Ariadna (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 28,99 zł

28,99 zł
49,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Kobiety. Córki. Siostry. Zdrajczynie. Zdradzone. Kochanki. Matki.

Ariadna i Fedra, kreteńskie księżniczki i córki króla Minosa, dorastają w pałacu, słysząc krzyki mieszkającego w labiryncie Minotaura. Budzący grozę potwór jest największym wstydem, ale też symbolem siły bezlitosnego władcy. Brat Ariadny żywi się ludzkim mięsem i krwią.

By zaspokoić apetyt bestii, Minos podbił Ateny i zażądał od miasta corocznej daniny z siedmiu młodzieńców i siedmiu dziewic.

Pewnego razu, na statku z krwawym okupem przybywa Tezeusz – ateński książę, który ma wraz z innymi zostać złożony w ofierze. Czarujący młodzieniec szybko zdobywa serce Ariadny. Zakochana księżniczka za wszelką cenę pragnie pomóc Tezeuszowi pokonać potwora. Wie jednak, że oznacza to zdradę własnej rodziny i może zwrócić na nią uwagę zmiennych i nieprzewidywalnych bogów.

Ariadna słyszała aż nazbyt wiele opowieści o kobietach ukaranych przez wszechwładnych za czyny mężczyzn – jest jednak zbyt zakochana i zdeterminowana, by myśleć o konsekwencjach. Czy jej pragnienie zmiany i decyzja, by pomóc Tezeuszowie zapewni jej szczęście? Czy będzie musiała poświęcić siebie, by zaspokoić ambicje kochanka?

"Ze świeżością i błyskotliwością Saint ożywia starożytne mity, wciągając czytelników w niełatwy świat szczęśliwych zakończeń."
Yangsze Choo, autorka bestsellerów z list “New York Timesa”

"Jennifer Saint nadaje nowe życie zapomnianym kobietom greckiej mitologii. Tworzy powieść, która jest zarówno niesamowicie absorbująca, jak i pełna emocji. "
Katie Lowe, autorka "The Furies"

"W świecie rządzonym przez wybuchowych i drażliwych bogów, Ariadna świeci niczym latarnia pełna kobiecej siły i odwagi – czyniąc z tej historii opowieść, której nie da się zapomnieć."
Culturefly

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

ID produktu: 1353120045
Tytuł: Ariadna
Tytuł oryginalny: Ariadne
Autor: Jennifer Saint
Tłumaczenie: Burakiewicz Kaja
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2023-02-08
Rok wydania: 2023
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 20 x 130
Indeks: 54526143
średnia 4,5
5
38
4
22
3
4
2
2
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
37 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
17-02-2023 o godz 22:00 przez: Snieznooka
Dziś przedstawiam Wam powieść, która ma swoje korzenie w mitologii greckiej, dotyczy wielu znanych postaci. Była ciekawa, w jaki sposób autorka podejdzie do tematu. Przenosimy się na Kretę do pałacu, w którym żyją Ariadna i Fedra, księżniczki. Okładka jest przepiękna, nastrojowe złote zdobienia zachęcają do sięgnięcia po książkę i czytać. Czy jesteście gotowi na wycieczkę do antycznych Aten? „Ariadna” przypomniała mi o tym, co tak bardzo lubię w historiach mitologicznych. Mistycyzm, wierzenia, magia, dziwne istoty, które mają swoją opowieść, którą chcą nam przekazać. Główną bohaterką książki autorstwa pod tytułem Jennifer Saint „Ariadna” jest Ariadna córka króla Minosa, dostrzega cierpienia jej matki, których doznaje z rąk bogów. Przysięga, że nigdy nie będzie pionkiem w ich grze ze śmiertelnikami. Czy stanie w obliczu straszliwych okrucieństw, które dzieją się pod rządami króla Minosa, będzie miała odwagę postąpić właściwie i ostatecznie zaakceptować swoje przeznaczenie? Ariadna i Fedra mają brata, który zamieszkuje w labiryncie, mówią na niego bestia, jest potworem, który żywi się ludzkim mięsem i krwią. Brat księżniczek jest Minotaurem. Król podbił Ateny i aby zaspokoić apetyt bestii zażyczył sobie ofiary, aby zaspokoić apetyt Minotaura. Daniną miało być siedmiu młodzieńców i dziewic, sprawa wyglądała na przegraną. Pewnego dnia na statku, który wiózł daninę pojawił się książę Tezeusz, który pragnie pokonać Minotaura, dlatego też ma zostać złożony w jego ofierze. Ariadna widzi w jego zielonych oczach nie zagrożenie, ale ucieczkę. Jej serce zabiło szybciej, jednak niesie to ze sobą straszne konsekwencje, sprzeciwiając się bogom, zdradzając swoją rodzinę i kraj oraz ryzykując wszystko dla miłości, Ariadna pragnie pomóc Tezeuszowi zabić Minotaura. Czy ta decyzja zapewni jej szczęśliwe zakończenie? A co z Fedrą, ukochaną młodszą siostrą, którą zostawia? „Ariadna” to hipnotyzująca, porywająca i całkowicie porywająca powieść. Jennifer Saint tworzy nową epopeję, w której kobiety z mitologii greckiej dążą do tego by świat był lepszy. Bardzo lubię historie o silnych postaciach kobiecych, taka właśnie jest Ariadna. Pokazuje siłę i odporność w obliczu przeciwności losu, jest dobrze rozwiniętą postacią, a przecież nie od dziś wiadomo, że w takim świecie dominują mężczyźni. Wspaniali herosi, wytrawni wojownicy, a kobiety są pod ich rządami. „Ariadna” bez dwóch zdań prowokuje do myślenia i dotyka wielu elementów kobiecego życia, które tak naprawdę w dalszym ciągu są aktualne. Już od pierwszej strony książki przenosimy się do starożytnej Grecji, gdzie można poczuć zapach morza i ciepło na twarzy. Czułam, że zatapiam się w słowach Jennifer Saint za każdym razem, kiedy otwierałam książkę i nie mogłam się doczekać, kiedy ponownie powrócę do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
09-02-2023 o godz 10:15 przez: ania7770
