Ilość: szt.
Cena:
41,99 zł 49,90 zł
Oszczędzasz:
7,91 zł (16%)
W magazynie
Wysyłamy w 24h
Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Okładka: twarda
Data premiery: 2014-02-19
 • Zwiastun
 • do góry

  Zwiastun

  Zimowa opowieść
 • Opis
 • do góry

  Opis

  Ujmująco piękne i mądre arcydzieło Marka Helprina przenosi nas do Nowego Jorku z początku dwudziestego wieku, targanego arktycznymi wiatrami i rozświetlonego bielą niespotykanie obfitego śniegu. Dzięki płomiennej wyobraźni autora to miasto żyje i ma duszę.
  Pewnej mroźnej nocy młody Peter Lake próbuje okraść rezydencję na Manhattanie. Niespodziewanie zastaje w domu córkę właścicieli, umierającą na gruźlicę Beverly Penn. Tak zaczyna się miłość, która
  odmieni jego los. Potężne, niepojęte uczucie zaskakuje Petera, daje mu siłę i każe podjąć próbę zatrzymania czasu i przywrócenia przeszłości. Historia jego zmagań to jedna z najwspanialszych opowieści w literaturze amerykańskiej.

  Przeczytałam i zgłupiałam. Co to jest? Baśń, fantasy, romans?
  Cudowne pomieszanie z poplątaniem, wciągający literacki labirynt.
  Czytając, byłam zagubiona i zachwycona jednocześnie.
  DOROTA WELLMAN

  Ta powieść wykracza poza granice współczesnej literatury, jest jak romans utalentowanego pisarza z językiem.
  „NEWSDAY”

  do góry

  Recenzje

  Napisz recenzję Przeczytaj wszystkie 16
 • Recenzje Napisz recenzję
 • między rzeczywistością a fikcją
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Anna Sikorska 27 października 2014
  Dawno nie czytałam tak grubej książki. Ilość stron może przerażać i przygniatać, ale czytywałam powieści liczące kilka do kilkunastu tomów i zwykle udawało się autorowi zarazić swoim światem. Mark Helprin zrobił to samo. Dałam się porwać jego słowom. Bardzo opisowy język zarysowujący niesamowity świat, w którym spotykają się ludzi z różnych klas społecznych, do którego umierający rodzice podrzucają dziecko w łódce, jak do raju.
  Wszystkie chwyty, wszystkie historie wydają mi się bardzo znajome, a mimo tego olśniewają swoją świeżością i pięknym językiem. Czytając nie mogłam przestać wchodzić w kolejne odsłony skomplikowanego życia bohaterów.
  Tłumacze i korektorzy zrobili wyjątkowo dobrą robotę. Kilka zbędnych znaków, kilka literówek na prawie siedmiuset stronach są naprawdę wielkim wyczynem, a te drobnostki dostrzegą jedynie miłośnicy języka, którzy też docenią urok budowania światów.
  Po przeczytaniu książki zabrakło mi słów, by ją opisać. Pojawiło się wielkie ach, które ponad piętnaście lat temu wyrwało mi się po przeczytaniu „Władcy Pierścieni”. Jednak ten czarodziejski świat jest bardzo realny i dotykalny, a do tego pozwala uwierzyć w swoją moc zwykłego człowieka, bo w każdym z nas drzemie siła do zbudowania mocarstwa. Nie są to jednak mądrości w pospolitym wydaniu, jakie spotykamy u Coelho. Trzeba ich szukać, widzieć drugie dno opowieści, które pięknie łączą się w złoty zamek.
  „Władcy Pierścieni” jako filmu nigdy nie oglądałam i nigdy nie obejrzę (chyba że praca mnie do tego zmusi). Widziałam fragmenty i to wystarczyło by mnie zniechęcić. Ze „Zimową opowieścią” jest tak samo. To, co w książce zostało pięknie utkane językowo na pewno zostanie sprowadzone do banału, bo taka z pozoru jest to opowieść. Życie jest banałem i pisząc o nim nie da się od niego odejść. Można to zrobić w wielkim stylu, jak Helprin, którego słowa zapierają dech w piersi. Na pewno spodoba się każdemu, kogo rozczarował film.
  Dawno nie miałam w ręku książki, od której nie mogłam się oderwać. Ostatnie „poważne” (polecane przez znawców) książki wymuszały na mnie wchodzenie na siłę, przebijanie się przez kolejne rozdziały. Po skończeniu ksiązki pierwsze, co mi przysło na myśl: Eco powinien się uczyć języka od Helprina.
  Zimno w nosek
  • 4
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Book Loaf 04 września 2014
  O "Zimowej opowieści" słyszałam już tyle razy, że w końcu i ja musiałam się nią zainteresować. Choć pogoda już mało letnia, to do zimy jeszcze daleko i czytanie o mroźnych krajobrazach okazało się bardzo przyjemne, kiedy za oknem wciąż słonecznie.

  O tej książce zdecydowanie nie mogę powiedzieć, że pochłonęłam ją w parę chwil, bo tak nie było. Czytało mi się raz lepiej, raz gorzej, choć dość szybko dałam się wciągnąć. Mark Helprin stworzył bardzo złożoną fabułę z mnóstwem postaci, dzięki czemu ciągle nowe wątki przerywały już te rozpoczęte, aby później ustąpić im miejsca.

  Akcja powieści toczy się dość wolno, ale ja lubię takie opowieści, w których autor powolutku doprowadza nas do końca, odwracając naszą uwagę od głównego bohatera, zastępując go innymi postaciami. To takie rozwijanie kłębka włóczki i ponowne zwijanie - oczywiście w formie słów.

  Z akcją związany jest też czas, który w przypadku "Zimowej opowieści" kojarzy mi się trochę z obrazem Trwałość pamięci Salvadora Dalí. Trudno jest określić, co kiedy się dzieje, bo autor prawie do samego końca unika podawania dat i tylko sugeruje czasem z jakim okresem mamy do czynienia.

  Mark Helprin kocha opisy i w tej książce bardzo dobrze jest to widoczne. Od ludzi, przez krajobrazy, po mechanizmy różnych sprzętów. Niektóre bardzo mu się udały i czytałam je z wielką przyjemnością, inne były nieco nużące.

  Nie mogę wspomnieć o innej ważnej części tej opowieści - o nierealnych elementach, przeplatających się z tymi całkiem zwykłymi i oczywistymi. Sto procent bardzo dobrego magicznego realizmu, choć w nie zawsze satysfakcjonującym wydaniu. Bardzo przypadły mi do gustu wątki z jeziorem Coheeries, mgłą czy postać Athansora, w przeciwieństwie do fragmentów związanych z Krótkimi Ogonami i Pearlym Soamesem (oraz ich powrotem).

  Mam jednak dosyć mieszane uczucia co do tej powieści. Jest piękna, dobrze napisana, pełna uroczych scen, zabawnych komentarzy i cudownych, rozbudowanych opisów. Mimo to, można się w niej nieźle pogubić. Autor stara się wciągnąć czytelników w swoją opowieść, zmuszając nas do snucia domysłów na temat rozgrywających się wydarzeń.

  Wniosków i pomysłów mam bardzo wiele, dlatego dyskusję o "Zimowej opowieści" uważam za niezbędną. I może ktoś rozplącze mnie przy okazji z tej włóczki, w którą się zaplątałam, próbując rozwikłać wszystkie tajemnice tej książki.
  Ekspert empiku poleca
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ekspert Empiku 24 czerwca 2014
  "Zimowa opowieść" to baśniowa, zaczarowana historia będąca hołdem dla ukochanego miasta Marka Helprina - Nowego Jorku. Znakomite urban fantasy przedstawia takie klasyczne tematy jak miłość, odwieczna walka dobra ze złem oraz miejsce człowieka w świecie w nowej, niecodziennej odsłonie. Fabuła utkana jest z wielu przeplatających się historii mieszkańców miasta, którymi - co zaskakujące - są nie tylko ludzie. Autor umiejętnie bawi słowem i pozwala rozkoszować się plastycznością opisów. Książka pełna jest magii i niedopowiedzeń. Zdecydowanie dla miłośników gatunku.
  Ewelina Menkarska, empik Częstochowa
  Ciekawa
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  arlet 20 maja 2014
  Bardzo ciekawa historia łącząca trochę fantastyki z powieścią obyczajową. Oglądałam niedawno film i tak średnio mi się podobał jeśli mam być szczera. Ale za to książka jest cudownie napisana i bardzo magiczna. Bardzo przyjemna historia do poczytania w weekend lub do snu. Mnie się bardzo podobała.
  Klasyka amerykańskiej literatury
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Werta 10 kwietnia 2014
  Bardzo dobra ksiażka. Oczywiście film widziałam kilka razy i jest naprawdę niezły to książka jest po prostu niesamowita. Czytałam dwa razy, bo za pierwszym trudno było mi się połapać co jest prawdziwe, co urojone, który świat się dzieje. Niesamowita opowieść, która łączy w sobie tak wiele gatunków. Szczerze polecam, warto przeczytać tą książkę.
  Jedyna w swoim rodzaju
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Agnieszka Mazur 06 kwietnia 2014
  Dla mnie za najlepszą zachętę do sięgnięcia po "Zimową opowieść" posłużyła sama okładka. Opętała mnie do tego stopnia, że nawet nie czytając, o czym książka w ogóle jest wiedziałam, że muszę ją mieć. Ale wam nie polecam tego sposobu. Helprin stworzył coś tak specyficznego, że genialną powieść od bełkotu nie do strawienia dzieli tylko cieniutka granica. Dlatego proponuję raczej na chybił trafił przeczytać kilka stron w sklepie, zanim zdecydujecie się na zakup. "Zimowa opowieść" może was porwać tak jak mnie, ale może też z miejsca odrzucić i nigdy już do niej nie wrócicie. Potrzeba dużo cierpliwości, skupienia na treści i słowach oraz otwartości na misz masz stylów, żeby pokochać tę wyjątkową publikację.
  Ta recenzja przydała się 2 razy
  Takiej książki jeszcze nie było
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Katarzyna Skalska 31 marca 2014
  Nie wiedziałam czego się spodziewać, wiele dobrych recenzji ale nie znałam autora bo to chyba jego pierwsza książka w Polsce. Ale mogę powiedzieć jedno, czegoś takiego nie spotkałam wcześniej ;) co za styl pisania, jak malowanie obrazów, ileż pięknych historii wplecionych w Nowy Jork, po prostu bajka!
  dziwna sprawa
  • 2
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  12345 25 marca 2014
  Książka jest bardzo dziwna, według mnie w znacznym stopniu przereklamowana. Dużo szczegółów i wątków, które dla całości fabuły nic nie znaczą; zawiłość powiązań między postaciami (można się pogubić). W ogóle mnie nie wciągnęła, ale przebrnęłam przez te niemal 700 stron i kompletnie NIC z tej książki nie wyniosłam. Wg mnie- strata czasu.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Surrealistyczny NY
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Tilka 23 marca 2014
  "Zimowa opowieść" po 30 latach (!) w końcu doczekała się polskiego wydania. Próbowałam się z nią wcześniej mierzyć w oryginale, ale przyznam, ze było to dość trudne - ta książka jest bardzo złożona, wielopłaszczynowa. Autor ukazuje w niej surrealistyczny obraz Nowego Jorku na przestrzeni lat. NY Helprina to niczym osobny organizm, wielka metropolia żyjący własnym życiem a wszystko o się tam dzieje jest pełne tajemnic...
  Niezwykła opowieść
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Bernadetaa 04 marca 2014
  Niezwykła opowieść przepojona poetyckością, liryzmem i ogromem emocji. Mark Helprin unosi czytelnika na skrzydłach fantazji i niczym nieograniczonej wyobraźni, wykreowany przez niego świat porywa swoją magią i baśniowością, ale też różnorodnością, gdzie niezmiennie obok dobra, piękna istnieje też zło i nikczemność. Warto zagłębić się w tę lekturę... jest bez wątpienia jedyna w swoim rodzaju.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  co za klimatyczna opowieść
