Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018 (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Oferta empik.com : 38,52 zł

38,52 zł 59,90 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Pomostowski Piotr Książki | okładka miękka
41,11 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Pierwsze w Polsce tak szerokie ujęcie tematu musicalu.

Daniel Wyszogrodzki opowiada o tym fenomenie z perspektywy bieżącej, odwołując się szeroko do stuletniej historii zjawiska i nie unika także kontekstu polskiego. Kompendium wypełniają napisane z polotem teksty o spektaklach i o ich twórcach, a także rozliczne ciekawostki i anegdoty. Są omówienia tak ważnych musicali, jak "West Side Story", "Jesus Christ Superstar", "Koty" czy "Les Misérables". Ale także najnowszych sensacji – spektakli "Księga Mormona" i "Hamilton". Są opowieści o twórcach, takich jak George Gershwin, Leonard Bernstein czy Andrew Lloyd Webber. Nie brak także danych o premierach, sukcesach i porażkach, biletach i płytach. To fascynująca podróż: od kompozytora do teatru, od premiery do sukcesu, od Broadwayu po Warszawę.

Autor zna temat w teorii i praktyce. Brał udział w polskich produkcjach najsłynniejszych światowych tytułów. Współpracuje ze znanymi twórcami, regularnie uczestniczy w życiu teatralnym Broadwayu i West Endu, gorąco wspiera rozkwitającą w ostatnich latach polską scenę musicalową. Wykłada także historię musicalu na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Ale musicale


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Autor: Wyszogrodzki Daniel
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Redakcja: Kuśnierz Małgorzata
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 592
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-11-14
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 230 x 48 x 165
Indeks: 26954691
średnia 4,5
5
25
4
3
3
1
2
1
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
4/5
31-01-2019 o godz 21:44 przez: krzysztof komorek
Sztuka musicalowa miała okazję zaistnieć także w Polsce. Chociaż przecież trudno mierzyć się nam z historią, tradycją i ofertą Broadwayu czy West Endu. Daniel Wyszogrodzki, który przez wiele lat przybliżał polskiemu widzowi musical w praktyce, przekładając światowe przeboje i współpracując z polskimi scenami, przygotował obszerną, niemal sześćsetstronicową „podbudowę teoretyczną” dla krajowego widza. „Ale Musicale. Złote stulecie 1918-2018” stanowi świetne wprowadzenie do musicalowego świata. Znajdziemy, więc w książce przegląd najważniejszych tytułów oraz notki o najistotniejszych postaciach historii musicalu. Bardzo spodobał mi się encyklopedyczno-alfabetyczny układ artykułów. Ciekawym zabiegiem są pojawiające się przy niektórych z nich, powiązane tym razem tematycznie wtręty, rozwinięcia dotyczące pobocznych wątków głównego tematu. Każdą z omówionych produkcji poprzedza metryczka z podstawowymi informacjami o autorach, dacie premiery, ilości przedstawień, najbardziej znanych piosenkach. Przyznam, że jestem ogromnym zwolennikiem tego typu opracowań. Takie kompendia wiedzy pozwalają na czytanie „na chybił trafił”, odszukiwanie znajomych nazwisk, tytułów, ciekawostek i anegdot, których w książce Daniela Wyszogrodzkiego również nie brakuje. Między innymi dzięki temu hasła nie mają charakteru suchej, beznamiętnej notatki. Troszeczkę może autor przesadził z artykułami powiązanymi z polską sceną musicalową. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę proporcje, wystarczyłoby jedno zbiorcze hasło. Chyląc czoła przed ogromem i jakością wykonanej pracy, muszę jednak wspomnieć o kwestiach, które pozytywną ocenę nieco zaburzają. Przede wszystkim zabrakło mi indeksu osób, moim zdaniem niezbędnego w tego typu publikacji i ułatwiającego poruszanie się w meandrach informacji. Nieco zdziwiony byłem również niemal zupełnym brakiem ilustracji – fotografii opisywanych osób, reprodukcji plakatów, fotosów z przedstawień. Książka wprawdzie i bez nich jest ciekawa, ale obrazy kapitalnie ubarwiłyby interesujący wywód. Mnie osobiście ucieszyłoby jeszcze nieco więcej statystyk, szczególnie dotyczących nagród branżowych. To już jednak tylko drobna prośba, sugestia à propos kolejnych wydań, które mam nadzieję będą się pojawiać, być może nawet w rozbudowanej, poszerzonej wersji.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
