2001: Odyseja kosmiczna (audiobook | CD, 03.2017)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Absolutna klasyka literatury science-fiction. Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina.

Na wyjątkowość "Odysei kosmicznej" na pewno miało wpływ doświadczenie autora, który od najmłodszych lat interesował się nauką, w szczególności kosmosem. Arthur C. Clarke był członkiem, a następnie przewodniczącym Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego, najstarszego towarzystwa zajmującego się wspieraniem i propagowaniem astronautyki i eksploracji kosmosu. Jego wizja stała się podstawą dzisiejszej techniki satelitarnej – orbita geostacjonarna, często nazywana orbitą Clarke’a, wykorzystywana jest przez satelity telekomunikacyjne, meteorologiczne i telefonii satelitarnej.

Audiobook Audioteki "2001: Odyseja kosmiczna" jest słuchowiskiem z pełnym podziałem na role, tłami dźwiękowymi oraz muzyką. Partię narratora czyta niezrównana Krystyna Czubówna, a w głównych rolach usłyszymy m.in. Dawida Ogrodnika, Mirosława Zbrojewicza, Antoniego Pawlickiego czy Roberta Jarocińskiego. Od superprodukcji "Odyseję kosmiczną" odróżnia brak efektów dźwiękowych, które nie mogły zostać dodane do audiobooka ze względu na zapisy w licencji.

"Za każdym żyjącym obecnie człowiekiem stoi trzydzieści duchów – taki jest bowiem stosunek, w jakim martwi przewyższają liczebnie żywych. Od zarania dziejów żyło na Ziemi w sumie około stu miliardów ludzi. Jest to interesująca liczba. Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce, którą jest Droga Mleczna, znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po Ziemi, świeci jedna gwiazda naszej Galaktyki.

Każda z tych gwiazd jest słońcem, często o wiele jaśniejszym i wspanialszym niż nasza mała, najbliższa gwiazda, którą nazywamy Słońcem. Mnóstwo być może większość z tych obcych słońc posiada krążące wokół nich planety. Z pewnością więc jest na niebie wystarczająco dużo Ziem, by każdy członek rasy ludzkiej – włączywszy w to pierwszych człekokształtnych – miał swój własny raj lub piekło wielkości świata. Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty.

Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych.

Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos? Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją. Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła."
przedmowa Arthura C. Clarke’a do "2001: Odyseja kosmiczna"

Wystąpili:
Narratorka – Krystyna Czubówna
Heywood Floyd – Mirosław Zbrojewicz
Frank Poole – Antoni Pawlicki
David Bowman – Dawid Ogrodnik
Hal – Robert Jarociński
Dymitr Moisiejewicz – Zbigniew Suszyński
Ralph Halvorsen – Krzysztof Banaszyk
Dr Michaels – Krzysztof Radkowski
Simonson – Jarosław Łukomski
Kontroler lotów – Grzegorz Pawlak


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1135873653
Tytuł: 2001: Odyseja kosmiczna
Autor: Clarke Arthur C.
Wydawnictwo: Heraclon International
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-03-28
Rok wydania: 2017
Forma: płyta kompaktowa CD
Wymiary produktu [mm]: 140 x 127 x 7
Indeks: 20833121
średnia 4,2
5
6
4
3
3
1
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
03-05-2018 o godz 00:39 przez: a_jaski | Zweryfikowany zakup
Od razu zastrzegam, że jest to opinia czysto subiektywna. Artur C. Clarke należy do ścisłej 5 moich najbardziej ulubionych autorów. Tetralogia "Odyseja kosmiczna" jest w pierwszej 10 moich najbardziej ulubionych powieści SF. Dlatego powstanie audiobook'ów powitałem z radosnym zaciekawieniem. Nie będę tu przybliżał fabuły powieści, bo to klasyka gatunku w wiekiej mierze spopularyzowana filmowymi ekranizacjamj. Zatem przedstawię moje odzcucia po wysłuchaniu audiobuka. W zasadzie publikacja wzbudziła pozytywne odczucia. Dobór głosów, zwłaszcza narratora, trafiony w 10. Szkoda, że słuchowisko zostało dotknięte skazą, która niestety dotyka większości polskich dzieł audiowizualnych w XXI wieku. Chodzi mi o dramatyczny brak wyczucia proporcji głośności aktora pierwszego planu do tła dźwiękowego, w zamierzeniu majacego budować nastrój, czy jak to określił Wydawca "atmosferę". W pewnym sensie tak się dzieje, lecz czy akurat reżyserowi chodziło o zirytowanie słuchaczy? Są miejsca, gdzie dźwięki tła skutecznie, bez jakiegokolwiek związku z fabułą, zagłuszają aktorów. W zasadzie na moją ocenę nie miały wpływu nieliczne i drobne, acz irytujące, potknięcia w tłumaczeniu oryginalnego tekstu na język polski, które składam na karb literackości tłumacza i humanistyczności korektora. Moja ocena tej publikacji, na tym konkretnie nośniku, to silne cztery gwiazdki. Mam wielką nadzieję, że Wydawnictwo pójdzie za ciosem i wkrótce będziemy mogli wysłuchać pozostalych dwóch części Odyseji, 2061 i 3001. Mam też nadzieję, że powstanie audiofilskie wydanie wszystkich powieści Artura C. Clarke z cyklu pt. "Rama".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-04-2018 o godz 07:37 przez: mariusz | Zweryfikowany zakup
Mój syn słucha i słucha a nie wiem czy chciało by mu się przecztaç. Ale głos Czubówny wzywa😉
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-12-2017 o godz 14:25 przez: Iwona | Zweryfikowany zakup
Klasyka fantastyki w doborowej obsadzie. Świetne wykonanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
22-07-2019 o godz 07:39 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Wspaniała książka mistrza światowej SF - świetne wykonanie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-01-2017 o godz 18:13 przez: Wkp
Chyba nie ma człowieka, który nie słyszał o „2001: Odysei kosmicznej”. Legendarne już dzieło Arthura C. Clarka, rozsławione dodatkowo przez kultowy film Stanleya Kubricka to jedna z lektur obowiązkowych dla miłośników fantastyki i jednocześnie utwór, który przeszedł do historii literatury. Teraz, niemal 50 lat po swojej, premierze, mamy okazję posłuchać go w formie znakomitego słuchowiska, ożywiającego klasyczną powieść dla naszych uszu. Co łączy prehistoryczne czasy naszej planety z rokiem 1999? Wydawałoby się, że niewiele, a jednak istnieje taka rzecz. Tajemniczy monolit u zarania dziejów stał się siłą napędową zmian, bowiem za jego sprawą nasi przodkowie zaczęli używać pierwszych narzędzi, teraz, u progu XXI wieku zostaje on odnaleziony na księżycu. Czym jest? Czemu służy? Kiedy zaczyna wysyłać sygnał radiowy w kierunku jednego z księżyców Saturna, ziemska ekspedycja wyrusza tam na pokładzie statku „Discovery One” sterowanego przez sztuczną inteligencję HAL 9000. Prawdziwy cel misji, odysei, pozostaje jednak tajemnicą pilnie strzeżoną przed astronautami… „Odyseja kosmiczna” to jedna z powieści, które niesamowicie rozpalają wyobraźnię. Intrygująca zagadka monolitu, ciekawy wątek trudnej wyprawy muszącej mierzyć się z tajemnicami i sztuczną inteligencją (motyw ten wykorzystywano potem niezliczoną ilość razy, choćby w „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo”), a wreszcie kwestie o wiele głębsze, skłaniające do myślenia i ukazujące ambitny zamysł autora. Do tego dochodzi także znakomita strona techniczna wyprzedzające swoje czasy; pamiętajmy o tym, że Arthur C. Clarke był pomysłodawcą wielu współcześnie używanych w kosmonautyce koncepcji, w tym stacji orbitalnych. To, o czym pisze przekonuje więc, trafia w sedno i intryguje do samego końca. Po finale natomiast pozostaje uczucie niedosytu i ochota na kolejne trzy powieści z serii. Wracając jednak do adaptacji audio, „Odyseja kosmiczna” została wykonana wzorowo i z szacunkiem. Wprawdzie, jak informuje wydawca, z powodów licencyjnych nie można było wykorzystać w niej dodatkowych efektów dźwiękowych, nie mniej ani nie rzuca się to w oczy, ani nie zaburza przyjemności płynącej ze słuchania. Powieść została nagrana z rozpisaniem ról na różnych aktorów, do tego dochodzi narrator w postaci niezapomnianej Krystyny Czubówny, a wreszcie znakomita muzyka podkreślająca emocje utworu. A wszystko to przygotowane profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem. W skrócie: znakomite słuchowisko. Dlatego też jeśli lubicie audiobooki, a fantastyka nie jest obcym Wam gatunkiem, polecam gorąco. Na pewno się nie zawiedziecie, a zabawa, jaką oferuje „Odyseja kosmiczna” wciągnie Was na wiele długich godzin. Warto dać jej ku temu okazję.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zły
4.8/5
34,08 zł
44,95 zł
Inne z tego wydawnictwa Idiota
5/5
26,49 zł
34,95 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka wojny
5/5
24,97 zł
32,95 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła niższa
5/5
22,42 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lalka
5/5
16,11 zł
24,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Nad Niemnem
5/5
19,50 zł
29,95 zł
Inne z tego wydawnictwa Jednooki Kruk
5/5
25,95 zł
32,95 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziś i jutro
5/5
27,68 zł
32,95 zł

Podobne do ostatnio oglądanego