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Meliska 28 lutego 2014
  Polecam! Zaskakujące, ale nie znałam wcześniej tej książki. Po przeczytaniu nasuwa mi się jedno główne stwierdzenie: jest niezwykła. Poruszająca i dojmująca. Do tej pory myślałam, że tego typu książkę może napisać tylko kobieta, toteż tym większe brawa dla autora. Niesamowitości i klimatu w powieści dodają z pewnością zimowe obrazy Nowego Jorku.
  Baśń dla dorosłych
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Dyzia 26 lutego 2014
  "Zimowa opowieść" trafiła na polski rynek po prawie trzydziestu latach od szału, jaki wywołała na rynkach zagranicznych. Co skrywa ponad 700 stron książki postrzeganej jako przepiękną baśń z powieścią fantasy i romansem w jednym. Peter Lake jest złodziejaszkiem, który wpada na genialny, w jego mniemaniu, pomysł włamania się do najbogatszej rezydencji na Manhattanie. Nie przewidział jednak, że w domu pozostała córka właścicieli, chora na gruźlicę Beverly, która w ułamku sekundy zmienia jego życie. "Zimowa opowieść" to książka o magicznej aurze, wciągającym klimacie, gdzie baśniowy Nowy Jork z początków lat 20 miesza się z brutalną rzeczywistością. Pozycja bez wątpienia godna uwagi.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Piękna opowieść na długo zapadająca w pamięci
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Kącik z książką 21 lutego 2014
  Helprin stworzył powieść niezwykłą, wymykającą się zarówno jednoznacznej ocenie, jak i klasyfikacji. To piękna historia o miłości, która jest silniejsza niż śmierć, i choć brzmi to banalnie i sztampowo, w „Zimowej opowieści” nie ma nic wspólnego z oklepanymi schematami. Wątek Petera i Beverly to zaledwie jedna z licznych nici, z których utkana jest cała zawarta w książce historia. Liczni bohaterowie prowadzą nas swoimi własnymi drogami, które wcześniej czy później przeplatają się z losami Petera Lake’a.
  Powieść ma niezwykły klimat, który przypomina baśnie opowiadane szeptem przy kominku podczas zimowej nocy. Podczas lektury czuć wręcz panujący w książce mróz, niemal widać skrzący się w księżycowym blasku śnieg. Książka jest pełna magii i niedopowiedzeń, które najlepiej uwidaczniają się w postaci mitycznego konia Athansora, osady nad jeziorem Coheeries czy tajemniczych Przymorzan. Z drugiej strony, ukazuje nie tylko piękno, ale również niegodziwość i pierwotne zło tkwiące w człowieku.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Obowiązkowo!
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Danuta Słowik 14 lutego 2014
  To jest najdziwniejsza, najciekawsza i jedna najlepszych książek jakie w życiu czytałam! Bardzo polecam! Najlepiej przed obejrzeniem filmu. Klasyk, tego nie wypada nie znać :)
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Miłe zaskoczenie?
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Tamyra 31 stycznia 2014
  Wiele dobrego słyszałam o tej amerykańskiej opowieści. Piękna książka, pełna baśniowych opowieści. Można pomylić z opowieścią zimową, Williama Szekspira, ale oba dzieła nie mają ze sobą wiele wspólnego. Lubię takie zagadkowe wydania, po których nie do końca wiem czego się spodziewać. Mam nadzieję się miło zaskoczyć.
  Ta recenzja przydała się 2 razy
  Oczekiwania
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Vanilia 28 stycznia 2014
  Mam bardzo duże oczekiwania co do tej książki. Czytałam już pierwsze recenzje np. Wellman i były one bardzo przychylne. Najbardziej interesująco brzmi to takie połączenie bajkowej i magicznej narracji z fabułą, która dzieje się tak naprawdę w realnym świecie. Myślę że będzie to naprawdę piekna książka. Już nie mogę się doczekać kiedy ją zacznę czytać.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  zwiń
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Zimowa opowieść - Helprin Mark
  Właśnie zrecenzowałem: Zimowa opowieść
  Ujmująco piękne i mądre arcydzieło Marka Helprina przenosi nas do Nowego Jorku z początku dwudziestego wieku, targanego arktycznymi wiatrami i rozświetlonego bielą niespotykanie obfitego śniegu. Dzięki płomiennej wyobraźni autora to miasto żyje i ma duszę.Pewnej mroźnej nocy młody Peter Lake ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków
  Napisz recenzję i wygraj 100 zł na zakupy w empik.com! Szczegóły konkursu, regulamin oraz zwycięzców z poprzedniego miesiąca znajdziesz TUTAJ.
 • Dane szczegółowe:
 • do góry

  Dane szczegółowe:

  Tytuł: Zimowa opowieść
  Autor:
  Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2014-02-19
  Język wydania: polski
  Język oryginału: angielski
  Ilość stron: 696
  Tłumaczenie: Płaza Maciej, Dziubińska Joanna
  Rok wydania: 2014
  Forma: książka
  Indeks: 14374135