5/5
15-01-2019 o godz 20:14 przez: Zaczytana bez pamięci
Dzisiaj mam prawdziwą gratkę dla wszystkich wielbicieli musicali. Daniel Wyszogrodzki stworzył dzieło kompletne, encyklopedię musicalu, o której dzisiaj chcę Wam krótko opowiedzieć. Jeśli chodzi o musicale, mam kilka ulubionych, do których lubię wracać. Zwłaszcza do tych starych wersji. Nowe niespecjalnie do mnie przemawiają. Dzięki publikacji Daniela Wyszogrodzkiego mogłam przekonać się, kto stał za ich wykonaniem, ile miały wersji i czemu zawdzięczały one swój sukces. Pisana pasją - tak określiłabym tę publikację. Owszem, jest bardzo obszerna, ale to kopalnia wiedzy na temat musicali. To stuletnia historia opowiedziana w zajmujący sposób, nie miałam wrażenia, że czytam słownik czy encyklopedię, a raczej zajmującą historię, którą opowiada mi człowiek znający się na rzeczy i kochający musicale. Niech nie odstraszy Was objętość tej publikacji, czyta się ją bardzo szybko. Nie musicie też obawiać się tego, że będziecie zagubieni w gąszczu specjalistycznego słownictwa. Daniel Wyszogrodzki dołożył wszelkich starań, by czytelnik nie był w trakcie czytania wyalienowany. Wytłumaczył najważniejsze pojęcia i przedstawił ludzi, którzy mieli największy wkład w rozwój musicali. Nie zabrakło tu polskich akcentów. Plus należy się autorowi za to, że wspomniał nie tylko o starych produkcjach, ale też i tych nowych. Byłam zaskoczona tym, że pojawił się tutaj na przykład serial Glee. Oglądałam go i czytanie poświęconego mu fragmentu przywołało pewne wspomnienia. Niektóre bolesne, bo niestety nie wszyscy członkowie ekipy żyją do dnia dzisiejszego. To książka nie tylko dla wielbicieli musicali, ale również i tych czytelników, którzy chcą rozpocząć z nimi przygodę. Dajcie się porwać do świata muzyki. Polecam czytanie przy kawałkach z poszczególnych musicali, wtedy całość nabiera jeszcze więcej kolorów.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 2
5/5
31-01-2019 o godz 23:50 przez: agatku
Zdecydowany must-have dla każdego fana musicali!! Jest to książka na którą czekali chyba wszyscy miłośnicy teatru muzycznego, i która w żadnym calu nie zawodzi. Daniel Wyszogrodzki doskonale poradził sobie z tak ciężkim zadaniem, jakim jest przedstawienie 100-letniej historii musicalu. Książka przedstawia cały przekrój spektakli: od tych najpopularniejszych, broadwayowskich weteranów takich jak Nędznicy czy Koty, do tych mniej znanych, wiec każdy znajdzie coś dla siebie czy pozna nowe przedstawienia. W bardzo przejrzysty sposób mamy przedstawione kto jest autorem tekstu/kompozytorem/autorem libretta, jakie nagrody zdobył dany musical, premiery czy najważniejsze piosenki i dzięki temu wszystkie najważniejsze informacje znajdują się w jednym miejscu i szybko możemy je odszukać. Jak głosi podtytuł, mamy do czynienia ze złotym stuleciem więc autor nie pomija ani starych spektakli, ani nie zapomina o nowościach, które podbiły Broadway zaledwie kilka lat temu. Koniecznie polecam czytać książkę i jednocześnie słuchać ulubionych soundtracków! Wyszogrodzki nie zapomina o rodzimych, polskich produkcjach co jest dużym plusem! Autor przedstawia również biografie twórców, kompozytorów i aktorów, tłumaczy najważniejsze terminy związane z teatrem muzycznym dzięki którym nawet laik zrozumie o czym mowa, a przytaczane zabawne anegdotki, historie o zakulisowych przepychankach, skandalach czy romansach sprawiają, że czyta się jeszcze przyjemniej. Dodatkowym atutem są listy najdłużej granych spektakli na Broadwayu i West Endzie jak również lista polskich adaptacji na końcu książki. Co więcej, Ale Musicale! jest pięknie wydana, na fajnym papierze, baaardzo gruba (prawie 600 stron!) i zachwyca oprawą graficzną. :) Zdecydowanie polecam, gwarantowana świetna zabawa i porządna dawka musicalowej wiedzy!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
5/5
25-11-2018 o godz 10:05 przez: Mała Pisareczka
Ale musicale! Złote stulecie to istna - nie bójmy się użyć tego słowa - encyklopedia wiedzy na temat najważniejszych musicale, jakie pojawiły się na scenie i albo wciąż w najlepsze na niej balują (The Phantom of the Opera, Hamilton, Les miserables, The Lion King!), albo pojawiły się tylko na chwilę i poniosły porażkę na Broadwayu (Tanz der Vampire, Metro), albo właściwie niewiele miały wspólnego z musicalem samym w sobie (La la land, GLEE) . Ale to nie tylko o tym jest ta wyjątkowa książka - to także kompendium wiedzy o twórcach, kompozytorach, piosenkach czy aktorach. I ja wiem, że może na razie nie brzmi to jakoś ciekawie, ale gdy ma się już Ale musicale! w rękach i czyta się którąkolwiek ze stron, dostrzega się tę prostotę tekstu i piękno samych sztuk. Daniel Wyszogrodzki prowadzi czytelnika za rękę, pokazując mu te najważniejsze elementy danego przedstawienia, oplatując je ciekawostkami i często odwołując się do czasów współczesnych, by zrozumieć, czemu dany tytuł stał się takim a nie innym sukcesem. A że pisze to nienachalnie, właściwie tak, jak gdyby usiadł obok czytelnika i spokojnie mu o tym opowiadał, tworzy to kompendium idealne do pierwszego zetknięcia się z tematem musicali (zapewne do "drugiego" i "setnego" zetknięcia też). Najważniejsze jednak jest to, że autor już na wstępie podkreśla, iż Ale musicale! w żaden sposób nie wyczerpują tematu, gdyż jest wprost przeciwnie - stają się zaledwie początkiem do dalszego zgłębiania tematu. Udaje się to. Gdy sama zaciekawiłam się znaczną większością tytułów, włączyłam laptop i po prostu czytałam o nich więcej i więcej. Mało tego! W ciągu jednej nocy stałam się posiadaczką trzech biletów na musicale w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Także na mnie ta książka podziałała tak, jak powinna. I pewnie nie tylko na mnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 2
5/5
24-11-2018 o godz 08:58 przez: Anonim
Książka świetnie wydana. Doskonale opisane najważniejsze musicale. Książka nie tylko dla wielbicieli tego gatunku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 3
5/5
24-01-2019 o godz 09:10 przez: Paweł Piątkowski
Znakomita książka, szczerze polecam. Niby encyklopedia musicalu a czyta się jak powieść! Rewelacyjna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
3/5
10-11-2019 o godz 00:49 przez: Anonim
Takiej pozycji właśnie brakowało! Doskonałe zestawienie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-12-2018 o godz 10:38 przez: Piotr Płuska
Tej pozycji bardzo brakowało na rynku.... Świetna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
5/5
25-01-2019 o godz 00:32 przez: basia tarczewska
Świetna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Trzy siostry Morris Heather
4.8/5
24,57 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mózg jak brzytwa Nordengen Kaja
5/5
28,75 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jadłonomia po polsku Dymek Marta
4.5/5
43,05 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dług honorowy Chmielarz Wojciech
4.8/5
27,59 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Diana. Jej historia Morton Andrew
4.8/5
38,50 zł
54,90 zł
32,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Szklany klosz Plath Sylvia
4.6/5
24,57 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Podróż Cilki Morris Heather
4.6/5
23,34 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wilkołak Chmielarz Wojciech
4.7/5
25,89 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Opowieści o nadziei Morris Heather
4.3/5
23,02 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Prosta sprawa Chmielarz Wojciech
4.6/5
25,65 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pewnego razu... w Hollywood Tarantino Quentin
4.7/5
28,87 zł
44,90 zł
22,45 zł
Inne z tego wydawnictwa Maleńka Majewski Janusz
5/5
28,87 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjenci Thorwald Jurgen
4.9/5
35,36 zł
59,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego