Producent: esperanza usuń
Przy leczeniu schorzeń układu oddechowego, zwłaszcza przewlekłych, często stosowane są inhalacje i nebulizacje. Pozwalają one szybko uzyskać pożądane efekty terapeutyczne. Inhalatory są urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie zabiegów, które zalecane są jako element leczenia infekcji dróg oddechowych. W sprzedaży i w użytku znajdują się przyrządy dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są również urządzenia uniwersalne, z których mogą korzystać pacjenci ze wszystkich grup wiekowych. Co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?
Dla małych dzieci ważne jest, by kupowany sprzęt był wyposażony w ustnik w kształcie smoczka i małą maskę, pasującą gabarytowo do twarzy dziecka. Maluchy nierzadko nie chcą współpracować podczas zabiegu, dlatego kolorowy, zabawny w swoim kształcie przyrząd przypominający krówkę, żabkę czy misia będzie dla nich interesujący. Dzięki temu rodzice będą mogli podać lek.
W przypadku dorosłych istotna jest poręczność, trwałość, solidność, dość duża maska i ciche działanie.
Inhalatory zasadniczo dzielą się na ultradźwiękowe i pneumatyczne, które nazywane są również kompresorowymi lub tłokowymi. Podzielone zostały one na dwie osobne kategorie z uwagi na to, w jaki sposób rozpraszają cząsteczki leku. Urządzenia tłokowe pozwalają na używanie w parze z nimi niemal każdego medykamentu, który nadaje się do nebulizacji. Przy ultradźwiękowych nie można wykorzystywać leków steroidowych i niektórych antybiotyków.
Istnieją jeszcze inhalatory membranowe, które mają bardzo małe wymiary, co ułatwia zabranie go ze sobą praktycznie wszędzie. Zastosowana w nich technologia gwarantuje wysoką jakość działania. Pozwala na wykorzystanie właściwie każdego leku, który jest stosowany w urządzeniach kompresorowo-tłokowych. Mogą być używane jako inhalatory do nosa, na zatoki czy astmę.
Przy zakupie inhalatora warto mieć na uwadze pojemność podawaną w mililitrach, która wskazuje, jak wiele leku naraz można wlać do pojemniczka. Nie bez znaczenia pozostaje wielkość cząstek wytwarzanego aerozolu. Im mniejsza jest ich średnica, tym dalej do dróg oddechowych ma szansę dotrzeć lek umieszczony w nebulizatorze. Duże cząsteczki, które mają wielkość około 8 mikronów, są w stanie dotrzeć tylko do gardła i nosogardzieli, dlatego takie urządzenia do nosa sprawdzą się znakomicie. Jeśli jednak celem jest zakup inhalatora na astmę, dobrze jest wybrać urządzenie o wymiarze cząstek od 1 do 5 mikronów.
Wybierz przyrząd, który będzie wspierał leczenie twoje lub Twojego dziecka. Proponujemy inhalatory w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, wykorzystujące w swojej pracy różne technologie. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Inhalatory - najczęściej zadawane pytania
Oba sprzęty wykorzystywane są do podawania leku o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela poprzez drogi oddechowe.
Inhalator umożliwia dostarczenie medykamentu w postaci proszku lub sprężonego gazu.
Do nebulizacji służą z kolei zawiesiny i roztwory.
Inhalatory są z reguły niewielkich, kieszonkowych rozmiarów, dlatego umożliwiają wykonanie inhalacji w dowolnym miejscu i czasie. Inhalacja trwa kilka sekund i podczas zabiegu należy skoordynować wdech z rozpyleniem dawki leku.
Nebulizatory charakteryzują się większym rozmiarem. To urządzenia wielorazowego użytku przeznaczone do zabiegów stacjonarnych. Do zbiornika nebulizatora wlewa się lek i zakłada maseczkę. Włączone urządzenie skrapla lek w postaci pary. W tym wypadku należy swobodnie oddychać i poczekać, aż cały pojemniczek zostanie opróżniony. Zabieg trwa nawet kilkanaście minut, a ta forma podania leku polecana jest szczególnie małym dzieciom.
Dostępne są dwa rodzaje inhalatorów. Inhalator proszkowy ma postać pojemnika z proszkiem lub kapsułki ze sproszkowanym lekiem, przekuwanej przez mechanizm inhalatora. Po umieszczeniu leku w urządzeniu wkłada się ustnik do ust i wykonuje głęboki wdech, który aplikuje odpowiednią dawkę medykamentu. Dobrze jest przytrzymać lek w płucach przez około 10 sekund, a następnie swobodnie wypuścić powietrze.
Inhalator ciśnieniowy ma z kolei postać pojemnika, w którym znajduje się lek w formie aerozolu. Należy go podpiąć do urządzenia, a następnie włożyć ustnik do ust. Aby wykonać inhalację, trzeba wcisnąć zbiorniczek z lekiem biorąc przy tym głęboki wdech i przytrzymując go przez 10 sekund.
Inhalacja to skuteczny sposób leczenia chorób układu oddechowego, takich jak astma, kaszel, zapalenie oskrzeli, katar, zakażenia dróg oddechowych, choroby płuc. Przydaje się także w profilaktyce u osób z alergiami lub narażonych na wysokie stężenie smogu lub pracujących w trudnych warunkach środowiskowych.