Lubicie czytać historie oparte na mitologii? Jeżeli tak, to mam dla was idealną propozycję, czyli książkę „Araidna”, która opowiada na nowo mit o Tezeuszu z perspektywy tytułowej bohaterki. Jest to lektura obowiązkowa dla fanów mitologii greckiej. „Ariadna” to niezwykła opowieść, która zręcznie bada niezliczone sposoby, w jakie kobiety były zdane na łaskę mężczyzn i bogów. Śledzimy tu historię Ariadny i jej siostry Fedry, które żyły w świecie, w którym kobiety musiały dźwigać ciężar błędów popełnianych przez mężczyzn. Ta wciągająca opowieść jest bogata w szczegóły, napisana lirycznym językiem. Od pierwszej strony czytelnik ma wrażenie, jakby przeniósł się do starożytnej Grecji. Z łatwością można poczuć zapach morza, czy otaczające ciepło. Ariadna to feministyczna opowieść o nieśmiertelnej miłości, o zdradzi i porywającym upojeniu władzą. Ariadna i Fedra, córki Minosa, dorastają słuchając opowieści o bogach i bohaterach. Pod złotym pałacem, w którym mieszkają rozbrzmiewa wszechobecny tętent kopyt ich brata, Minotaura, potwora żywiącego się ludzkim mięsem, krwią i strachem swoich ofiar. Pewnego dnia Tezeusz, książę Aten, przybywa, by pokonać bestię. Ariadna widzi w czarującym młodzieńcu nie zagrożenie, lecz ucieczkę. Sprzeciwiając się bogom, zdradzając swoją rodzinę i kraj oraz ryzykując wszystko dla miłości, Ariadna pomaga Tezeuszowi. Jennifer Saint potrafi ożywić postacie, w sposób, który jest pełen niuansów. Książka jest pięknie napisana, prowokuje do myślenia i porusza wiele tematów dotyczących kobiet, które nadal pozostają aktualne, choć w mniej dramatyczny sposób. Historia napisana jest w wyjątkowy, elegancki sposób, który sprawia, że przez słowa się wręcz płynie. Czułam, że zatapiam się w stronach za każdym razem, gdy otwierałam tę książkę i nie mogłam doczekać się powrotu do jej wnętrza. To była świetna opowieść o stracie, miłości, poświęceniu, władzy i chciwości. Początek zaczął się trochę wolno, ale zaraz potem zostałam przeniesiona do intrygującego świata bogów i bohaterów. Rzadko czytam książki oparte na mitologii, ale dzięki tej książce mam ochotę na więcej tego typu powieści.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
09-02-2023 o godz 06:50 przez: Anna Rydzewska
Odkąd pamiętam, interesowały mnie opowieści o powstaniu świata, prezentujące fascynujące bóstwa czy istoty nadprzyrodzone, dlatego mitologia grecka była lekturą, w którą zanurzałam się z wypiekami na twarzy. Mit o Tezeuszu i Ariadnie jest jednym z najbardziej znanych, nie ma chyba osoby, która nie słyszała o mrożącym krew w żyłach Minotaurze, grasującym po kreteńskim labiryncie, zbudowanym przez Dedala na rozkaz króla Minosa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele wersji zakończenia tej opowieści. Jennifer Saint skupiła się na jednej z nich, ukazując całą sytuację w perspektywy Ariadny, jak i jej siostry, Fedry, sam Tezeusz natomiast został przedstawiony jako obłudnik i tchórz. Nie będzie przesadą, jeśli tę odurzającą historię nazwę czysto feministyczną wersją, gdyż pisarka nie owija w bawełnę, bez skrupułów prezentuje okrucieństwo mężczyzn, zarówno tych śmiertelnych, jak i boskich, oraz los biednych kobiet, skazanych na ich łaskę czy gniew. Jaka była rola kobiety w starożytnej Grecji? Dlaczego to właśnie je bezdusznie karano za przewinienia mężczyzn? Rozgniewany bóg to niebezpieczne stworzenie i właśnie o tym jest ta hipnotyzująca opowieść... Jennifer Saint hipnotyzuje słowem, wszelkie opisy silnie działają na zmysły, rozbudzają wyobraźnię do granic. Widzimy oczami bohaterek, słyszymy ich uszami, w pewnym stopniu nawet odczuwamy ich lęki, bunt, determinację. Autorka zabiera nas w nadzwyczaj angażującą podróż do starożytnych czasów, kiedy to kobiety były całkowicie skazane na mężczyzn, ich decyzje, humory czy grzechy, zwłaszcza te najcięższe, skierowane przeciwko boskiej woli. I choć nie brakło im odwagi i próbowały o siebie zawalczyć, ich los niestety został dawno przypieczętowany... "Ariadna" to wyjątkowa w każdym calu, przeszywająca na wskroś oraz paraliżująca skrajnymi emocjami lektura! Wspaniały, odurzający klimat, plejada charakternych postaci, solidna dawka greckich wierzeń i obrzędów, konsekwencje bezlitosnych decyzji próżnych bóstw, a wszystko to nakreślone niebywale błyskotliwym piórem! Dla tak wybitnej uczty literackiej, warto zarwać noc!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
04-03-2023 o godz 23:00 przez: Mirela
RECENZJA 🍇„Ariadna” 🍇 AUTOR: Jennifer Saint Wydawnictwo MUZA SA Uwielbiam mity, opowieści o bogach, herosach, a ta książka będzie idealną gratką dla miłośników mitologii greckiej. "Wie­dzia­łam jed­nak, że do po­dob­nych okro­pieństw do­cho­dzi­ło każ­de­go dnia. Tym­cza­sem bo­go­wie uczto­wa­li dalej, delektując się każdą smugą dymu, który uno­sił się znad oł­ta­rzy, pod­sy­ca­nych przez udrę­kę, po­dob­ną tej, którą prze­ży­wa­ła ona; tak wiele roz­pacz­li­wych próśb, wzno­szo­nych do nie­bios o ulgę w cier­pie­niu. Złote kom­na­ty Olim­pu po­win­ny hu­czeć od od­gło­sów ludz­kie­go nie­szczę­ścia." Ariadna to opowiedziany na nowo mit o Tezeuszu. Autorka tchnęła nowe życie i nadała tej historii innego wyrazu. Przeniosła nas w świat greckich mitów, opowiadając na nowo historię Ariadny. Historii, która zabierze cię, do świata gdzie rządzą bogowie, herosi a ludzie są tylko ich pionkami w ich rozgrywkach. Bo dla nich liczy się władza, własna próżność, zemsta, gierki, ich własny kult i ich wyznawcy. Ariadna to wciągająca i urzekająca opowieść, która pokazuje kobiety żyjące w cieniu mężczyzn. To one ponoszą konsekwencje błędów popełnionych przez mężczyzn i to właśnie na nich zostaje ściągnięty gniew bogów Olimpu. Kobiety płaciły swoim bólem, który lśnił niczym najostrzejsze ostrze noża, które cięło i uderzało w sam środek serca. Książka składa się z czterech część, napisana jest z perspektywy głównych postaci Ariadny i jej siostry Fedry. Historia składa się z kilku wątków. Poznajemy dwie całkiem różne od siebie kobiety, które są jak ogień i woda. To na ich historii skupiła się autorka i ich losach zapisanych na niciach, które tkały mojry. Styl autorki płynny, obrazowy i bardzo lekki co sprawia, że książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie. Zakończenie pełne emocji i zwrotów akcji? Obie kobiety zapłaciły bardzo dużą cenę za swoje błędy, źle ulokowane uczucia i rozgrywki, które zostały wciągnięte. Ariadna jest księżniczką Krety, córka Minosa i Pazyfae. Początkowo była szczęśliwa, ale do ich życia wdarł się wstyd, plotki, kpiny i złośliwości. Jej matka pada ofiarą zemsty Posejdona, zhańbiona w sposób spektakularnie groteskowy wydała na świat potwora, który budził grozę, żywił się ludzkim mięsem, krwią i strachem swoich ofiar. Straciła matkę w chwili, gdy klątwa Posejdona ją dopadła, ale cały czas rozpaczliwie próbowała odzyskać matkę. Ojciec chce Ariadnę wydać za Kinyrasa króla Cypru. Ariadna przysięga sobie, że ​​nigdy nie stanie się pionkiem bogów ani śmiertelników. Wszystko zaczyna się gdy nadeszły trzecie żniwa i Ateny miały złożyć w ofierze swoje dzieci, wśród nich przybywa Tezeusz ateński książę. Tezeusz bardzo szybko zdobywa serce Ariadny. Zakochana w księciu otulona jego miłością, uknuła morderstwo brata i spisek przeciw ojcu. Wokół otaczającego ją chaosu i zamętu jej los został przypieczętowany. Wiedziała, że będzie, musiała, opuści Kretę na zawsze. Tylko liczył się w tym momencie dla niej Tezeusz. Tylko nie wiedziała, że zapłata będzie okraszona łzami i strasznym bólem. Zaś Fedra została oddana do Aten jako gałązka oliwna i ma zostać żoną tamtejszego króla. - Czy Ariadna będzie miała odwagę, by pokierować własnym przeznaczeniem? -Czy Tezeusz zostawi Ariadnę na pastwę losu? -Co stanie się z Ariadną? -Kim okaże się Tezeusz? -Kto będzie przyszłym mężem Fedry? -Jak Fedra ułoży sobie życie w Atenach? -Czy Ariadna zazna, jeszcze odrobię szczęścia? -Jak zakończy się historia Ariadny i Fedry? Dziękuję bardzo wydawnictwu za egzemplarz do recenzji ❤️❤️🩷🩷.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-02-2023 o godz 11:07 przez: Luna
„Ariadna” to książka Jennifer Saint wydana przez Wydawnictwo Muza. Sławomir Mrożek w swoim dzienniku kiedyś napisał “Historia świata jest historią brutalnego ucisku kobiet, dzieci i artystów przez mężczyzn.(...) Mężczyźni wymyślili, na obraz i podobieństwo swoje, myślenie logiczne, czyli prostackie i tak mające się do rzeczy, jak arytmetyka do algebry. Trzeba było niesłychanych wysiłków, żeby posunąć się odrobinę poza to. A kiedy okazało się, że kobiety myślą inaczej, obrazili się i nazwali głupimi albo nielogicznymi, co w męskiej nomenklaturze oznacza to samo. Żeby jakoś dorobić ideologię, do swojego braku wyobraźni, wymyślili pojęcie honoru. (...) Urazy mężczyzn do kobiet wynikają z urażonej miłości własnej. Stąd pogarda i lekceważenie jako sztuczna rekompensata. (...) Kobiety, podobnie jak mistycy, mają z rzeczywistością kontakt bezpośredni przez miłość". (Dziennik. Tom 1. 1962-1969) Choć miłość ta momentami szaleńcza i irracjonalna jest dla nich samych zgubna. “Ariadna” autorstwa Jennifer Saint jest opowiedzianym na nowo mitem o Tezeuszu. Tym razem mamy okazję przyjrzeć się mu z perspektywy kobiecej. Miłość, zdrada, nieodwzajemnione uczucia, nadzieja, ale także nienawiść, strach i niepewność. O tych i o wielu innych, pełnych emocji chwilach, opowiadają nam Ariadna i jej młodsza siostra Fedra – córki króla Minosa. A historia Ariadny jest historią zawiłą i niezwykle interesującą. Począwszy od życia na Krecie z ojcem tyranem i oszalałą pod wpływem uroku Posejdona, rzuconego przez zuchwałość Minosa, matką, która współżyjąc z bykiem, wydała na świat potwora, przez życie w strachu przed Minotaurem, którego zaspokoić w stanie była tylko ludzka krew i mięso, które trzeba było pozyskiwać z corocznej, ateńskiej daniny, po godne potępienia zachowania Tezeusza, a nawet momentami samego boga Dionizosa. Książka jest bardzo refleksyjna. Autorka, przedstawiając nam inny punkt widzenia, skupia się na kwestiach nieoczywistych i niebanalnych, angażując w historię. Jest to jedna z tych lektur, dzięki którym, po odłożeniu książki na półkę, czujemy, że myśli krążą nam po głowie, kłębią się nieustannie i nie dają nam spokoju. To jedna z tych książek, które trzeba przeczytać, aby dać sobie możliwość spojrzenia na sytuację z innej perspektywy. Podczas lektury towarzyszą nam chwile wzruszenia, odczuwamy empatię, tworzy się nić porozumienia, łącza nas z głównymi bohaterkami. Nie jesteśmy w stanie nie współodczuwać złości na aroganckich mężczyzn. Podczas lektury łapiemy się na tym, że wspólnie z bohaterką przeżywamy jej dylematy i zastanawiamy się nad możliwymi konsekwencjami jej czynów. Również te momenty niedowierzania, które serwuje nam autorka, sprawiają, że książka przemawia do nas i powoduje, że z pewnością o niej nie zapomnimy. Czy działania Ariadny zapewnią jej szczęście? Jak wiele będzie ona musiała poświęcić dla wspólnego dobra? Czy jej los jest tak jednoznaczny, jak dotąd uważaliśmy? Odpowiedzi na te pytania nie są proste. Gwarantuję Wam, że emocje, których dostarczy autorka poprzez nadanie nowego życia mitom, będą towarzyszyły Wam jeszcze przez długi czas. Osobiście bardzo mnie cieszy taki retelling znanych nam historii, ponieważ jest to możliwość zmiany punktu widzenia i poznania drugoplanowych postaci jako głównych bohaterów ich własnych historii. Z pewnością nie do wszystkich książka przemówi, ale to jedna z tych pozycji, o której trzeba wyrobić własne zdanie podczas lektury. Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Muza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
16-02-2023 o godz 18:18 przez: Kamila
„Po­sta­no­wi­łam wtedy, że gdy przyj­dzie co do czego, zo­sta­nę Me­du­zą. Jeśli pew­ne­go dnia bo­go­wie ze­chcą mnie roz­li­czyć za prze­wi­nie­nia ja­kie­goś męż­czy­zny, nie będę się cho­wać jak Pa­zy­fae. Za­miast tego za­ło­żę ko­ro­nę z węży, a świat przede mną za­drży.“ . O kobietach, które musiały ponieść odpowiedzialność za czyny mężczyzn i mężczyznach, którym zbyt wiele uchodziło płazem. Nierównym traktowaniu przez ludzi oraz bogów. Okolicznościach, które zabierają niewinność i naiwność. Demonach i urokach macierzyństwa, uczuciach destrukcyjnych i budujących. Kobietach, które nigdy całkowicie nie mogły uwolnić się od mężczyzn przynoszącyc im zgubę. Wymazywane z historii o herosach i przeżywające dramaty w ciszy. Mające być matkami i ozdobami, nigdy nie wychodząc poza ramy tego, czego od nich oczekiwano. Przed wydaniem powieści w Polsce sporo o niej słyszałam i szczególnie podkreślana była kobieca siła, która z niej wybrzmiewa. A jednak jej nie odczułam. Bo choć kilka wątków zakończyły się częściowym wyzwoleniem dla niektórych kobiet, to jako całość ze stron wybrzmiewa jedynie przygnębiający przekaz. W centrum historii jest Ariadna, jej siostra Freda oraz w pewnym stopniu matka — Pazyfe; czyli trzy kobiety zniewolone przez mężczyzn. Buntowniczki, które wciąż pozostawały od nich zależne i to oni pociągali za sznurki ich losu. Choć i to „buntowniczki“ jest stanowczo na wyrost. To po prostu jednostki, jakie nie pasują do ram życia, w które zostały włożone. A choć zdają sobie z tego sprawę i czują się nieszczęśliwe, to ich działania opierają się na wycofaniu, odwracaniu głowy czy tupaniu nogą. Ale. I taki obraz literacki może być wartościowy, w mojej głowie wywołał sporo przemyśleń. Gorsze jest to, że powieść mi się po prostu nie podobała. Były momenty boleśnie naiwne. Takie gdzie działania bohaterów i ich motywy rozchodziły się w szwach ze zdań. Coś zgrzytało, coś się nie łączyło, coś sobie przeczyło. A w dodatku ten język! Raz potoczny, raz poetycki, co wprowadzało narracyjny chaos i nie budowało klimatu, który jeszcze mógłby tekst obronić. I jak sam pomysł na powieść jest ciekawy, to tak nawet nie mogę go dodać do plusów autorki, bo zbyt mocno bazuje na oryginalnych mitach. Jennifer Saint po prostu dodała otoczkę wokół wydarzeń, o jakich już większość osób czytała, niewiele zmian do fabuły wprowadziła. „Ariadna“ Jennifer Saint to powieść, którą często była wymieniana na listach książek, jakie są głosem walki o prawa kobiet. Została nominowana do Goodreads Choice Award. Pojawiała się wśród rocznych poleceń w gronie dobrych tytułów. Co więc wydarzyło się w polskim przekładzie? Czy to częściowo jego wina, skoro już sam język według mnie jest tak słaby? Czy po prostu to kolejny tytuł z grupy popularnych i niezbyt dobrych, ale łatwo wkradających się w gusta mało wymagających czytelników? Takich, co to nie zwracają uwagi na nieścisłości fabuły, sztuczności dialogów czy kulejącą konstrukcję bohaterów? Jaki powód by nie był — zawiodłam się ogromnie i choć łatwo się ją czytało, to niewiele satysfakcji mi to dało. . przekł. Kaja Burakiewicz . Wypisanie TW, gdy mowa o powieści bazującej na mitach greckich, brzmi niepotrzebnie, ale na wszelki wypadek: zoofilia, przemoc wobec ludzi i zwierząt, śmierć, gwałty, morderstwa, samobójstwo, poród
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
23-02-2023 o godz 22:41 przez: goszaczyta
„Ariadna” zainteresowała mnie już w chwili, gdy tylko zobaczyłam informację o premierze tej książki. Zbyt długo nie zastanawiałam się nad przeczytaniem tej powieści, z miejsca wiedziałam, że jest to tytuł, który koniecznie muszę poznać, choć tak naprawdę do konkretnego spotkania z nim doszło dopiero teraz. Tym razem możemy poznać historię Tezeusza i Ariadny. ••Kobiety. Córki. Siostry. Zdrajczynie. Zdradzone. Kochanki. Matki.•• Ariadna i Fedra żyją w cieniu terroru ich brata, uwięzionego w labiryncie i żywiącego się ludzkim mięsem potwornego Minotaura. By zaspokoić głód bestii, władca Krety co roku ofiarowuje mu czternaścioro mieszkańców podbitych Aten. Wśród ofiarowanych Ateńczyków pojawia się przystojny i waleczny heros, Tezeusz. Przybył on jako ochotnik, by pokonać Minotaura i ocalić rodaków. Zakochana w nim Ariadna postanawia sprzeciwić się ojcu i pomóc ukochanemu wydostać się z labiryntu. To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, nie słyszałam wcześniej o książkach pisarki. W pewnym stopniu Jennifer Saint była w stanie zaciekawić mnie napisaną przez siebie historią i wciągnąć na tyle, że przeczytałam ją do końca. Nie nudziłam się podczas czytania tej powieści, a już na pewno nie było takiego momentu, w którym myślałabym o jej odłożeniu. Od początku do samego końca przeczytałam „Ariadnę” z dosyć pozytywnymi wrażeniami i to głównie za sprawą przystępnego języka. Jennifer – jak udało mi się zauważyć – ma pewien dar przyciągania do siebie czytelnika. Czytając książkę obserwujemy ogromne niesprawiedliwości, które spotykały kobiety. Ich los był całkowicie podporządkowany mężczyznom – ich zachciankom i żądzą. Historia opisana jest w narracji pierwszoosobowej, a narratorem jest sama Ariadna. Wykreowane przez autorkę postacie są dla mnie niemałą zagwozdką, ponieważ mam wobec nich bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony jestem niesamowicie zadowolona ze sposobu, w jaki autorka starała się ich przedstawić – jako bohaterów nie do końca złych i nie do końca dobrych, znajdujących się gdzieś pomiędzy, których moralność można skutecznie zakwestionować. „Ariadna” to naprawdę porywająca lektura, trzymająca w napięciu już od pierwszych stron, ze świetnie wykreowanymi bohaterami, a także idealnie przeniesioną mitologią grecką w świat współczesny. Autorka w bardzo interesujący sposób ukazuje siostrzaną więź, relacje rodzinne oraz podkreśla podział ról kobiet i mężczyzn w tamtym okresie, które swoją drogą wywołały we mnie wiele emocji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-02-2023 o godz 13:54 przez: Grażyna a Czyta
Jako mała dziewczynka, czy nawet już nastolatka, uwielbiałam mitologię. Zawsze z zapartym tchem śledziłam losy znanych wszystkim herosów a sama historia starożytności była moim ulubionym działem na zajęciach. Możliwość przeczytania „Ariadny”, poznania historii widzianej jej oczami wydawało mi się fascynujące więc z przyjemnością sięgnęłam po tę pozycję. Historia kreteńskiej księżniczki Ariadny, córki króla Minosa, a siostry największego potwora siejącego postrach wśród Greków, napisana jest z perspektywy głównej bohaterki. Miejscami przepleciona została z narracją, napisaną z punktu widzenia jej siostry Fedry. Mit o Tezeuszu, pokonaniu przez niego Minotaura i tajemniczej nici, która pomogła mężczyźnie opuścić mroczny labirynt jest nam wszystkim znany już od lat szkolnych. Ta książka pozwala nam poznać historię życia samej głównej bohaterki. Tego co skłoniło ją do pomocy ateńskiemu księciu oraz co działo się z nią po opuszczeniu domu na Krecie. Ta pozycja wciąga już od pierwszej strony. Jest pełna przemyśleń, obserwacji dotyczących życia księżniczki jak bliskich osób z jej otoczenia. W całość wplecione zostały inne mity, dzięki którym całość intryguje czytelnika. Przenosimy się w czasie i poznajemy życie w czasach, gdy władzę nad ludzkością sprawowali Bogowie Olimpu i ich kaprysy. Jednak emocjonujące przeżycia to nie wszystko. To przede wszystkim opowieść o kobietach pragnących zaznać miłości i czułości, uczuć których brakowało w świecie niepokonanych bohaterów i ich wielkiej chwały. Skazane na rozczarowanie, ból i cierpienie, często za grzechy, których same nie popełniły. Czasy gdy kobiety z góry skazane były na porażkę a ich walka często przesądzona została z góry przez Bogów. Postacie zostały świetnie wykreowane choć przecież je już znamy to tutaj mamy możliwość poznać ich zupełnie nowe oblicza. Poczuć ich emocje, najskrytsze myśli i największe pragnienia. Zobaczyć ich największe obawy i poczuć strach przed niesprawiedliwością czy karą. „Ariadna” to podróż u wybrzeży Grecji, w odmętach jej pełnego mitów morza. Skłania czytelnika do refleksji, pokazując całkowicie odmienne oblicza znanych nam postaci, których losy sama śledziłam jako dziecko. Książka jest przepięknie wydana i nie mogłam wprost nacieszyć nią oka. Zawartość porywa więc gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę piękną powieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
14-02-2023 o godz 14:24 przez: Zlosnica_czyta
Ariadna i Fedra, kreteńskie księżniczki i córki króla Minosa, dorastają w pałacu, słysząc krzyki mieszkającego w labiryncie Minotaura. Budzący grozę potwór jest największym wstydem, ale też symbolem siły bezlitosnego władcy. Brat Ariadny żywi się ludzkim mięsem i krwią. By zaspokoić apetyt bestii, Minos podbił Ateny i zażądał od miasta corocznej daniny z siedmiu młodzieńców i siedmiu dziewic. Pewnego razu, na statku z krwawym okupem przybywa Tezeusz – ateński książę, który ma wraz z innymi zostać złożony w ofierze. Czarujący młodzieniec szybko zdobywa serce Ariadny. Zakochana księżniczka za wszelką cenę pragnie pomóc Tezeuszowi pokonać potwora. Wie jednak, że oznacza to zdradę własnej rodziny i może zwrócić na nią uwagę zmiennych i nieprzewidywalnych bogów. Ariadna słyszała aż nazbyt wiele opowieści o kobietach ukaranych przez wszechwładnych za czyny mężczyzn – jest jednak zbyt zakochana i zdeterminowana, by myśleć o konsekwencjach. (Opis pochodzi od wydawcy) Myślę, że większość - jak nie wszyscy - znają mitologię grecką. Podoba mi się, że coraz częściej autorzy sięgają po zapomniane strefy literatury. Tym razem możemy poznać historię Tezeusza i Ariadny. Osobiście nie mogłam doczekać się lektury tej powieści. Kiedy otworzyłam przesyłkę i moim oczom ukazała się okładka - przepadłam. Byłam zachwycona. Piękna, urzekająca i tajemnicza. Do czytania podeszłam z euforią i zafascynowaniem... i tu okazała się klapa. Już od samego początku nie złapałam wspólnego rytmu z opowieścią. Z strony na stronę nudziłam i męczyłam się coraz bardziej. Nie zauroczyła mnie w żadnym momencie. Nie zaciekawiła nawet chwilowo. Męczyłam się tak bardzo, że po przeczytaniu 3/4 lektury odpuściłam i skapitulowałam. Sam pomysł na fabułę jest niezwykły i nietypowy. Bardzo ciekawie zaprezentowani bohaterowie. Język i pióro autorki bardzo dobre. W moim przypadku zdecydowanie coś nie 'pykło'. Jestem ciekawa Waszych opinii. Zlosnica_czyta
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-03-2023 o godz 18:30 przez: Anonim
W czasach szkolnych bardzo lubiłam, gdy na lekcjach języka polskiego przerabialiśmy mitologię. Przygody herosów, bogów i ludzi były dla mnie niezwykle interesujące. I choć wiem, że czasem można się pogubić w ich świecie, to naprawdę warto poznać choć kilka mitów. Kiedyś dzięki nim ludzie poznawali historię, kulturę. Tłumaczyły powstanie świata, stanowiły fundament religii i wiary. Dziś już nie pełni takich funkcji, ale nadal przekazuje pewne prawdy o człowieku i jego naturze. Czytając #ariadna można na nowo zbliżyć się do fantastycznego, boskiego świata. ⚡🏛️ • Kiedy król Krety nie dotrzymuje obietnicy danej Posejdonowi, popełnia ogromny błąd. Zemsta boga mórz jest odrażająca. Sprawił, że żona Minosa zapałała miłością do byka. Żądza jest tak silna, że wkrótce Pazyfae wydaje na świat Minotaura. Pół człowiek, pół był budzi grozę i wstyd w całym królestwie. Zostaje zamknięty w zaprojektowanym przez Dedala Labiryncie pod pałacem. Jego siostry dorastają, słysząc okropny ryk, ze świadomością, iż ich brat, żywi się ludzkim mięsem, krwią i strachem. Minos pokonuje Ateńczyków i żąda od nich, by w corocznej ofierze składali siedmiu chłopców i siedem dziewic na pożarcie. Pewnego razu między młodzieńcami znajduje się Tezeusz. Książę ateński ma plan, chce pokonać Minotaura. Potrzebuje jednak pomocy. Oczarowuje córki Minosa. Ariadna za wszelką cenę chce pomóc ukochanemu. Wie, że będzie musiała zostawić rodzinę i odpłynąć wraz z Tezeuszem. Mimo wszystko, decyduje się zdradzić i narazić na boski gniew. Czy było warto? Jak Tezeusz poradzi sobie z rozwścieczonym bykiem? • Wciągająca historia, nie tylko dla fanów #mitologia . 🏺😊 Można z niej wysnuć sporo wniosków. Ciekawie ukazuje pozycję kobiet, siostrzaną miłość, walkę o własne marzenia i szczęście. Napisana przystępnym językiem i w świetnym stylu. Polecam serdecznie! 💙 • Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomuza . ❤️
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-02-2023 o godz 16:09 przez: Sandra Pietrzak
•°Ⓐⓡⓘⓐⓓⓝⓐ°• To historia bazująca na micie o Tezeuszu, opowiadana z perspektywy kobiety (a w sumie kobiet, ponieważ poza opowieścią Ariadny mamy również tą opowiadaną przez jej młodszą siostrę Fedrę). ⭐️ Ariadna - córka Minosa i Pezyfa, dorasta słysząc krzyki grasującego w Labiryncie potwora. Jednak Minotaur to dla dziewczyny nie tylko bestia, ale także młodszy brat, którego przemianę zmuszona była oglądać. Po podboju Aten, ojciec Ariadny zażądał strasznej daniny - co roku czternaścioro dzieci ma zostać wysłane na Kretę aby zginąć z ręki potwora. ⭐️ Jednak tym razem grupie nieszczęśników towarzyszy ochotnik - Tezeusz, który przysiągł bronić swoich poddanych nawet za cenę własnego życia. Nasza bohaterka będąc pod urokim młodzieńca postanawia wreszcie sprzeciwić się okrucieństwu ojca, a tym samym zdradzić rodzinę. Potajemnie daje Tezuszowi kłębek nici, aby nie zgubił się w labiryncie oraz zostawię dla niego ukrytą broń, którą chłopak będzie mógł zabić Minotaura. ⭐️ Chociaż cała misja kończy się sukcesem, a naszym bohaterom udaje się uciec, Ariadna bardzo szybko przekonuje się jak mało ważna jest dla Tezeuszu. Porzucona, samotna, głodna i załamana Ariadna może liczyć już tylko na siebie... Wtedy na wyspie pojawia się Dionizos. ⭐️ Jednak wyczekiwany ratunek z czasem również okazuje się być czymś innym niż się wydawało.. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Książka dzieli się na 4 część z czego dwie pierwsze skupiająca się na mitach i opowieściach, kolejne bardziej odzwierciedlają życiowe wybory i to do czego prowadzą. ⭐️ Autorka w szczery sposób pokazuje nam wiele obliczy kobiecości i macierzyństwa. Dostajemy tu miłość, stratę, troskę i ból, ale także naiwność, zaślepienie czy oszukiwanie samego siebie. Jak bym miała opisać ta historię jednym słowem to powiedziałabym że była SMUTNA. Poruszająca ale smutna. ⭐️ Mi bardzo się podobała, ale polecam ją bardziej dorosłym czytelnikom ♡
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
07-02-2023 o godz 19:49 przez: instytutksiazek
Kreteńskie księżniczki, córki Minosa, Ariadna i Fedra, dorastają w pałacu. Jednak nie jest to zwyczajny pałac, ani zwyczajna rodzina. Koło pałacu położony jest bowiem labirynt, który skrywa ich budzącego grozę brata, Minotaura. Minotaur przynosi Krecie wstyd, ale budzi również strach. Stał się symbolem siły dla króla Minosa. Dumny ze swojej bestii podbił Ateny, żądając corocznej krwawej daniny z czternaściorga dzieci, by zaspokoić jego apetyt. Pewnego dnia na statku z okupem przybywa także ateński książę, Tezeusz. Swoją urodą i czarem staje się obiektem westchnień Ariadny, która z miłości byłaby w stanie zrobić dla niego wszystko. Jednak oznaczałoby to zdradę rodziny i ściągnięcie na siebie uwagi nieprzewidywalnych bogów. Jennifer Saint pięknie ukazała wzruszającą historię córek Minosa, tytułowej Ariadny oraz Fedry. Podkreśliła tragizm miłości i roli kobiety w społeczeństwie. Muszę przyznać, że nie znałam wcześniej całego dotyczącego ich mitu, dlatego zdziwiłam się gdy wydarzenia toczyły się dalej, ale przez to też bardziej wkręciłam się i zaciekawiłam. Przejął mnie los obu bohaterek. Podziwiam je za ich odwagę, kobiecą moc oraz wytrzymałość na cierpienie i udrękę. Bardzo mi się podobało, że autorka skupiła się na kobietach mitologii i ukazała ich siłę, która w blasku herosów nie zostawała nigdy doceniona. Ciesze się, że przedstawiła analizę zachowań postaci i myśli głównej bohaterki, a dialogi, chociaż nie było ich sporo, były rozbudowane. Saint pisze używając wielu pytań retorycznych, co przypadło mi do gustu. Myślę, że w ciekawy sposób oddaje to również klimat mitologii, w której pojawiają się niedopowiedziane kwestie. Także poprzez obrazowe opisy estetyka tamtych czasów jest odpowiednio ukazana. Nie czytałam dotąd wielu retellingów mitów, ale ten zawiera wszystko to, o czym chcę przeczytać kiedy po taki sięgam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-02-2023 o godz 19:59 przez: Anonim
"Odkryty na nowo mit o Tezeuszu opisany z perspektywy Ariadny" "ARIADNA" -to powieść Jenifer Saint, opowiadająca historię mitycznej postaci Ariadny, córki króla Minosa i siostry Minotaura. Autorka nadaje nowe życie kobietom greckiej mitologii. Udało się jej stworzyć ciekawą interpretację mitu o Ariadnie, pokazując jej postać z nowej strony. Książka skupia się na relacji między Ariadną a Tezeuszem, młodym atyckim bohaterem, który przybywa na Kretę, aby zmierzyć się z potworem Minotaurem. Ariadna, będąc zakochana w Tezeuszu, pomaga mu w ucieczce z labiryntu i opuszczeniu Krety, ale zostaje przez niego porzucona na Naksos. Jednym z największych atutów książki jest styl pisarski Jenifer Saint, który jest elegancki i płynny, co sprawia, że czytanie "Ariadny" to prawdziwa przyjemność. Autorka również wprowadza wiele symboli i motywów, które pomagają czytelnikowi lepiej zrozumieć psychologiczne tło postaci i ich motywacje. Autorka pozwoliła spojrzeć na mit o Ariadnie z jej punktu widzenia, co daje nam lepszy wgląd w jej emocje i motywacje. Możemy zobaczyć, jak Ariadna stara się żyć według swoich własnych zasad, pomimo ograniczeń narzuconych na nią przez społeczeństwo i rodzinę. Książka przedstawia historię z punktu widzenia kilku postaci, ale szczególną uwagę poświęca perspektywie Ariadny. Narrator pozwala czytelnikowi poznać jej wewnętrzne rozterki i problemy, które spotykają ją na jej drodze. Moim zdaniem, to właśnie perspektywa Ariadny czyni tę książkę tak interesującą. Autorka stara się pokazać nam historię, która nie tylko jest fascynującym mitem, ale również mówi nam coś o ludzkiej naturze i emocjach. Podsumowując, "Ariadna" to interesująca, dobrze napisana powieść, która stanowi ciekawą interpretację mitu o Ariadnie. Polecam ją szczególnie miłośnikom mitologii i literatury kobiecej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-02-2023 o godz 14:38 przez: LiniaDruku
Pamiętacie mit o Tezeuszu, który wszedł do labiryntu Minotaura? A pamiętacie kto mu pomógł? Dzięki tej książce na nowo możemy odkryć znany nam mit ze szkolnej ławki, który nabiera zupełnie innego znaczenia, gdy nie opowie go nam ateński książę Tezeusz, a kreteńska księżniczka Ariadna. W ostatnim czasie powstają coraz to nowe retellingi mitów, które dają nam możliwość poznania danej historii w głębszy sposób za sprawą wypełnienia ich emocjami. Poznając mity greckie w szkole dostrzegałam ich okrucieństwo, ale na pewno nie w takim stopniu jak przy ich retellingu. O wy, okrutni nieśmiertelni bogowie, którzy za nic macie śmiertelne życie. O wy, egoiści, którzy nie możecie znieść szczęścia innego boga albo choćby najmniejszej zniewagi w waszą stronę i zsyłacie plagi na całe miasteczka. O wy, obłudnicy, którzy mamicie ludzi miłością, by pokazać później, że nie są dla was wystarczający. I ta wasza wieczna potrzeba bycia wielbionym, która zachywca ludzi na tyle, że sami tego pragną, nie patrząc się za cenę którą przyjdzie im zapłacić. W tym okrutnym świecie mieszkają dwie siostry: Ariadna i Fedra, które są naszymi narratorkami. Nie zobaczymy samego starcia w labiryncie czy innych bitew, bo kobiety nie miały tam wstępu. Poczujemy za to ich ból rozstania i niecierpliwe oczekiwanie. Odważne decyzje, które podyktowane szlachetnymi uczuciami doprowadzają ich w miejsca dalekie od domu i sprowadzają na nie samotność. Oszustwa, których bliscy dopuszczają się względem ich i momenty, gdy od nadmiaru cierpienia lepiej odwrócić wzrok i udawać, że wszystkie niepokojące sygnały nie istnieją. Kończąc tę drogę w miejscu, które przynosi jeszcze więcej bólu. W tej książce jest mało boskiego blasku, a bardzo dużo smutku i samotności. Współczuję jej bohaterkom, które utknęły w tym labiryncie okrucieństwa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
22-03-2023 o godz 10:24 przez: moja_niele
🔱🔱🔱🔱🔱🔱 Recenzja 🔱🔱🔱🔱🔱🔱 Jennifer Saint " Ariadna " @jennifer.saint.author Wydawnictwo : Muza @wydawnictwomuza ▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️ " Gdy wypowiedział moje imię na głos, prawie zemdlałam z zachwytu. Miał rację, bałam się już tylko tego, że zniknie, choć dopiero co go odnalazłam. Gdy rozprostowałam palce, na widok zwoju czerwonej przędzy otworzył szerzej oczy... " " Ariadna " to nowe spojrzenie na mit o Tezeuszu opowiedziana z perspektywy Ariadny.. Przyznam że okładka jest zachwycająca.. Autorka przenosi nas w świat starożytnej Grecji żądzonej przez Bogów i herosów.. Historia Ariadny to pełna emocji opowieść, która na długo zostanie w zakamarkach naszej pamięci.. " Ariadna " to również opowieść o siostranej miłości, zdradzie i o kobietach ukaranych przez bogów.. Uwielbiam mitologię grecka, i byłam zachwycona możliwością recenzji " Ariadny ", ale przyznam że książka trochę mi się dłużyła.. Król Minos został ukarany przez Posejdona, dzieckiem potworem, pół bykiem, pół człowiekiem... Minos z zemsty po stracie syna podbił Ateny.. Adrianna I Fedra córki króla Minosa, mieszkają w pałacu, gdzie słychać krzyki Minotaura (Asteriona) mieszkającego w potężnym labiryncie, stworzonym przez Dedala.. Minotaur był potworem żywiącym się ludźmi i był chlubą króla Minosa.. Żeby zaspokoić apetyt potwora, co roku Ateny miały oddawać w ofierze siedem córek i siedmiu synów.. Młodzieniec popłynął na Kretę, gdzie poznał córkę króla Minosa, Ariadnę, która od razu się w nim zakochała. Dziewczyna wiedziała, że z labiryntu nie da się wyjść i postanowiła pomóc Tezeuszowi. Podarowała mu kłębek nici, którego początek kazała przywiązać do wejścia labiryntu... Ariadna pomagajac Tezeuszowi dopuszcza się zdrady i naraża na gniew bogów.. Jakie Ariadna poniesie konsekwencje za zdradę?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-02-2023 o godz 05:49 przez: Maaaaartii
@meandmyworld77 Ariadna to córka króla Minosa i siostra Minotaura - potwora mieszkającego w labiryncie stworzonym przez mistrza Dedala. Minos podporządkował sobie Ateny i co roku skazuje 7 dziewic i 7 młodzieńców z Aten do labiryntu na pewną śmierć. Pewnego dnia na Kretę przybywa Tezeusz - ateński książę, który zgłosił się na ochotnika do walki z potworem. Ariadna i jej młodsza siostra Fedra od razu zwracają uwagę na przystojnego i odważnego księcia. Tezeusza i Ariadnę ciągnie do siebie i zakochana dziewczyna postanawia pomóc młodzieńcówi pokonać bestię. Zna jednak konsekwencje swojego czynu - zdrada rodziny nie ujdzie jej na sucho, a gniew bogów jest nieprzewidywalny. Jaką decyzję podejmie Ariadna? Jak potoczą się jej dalsze losy? Jestem oczarowana tą historią. Zawsze interesowała mnie mitologia grecka, sama Grecja była i jest dla mnie zawsze fascynująca, a mając 3 lata pozowałam do zdjęcia z rodzinką pod Pałacem Knossos - domem Ariadny i Fedry. Czy to przypadek, że przed przeczytaniem książki zarezerwowałam wakacje na Krecie w maju? Oj nie...już niedługo tam pojadę ponownie i będę patrzeć na to wszystko z zupełnie innej strony. Historię poznajemy z perspektywy Ariadny oraz Fedry co zawsze jest dla mnie dużym plusem - punkt widzenia kilku bohaterów. Przez tą książkę się płynie, a emocje są przeróżne. Mity bywają niepojęte, bajkowe, tak bardzo odległe od rzeczywistości, ale chciałam czytać i czytać, zatracić się w tym świecie znanym mi z dziecięcych fotografii. To również historia o silnych kobietach - Ariadnie i Fedrze, które mimo przeciwności losu i różnic charakteru wciąż chcą być dla siebie wsparciem. Jeśli masz słabość do Grecji, mitów, silnych kobiecych postaci, wciągającej lektury to "Ariadna" jest dla Ciebie ❤️
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-02-2023 o godz 20:03 przez: etiudyliterackie
Pamiętacie kiedy pierwszy raz poznawaliście tajemnice Olimpu, bogów, po prostu mitologii? To z pewnością było w szkole 😉 Nie ukrywam, że od zawsze ciekawił mnie ten wyjątkowy świat, ale czy nie macie wrażenia, że każda historia, każdy mit mogły zostać opowiedziane w bardziej przystępny sposób? W końcu ta wiedza cały czas nam się przydaje, to właśnie dzięki mitologii mamy związki frazeologiczne, których używamy codziennie, chociażby „nić Ariadny” oznaczający oferowanie pomocy przy wykonaniu jakiegoś trudnego zadania. To właśni oczami Ariadny spojrzałam ostatnio na tamte czasy, które bezapelacyjnie nie były łatwe, momentami wręcz brutalne. I tak jak teraz widać wśród ludzi zawiść, zawziętość, chęć władzy tak było i wtedy, a momentami można było odczuć jakby te „pragnienia boskie” potęgowały i sprawiały, że nic innego się nie liczyło. Choć znałam już historię córki króla Krety to z wielkim zainteresowaniem kartkowałam kolejne strony. Tutaj każdy bohater był jakby bardziej realny, nie taki niedostępny, tak jak kiedyś w szkole, kiedy pierwszy raz poznawałam te mityczne imiona Minosa, Minotaura, Tezeusza, Dionizosa czy wielu innych. To pięknie napisana opowieść, choć niestety smutna, obrazująca to, jak wtedy kobietom było cieżko, jak były wykorzystywane, jak nie liczono się z ich zdaniem. Poznajemy myśli Ariadny i to w jaki sposób próbowała wyjść z każdej trudnej, czasami beznadziejnej sytuacji, bo pamiętajmy, że siła jest kobietą ❤ Ariadna kilkukrotnie była w momencie tragicznym, ale… szła do przodu, choć początkowo bez przekonania to z biegiem czasu jej chęć działania była coraz silniejsza. Jeśli chciecie zatopić się w tym świecie, ale w sposób nie taki pompatyczny to koniecznie sięgnijcie po retelling mitu o Ariadnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
26-02-2023 o godz 10:11 przez: wybitna.marzycielka
„Co z tego, że mamy przed sobą tylko doczesność m, skoro każda chwila może być nasza?” . Po przeczytaniu kilku pierwszych stron moje odczucia co do „Ariadny” były bardzo negatywne. W głowie mojej brzmiało „Oliwia, coś Ty wzięła znowu?!”, zwłaszcza ze nie lubię mitologii ani fantasy. Lecz po kilku rozdziałach wkręciłam się. Zaciekawiła mnie przede wszystkim akcja, która była kompletnie nieprzewidywalna i to w dużym znaczeniu zaważyło na recenzji książki. . Historia napisana jest oczami głównie Ariadny, momentami mamy rozdziały, które przedstawione są oczami jej młodszej siostry Fedry. Księżniczki Krety nie są zadowolone z rządów swojego ojca. Przy nadarzającej się okazji Ariadna pomaga przystojnemu Tezeuszowi - księciu Aten - który jako jedyny ma możliwość pokonania potwora króla Minosa. Zdradza więc rodzinę i opuszcza wyspę wraz z księciem. Czy dziewczyna będzie mogła liczyć na lepsze życie? Czy to jest możliwe wśród bóstw? . „Ariadna” to moje pierwsze spotkanie z Jennifer Saint. W umiejętny, szczegółowy i treściwy sposób ukazała świat przedstawiony. Nawet ja - osoba, która gatunek fantasy omija szerokim łukiem - potrafiłam sobie to wszystko zobrazować i wczuć się w rolę „statystki”. Kiedy skończyłam ją czytać, wciąż o niej rozmyślałam. Ma głębsze znaczenie, w szczególności jeśli chodzi o kobiety. Skłania do refleksji - przede wszystkim szokujące zakończenie. Odnalazłam cząstkę siebie u Ariadny i Fedry - wczułam się w ich role i współczułam, a nawet lekko zżyłam. Czytelnik może z pewnością spotkać w niej wiele motywów, m.in. zdrady, przepowiedni, toksyczności, miłości i przyjaźni drugiego człowieka, manipulacji itp, a także wiele postaci z mitologii greckiej. . Chyba mogę śmiało więc napisać, że polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-03-2023 o godz 11:54 przez: Anonim
@recenzje_ksiazek_niezwyklych_ ⭐️Recenzja ⭐️ 🌺 "Ariadna" autorstwa Jennifer Saint to mitologiczna opowieść o Ariadnie, która została przedstawiona jej oczami. 🌺 Ariadna jest córką Króla Minosa i dorasta w pałacu otoczona przepychem. W podziemiach w labiryncie mieszka jej brat potwór- Minotaur, który budzi grozę i przerażenie ludności. Minos każdego roku żąda od Aten ofiary z siedmiu młodzieńców oraz siedmiu dziewic, które mają być rzucone Moinotaurowi na pożarcie. Pewnego razu Ateński książę Tezeusz przybywa wraz z okupem, i zamierza poświęcić swoje życie. Ma on jednak ukryty cel, i zamierza zabić Minotaura. Ariadna oczarowana Tezeuszem proponuje mu pomoc w zabiciu bestii. 🌺 Któż z nas nie słyszał mitu o Ariadnie i jej nici, dzięki której Tezeusz wydostał się z labiryntu po zabiciu Minotaura. Ja w szkole uwielbiałam mitologię zarówno grecką jak i rzymską, choć grecka bardziej mi się podobała. Te wszystkie legendy o bohaterach, potworach i bogach czytałam z zapartym tchem, a serial "Herkules" i "Xena wojownicza księżniczka " były moimi ulubionymi. Przyznam, że już od długiego czasu nie miałam styczności z mitologią, także widząc tą książkę, aż mi się oczy zaświeciły. Zacznę od okładki, która jest zdobiona złoceniami i wykonana z dbałością o szczegóły, dzięki czemu pięknie się prezentuje, i idealnie pasuje do tej historii. Sama historia jest świetnie przedstawiona przez Ariadnę oraz jej siostrę, które opowiadają nam wydarzenia ze swojej perspektywy, dzięki czemu możemy je lepiej poznać. Wplecione między opowieść inne mity świetnie łączą się ze sobą tworząc ciekawą i wciągającą lekturę, którą naprawdę warto przeczytać. Jeśli jesteście fanami mitologii, to dla was powieść obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2023 o godz 14:07 przez: Oliwia
"Ariadna" Jennifer Saint to porywający i pobudzający wyobraźnię retelling klasycznego greckiego mitu. Powieść stanowi świeże spojrzenie na postać Ariadny, córki króla Minosa z Krety, która znana jest z tego, że pomogła Tezeuszowi poruszać się po labiryncie, by pokonać Minotaura. W tej wersji Ariadna przedstawiona jest jako złożona, wielowymiarowa bohaterka, która zmaga się z lojalnością wobec rodziny, miłością do Tezeusza i własnymi pragnieniami. Styl pisania Saint jest pięknie liryczny i ożywiający starożytny świat w żywych szczegółach. Mistrzowsko splata mityczne elementy opowieści z psychologicznymi i emocjonalnymi zmaganiami bohaterów, tworząc bogaty obraz, który wciąga czytelnika od pierwszej strony. Tematy lojalności, miłości, zdrady i konsekwencji dokonywanych wyborów są dogłębnie zbadane, co czyni "Ariadnę" dającą do myślenia lekturą dla każdego, kto interesuje się mitologią klasyczną. Jednym z najbardziej imponujących aspektów książki jest to, jak Saint nadaje Ariadnie charakter i silne poczucie własnej wartości. Nie chce być tylko biernym uczestnikiem wydarzeń, które rozgrywają się wokół niej, a zamiast tego dokonuje odważnych, czasem kontrowersyjnych, wyborów, które ostatecznie kształtują jej własne przeznaczenie. To sprawia, że portret postaci jest o wiele bardziej przekonujący i wzmacniający, a także stanowi mile widziane odejście od tradycyjnych przedstawień kobiet w klasycznych mitach. "Ariadna" jest fantastycznym retellingiem ponadczasowej historii, która pozostawi na czytelnikach niezatarte wrażenie. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem klasycznej mitologii, czy po prostu lubisz pięknie napisaną fikcję, tej powieści nie można przegapić. No i ta okładka - piękna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gild
4.0/5
25,95 zł
Promocja
26,22 zł najniższa cena z 30 dni

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego