Dr Minouche Shafik z London School of Economics mówi o tym, że kiedyś w pracy liczyła się siła mięśni, potem siła intelektu, a w przyszłości będzie liczyć się siła serca. Ta przyszłość jest dziś.
Empatia, czyli umiejętność życzliwego, uczciwego i otwartego bycia, komunikacji i współpracy z drugim człowiekiem staje się wiodącą kompetencją przyszłości. Dlatego rozwijanie jej to podstawa dobrego życia zarówno biznesowego jak i prywatnego. To również jedna z tych umiejętności, w której prawdopodobnie nie zastąpią nas roboty, AI ani aplikacje.
Siła empatii. Nowa era przywództwa to seria podcastów dedykowana osobom, które w swojej codziennej pracy współpracują z drugim człowiekiem. Którzy z roli lub z powołania wpisują się w definicję lidera(-ki). A jak mówi dr Brené Brown, liderem(-ką) jest każdy, kto dostrzega potencjał w drugim człowieku, a następnie ma chęć, siłę i odwagę rozwijania go. Liderami(-kami) są wiec menadżerowie(-ki), dyrektorzy(-ki), właściciele(-ki) firm a także rodzice, nauczyciele(-ki), duchowni(-ne). Wszyscy nimi bywamy.
2. EMPATIA KOMPETENCJĄ PRZYSZŁOŚCI
Czym jest empatia? Otóż odpowiedź zależy wg jakiej definicji odpowiemy, a jest ich dziewięć. W tym odcinku posłużymy się dwiema, które moim zdaniem najlepiej oddają praktyczny charakter empatii. Zacznijmy od tego, że empatia jest umiejętnością, a nie cechą osobowości. Innymi słowy, można się jej nauczyć tak samo jak języka obcego, tzn. przez obserwację tego, jak to robią inni i następnie szlifowanie umiejętności, które się na nią składają. Co więcej, empatia staje się kompetencją przyszłości, ponieważ w wielu rzeczach mogę zastąpić nas roboty, systemy, technologie, ale prawdopodobnie nie w umiejętności budowania relacji – a empatia stanowi paliwo i podstawę budowania relacji. W tym, póki co nikt nas nie zastąpi. Jak dopuścić do siebie inny sposób myślenia, komunikacji, tworzenia? Jak podłączyć się do emocji innych i umieć o tym rozmawiać? Posłuchajcie.
Podziel się na Facebooku
Właśnie zrecenzowałem #2 Empatia kompetencją przyszłości - Siła Empatii. Nowa era przywództwa. - podcast
Dr Minouche Shafik z London School of Economics mówi o tym, że kiedyś w pracy liczyła się siła mięśni, potem siła intelektu, a w przyszłości będzie liczyć się siła serca. Ta przyszłość jest dziś. ...