Ale historia… Kazimierzu, skąd ta forsa? (okładka miękka)

Oferta empik.com : 20,34 zł

20,34 zł 26,90 zł (-24%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

"Cześć, jestem Zuzka. Mam dwanaście lat i mnóstwo marzeń. Moi rodzice są łapaczami słońca, czyli naukowcami, którzy badają cząsteczki światła słonecznego. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że takie rzeczy jak łapanie słońca czy podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są…"

Grupa nastolatków przenosi się do czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Mają sprawdzić, w jaki sposób król zdobył środki na zamki, miasta, mury obronne, drogi. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z drugiej części, przybliżającej czasy panowania Kazimierza Wielkiego, dowiecie się między innymi, do czego przydawały się kiedyś siki, czym różnił się zbój od rycerza, co przyczyniło się do powstawania "plakatów reklamowych" w średniowieczu, dlaczego książka mogła wtedy ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów i wielu innych rzeczy.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Ale historia… Kazimierzu, skąd ta forsa?
Seria: Ale historia...
Autor: Bąkiewicz Grażyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 224
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-03-16
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 193 x 142
Indeks: 18796957
 
średnia 4,8
5
26
4
3
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
4/5
13-04-2016 o godz 09:40 Anna Nawrot dodał recenzję:
Kazimierz Wielki wybitnym władcą był - tę prawdę wszyscy nauczyciele historii wciskają w głowy swoich uczniów. Budował zamki, istniejące już miasta otaczał murami, hurtowo zakładał nowe, lokował wsie na prawie magdeburskim, założył Akademię Krakowską - jego sukcesy można by jeszcze długo wymieniać. Wszyscy podziwiają rozmach ostatniego Piasta na polskim tronie i tylko nieliczni zastanawiają się skąd król miał środki na finansowanie swoich pomysłów.

I takie właśnie pytanie stawia swoim uczniom niejaki pan Cebula, jeden z bohaterów serii książek Grażyny Bąkiewicz pod wspólnym tytułem "Ale historia...". Kilka miesięcy temu pisałam o pierwszym tomie poświęconym Mieszkowi I ("Mieszko, ty Wikingu"), a dzisiaj przyszła kolej na Kazimierza Wielkiego.
Książeczka nosi tytuł "Kazimierzu skąd ta forsa?" a jej narratorką jest Zuzka, koleżanka Aleksa, którego poznali czytelnicy tomiku poświęconego Mieszkowi.

Zuzka żyje w przyszłości, a ponieważ dzięki specjalnym szkolnym ławkom dzieciaki mogą się przenosić w czasie, to lekcje historii często odbywają się "w terenie". Tak było i tym razem - Zuzka i jej koledzy przenoszą się do czternastowiecznej Polski, aby zbadać źródła finansowania rozbudowy kraju dokonanej przez króla Kazimierza.

Dzieciaki trafiają do Gniezna w którym właśnie budowana jest nowa gotycka katedra, a następnie ruszają w stronę Krakowa, aby w stolicy znaleźć odpowiedź na zadane przez nauczyciela pytanie. W czasie drogi spotykają ich rozmaite, często niebezpieczne, przygody, a napotykani ludzie udzielają im informacji na temat życia w ówczesnej Polsce. Z tych informacji wyłania się przy okazji obraz władcy, który ma niebywały talent do interesów, a przez racjonalne gospodarowanie posiadanymi zasobami oraz długofalowe planowanie pomnaża pieniądze w skarbcu.

"Kazimierzu, skąd ta forsa?" to świetnie pomyślana i napisana historia. Zderzenie współczesnych dzieciaków ze średniowieczna rzeczywistością, ich pomysłowość i poczucie humoru sprawiają, że czyta się tę książeczkę niemal jednym tchem. Autorka taktownie milczy na temat moralności króla Kazimierza (wszak to historia dla dzieci), stosuje pewne uproszczenia (z tego samego powodu) ale w przystępny sposób objaśnia zawiłości średniowiecznej rzeczywistości. Doskonałe uzupełnienie tekstu stanowią ilustracje Artura Nowickiego, który w zabawny sposób potrafi przedstawić nawet pracę... kata. Dodam, że jego mini komiksy, chociaż skierowane do młodego czytelnika mają ukryte przesłanie, którego znaczenie wyłapie dorosła osoba - tak więc, pomimo iż docelowymi czytelnikami są dzieciaki w wieku 10-13 lat, i dorosły powinien się dobrze bawić czytając tę książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-03-2016 o godz 08:03 Dominika Ławicka dodał recenzję:
Szkolna wycieczka do... średniowiecza, czyli "Kazimierzu, skąd ta forsa?" Grażyny Bąkiewicz
Zuza, lat 12, niepoprawna optymistka, pasjonatka historii, rezolutna i inteligentna uczennica, której największym marzeniem jest: "wiadro pełne słońca". I jak tu jej nie lubić? To niemożliwe! Zuza jest cudowna! Na dodatek chodzi do najlepszej szkoły na świecie, w której zajęcia historii są tak niezwykłe, że aż trudno je sobie wyobrazić, bowiem dzieciaki mają możliwość podróżowania w czasie i przenoszenia się do dowolnych epok, by z bliska przyjrzeć się wydarzeniom historycznym.
Nauczyciel historii, pan Cebula, prowadzi dość specyficzne lekcje historii i pozwala swoim uczniom na podróżowanie w czasie, wszystko dzięki specjalnym ławkom szkolnym, które są niczym wehikuły czasu, ale bardzo bezpieczne i uczniom nic nie grozi, nawet choroby panujące w dawnych epokach, bo chroni ich gamma, która jest jak tarcza i nic złego nie może przez nią przeniknąć. Każda lekcja historii to przygoda i mnóstwo interesujących wiadomości!
Znacie powiedzenie, że Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną? Na pewno tak, a potraficie odpowiedzieć na pytanie, skąd miał fundusze na liczne i kosztowne inwestycje? Hmm, z tym pewnie gorzej. Ale głowa do góry, bo wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu absolutnie fantastycznej pod każdym względem książki Grażyny Bąkiewicz, "Kazimierzu, skąd ta forsa?" Wraz z Zuzą i jej szkolnymi kolegami będziecie mieli możliwość przeniesienia się do odległego średniowiecza, a nawet zamienicie parę słów z królem, czyli Kazimierzem Wielkim. Czytałam tę książkę z synem i oboje doszliśmy do wniosku, że tak powinny wyglądać wszystkie lekcje, ile wiadomości zostałoby w głowach, słowo nuda można by wykreślić ze słownika i na pewno żaden przedmiot szkolny nie byłby powodem stresu i braku wiary we własne możliwości.
"Kazimierzu, skąd ta forsa?" to dynamiczna, pełna humoru opowieść, napisana współczesnym językiem i doskonale zilustrowana. Książka Grażyny Bąkiewicz to znakomita lekcja historii, która wyjaśnia wiele faktów historycznych i podaje mnóstwo ciekawostek, a wiadomo, że ilustracja i tekst to najlepsza forma przyswajania wiedzy.
Zapraszam na niezwykłą lekcję historii z bonusem w postaci podróży w czasie. "Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć. I już! Tyle to trwa." I jesteśmy w średniowieczu, wyruszamy na spotkanie z królem, by zadać mu pytanie: "Kazimierzu, skąd ta forsa?"
Dominika Ławicka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-04-2020 o godz 13:51 radzio dodał recenzję:
W drugim tomie serii ponownie spotykamy się z ekipą przyjaciół, kutych znamy z Mieszko, ty wikingu! Kolejna lekcja historii z profesorem Cebulą przynosi kolejne przygody. Tym razem główną bohaterką jest Zuzka, która wraz z grupą przyjaciół przenoszą się w czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Celem tej lekcji historii jest potwierdzenie powiedzenia, że „Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” i skąd on na to wszystko miał pieniądze… Książka w humorystyczny sposób przybliża historię, poznajemy z niej obyczaje i zwyczaje w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Dowiadujemy się o wprowadzonych reformach, co to jest pręgierz, kim jest czeladnik. A wszystko zilustrowane w formie komiksu! Książka, jak i inne z serii, łączy w sobie przyszłość, przeszłość, dużo historii, a całość opatrzona wielką dawką humoru. Przy tych książkach nie można się nudzić!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-04-2020 o godz 07:46 Anonim dodał recenzję:
Jak zachęcić dzieci do uczenia się historii? Na świetny pomysł wpadł nauczyciel z przyszłości, pan Cebula. Dzięki wehikułom czasu zamontowanym w szkolnych ławkach, dzieci przenoszą się w wybrany okres i na własne oczy poznają życie w bardziej, lub mniej odległych czasach. Bohaterowie książki to grupa nastolatków, uczniów pana Cebuli. Śledząc ich przygody świetnie się bawimy, a przy okazji poznajemy fakty historyczne i ciekawostki. W tej części grupa przyjaciół przenosi się w czasy panowania Kazimierza Wielkiego, aby dowiedzieć się jak król sfinansował przemianę Polski z drewnianej na murowaną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-04-2020 o godz 14:12 mateo90 dodał recenzję:
Drugi tom serii historycznej "Ale historia...", przeznaczonej dla nieco starszych dzieci. W tej części grupa nastolatków przenosi się do czasów panowania Kazimierze Wielkiego, a ich zadaniem jest sprawdzenie skąd Władca zdobył środki na budowę zamków, miast i innych budowli. Tak jak w poprzednim tomie, tu również znajdziemy fajnie napisaną historię, która dostarcza wielu ciekawostek i faktów z przeszłości, a okraszona jest bogatymi ilustracjami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-03-2016 o godz 10:10 BiBi dodał recenzję:
Książka jest fantastycznie napisana, akcja toczy się niepostrzeżenie, mali bohaterowie doznają mnóstwa przygód, przy okazji poznają historię Polski, a konkretnie czasy panowania Kazimierza i próbują rozgryźć, skąd czerpał dochody na rozbudowę kraju. Komiksy uczą i bawią. Ilustracje Artura Nowickiego znajdą wielbicieli wśród dzieci w wieku szkolnym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-04-2020 o godz 21:45 Paulaa dodał recenzję:
W drugim tomie serii "Ale historia " przemierzamy szlaki średniowiecznej Polski w której panował Kazimierz Wielki. Podczas podróży w czasie poznajemy interesujące fakty z życia Kazimierza i w jaki sposób dysponował pieniędzmi. Książka jest napisana w przystępny sposób dla dzieci z elementami komiksu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-04-2020 o godz 08:23 Dereim dodał recenzję:
Druga część nauki historii za pomocą przygody. Tym razem bohaterowie przenoszą się w czasy Kazimierza Wielkiego. Po raz drugi historia opowiedziana w książce wciąga od pierwszej do ostatniej strony! Dla wszystkich młodych miłośników historii a także dla tych, których chcemy do niej zachęcić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-04-2020 o godz 13:32 K. Ka dodał recenzję:
Oto kolejna wyprawa uczniów pana Cebuli. Okazuje się, że średniowiecze to nie tylko zamki i rycerze. Jak poradzą sobie młodzi bohaterowie w czasach Kazimierza Wielkiego? Dynamiczna, pełna ciekawostek i żartów książka jest kolejną cenna lekcją historii dla każdego . Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-12-2020 o godz 08:54 Bogusława Orlińska dodał recenzję:
Książka jest napisana takim językiem, że córka non stop się śmiała, nie wiem czy coś z niej zrozumiała przez to, więc pewnie czeka nas powtórka. Dzięki tym książkom, może będzie łatwiej jej przyswoić historię Polski. Kolejne części już są na liście zakupów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-05-2016 o godz 17:14 karo123 dodał recenzję:
Rewelacyjna książka! Córka przeczytała w 1,5 dnia (trzecia klasa podstawówki) i planuje napisać do p. Grażyny, żeby szybko pisała kolejne książki! Lektura bardzo wciągająca, "gładko się czyta" i wiemy już skąd Kazimierz miał pieniądze na te zamki. Polecamy!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-04-2020 o godz 18:26 doncorleone90 dodał recenzję:
"Kazimierzu, skąd ta forsa?" to świetnie pomyślana i napisana historia. Zderzenie współczesnych dzieciaków ze średniowieczna rzeczywistością, ich pomysłowość i poczucie humoru sprawiają, że czyta się tę książeczkę niemal jednym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
01-04-2020 o godz 18:35 anna dodał recenzję:
Seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. W bardzo przyjemny i zabawny sposób zapoznaje młodego czytelnika z historią. Dodatkowy plus za fantastyczne rysunki komiksowe.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-04-2020 o godz 13:54 Anonim dodał recenzję:
Kolejna świetna część z serii Ale historia, czytając tą książkę czytelnik czuje jakby sam był w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Gorąco polecam.!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-01-2019 o godz 19:57 Anonim dodał recenzję:
Wspaniała i zabawna lekcja historii dla młodszych czytelników. Syn nie mógł się oderwać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-04-2020 o godz 23:00 Anonim dodał recenzję:
Dużo humoru , a zarazem całe mnóstwo ciekawostek. Ale historia ! Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-06-2021 o godz 22:36 Michał dodał recenzję:
Świetna, lekko napisana, polecam wszystkim młodym miłośnikom historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-04-2020 o godz 16:13 Daniel Flis dodał recenzję:
Pełna humoru, a zarazem faktów historycznych, ciekawa, polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-07-2021 o godz 16:38 Muuszka dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka zachęcajaca do czytania i historii
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Bąkiewicz Grażyna

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.