Amanci II Rzeczypospolitej (okładka  miękka)

Sprzedaje empik.com : 37,05 zł

37,05 zł 44,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz… To do nich wzdychały wielbicielki przedwojennego kina i z zazdrością patrzyły na ich filmowe partnerki, marząc, by pewnego dnia znaleźć się na ich miejscu.

Amanci filmowi II Rzeczypospolitej doskonale wiedzieli, jak kreować swój wizerunek, aby stale pojawiać się na łamach prasy i cieszyć się nieustannym zainteresowaniem publiczności. Wybuch II wojny światowej przerwał ich błyskotliwe kariery, lecz pamięć o nich pozostała żywa, a filmy z ich udziałem nadal cieszą się sporym zainteresowaniem.

Kim byli aktorzy przedwojennego kina? W jakich okolicznościach pojawili się na wielkim ekranie? Czy prywatnie byli równie czarujący jak w filmach, w których grali? Jak potoczyły się ich powojenne losy?

Na podstawie dokumentów, wywiadów prasowych i wspomnień Marek Teler przypomina życiorysy piętnastu przedwojennych elegantów, którzy zawojowali świat filmu. Opisuje zarówno tych występujących na ekranie przez wiele lat, jak i tych, którym wybuch II wojny światowej nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł. I jak to zwykle bywa, okazuje się, że najciekawszy scenariusz napisało im prawdziwe życie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1338145087
Tytuł: Amanci II Rzeczypospolitej
Autor: Teler Marek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 300
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-11-23
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 20 x 140
Okres historyczny: II Rzeczpospolita (1918-1939)
Indeks: 53441232
średnia 4,6
5
3
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
06-01-2023 o godz 01:23 przez: Renata | Zweryfikowany zakup
Mądra i ciekawa książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-01-2023 o godz 13:35 przez: czytanie.na.platanie
Pamiętam, że jako dziecko często oglądałam w niedzielę wraz z tatą program „W starym kinie”, w którym pojawiały się między innymi filmy kina niemego i już dźwiękowe z okresu międzywojennego. Pojawiały się w nim między innymi filmy kina niemego i dźwiękowe z okresu międzywojennego. Miały niepowtarzalny klimat! Wówczas nie przywiązywałam wagi do nazwisk aktorów, ale teraz z przyjemnością poznałam nie tylko je, ale również ich barwne życiorysy dzięki najnowszej książce Marka Telera „Amanci II Rzeczypospolitej”. Jest to książka typowo biograficzna ukazująca postaci dwunastu wybranych przez autora amantów, na których widok szybciej biły serca kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym. Fakty z życia każdego z nich przeplatają urywki listów pisanych do bliskich i przyjaciół, fragmenty dokumentów, do których udało się autorowi dotrzeć. Buduje ich obraz przywołując ich własne wypowiedzi w udzielonych wywiadach, wspomnienia osób, z którymi się stykali, ale również opinie recenzentów oceniających ich dokonania. Wspomina o przebiegu kariery, okraszając ją anegdotami i nierzadko skandalami obyczajowymi, których byli uczestnikami. Zdjęcia tych przystojnych mężczyzn, najczęściej z piękną kobietą u boku bardzo wzbogacają odbiór całości. Momentem granicznym dla każdego z nich jest wybuch II wojny światowej, skreślającej ich ambitne plany i marzenia. Niektórzy nie mogą żyć bez grania decydując się na występowanie w teatrach jawnych pod cenzurą okupanta lub kawiarenkach artystycznych w kraju i za granicą. Inni włączają się aktywnie w walkę z nazistami jawnie lub w konspiracji często płacąc najwyższą cenę. Jak potoczyłoby się ich życie i kariera, gdyby nie wojna? Po przeczytaniu ich losów jest mi po prostu po ludzku szkoda, że wielu z nich oddało życie w tak młodym wieku. Nie mogłam się oprzeć i już obejrzałam na YT „Papa się żeni” z Franciszkiem Brodniewiczem i chętnie poszukam też innych filmów z udziałem choćby Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. Jesteście ciekawi, który z aktorów najpierw zrobił karierę wojskową, a który porzucił seminarium? Za czyją karierą stały kobiety, a którego z nich uśmierciła plotka? Który był tak grzeczny, że nim otworzył pudełko sardynek pukał najpierw trzy razy? Koniecznie przeczytajcie tę książkę!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-01-2023 o godz 17:30 przez: Anna Grzebalska
Byli znani i uwielbiani przez rzesze wielbicielek. Wielu ludzi uważało, że ich życie to bajka. Jednak świat, w którym żyli skończył się wraz z wybuchem wojny. Wielu z nich zagrało wtedy najważniejszą rolę swojego życia. Wśród bohaterów, których sylwetki mogliśmy tym razem poznać znaleźli się m.in. Kazimierz Junosza-Stępowski, Franciszek Brodniewicz, Andrzej Karewicz, Aleksander Żabczyński, Jerzy Marr, Mieczysław Cybulski, Adam Brodzisz, Zbigniew Staniewicz, Leszek Pośpiełowski, Włodzimierz Łoziński, Zbigniew Rakowiecki i Witold Zacharewicz. W czasach międzywojennych byli znani i uwielbiani. Ich błyskotliwe kariery przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Potem nastały czasy komunizmu i nie było powrotu do tego, co było wcześniej… Do czasów obecnych w świadomości zbiorowej przetrwała pamięć o niewielu przedwojennych celebrytach. Na szczęście na rynku wydawniczym mamy coraz więcej książek, które przywołują biografie osób będących na pierwszych stronach gazet w przeddzień drugiej wojny światowej. Do książek należących do tej kategorii należy m.in. książka Amanci II Rzeczypospolitej. Różne były losy przedstawionych bohaterów. Jednak wszyscy zasługują by przywrócić pamięć o nich. Wszak odcisnęli swe piętno na polskiej kinematografii. Ich życiorysy to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Autor książki Amanci II Rzeczypospolitej nie ma lekkiego stylu pisarskiego, przez co treść wydaje się nieco toporna. Jednak dzięki niej możemy się sporo dowiedzieć o danych przedwojennych aktorach, filmach, w których grali i środowisku aktorskim. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Pozwoliła mi poszerzyć swoją wiedzę o II PR a w szczególności z zakresu dzieciny, która była przeze mnie nieco zaniedbana a mianowicie kinematografii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-01-2023 o godz 18:42 przez: joasiazoltowska
Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz… książka ukazuje postacie największych amantów międzywojennego dwudziestolecia do których wzdychały wielbicielki. Lecz piękny świat, w którym brylowali, został zniszczony przez wojnę. Później różnie potoczyły się losy tych, którzy ją przeżyli… a najciekawsze scenariusze napisało samo życie. Na podstawie dokumentów, wywiadów prasowych i wspomnień Marek Teler przypomina życiorysy czternastu przedwojennych elegantów, którzy zawojowali świat filmu. Opisuje zarówno tych występujących na ekranie przez wiele lat, jak i tych, którym wybuch II wojny światowej nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ilustrowany słownik ukraińsko-polski Opracowanie zbiorowe
5/5
24,86 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego