Amerykańskie więzienie (okładka  miękka, 06.2022)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 32,08 zł

32,08 zł 49,90 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Odważny reportaż ukazujący brutalną prawdę o prywatnym więziennictwie.
Shane Bauer zatrudnił się na stanowisku strażnika – ze stawką 9 dolarów za godzinę – w prywatnym więzieniu w Luizjanie. Ten dziennikarz śledczy, laureat wielu nagród, zgłosił się pod własnym nazwiskiem: nie przeprowadzono żadnego rzetelnego sprawdzenia jego przeszłości. W ciągu czterech miesięcy zdołał dokładnie przyjrzeć się funkcjonowaniu zakładu, zachowaniu personelu różnego szczebla, a także samym więźniom. Był świadkiem brutalnych bójek, próbowano wciągnąć go w nielegalne układy, grożono śmiercią. Widział, jak obojętność strażników doprowadza do kolejnych zgonów i jak niewielkie znaczenie miało dla zwierzchników dobro ludzkie w obliczu możliwości zysku. Ze zgrozą dostrzegł, że także on sam staje się okrutny i agresywny, im dłużej pracuje.
Ponieważ nie można w pełni zrozumieć aktualnego stanu rzeczy bez sięgnięcia do początków, głęboko zakorzenionych w niechęci do rezygnacji z dalszego wyzysku Afro-Amerykanów po zniesieniu niewolnictwa, Bauer przedstawia również historię systemu prywatnego więziennictwa w USA, od jego narodzin aż po czasy współczesne.
Amerykańskie więzienie to wstrząsający akt oskarżenia systemu prywatnych więzień i napędzających go potężnych sił, relacja o prawdziwym obliczu amerykańskiej sprawiedliwości.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1305315314
Tytuł: Amerykańskie więzienie
Autor: Shane Bauer
Tłumaczenie: Gałązka Tomasz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-06-22
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 140 x 30
Indeks: 41906644
średnia 4,7
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
22-09-2022 o godz 11:20 przez: Katarzyna
Dobry, mocny, na długo pozostający w pamięci reportaż. W USA jest całkiem sporo prywatnych więzień. Dla nas to nie do pomyślenia. Reportaż pokazuje brutalną, gorzką i okrutną prawdę o jednym z takich przybytków. Dziennikarz śledczy Shane Bauer zatrudnił się na stanowisku strażnika w prywatnym więzieniu w Luizjanie. Zgłosił się pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem i nikt nie sprawdził jego danych, przeszłości, nie zweryfikował tego kim jest. Wniosek, strażnikiem więziennym może zostać każdy, także osoba karana, z zaburzeniami, psychopata. Przerażające. Ale to dopiero początek, czubek góry lodowej. Bauer prezentuje chory, przestępczy i wynaturzony sposób życia, egzystencji, bo nawet nie wiem czy można to życiem nazwać, w prywatnym więzieniu. Konkretnie chodzi o zakład w Luizjanie. Nie będę wam opisywać szczegółów. Najlepiej sami je poznajcie, przeczytajcie książkę. W trakcie lektury nasuwa się pytanie, skoro to konkretne więzienie takie jest, to czy w innych jest inaczej? A w sumie dlaczego w innych miałoby być inaczej, lepiej, normalniej? A dlaczego nie? Takie rozterki, pytania, wątpliwości miałam do końca lektury i nie ukrywam, mam je nadal. Raczej skłaniam się do tej opcji, że pozostałe więzienia są równie złe, a może i gorsze, niż to opisane w książce. Jeżeli tak jest, osadzeni muszą w nim wieść koszmarne życie. Niby wyrok to nie wczasy, to kara. Jednak nie można zapomnieć o godności człowieka, nawet osadzonego przestępcy, o nie luksusowych, ale w miarę normalnych warunkach życia. Tu tego brak. Ciekawym jest osadzenie współczesnej opowieści w historii wieków minionych. Autor wszystko zręcznie snuje, ciekawie miesza, opowiada naprawdę pasjonującą choć i szokująca historię. Na plan pierwszy w uwarunkowaniach więziennictwa, takiego, a nie innego zachowania strażników, personelu od dawna wysuwa się jedno - rasizm. Shaun udowadnia, że od wielu wieków jest on głównym czynnikiem decydującym o tym, jak żyje konkretny więzień, co mu przysługuje, jaki jest jego los. Przerażające. Mamy XXI wiek. Poza tym są też inne aspekty, które decydują o losie osadzonego, o tym jak mu będzie w więzieniu. Bardzo istotny jest swoisty kodeks strażników, rozpiska, regulamin, jak zwał tak zwał. W każdym bądź razie chodzi o zasady, jakimi powinien się strażnik kierować. Są one dla mnie w wielu aspektach po prostu straszne i niezrozumiałe. A gdzie jakieś ludzkie odruchy, normalne zachowanie, choćby cień empatii?! Jest jeszcze jeden aspekt, który sprawia, iż ta książka jest zdecydowanie warta lektury. Chodzi o to jak zmieniał się autor, jak zmieniały się jego zasady, priorytety, spojrzenie na drugiego człowieka, jak wiele razy zaglądał w swoje wnętrze, myślał nad pewnymi sprawami. Bardzo ciekawy dodatek, który sprawia, iż Amerykańskie więzienie jest czymś więcej niż tylko suchym reportażem. Polecam.Szokująca lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-08-2022 o godz 13:45 przez: deluke
Historia jako nauka społeczna ma nam nadal wiele do zaoferowania. Niewygodne, wstydliwe fakty przekazywane, zapisane w dokumentach mogą nas jeszcze nie raz zadziwić. Autor, reporter Shane Bauer w swojej książce „Amerykańskie więzienie” opisuje niechlubną historię początków więziennictwa w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, ze niewolnictwo w Ameryce po jego zniesieniu wcale się tak od razu nie skończyło. Przybrało tylko inną formę. Biali majętni przedsiębiorcy znaleźli sposób jak nadal zarabiać na Afroamerykanach. Najmowali ich, dzierżawili od więzień prywatnych zatrudniając na plantacjach bawełny, przy budowie kolei. Za niewyrabianie określonych norm karani byli okrutnymi torturami. Opisane zdarzenia są bardzo przejmujące. Równocześnie autor próbując bardziej zrozumieć warunki panujące we współczesnych więzieniach, zatrudnił się w jednej z takich placówek prywatnych. Jako reporter nie mógł ujawnić swojego prawdziwego zawodu. Pracował jako strażnik więzienny. Po lekturze tej książki można się domyślić, że jest to ciężka praca, przynosi wiele stresu i niewiele satysfakcji. Zdrowie psychiczne strażników jest nieustannie narażone na wiele niedogodności. Niebezpieczeństwa jakie na nich czekają są niekiedy trudne do przewidzenia. „Amerykańskie więzienie”, reportaż o dzisiejszej kondycji prywatnych zakładów więziennych w Stanach Zjednoczonych jest bardzo przekonujący. Reporter, który został strażnikiem więziennym. Pracując tam poznał dramaty ludzi, którzy przeżyli większość swojego życia w więzieniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
31-08-2022 o godz 18:45 przez: Ilona Wolińska
"Kiedy układałem sobie w głowie własne przeżycia z dwuletniego więzienia, borykając się z ponownym przystosowaniem do życia i zespołem stresu pourazowego, zacząłem korespondować z niektórymi osadzonymi w karcerach, tu w Stanach Zjednoczonych" "Amerykańskie więzienie" to bardzo odważny reportaż, w którym Shane Bauer ukazuje nam brutalną prawdę o jednym z prywatnych więzień w Luizjanie. Na potrzeby jego powstania, Autor zatrudnił się na stanowisku strażnika. Shane Bauer w ciągu czterech miesięcy przyjrzał się dokładnie funkcjonowaniu więzienia, jego pracownikom, ich zachowaniu wobec więźniów oraz samym więźniom. W swoim reportażu Bauer przedstawia nam historie systemu prywatnego więziennictwa od jego narodzin po czasy współczesne. "Amerykańskie więzienie" to reportaż niezwykle wstrząsający, ukazujący nam obraz amerykańskiej sprawiedliwości. Autor wykonał kawał dobrej roboty poświęcając swoje życie dla udokumentowania codzienności w więzieniu. To nie tylko obraz współczesnego więziennictwa, Autor wspomina także jego początki, które są przerażające. Ta książka z pewnością na długo zostanie mi w pamięci. Jeżeli lubicie reportaże, interesuje Was historia amerykańskiego więziennictwa to z całego serca polecam Wam tekturę. Naprawdę warto zwrócić uwagę na ten tytuł
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Szklany klosz
4.6/5
31,43 zł
44,90 zł
26,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Lekcje chemii
4.8/5
33,58 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niespokojni ludzie
4.6/5
26,57 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Diana. Jej historia
4.8/5
33,99 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Długa noc
4.6/5
27,59 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe
4.9/5
28,87 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Trzy żywioły
5/5
28,87 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Merci, Monsieur Dior
4.5/5
28,87 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Portret w sepii
5/5
28,87 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Blondynka
4.5/5
39,91 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Caryca
4.8/5
33,24 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pani Bovary
4.7/5
38,52 zł
59,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego