć".

„Atlas zbuntowany” jest wielowątkową powieścią filozoficzną, powieścią o życiu we wszystkich jego aspektach. Główni bohaterowie to postaci o silnych, złożonych osobowościach. Niezwykle ambitni, podejmują walkę o możliwość postępowania według wyznawanych przez siebie zasad. Nie chcą za wszelką cenę dostosowywać się do rzeczywistości, w której są bezustannie wykorzystywani dla dobra bliżej nieokreślonego ogółu. Przedsiębiorcy, wynalazcy, ludzie, dla których największą wartość stanowi umysł są właśnie tytułowym Atlasem, „silnikiem” napędzającym świat. Niedoceniani, krytykowani jako „samolubni” i „chciwi”, gdy odmawiają spełniania kolejnych, irracjonalnych żądań społeczeństwa, podejmują strajk. Protestują przeciwko "samopoświęceniu, (...) wierze w niezasłużone nagrody i nienagradzane obowiązki, (...) przeciwko dogmatowi, że dążenie do osobistego szczęścia jest złem". Ayn Rand nie próbuje przekonywać, że tego typu ludzie są światu niezbędni. Widać to wyraźnie kiedy „silnik” zostaje zatrzymany, a wszystko pogrąża się w chaosie.

Powieść ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż tylko interesującą fabułę – oryginalną filozofię, nazwaną filozofią obiektywizmu. Według niej człowiek jest celem sam w sobie, nie zaś środkiem do osiągnięcia celów innych osób. Nie poświęca swoich wartości, przeciwnie – każda podejmowana przez niego decyzja jest ich wyrazem. Żyje przede wszystkim dla siebie samego, a jego najwyższym celem moralnym jest osiągnięcie szczęścia. Cechy, które zazwyczaj uznawane są za niemoralne, tworzą w powieści najcenniejsze zalety człowieka perfekcyjnego. Uczciwość przestaje być obowiązkiem czy poświęceniem, a staje się "najbardziej samolubną cnotą, jaką może praktykować człowiek: odmową poświęcenia rzeczywistości własnego istnienia na rzecz cudzych iluzji".

Zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym, których nie przeraża tak duża liczba stron.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-06-2016 o godz 17:37 Detox dodał recenzję:
Nigdy nie pojmę, jak można być tak zdegenerowanym umysłowo i moralnie dwunożnym mięsożernym (choć częściej wegetariańskim) troglodytą, by nie delektować się i zachwycać tym wiekopomnym dziełem, nie cyzelować każdego zdania, nie zatrzymywać się po każdym akapicie, szukając oddechu, nie zamykać oczu po każdym rozdziale, by złapać jedną z galopujących w głowie myśli.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-06-2016 o godz 07:16 Paulina MĘDRYCKA dodał recenzję:
Polecam . Brat dostal w prezencie i zadowolony. Cena atrakcyjna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
01-01-2016 o godz 20:15 smoksz dodał recenzję:
Super polecam w 100%. Pomimo rozmiarów, w sensie grubości, szybko się czyta i wciąga od pierwszych zdań. Jest ponadczasowa i co by tu nie mówić od razu widać pewne podobieństwa mechanizmów sprawowania władzy w otaczającym świecie - szczególnie w chwili obecnej :). Książka w mojej bibliotece znajduje się na półce z ważnymi lekturami i na pewno nie raz do niej wrócę .....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-08-2015 o godz 22:05 Mietq dodał recenzję:
Zdrowy egoizm w tradycyjnym wydaniu. Poważne studium charakterologiczne z analizą ustrojową w tle. Warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-07-2015 o godz 09:28 Tomasz Błaszczak dodał recenzję:
Całkowite przyzwolenie na samodzielne podejmowanie decyzji przez rządzących. Żadnych strajków. Żadnych protestów. Utopia? Nic z tych rzeczy. Dystopia ukazana w książce Randa Ayna to jego opus magnum - nigdy wcześniej ani nigdy później nie napisał dzieła, które tak mocno podziałałoby na czytelników i które zachwyciłoby i jednocześnie zatrwożyło swoją ponadczasowością.

Wyobraźmy sobie Stany Zjednoczone (lub dowolny inny kraj), w których nowe regulacje prawne sprawiają, że grupa najbardziej prominentnych i wpływowych obywateli, głównie związanych z przemysłem, pozostawia swoje fortuny i sam naród samym sobie. Tytuł książki nawiązuje do Atlasa, który trzymał świat na swoich barkach, i tak samo opisuje się właśnie tę grupę. Czy bez "Atlasa" świat będzie w stanie przetrwać? Czy da się patrzeć na upadający świat i nie reagować? Jak kończy się zostawianie istniejącej rzeczywistości w rękach nieodpowiednich osób?

Podobnie jak "Folwark zwierzęcy" Orwella, napisana w 1957 roku przez Ayna powieść wciąż bez problemu udaje się przełożyć na współczesne realia, wystarczy tylko zamienić nazwiska głównych bohaterów i inne kategorie przemysłu, który reprezentują. Szczegółowo opisywana budowa sieci kolejowej w całym kraju, wokół której obracają się główni bohaterowie, mogłaby zostać nazwana budową sieci telefonii komórkowej kilkadziesiąt lat później - wystarczyłoby zmienić także nazwiska i można by wydać dziś tę książkę wydać pod zupełnie innym tytułem, jednak jej tematyka wciąż byłaby aktualna. Początkowo "Atlas zbuntowanych" zebrał dość niepochlebne recenzje, jednak jego fenomenem jest fakt, że zyskiwał on na popularności im więcej czasu mijało od jego premiery - im więcej osób przekonywało się, że spisane przez Ayna przemyślenia można połączyć ze światem po 10, 20, 30 latach, tym większą zyskiwał popularność.

Każdego roku 400 tysięcy kopii "Atlasu zbuntowanych" i innych dzieł autora trafia za sprawą Instytutu Ayna Randa do uczniów liceów w Stanach Zjednoczonych. W Polsce niestety nie mamy takich możliwości, jednak warto, by każdy posiadał "Atlas zbuntowanych" w swojej prywatnej biblioteczce - przeczytawszy raz, warto wrócić do niej po kilku, kilkunastu latach i odkryć, że jej problematyka wciąż jest aktualna. Bez wątpienia jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika inteligentnej i rozwijającej horyzonty literatury, pozwalająca spojrzeć na współczesny świat z zupełnie innej perspektywy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-04-2015 o godz 23:08 cashflowclubfrance dodał recenzję:
Najlepsza książka jaka do tej pory przeczytałem !!!! Gorąco polecam !!!! Jest niesamowita pomimo wielu stronnic czytanie jej to czysta przyjemność!!!! Prawdziwa historia świata w którym żyjemy napisana lata tememu a jakby pisana w dniu dzisiejszym . Moim zdaniem obowiązkowa lektura .
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
14-07-2014 o godz 13:57 bety7 dodał recenzję:
Recenzje poprzedników powiedziały wszystko.Nie mogę się nadziwić, że tak późno wpadła mi do rąk ta ksiązka i dziękuję losowi,że wpadła:-)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-06-2014 o godz 00:00 cisoreks dodał recenzję:
Książka jest dość gruba - pewnie to mnie odstraszało, ale da się ją przeczytać w tempie ekspresowym. Przynajmniej ja tak miałem. Jedno co mogę powiedzieć na jej temat, to to , że żałuję, że tak późno się zdecydowałem na jej przeczytanie. Zachwycająca i rewolucyjna i nie tylko dla filozofów. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-10-2013 o godz 08:05 Jacek_Kraków dodał recenzję:
Dopiero teraz sięgnąłem po tę ksiażkę, muszę przyznać ,że odstraszały mnie jej gabaryty... Ta księga nie jest najwygodniejsza do czytania w autobusie! Do przeczytania popchnęła mnie wiadomość, że w USA jest to najczęściej czytana książka po Biblii, coś w tym musi być. Książka filozoficzna, obrazowa ale ciekawa i wciągająca!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-08-2013 o godz 00:00 Sara dodał recenzję:
Książką atlas zbunotwany jest wspaniała, genialna... brak mi słów! Pochłonęłam ją jednym tchem, a to ciężkie bo książka ma 1100 stron... :) Autorka bardzo szczegółowo opisuje każdy szczegól, dzięki czemu bohaterowi są bardzo realni, bardzo prawdziwi! Jedna z najlepszych książek jakie czytałam w życiu!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Najczęściej kupowane Szklany klosz Plath Sylvia
27,93 zł
39,90 zł
Najczęściej kupowane Dżuma Camus Albert
20,30 zł
29,00 zł
Najczęściej kupowane Chata Young William P.
25,83 zł
36,90 zł
Najczęściej kupowane Vox Dalcher Christina
37,99 zł
44,90 zł
Najczęściej kupowane Mój piękny syn Sheff David
27,99 zł
39,99 zł
Najczęściej kupowane Rok 1984 Orwell George
9,09 zł
12,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.