Ilość: szt.
Cena:
41,99 zł 49,90 zł
Oszczędzasz:
7,91 zł (16%)
W magazynie
Wysyłamy w 24h
Autor:
Wydawca: Marginesy Wydawnictwo
Okładka: twarda
Data premiery: 2013-02-20
Inne wydania: Cena:
okładka twarda  41,99 zł
ebook
 • Opis
 • do góry

  Opis

  Książka Jaume Cabre pt. "Wyznaję" to trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się zrozumieć, czym tak naprawdę jest zło – nie tylko w świecie, ale i w nas samych. 

  Poznamy historię chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zaczyna zagłębiać się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.

  Jaume Cabre, którego pasją jest muzyka, co da się zauważyć, skomponował tę powieść jak symfonię. Doświadczymy tu częstych zmiany nastroju, tempa akcji i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza prawdziwy zachwyt. Jeśli więc jesteś fanem literatury Jaume Cabre, to ta książka na pewno Cie nie zawiedzie.
  do góry

  Recenzje

  Napisz recenzję Przeczytaj wszystkie 21
 • Recenzje Napisz recenzję
 • Wyznaję
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Filip 08 kwietnia 2014
  Przyjaźń przepleciona z zazdrością, osamotnienie nieśmiało czekające wypełnienia, wieczne dążenie do doskonałości, historia upadków i wzlotów ludzkiego ducha. Poszczególne wątki powieści autor splata ze sobą za pomocą pewnych skrzypiec, które od momentu powstania przechodząc przez wieki z rąk do rąk subtelnie i w nie pełny sposób odsłaniają prawdę o swoich właścicielach a także prawdę o każdym człowieku. Kolejne stronice tej książki to poszukiwania prowadzone na nienazywalnej granicy przebiegającej przez środek ludzkiej natury, granicy między dobrem i złem, pięknem i jego brakiem, prawdą i wiecznym od niej uciekaniem. Jaume Cabré raczej nie przybliża nas do odpowiedzi na pytanie o naturę zła, ale raczej formułuje je tak, aby czytelnik rozpoczął jej poszukiwania na własną rękę. Ogromnym plusem powieści jest również nietypowy sposób prowadzenia narracji, który pozwala dostrzec jak bardzo czas miniony, przenika to co nazywamy naszą codziennością. Książka godna polecenia.
  "Wyznaję"Jame Cabre
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  alicja 23 lutego 2014
  Książka "Wyznaję" serdecznie polecam do przeczytania, bo jest bardzo wyjątkowa. Trzyma w napięciu i w ciągłym zdumieniu. Jej wyjątkowość przejawia się w bardzo dobrej i bogatej treści, w świetnym przekładzie Anny Sawickiej. Jest też bardzo pięknie wydana. Bardzo podoba mi się, wymowna i piękna okładka, jest na nie główny bohater, sam wśród książek, bo on i w całym swoim życiu był tak naprawdę sam. Adrian Ardevol, po katalońsku znaczy "odporna roślina", jest prawdziwym mędrcem, hipochondrykiem z mnóstwem tajemnic. W jego mrocznym dzieciństwie, jedynym jasnym punktem, jest niespożyty talent pedagogiczny ojca. Adrian, wie, że apodyktyczni rodzice nie kochają go. Podsumowują jego dokładnie tak, jak podsumowuje się rachunek. Mierzą iloraz inteligencji i chcą, aby zrobił 3 klasy w ciągu roku i tak jest.
  Matka nigdy na niego nawet nie spojrzy. Zaś ojciec traktował syna tak, jakby przyszedł z oficjalną wizytą do jego gabinetu i kazał dla Adriana trzymać ręce z tyłu.Czy to zdarzyło się naprawdę?
  Ala
  Wyznawcy
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Magda Pilipczuk 06 stycznia 2014
  Jedna z tych książek, która lawiruje pomiędzy epokami tak sprawnie, że wraz z treścią przenosisz się w realia opisywanego świata. Jedna z tych książek, której treść nie pozostanie nienaruszona w Twojej pamięci ale to co z niej pozostanie to to, że książka rozwaliła Twój mózg, że długo po jej odłożeniu boisz się sięgnąć po jakąkolwiek inna powieść bo wiesz, że długo nie przeczytasz czegoś tak dobrego.
  Wyznaję
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  a12a 21 listopada 2013
  „Wyznaję” Jaume Cabre – piękna powieść o miłości, przyjaźni a jednocześnie całkowitym braku ludzkich uczuć. To przerażająca analiza zła. Główny bohater - inteligentny, wrażliwy chłopiec, pozbawiony miłości rodziców - dorasta pośród książek, antyków i muzyki. Historia jego życia splata się z historią starych skrzypiec, ukazując okrucieństwo drugiego człowieka. Przenosimy się w straszne, odległe czasy inkwizycji, by następnie znaleźć się w piekle Oświęcimia.
  „Wyznaję” to piękna, poruszając książka , która stawia wiele pytań i nie pozostawia nas obojętnym wobec myśli zawartych w jej treści. Książka, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Gorąco polecam.
  Ta recenzja przydała się 2 razy
  Wyznaję
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  madziara 13 października 2013
  Wyznaję, że pierwsze 50 stron poszło mi opornie. Różne historie oderwane od siebie w czasie i przestrzeni, można było się pogubić. Wiedziałam, że muszą mieć jakiś wspólny mianownik, więc opornie, ale czytałam dalej. Po 100 stronach dziwiłam się, jak mogłam powiedzieć złe słowo o tej książce. Nie da się jej opowiedzieć w skrócie. Mnogość wątków, bohaterów i miejsc akcji skutecznie zapętla wątek główny. Nie jest to jednak wada, a największa zaleta książki. Czyta się ją w skupieniu, często powracając do przeczytanych stron. Bardzo polecam!
  przejmujące wyznanie...
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Tasior 10 października 2013
  NIESAMOWITA KSIĄŻKA! Nie mogłem się od niej oderwać nawet w autobusie, co nie było łatwe ;) Niesamowita i skomplikowana opowieść o... wlaśnie o czym... Trudno w jednym zdaniu powiedzieć o czym jest ta książka... Ma tak wiele wątków... Choć czytałem ją w skupieniu nie mogę jednoznacznie jej opisać...
  Arcydzieło literatury
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Michalinka 04 października 2013
  Określić tę książkę jednym słowem? Arcydzieło! Podziw, fascynacja i wielki szacunek dla autora towarzyszyły mi od pierwszego akapitu powieści. Trudno określić fabułę – mnogość wątków z początku może przerażać, jednak z każdą stroną czytelnik dochodzi do wniosku, że mają one gdzieś wspólny środek. I mają – na końcu powieści. Z pewnością nie sprzyja to czytaniu „z doskoku”. Nad książką trzeba przysiąść i czytać w skupieniu. Nie jest prosta w odbiorze, ale warta poświęcenia czasu.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Wyznaję
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Janox77 02 października 2013
  Wyznaję, że jestem w trakcie czytania „Wyznaję” i jest to lektura dość nietypowa. Po kilkunastu pierwszych strona czytelnik może odczuć lekki chaos panujący w narracji. Jednak po zagłębieniu się w treść wszystko układa się spójną całość. Niestety lub na szczęście nad „Wyznaję” trzeba usiąść w ciszy i skupieniu. Nie jest to łatwa lektura do poczytania w podróży lub w drodze do pracy. Nie jest to książka przy, której można usiąść na 15 minut. Jeśli poświęcimy treści naszą uwagę ona w cudowny sposób odwdzięczy nam się. Przynajmniej takie są moje dotychczasowe odczucia związane z „Wyznaję”. Mam nadzieję, że zakończenie mnie nie rozczaruje.
  Podziw i zachwyt to mało powiedziane
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Mikabela 11 września 2013
  Choć książka, a właściwie opasłe tomisko, nie należała do najłatwiejszych w odbiorze to pierwsze odczucia po skończeniu powieści to z pewnością wielki zachwyt i podziw talentu Jaume Cabre. Wszystko w niej było idealne: mnogość wątków, które perfekcyjnie się przeplatały, narzucanie dynamicznego tempa i zwalnianie, narracja, idealnie rozrysowani bohaterowie, po samą konstrukcję fabuły. Porusza temat miłości, lojalności i wierności między członkami rodziny. Jest obrazem cierpienia człowieka. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. To książka z tych, które poruszają najgłębsze zakamarki duszy, pozostając na długo w pamięci. Polecam!
  Monumentalne arcydzieło
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Sheena 30 sierpnia 2013
  Przeczytałam w skupieniu, doszukując się wszelkich najmniejszych wad i znalazłam jedną: stanowczo za szybko się skończyła! To książka z rodzaju tych, które mogłyby trwać bez końca. Ani przez sekundę nie odczuwa się nudy czy spadku formy autora. Wszystkie wątki idealnie się przeplatają, by znaleźć wspólny mianownik zaledwie kilka stron przed końcem powieści. Choć nie jest łatwa, a momentami można całkowicie zagubić się w czasie, miejscu oraz gąszczu bohaterów i splotów wydarzeń jest warta każdej sekundy nad nią spędzonej. Śmiało mogę nazwać ją monumentalnym arcydziełem literatury. Polecam!
  Ekspert empiku poleca
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ekspert Empiku 09 lipca 2013
  Misternie splecione arcydzieło. Powieść, która w naszym pędzącym naprzód świecie zmusza do zatrzymania się, refleksji, ciągłej uwagi, delektowania się każdym zdaniem. I do powolnego rozsnuwania poszczególnych wątków, by wreszcie w ich sumie odnaleźć odpowiedź. Sięgamy do źródeł, skaczemy po epokach, analizujemy motywy postępowania, poznajemy smak zemsty, honoru, obsesji, pożądania, tęsknoty, miłości... A wszystko to wymieszane w jednym rodzinnym tyglu. Adrian, snując swe wyznania, próbuje odnaleźć samego siebie, swoje korzenie, istotę jestestwa, sposób na zadośćuczynienie. A my próbujemy razem z nim.
  Sylwia Kasperczuk, Empik Lublin
  Ekspert empiku poleca
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ekspert Empiku 08 lipca 2013
  Pisząc o tej powieści nie sposób nie użyć takich słów jak: wielka, monumentalna, misterna, genialna. Bo z taką literaturą mamy do czynienia w tym przypadku. To proza, którą trudno ogarnąć. Kryje w sobie taką mnogość i bogactwo wątków; dotyka tylu istotnych zagadnień, że czytelnik długo nie może ochłonąć z podziwu nad mistrzowską klasą i artyzmem pisarza. Podobnie w stan osłupienia stawia czytającego zastosowany przez autora sposób narracji: niespotykany, niepowtarzalny, wymagający całkowitego skupienia uwagi. Książka absolutnie zachwycająca!
  Beata Adler, Empik Toruń
  Ekspert empiku poleca
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ekspert Empiku 01 lipca 2013
  To przede wszystkim książka dla tych, którzy literaturą lubią się delektować, smakować i nie wypatrywać niecierpliwie ostatniej strony. Jednocześnie czyta się ją z rosnącym zaintrygowaniem i zapartym tchem. Autor dokonał niemożliwego: przeprowadził swojego bohatera przez sześć stuleci i wiele krajów. Generał Franco i Inkwizycja. Paryż i Rzym. Polska i niemieckie obozy zagłady - "Wyznaję" to wielostronicowe studium zła, okrucieństwa i walki o dominację. Wszystkie historie i poszczególne losy zapisane są w dziejach skrzypiec, które bohater książki odkrył w sejfie ojca. Dzieło z najwyższej półki.
  Adam Sieńko, Empik Kraków
  Wyznaje...
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Kambak 24 maja 2013
  Jestem w trakcie książki, czytam z duzym zainteresowaniem, bo mimo że książka należy do trudnych, to uważam że jest ciekawa, intersująca i nie można przerwać czytania od tak. Już teraz wiem, że zajmie w mojej biblioteczce wyjątkowe miejsce.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  "wyznaję" to wyzwanie
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  artemida15 21 maja 2013
  mamy wolny dzień, popołudnie, wieczór albo godzinkę, robimy sobie filiżankę kawy lub herbaty może rubinowego wina, siadamy w fotelu, a może leżymy. Ważne, ze ten wolny czas chcemy spędzić na(d) miłą książką. Skoro tak, to stanowczo odradzam "Wyznaję", to nie jest książka na sympatyczne, leniwe popołudnie ani też na przyjemną relaksację i na odreagowanie też nie polecam. Tak właśnie. Ale jeśli chcesz sprawdzić swój umysł, rozum, postrzeganie - i jak tam jeszcze zwał - to kup ta książkę i poczytaj. Poczytaj a nie przeczytaj, tej książki nie da się tak po prostu ot przeczytać. Poczucie spójności czy to czasowej czy narracyjnej ulega zmianom mniej więcej z prędkością światła, postać jest a potem nie ma jest kolejna i następna postać a lewa półkula ta od logiki podpowiada: nic nie trzyma się wzoru. Prawa ta od analogii nie daje spokoju, prawie ją słychać: nie analizuj, po prostu czuj…i tak przez 761 stron. Na mniej więcej 750 stronie czytelnik cicho do siebie po nosem mówi: Ale jazda:)
  Ta recenzja przydała się 3 razy
  Całe zło tego świata
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  LenaPrzymierska 05 maja 2013
  Bez wątpienia to genialna książka! Genialna narracja i struktura. Książkę wręcz chce się czytać w rytm muzyki... znalazłam w niej dwa minusy... raz, wymaga ABSOLUTNEGO skupienia, raz stracony wątek sprawia, że nie mamy pojęcia kto do licha teraz mówi i dwa, w książce jest wiele o źle ale zabrakło mi zła w czystej postaci...
  Wyznaję
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Kruszynka 31 marca 2013
  Powieść nie należy do takich, które przeczyta się błyskawicznie i szybko o niej zapomni. Jest to książka, po zamknięciu której będziemy ją mieli cały czas w pamięci, czuli uczucie niedosytu. Czytanie tej książki należy sobie dawkować, podczas jej lektury trzeba być bardzo skupionym, zmusza nas do refleksji nad opisywanymi tematami.

  Niektóre wątki kończą się dopiero kilka stron przed zakończeniem opowieści. Nieustannie coś się dzieje, zmienia się rytm, tempo. To powoduje, że pozycja staje się jedną z lepszych, jakie przeczytałam w całym swoim życiu ! Z pewnością jeszcze nie raz do niej wrócę, nie żałuję, że nie po nią sięgnęłam. Bardzo się cieszę, że mam tą pozycję na swojej półce.
  Ta recenzja przydała się 8 razy
  Wyznaję
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  marza 20 marca 2013
  Przyznaję, jestem w trakcie czytania i ...raz odkładam, a za chwilę wracam. Albo następnego dnia. Nie jest mi lekko, łatwo i przyjemnie. Gubię się i odnajduję w treści. Zastanawiam się i odkrywam postaci, miejsca, czas. Pierwszy raz mam do czynienia z książką muzyką! Z taką zmianą tempa, nastroju, bogatym libretto, melodyką itd. Ale ciągle myślę, co dalej? kto dalej? gdzie? kiedy? Aż boję się dotrwania do końca, bo ...nie chcę końca.
  Ta recenzja przydała się 5 razy
  Ona
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  kubasz1989 27 lutego 2013
  Budzę się rano czuje jej zapach za swoimi plecami. Przekręcam się na drugi bok i jestem zachwycony jej wyglądem, jest przecież rano i zazwyczaj o tej godzinie nikt nie wygląda tak dobrze, nie ona. Cieszę się, że ze mną jest i że nigdzie nie odeszła. Dotykam jej pieszczotliwie kładę dłoń na jej sercu i czuję jak bije, czuję, że bije ono dla mnie. W dotyku jest taka delikatna. Mógłbym się zatopić w niej na wiele godzin. Kiedy jestem z nią nie widzę innego świata poza nami. Jesteśmy tylko my i nic innego nie ma dla mnie znaczenia. Potrafi zabrać mnie w inny wymiar rzeczywistości. Swoim wnętrzem przewyższa wiele, wiele innych. Odchodząc od niej czuję się smutno i wypełnia mnie pustka nie opisania. Chciałbym żeby była zawsze przy mnie i nigdy mnie nie opuszczała. Kiedy nie jesteśmy razem jest mi źle i cały czas wracam do chwil, które spędziliśmy poprzedniego wieczoru i które spędzimy jeszcze nie jeden raz. Wiele osób powtarza mi zostaw ją, wróć do normalnego życia, wróć do nas, ale ja nie
  Ta recenzja przydała się 6 razy
  Powalający!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  cobra 24 lutego 2013
  Ludzie!!!!!!!!!!!!!! Przeczytajcie WYZNAJĘ. Uwodzi, przeraża, zaskakuje, wzrusza, podnieca, nie daje zapomnieć, nie możesz przestać czytać. Nie znam podobnej książki, nie wiem do jakiej można ją porównać. Na okładce napisali, że jest wielka i wspaniała, ale to za mało! Czytałem całą noc i kawałek rano. Czy autor przyjedzie do Polski. Mam wiele pytań do niego… Gratulacje za okładkę i za to, że można ją wygodnie czytać, rozkładać, że się nie zamyka i jest lekka. Widziałem na bestsellerach, że przeskoczyła nawet Greya. I widzicie? Chcemy i potrzebujemy dobrej literatury. Dzięki!!!!!!!!!
  Ta recenzja przydała się 8 razy
  Arcydzieło dwudziestego pierwszego wieku
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  KATARZYNA NOGOZIŃSKA 23 lutego 2013
  Dzisiaj skończyłam czytać Wyznaję i nie mogę przestać myśleć o tej książce. Nie ma zakończenia, może dlatego żyje we mnie i nie chce opuścić. Odbyłam świetną podróż po epokach, wzruszałam się i odczuwałam przerażenie, nie mogłam uwierzyć, że można tyle widzieć, być takim autorem. Polecam z pełną odpowiedzialnością jedną z najważniejszych książek naszego stulecia.
  Ta recenzja przydała się 6 razy
  zwiń
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Wyznaję - Cabre Jaume
  Właśnie zrecenzowałem: Wyznaję
  Książka Jaume Cabre pt. "Wyznaję" to trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się zrozumieć, czym tak naprawdę jest zło – nie tylko w świecie, ale i w nas samych.  Poznamy historię chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków
  Napisz recenzję i wygraj 100 zł na zakupy w empik.com! Szczegóły konkursu, regulamin oraz zwycięzców z poprzedniego miesiąca znajdziesz TUTAJ.
 • Dane szczegółowe:
 • do góry

  Dane szczegółowe:

  Tytuł: Wyznaję
  Autor:
  Wydawca: Marginesy Wydawnictwo
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2013-02-20
  Język wydania: polski
  Język oryginału: hiszpański
  Ilość stron: 768
  Tłumaczenie: Sawicka Anna
  Forma: książka
  Indeks: 12646654