Anne Frank i jej towarzysze (okładka  miękka, 10.2022)

Sprzedaje empik.com : 38,35 zł

38,35 zł 59,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

„Dziennik” Anne Frank – młodej Żydówki zmuszonej ukrywać się wraz z rodziną przed ogarniającym świat szaleństwem wojny – stał się wyjątkowym, dramatycznym świadectwem epoki. Ostatni wpis do niego nosi datę 1 sierpnia 1944 roku. Trzy dni później wszyscy ukrywający się w „oficynie” wraz z rodziną Franków zostali aresztowani. Co było potem? 
27 stycznia 1945 roku Otto Frank doczekał wyzwolenia z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Natychmiast rozpoczął poszukiwania informacji o tym, co stało się z jego żoną Edith, córkami Margot i Anne oraz czterema innymi osobami, z którymi przez dwa lata ukrywał się przy ulicy Prinsengracht w Amsterdamie. W kilka miesięcy później przekona się, że pozostał jedynym, który przeżył Holokaust.

Niniejsza książka stanowi pogłębioną kontynuację poszukiwań rozpoczętych przez Otto Franka. Bazując na szczegółowych badaniach archiwalnych oraz dostępnych świadectwach odnośnie do dalszych losów ośmiu osób ukrywających się „oficynie”, autor rekonstruuje ich dzieje po aresztowaniu.

Efektem jego śledztwa jest porażająca relacja o życiu w obozach zagłady. Tym wnikliwsza i aktualniejsza, że mimo upływu tak wielu lat udało się mu dotrzeć do nowych informacji na temat życia i śmierci Anny Frank oraz jej współmieszkańców z „oficyny”.

Bas von Benda-Beckmann pracuje w Amsterdamie jako badacz w NIOD Institute for War, Holocaust and Genocide Studies – interdyscyplinarnym, międzynarodowym centrum gromadzenia archiwaliów i badań nad historią wojen światowych, masowej przemocy i ludobójstwa oraz ich długofalowych konsekwencji społecznych. W 2010 roku obronił doktorat na temat niemieckiej historiografii bombardowań alianckich. Jest także autorem pracy na temat historii holenderskiego ruchu oporu i powojennych konfliktów pamięci.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1322493789
Tytuł: Anne Frank i jej towarzysze
Podtytuł: Bohaterowie „Dziennika” w obozach zagłady
Autor: Bas von Benda-Beckmann
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Język wydania: polski
Język oryginału: niderlandzki
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-10-18
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 40 x 150
Okres historyczny: faszyzm - II wojna
Indeks: 43036714
średnia 5
5
14
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
5/5
18-11-2022 o godz 11:00 przez: Ilona Wolińska
Anne Frank to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Razem z rodziną i przyjaciółmi zmuszona była ukrywać się w przybudówce fabryki w centrum Amsterdamu przez 760 dni. W tym czasie pisała „Dziennik”, zwierzając się swojej zmyślonej przyjaciółce o niepewności i życiu w strachu. „Dziennik” Anne przeczytało 30 milionów ludzi na całym świecie, stał się on wyjątkowym i dramatycznym świadectwem epoki. Na jego podstawie powstało wiele książek i filmów dokumentalnych. Ostatni wpis nosi datę 1 sierpnia 1944 roku. Trzy dni później wszyscy ukrywający się w „oficynie” zostali aresztowani przez nazistów i wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Jak potoczyły się ich losy? Czy ktoś z nich przeżył? W dniu 27 stycznia 1945 roku Otto Frank został wyzwolony z obozu w Auschwitz i natychmiast rozpoczął poszukiwania informacji o swojej żonie Edith i córkach Margot i Annę oraz czterech osobach, które wraz z nimi ukrywały się przy ulicy Prinsengracht w Amsterdamie. Po kilku miesiącach poszukiwań dowiedział się, że jest jedynym z ośmiu osób, który przeżył Holocaust. Bas von Benda – Beckmann na podstawie zeznań świadków oraz dostępnych dokumentów archiwalnych, starał się odtworzyć i przybliżyć nam życie ośmiorga holenderskich Żydów. Sięgając po tę książkę, byłam przekonana, że to kolejna biografia Anne, jednej z największych bohaterek Holocaustu. Jakże się pomyliłam. „Anne Frank i jej towarzysze” to nie tylko przerażający obraz życia w obozie zagłady, to również bardzo wnikliwa i szczegółowa dawka wiedzy dotycząca obozów koncentracyjnych. Z każdą kolejną przeczytaną stroną moje serce łamało się na coraz mniejsze kawałki, a łzy nie chciały przestać płynąć. Każdy, kto przeczytał choć jedną książkę o obozach, wie, że piekło, jakie przeżyli tam ludzie jest nie do opisania. Bas von Benda – Beckmann wykonał mnóstwo rzetelnej pracy. Oprócz ważnych informacji, do których nie udało się dotrzeć ojcu Anne, w książce zamieszczone są również fotografie. Książka napisana jest prostym i przejrzystym językiem, czytając ją nie sposób oderwać się od lektury. To dogłębny i bardzo wnikliwy obraz ukazujący nam jedną z największych, a zarazem najbardziej przerażających, tragedii w dziejach ludzkości. Ten reportaż to obowiązkowa lektura dla każdego, bez względu na płeć, czy wiek. Musimy sięgać po takie książki, by pamięć o ofiarach Holocaustu nigdy w nas nie zgasła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego