Agnes Grey (okładka  twarda, 06.2012)

Wszystkie formaty i wydania (7): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Pierwsze polskie wydanie!

Zmartwiona sytuacją finansową rodziny, a jednocześnie motywowana pragnieniem poszerzenia własnych horyzontów, młodziutka Agnes Grey postanawia zostać guwernantką. Przepełnia ją nadzieja i przekonanie, że wystarczy jej pamiętać siebie taką, jaką była w wieku swoich podopiecznych, by zdobyć ich zaufanie i przyjaźń. Jednak dzieci, którymi przyjdzie jej się zajmować okażą się niezwykle rozpieszczone i niesforne, a pracodawcy wymagający, wyniośli i nieprzyjemni. Czy objęcie posady u innej rodziny przyniesie tytułowej bohaterce choć odrobinę szczęścia? A może nawet spotka miłość życia?

Agnes Grey to powieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami Anne Brontё, pokazująca determinację kobiety, by zdobyć wykształcenie i pracę oraz by uzyskać niezależność, a jednocześnie demaskująca prawdę o trudach, samotności i upokorzeniach doświadczanych przez guwernantki – przedstawicielki jedynej profesji, której podjąć się mogła szanowana niezamężna kobieta w dziewiętnastowiecznej Anglii.

ID produktu: 1050732653
Tytuł: Agnes Grey
Autor: Anne Bronte
Tłumaczenie: Hume Magdalena
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mg
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2012-06-27
Rok wydania: 2012
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 218 x 22 x 152
Indeks: 11433415
średnia 4,3
5
13
4
2
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
03-09-2014 o godz 20:08 przez: Meffi | Zweryfikowany zakup
Anne jest chyba najmniej znaną spośród osławionych sióstr Bronte, przynajmniej w Polsce. Jej dzieła długo czekały na polski przekład. W końcu się go jednak doczekały za sprawą wydawnictwa MG, za co należy się im głęboki ukłon. A zatem polski czytelnik ma po raz pierwszy okazję zapoznać się dziełami tej wspaniałej pisarki, która swym kunsztem literackim w niczym nie ustępuje swym bardziej znanym siostrom - Charlotte i Emily.

Cechą charakterystyczną stylu najmłodszej panny Bronte jest realizm. Podczas gdy Charlotte i Emily stawiają bardziej na romantyzm, Anne skupia się bardziej na samym życiu i jego trudach choć rzecz jasna pojawiają się również wątki romantyczne. Agnes Grey jest debiutem literackim Anne Bronte. Po raz pierwszy dzieło to wydano w grudniu 1847 roku. Powieść ta opowiada historię młodej dziewczyny, córki ubogiego pastora, która pragnąc wspomóc swą rodzinę finansowo oraz zdobyć doświadczenie postanawia zostać guwernantką. Anne w niezwykle realistyczny sposób przedstawia trudności związane z ową profesją. Doświadczenia te nie były jej obce albowiem sama autorka pracowała jako guwernantka. Tak więc powieść ta zawiera elementy autobiograficzne - Anne Bronte poprzez historię tytułowej Agnes Grey opowiada o swych własnych doświadczeniach i upokorzeniach wyrażając jednocześnie swój sprzeciw wobec takiego traktowania guwernantek, których zadanie było niejednokrotnie niezwykle trudne. Podopieczni Agnes okazują się rozwydrzonymi, pozbawionymi ogłady, wręcz niereformowalnymi istotami. Mimo usilnych starań tytułowej bohaterki rezultat jest marny. Jej pracodawcy również nie należą do nazbyt sympatycznych - są to ludzie próżni i pyszni, którym wysoka pozycja społeczna karze patrzeć na takich jak Agnes z góry. Agnes z powodu braku przyjaciół czuje się samotna. Jednak w jej sercu pojawia się nadzieja gdy pewnego razu na plebanii pojawia się nowy wikariusz...

Powieść Anne Bronte urzeka swym realizmem oraz niezwykle kunsztownym językiem. Irlandzki pisarz, George Moore, określił tę powieść jako ,,najdoskonalszą prozę w literaturze angielskiej" przyrównując ją nawet do powieści Jane Austen. Myślę, iż nie ma w tym stwierdzeniu ni cienia przesady a Agnes Grey bez wątpienia można zaliczyć do kamieni milowych literatury angielskiej. Polecam wszystkim a zwłaszcza wielbicielom literatury epoki wiktoriańskiej. I oczywiście daję najwyższą ocenę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-07-2012 o godz 22:20 przez: kasandra
Książka zrobiła na mnie świetne wrażenie.Już sama akcja rozgrywająca się w XIX-wiecznej Anglii, podejmowana tematyka oscylująca wokół zmagań samotnej kobiety i walki o niezależność oraz nietuzinkowa postać głównej bohaterki przykuły moja uwagę i nie pozwoliły oderwać się od książki. Choć akcja biegnie nieśpiesznie i sporo tu opisów, znudzenie raczej nikomu nie grozi. Autorka barwnie i z psychologicznym zacięciem rysuje przed czytelnikami nie tylko szczegółowy zarys epoki, ale na jej tle umieszcza niezwykłe portrety kobiet, zarówno pozytywne jak i negatywne. Podobało mi się także, że dowiemy się więcej o obyczajach i kulturze ówczesnego społeczeństwie, tajnikach pracy guwernantki czy też niespodziankach szykowanych nam przez los. Język jest prosty, przystępny, ale całość jak dla mnie zdecydowanie za szybko się kończy.Jest to opowieść o poznawaniu siebie, potrzebie bycia samodzielnym, chęci kształcenia się i zdobycia godziwej pracy oraz o wysokiej cenie, jaką trzeba ponieść za marzenia..
Czy ta recenzja była przydatna? 5 0
5/5
17-07-2012 o godz 00:48 przez: polska_joanna
Agnes Grey to debiutancka powieść Anne, jednej z trzech sławnych sióstr Brontë, po raz pierwszy opublikowana w roku 1847, i dopiero niedawno doczekała się polskiego przekładu.
Sama autorka powieści pracowała w zawodzie guwernantki przez pięć lat. Podobnie jak "Dziwne losy Jane Eyre" autorstwa jej siostry Charlotty, pierwsza powieść Anne opisuje konsekwencje jakie dla młodej kobiety niesie ze sobą niepewna pozycja guwernantki.
Wybór takiej ścieżki życiowej dla swojej bohaterki - Agnes, pozwolił autorce poruszyć kwestie takie jak: znieważanie niezamężnych kobiet, który zdecydowały się zarabiać same na swoje utrzymanie, oraz poczucie wyobcowania z tym związane. Empatia gra sporą rolę w postrzeganiu świata przez Agnes. Odczuwana zarówno względem ludzi i zwierząt jest podstawą osądów, jakie kształtują wybory młodej kobiety.
Powieść ta (według siostry autorki Charlotte) jest w dużej mierze autobiograficzna. Agnes, to tak samo jak Anne, to najmłodzsza córka pastora. - Serdecznie polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
18-10-2012 o godz 21:42 przez: Magdalena Paź
„Agnes Grey” to historia kobiety, córki biednego, mało zaradnego pastora, która chce rozpocząć życie na własny rachunek. Postanawia zostać guwernantką. W książce tej Agnes opisuje trudy swojej pracy. Bo wbrew pozorom zawód guwernantki nie jest łatwy. Szczególnie, gdy za podopiecznych ma się rozkapryszone bachory. W swojej książce autorka opisuje swoich wychowanków, a także swoich pracodawców. Pokazuje, jaki tryb życia prowadzą, co jedzą, jak się do siebie odnoszą, co robią. Pokazuje też jak źle dzieci są wychowywane przez rodziców. Są rozpieszczane, nie wiedzą, co to jest posłuszeństwo, usłuchanie szacunek do drugiego człowieka.
W książce tej pokazane jest, że guwernantka zarówno przez dzieci jak ich rodziców traktowana jest jak mebel, lekceważąco, bez szacunku.
Jednak po śmierci ojca los Agnes odmienia się. Czy na lepsze?
Książka nie przypadła mi do gustu niestety. Znudziła mnie, wręcz usypiała po przeczytaniu kilku kartek. Napisana jest bardzo monotonnie i metodycznie. Dla mnie to su
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
4/5
28-03-2013 o godz 15:39 przez: Lucecita
"Agnes Grey” wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Głównej bohaterki nie da się nie lubić, dlatego koleje jej losu nie były mi obojętne i śledziłam je z zapartym tchem. Postać głównej bohaterki niewątpliwie zasługuje na podziw, zwłaszcza za anielską cierpliwość i upór w dążeniu do wyznaczonych celów. Dużym atutem są tu oczywiście pełnokrwiste postacie, które wywołują u nas różnorakie uczucia.
Wątek romantyczny jest tak samo subtelny, jak w „Lokatorce Wildfell Hall” i bardzo mi się to podobało.
„Agnes Grey” to wielowymiarowa historia kobiety, która postanawia się uniezależnić i zdobyć nowe umiejętności, mimo trudów rzeczywistości. Pokazuje jak wielka potrafi być determinacja człowieka, który decyduje się na walkę z panującymi konwenansami i ograniczeniami.
To kolejna pozycja Anne Bronte, z którą bez dwóch zdań warto się zapoznać. Serdecznie polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-09-2014 o godz 20:30 przez: Joanna Rysiewicz
Wpadła mi w ręce nieprzypadkowo, bo od dawna polowałam na nią w bibliotece, więc gdy tylko ktoś ją oddał... Była moja ;).
Powieść, jak wszystkie dzieła sióstr Brontë jest osadzona we współczesnych im realiach, czyli w XIX wieku. Klimat ten jest dla mnie wymarzonym; począwszy od wspaniałych strojów, poprzez zwyczaje, a skończywszy na nieśmiałości, która towarzyszy zakochanym (+przyzwoitki, dobre maniery, zachowanie, majątki, uczucie nierzadko aż po grób itp.)

Bohaterką tej oto książki jest tytułowa postać: Agnes Grey. Ta niespełna 19 - letnia dziewczyna żyje wraz z rodzicami i siostrą w skromnym majątku. Rodzina nie jest żadną z tych wyższych sfer; ojciec jest duchownym, ale panuje w niej niepodzielna prawdziwa miłość i oddanie. Agnes czuje coraz większą odpowiedzialność za swój los; rozumie, że w pewnym momencie życia nadchodzi taki czas, że musi zacząć dbać o siebie, że nie może wciąż liczyć na swoich bliskich. Łącząc owe myśli ze swoimi pragnieniami i marzeniami, postanawia zostać... Guwernantką. Praktycznie od razu dostaje pracę w bogatej rodzinie, gdzie ma kształcić dwójkę dzieci. Jest podekscytowana, szczęśliwa, ale i smutna z powodu opuszczenia rodzinnego gniazda... Ale tak musiało być. Nie spodziewała się jednak, że owa rodzina będzie (jakby można to określić współczesnym słowem) patologiczna. Ulubionymi zabawami jej podopiecznych jest wykradanie jaj z ptasich gniazd, wydzieranie z nich piskląt i najwymyślniejsze ich tortury. Oczywiście, przy pełnej aprobacie rodziców... Agnes jest przerażona i równie szybko jak zaczyna tam pracę, tak szybko z niej rezygnuje. Nie rezygnuje jednak z planów bycia dobrą nauczycielką. Znajduje kolejną posadę, z nadzieją, że może będzie lepiej, jednak kolejni jej wychowankowie (tym razem czwórka) szybko sprowadza ją na ziemię. Skandaliczne zachowanie dzieci, wykorzystywanie przez nie innych, czysta złośliwość i upór, ciągłe "stawianie na swoim", brak szacunku dla wszystkiego i wszystkich - są niezłą lekcją życia dla dobrodusznej, religijnej, skromnej, uczciwej Agnes.

Jednak dziewczyna się nie poddaje. Wytrwale dąży do celu, jakim jest ujarzmienie oddanych jej pod opiekę dzieci, mimo, że pozornie nieskutecznie. Nie chcąc zamykać się w czterech ścianach swojego pokoju odbywa też liczne spacery, podczas których zaprzyjaźnia się z okolicznymi ludźmi; pomaga im, wspiera, podnosi na duchu. Podczas jednej takiej wizyty spotyka... Nowego wikarego. Na początku zupełnie nie zwraca na niego uwagi, jednak z czasem, po usłyszeniu kilku jego wspaniałych kazań, dostrzeżeniu, jak dobrym i wartościowym jest człowiekiem... Agnes zmienia zdanie. Rozpoczyna się seria ukrytych domysłów, czy aby na pewno coś ją do niego ciągnie, czy on odwzajemnia uczucia, czy sama by tego chciała...

Nic więcej nie powiem na temat tej książki, bo chyba jestem już nieobiektywna ;). Ale mam coś, co pomoże mi z tego wybrnąć: garść cytatów, między innymi, dzięki którym ta książka (jak i inne sióstr B.) jest tak wyjątkowa...

Świadomość, że ma pani dom musi być dla pani wielkim pocieszeniem (...). Niezależnie od tego, jaka odległość dzieli panią od niego i bez względu na to, jak rzadko go pani odwiedza, jest to coś, do czego zawsze może pani wrócić myślami.
Łaknienie piękna jest niedorzecznością. Rozsądni ludzie nie pragną go dla siebie ani nie dbają o to, czy widzą je w innych. Jeśli umysł jest dobrze wykształcony, a serce łaskawe, nikt nie dba o powierzchowność (...).
Nasze pragnienia są (...) niczym łatwo tlący się materiał: jeżeli iskry sypiące się z nieustannie zderzających się ze sobą okoliczności nie niego nie natrafią, natychmiast zgasną - lecz jeśli nań spadną, w jedną chwilę przeobrażają w płomień nadziei.

Jak dla mnie - mistrzostwo świata ;). Zgadzam się z każdym tych stwierdzeń, a jest ich o wiele więcej w Agnes Grey. Polecam polecam polecam!

Oceniam: 10/10 (nawet 11/10!)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-11-2014 o godz 18:10 przez: dominika_zarnecka
"Agnes Grey" kupiłam nie ze względu na książkę samą w sobie, lecz na jej autorkę. Pokochawszy z całego serca "Wichrowe wzgórza" Emily Bronte oraz "Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Bronte, postanowiłam dać szansę również trzeciej z sióstr- Annie. I podczas lektury ani przez moment nie żałowałam swojej decyzji.
"Agnes Grey" jest historią zainspirowaną przeżyciami jej autorki. Główna bohaterka podejmuje się pracy jako guwernantka, nie tyle z zamiłowania do uczenia, lecz bardziej z obyczajowej konieczności, która w XIX-wiecznej Anglii nie dawała innej możliwości zarobku kobietom z dobrego domu. Praca ta okazuje się znacznie trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Agnes musi nieustannie walczyć z przeciwnościami losu, zajmować się wyjątkowo rozpieszczonymi dziećmi bogaczy i kilkakrotnie zmieniać pracodawców, aby wreszcie odnaleźć szczęście w życiu.
Anna Bronte bez wątpienia dorównuje talentem swoim dwóm siostrom. Klimat książki jest także znacznie pogodniejszy niż we wspomnianych przeze mnie "Wichrowych wzgórzach" czy "Dziwnych losach Jane Eyre". "Agnes Grey" przyrównać można do niektórych dzieł Jane Austen, z tą jedynie różnicą, że powieść cieszy się niezasłużenie mniejszym zainteresowaniem. Gorąco polecam wszystkim zakochanym w XIX-wiecznej Anglii czytelniczkom!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-11-2013 o godz 12:00 przez: Sosenka
Bronte to nazwisko, którego nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Jest ono znane w świecie literackim i nie tylko, bo wszystkie z sióstr Bronte są pisarkami niezwykle popularnymi w ostatnim czasie, szczególnie w Polsce. Ich utwory zaliczone są do klasyki literatury. Oczywiście najsłynniejszą z sióstr jest Charlotte, jednak dzisiaj przedstawię wam powieść nieco mniej znanej, lecz równie utalentowanej panny Bronte, Anne.
Powieść jest typową historią z dawnych czasów, z takimi się też kojarzy, a wszystko za sprawą użytego motywu - biednej guwernantki, szukającej lepszego życia. Zawód ten właściwie dziś już nie istnieje, dlatego tym ciekawiej jest poczytać o nim w świetnie zbudowanej i ciekawej książce.
Główną bohaterką jest młodziutka Agnes Grey. Wraz z rodzicami-ojcem pastorem i swoją siostrą, mieszka na plebani, gdzie wiodą szczęśliwe lecz biedne życie. Wszystko za sprawą kłopotów finansowych, w które poniekąd wprowadził ich ojciec. To pastor, człowiek naiwny i wierzący w
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2012 o godz 09:23 przez: anetapzn
Powieść jest dobra mimo, iż stylem nie dorównuje powieściom słynniejszej z sióstr – Charlotte.Największe brawa należą się autorce za stworzenie galerii niesamowicie barwnych i wyrazistych postaci, w której dominują kobiety. Jak na powieść z XIX w., był to bardzo śmiały krok, kobiety w tym okresie miały bardzo niewiele do powiedzenia, co zresztą Anne Bronte doskonale ukazuje w swojej książce. Bohaterki Agnes Grey mogą wzbudzać naszą sympatię lub wręcz przeciwnie, ale na pewno nie pozostaniemy wobec nich obojętni.Książkę czytało mi się doskonale, szybko i przez cały czas lektury kibicowałam Agnes, żeby udało jej się, żeby spełniły się jej plany. Gorąco zachęcam do lektury. Książkę polecam lubiącym XIX - wieczne powieści, kochającym ich klimat oraz atmosferę Anglii z tego okresu. Na Agnes Grey na pewno się nie zawiedziecie. Jeżeli nie znacie jeszcze twórczości żadnej z sióstr Bronte, tym bardziej zachęcam was do lektury. A nóż wpadniecie w ich sidła, jak ja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Biesy Dostojewski Fiodor
5/5
31,80 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dobre żony Alcott May Louisa
4.5/5
28,31 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa W stronę Swanna Proust Marcel
5/5
31,52 zł
44,90 zł
26,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Wichrowe wzgórza Emily Bronte
4.6/5
28,31 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa W cieniu zakwitających dziewcząt Proust Marcel
5/5
35,03 zł
49,90 zł
29,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Mali mężczyźni Alcott May Louisa
4.5/5
28,31 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziennik 1954 Tyrmand Leopold
5/5
29,26 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa U brzegów jazzu Tyrmand Leopold
5/5
29,26 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyznania Rousseau Jean-Jacques
5/5
31,15 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Alfabet Tyrmanda Tyrmand Leopold
5/5
32,52 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Odejście Afrodyty Hen Józef
5/5
26,01 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Chłopcy Jo Alcott May Louisa
4.6/5
28,31 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Idiota Dostojewski Fiodor
4.6/5
31,46 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ośmioro kuzynów Alcott May Louisa
4.5/5
28,62 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bracia Karamazow Dostojewski Fiodor
3.1/5
33,32 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Profesor Charlotte Bront
4.6/5
28,62 zł
44,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego