Amerykaana (okładka  twarda, 10.2019)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Opowieść o miłości i problemach rasowych skupiona wokół młodego mężczyzny i młodej kobiety z Nigerii, którzy stają przed trudnymi wyborami i wyzwaniami, jakie stawiają im kraje, w których postanowili zamieszkać.

Ifemelu i Obinze zakochują się w sobie, gdy oboje chodzą do liceum w Lagos. Ich Nigeria jest pod rządami wojskowej dyktatury i każdy, kto może ucieka z kraju. Ifemelu – piękna, pewna siebie – wyjeżdża do Ameryki na studia. Odnosi tam porażki i sukcesy, nawiązuje i zrywa związki, znajduje i traci przyjaciół, a wszystko to pod nieznanym wcześniej w ojczystym kraju ciężarem: przynależności rasowej. Obinze – cichy, zamyślony syn profesorki uniwersyteckiej – ma nadzieję do niej dołączyć, ale nie otrzymuje zgody na wjazd do Ameryki po 11 września, wobec czego rzuca się w niebezpieczne życie nielegalnego imigranta w Londynie.

Po latach Obinze jest bogatym człowiekiem w nowej demokratycznej Nigerii, Ifemelu zaś odnosi w Ameryce sukcesy jako autorka bloga obnażającego prawdę o przynależności rasowej. Kiedy jednak Ifemelu wraca do Nigerii, w niej i Obinze ożywa łącząca ich niegdyś namiętność – do siebie nawzajem i do ojczystego kraju – i oboje stają przed  najtrudniejszymi wyborami w życiu.

Odważna, wciągająca, przesycona mrocznym humorem, ale też delikatna, rozgrywająca się na trzech kontynentach  z udziałem licznych postaci, "Amerykaana" to wspaniale opowiedziana historia dziejąca się w dzisiejszym zglobalizowanym świecie: zdumiewająca  i jak dotąd najlepsza powieść Chimamandy Ngozi Adichie.

"Wspaniale się czyta tę opowieść o urokach nigeryjskiego i amerykańskiego życia i o tym, jak pełne życia, wyraziste postacie – tak wyraziste, że stają się niemal członkami rodziny – próbują radzić sobie w obu światach jednocześnie. Podobnie jak uczyniła to po mistrzowsku w Połówce żółtego słońca, Adichie kreśli swoje historie z rozmachem, śmiało i pewnie, z jednakową wprawą radząc sobie z ukazaniem skomplikowanego politycznego tła Lagos i codziennego życia swoich nowych Amerykanów. To bardzo zabawna, bardzo ciepła i poruszająca międzypokoleniowa epicka powieść, która potwierdza wirtuozerię Adichie, jej bezgraniczną empatię i ciętą społeczną przenikliwość."
Dave Eggers, autor "A Hologram for the King"

"Największy talent Adichie polega na tym, że zawsze zabiera nas w obszary dotąd niezbadane. Pisze o tym, o czym inni wcześniej milczeli. Amerykaana nie jest tu wyjątkiem. To nie tylko zwykła powieść rozgrywająca się na trzech kontynentach, to także wnikliwe studium rasy, tożsamości i przynależności w globalnych światach Amerykanów i Afrykanów. U Joyce’a mamy ciszę, banicję i przebiegłość, u Adichie klasę, utratę i tęsknotę. Adichie jest przy tym na tyle odważna, by rozwijać swoją historię z niespotykaną bezpośrednią prostotą, ani na chwilę nie tracąc przy tym nic ze swojego wybitnego intelektu."
Colum McCann, autor "Let the Great World Spin"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1096879688
Tytuł: Amerykaana
Autor: Adichie Chimamanda Ngozi
Tłumaczenie: Petecka-Jurek Katarzyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 765
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-10-23
Forma: książka
Indeks: 14801587
średnia 4,8
5
11
4
4
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
02-11-2019 o godz 15:21 przez: eladez | Zweryfikowany zakup
ciekawa, opisujaca postrzeganie ludzi ze względu na kolor skóry
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-08-2014 o godz 19:18 przez: Lena
Amerykaana często określana jest mianem historii miłosnej. Nie powiem, że jest to określenie całkowicie błędne, ale z drugiej strony może ono wprowadzać w błąd. To nie romans jest w Amerykaanie najważniejszy, choć stanowi spoiwo poszczególnych wątków. Przez większą część powieści jest on ukryty pod innymi wątkami i historiami, czasem wręcz nie można go dostrzec. Najbardziej widoczny jest na samym początku i końcu książki, a pomiędzy obserwujemy życie bohaterów w pojedynkę, ich zmagania z życiem. Relacja Ifemelu i Obinze jednocześnie stanowi punkt wyjścia do rozważań o rasie i tożsamości. Szczególnie Ifemelu jest zainteresowana tym zagadnieniem, czemu upust daje między innymi na swoim blogu. Obserwuje mijanych ludzi, przysłuchuje się rozmowom i sama wdaje się w dyskusje, porównując życie czarnych Amerykanów i nie-Amerykanów. Jej wpisy pełne są interesujących spostrzeżeń dotyczących uprzedzeń, począwszy od takiego drobiazgu jak włosy, sztuczne zachwyty, a kończąc na statusie materialnym. Zauważa, że rasizm żyje i ma się dobrze, szczególnie w czasach poprawności politycznej.

Amerykaana to nie tylko książka o rasizmie. Porusza również temat tożsamości, przygląda się bohaterom, którzy za granicą szukali swojego szczęścia, po czym wrócili do kraju. Niektórzy w pogoni za swoim snem osiągnęli cel, tak jak Ifemelu, a innym dopiero po powrocie pisany był sukces, o czym przekonał się Obinze. Autorka pochyliła się nad osobami z ,,podwójnym spojrzeniem”, mniej bądź bardziej rozdartymi pomiędzy dwoma kulturami. Bywa ono przekleństwem, zmuszając człowieka do próby połączenia najlepszych cech obydwu krajów, wzbudzając tęsknotę za czymś, bez względu na to, gdzie się jest. Jednak to samo spojrzenie pozwala dojrzeć, co widać na przykładzie Ifemelu. Wcześniej próbowała wtopić się w tło, dopiero później odważyła się na podkreślanie tego, kim naprawdę jest i skąd pochodzi. Jednak nie wszyscy mają to szczęście, a próby odnalezienia się są zagłuszane.

Bohaterowie Amerykaany szukają szczęścia na wiele sposobów. Próbują wtopić się w tłum, bez względu na to, gdzie się znajdują. Próbują wyrwać się z biedy, nawet jeśli to oznacza balansowanie na granicy. Szukają miłości, która w obcym świecie pokocha ich za to, jacy są. Amerykaana nadszarpuje mit ,,za granicą jest lepiej”, bo to właśnie poza ojczyzną bohaterowie najmocniej borykają się z życiem. Doskwiera im bieda, stres, zagubienie, samotność, niezrozumienie… Dopiero powrót, nie zawsze łatwy, w końcu oferuje komfort.

Adichie nie pisze wprost – ona wali prosto z mostu i się nie krępuje. Tak, wiem, że to określenie jest w recenzji nie na miejscu, ale inaczej się nie da powiedzieć o tym, jakie jest jej pióro – i nieważne, czy to dotyczy rasy, seksu, relacji międzyludzkich, kultury, obyczajów... Celnie, inteligentnie i czasem uszczypliwie komentuje niuanse w zachowaniu ludzi. Przy niektórych fragmentach powieści odniosłam nawet wrażenie, że niektórzy mogą potraktować je jak policzek. Autorka nie ma oporów, by obnażyć ignorancję, po cichu naśmiewając się trochę z zerowej wiedzy na temat Afryki oraz bazowaniu wyłącznie na frazesach, które gdzieś zasłyszano. Może też próbuje ,,odczarować” niektóre przekonania i udowodnić, że Afryka to nie tylko ,,życie za dolara dziennie” i biedne, ale ze wszech miar szczęśliwe dzieci.

Amerykaana to wieloletnia podróż przez codzienność. To wnikliwe spojrzenie na zagadnienie rasy i tożsamości. To historia o miłości, której nie zniszczyło rozstanie. To barwne życiorysy ludzi, którzy robią wszystko, by odnaleźć się na styku różnych światów. Chimamanda Ngozi Adichie świetnie poradziła sobie z okiełznaniem przeplatających się wątków i płaszczyzn, przenosząc na karty powieści skomplikowaną rzeczywistość rozciągniętą na trzy kontynenty
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
25-06-2015 o godz 13:13 przez: zabiegana czytelniczka
„Amerykaana” – moimi oczami to książka, którą czyta się lekko i krótko, pamięta dość długo, a uważa za nieprzeciętną mimo coraz bardziej powtarzalnych tematów.

Chimamanda Ngozi Adichie zdecydowanie uderzyła w wielowątkowość. Poruszyła ważny temat migracji do tzw. „lepszego świata”, który mimo, że dotyczył młodych Nigeryjczyków, ma odniesienie również do innych krajów, w tym także Polski. Pokazała, że nie zawsze to, co jest za granicą, jest lepsze i bardziej wartościowe. Czasami może doprowadzić do nieoczekiwanych i zdecydowanie niewymarzonych sytuacji, a te do rozpadu czegoś, co było niecodzienne i pięknie zakwitało. Jednym z takich zjawisk było uczucie, które wykreowała autorka pomiędzy głównymi bohaterami Ifemelu oraz Obinze. Uczucie, które w oczach wielu czytelników może spowodować osąd, jakoby książka była zwykłym romansem, odzianym lekko w tematy polityczne i społeczne. Romans ten, mimo iż wyczuwalny praktycznie na każdej stronie, nie był myślą przewodnią dla autorki. „Amerykaana” skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu własnego „ja” w nowym świecie, w zgoła odmiennym środowisku, gdzie wśród czarnoskórych rządzi podział na czarnych Amerykanów i nie-Amerykanów, gdzie o przyjęciu do pracy może zadecydować uczesanie bądź zwykłe znajomości. W książce autorka prezentuje też inną stronę Nigerii. Kraj, który przez wielu wrzucany jest do jednego worka ze wszystkimi biednymi krajami Afryki, na łamach książki pokazany jest zupełnie inaczej. To właśnie Nigeria oferuje bohaterom życie, jakie noszą w sercu, wcale nie w glinianej chatce z wiadrem kukurydzy na głowie, a w rozwijającym się z pełnym wigorem mieście, ucywilizowanym i porównywalnym z miastami europejskimi. Postanowiłam nie oceniać charakterów głównych bohaterów, bo choć są to skrajne osobowości, nie zawsze podążające za sercem, a już tym bardziej nie za rozumem, to stanowią bardzo dobrą kompozycję i wpasowują się idealnie w podróż „po nieznane”, jaką obdarowała nas autorka.

Mnie osobiście bardzo ucieszyło odmienione i zdecydowanie niestereotypowe spojrzenie na Nigerię. Ucieszył mnie fakt, że Adichie skomponowała opowieść w idealnych proporcjach. W książce nie ma za dużo romansu, za dużo o rasizmie, za dużo o biedocie, za dużo o wyższości któregoś z krajów. Wszystkie tematy, choć jest ich sporo, dawkowane są miarodajnie i ładnie ubrane w przyswajalną i zdecydowanie łatwo zobrazowaną książkę. Po „Połówce żółtego słońca” i „Fioletowym Hibiskusie”, „Amerykaana” nie zawiodła, a wręcz podniosła moją opinię o nigeryjskiej pisarce. Pokazała po raz kolejny, że w prostocie siła. Tak trzymać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-07-2014 o godz 00:00 przez: Ja87goda | Empik recenzuje
Segregacja rasowa nie przestaje być jednym z ważniejszych problemów współczesnego świata i o tym właśnie jest "Amerykaana". Choć tak naprawdę książka porusza także inne sprawy, jak choćby przymus wyjazdu z ojczystego kraju w którym panuje dyktatura, oraz poszukiwanie szczęścia gdzie indziej czy sprawa własnej tożsamości... "Amerykaana" to ciekawie i barwnie przedstawiony obraz rasowego rozwarstwienia na przykładzie skomplikowanych losów Ifemelu i Obinze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-10-2020 o godz 10:12 przez: niepoczytalna
Moje pierwsze spotkanie z uznaną nigeryjską autorką uważam za niezwykle udane. Pomimo ogromnych rozmiarów powieść ani przez moment nie nuży. Nawet jej najsłabszy element, czyli relacja głównych bohaterów mimo wszystko napisana jest dość przyzwoicie. Jeżeli szukacie literatury, która poszerza horyzonty i daje nowe spojrzenie na problemy współczesnego świata, to sięgnięcie po prozę Adichie wydaje się dobrym pomysłem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-08-2014 o godz 00:00 przez: NeKitty
Już dawno żadna książka nie zaintrygowała mnie tak jak "Amerykaana". Nie ukrywam, że była ona dla mnie trudna, gdyż jest to powieść wielowarstwowa, której nie można zaszufladkować. Książkę należy przeczytać chociażby ze względu na interesującą postać głównej bohaterki, która wielu czytelnikom może nie przypaść do gustu. Książka naprawdę warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-08-2014 o godz 00:00 przez: rbarbara123
Amerykaana to powieść, w której na próżno doszukiwać się romansu. Jest to jednak opowieść o wielkiej miłości - ponad podziałami, prawem, polityką, czasem, odległością. To właśnie te pojedyncze wątki rasowe, polityczne stanowią fundament tej książki. Jest to również opowieść, które daje wiele do myślenia na temat współczesnego świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Chimamanda Ngozi Adichie

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego