Warszawa literacka lat międzywojennych

Ilość: szt.
Cena:
31,49 zł 33,90 zł
Oszczędzasz:
2,41 zł (7%)
W magazynie
Wysyłamy w 24h
Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Bellona
Okładka: twarda
Data premiery: 2014-04-04
 • Opis
 • do góry

  Opis

  Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały.

  Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy.

  Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabilizacji. Nie żyli długo, jak Zbigniew Uniłowski, ale barwnie i szczęśliwie, otoczeni blaskiem przedwojennych kawiarni. Spragnieni docenienia, jak Witold Gombrowicz, krytyczni w oczekiwaniu katastrofy wrześniowej, która miała nastąpić.

  Autorkę inspirowały kobiety, jak Maria Dąbrowska, wieloletnia mieszkanka Warszawy. Ale i Poznanianka z konieczności Kazimiera Iłłakowiczówna. Każdy z tych literatów zasługuje na uwagę i chwilę zamyślenia. Stąd Witold Gombrowicz obok Marii Ukniewskiej. Świat girlasek przedwojennych Warszawy i sceny szkolne z Ferdydurke mieszają się wieloma twarzami Zofii Nałkowskiej czy karierą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w Warszawie.

  do góry

  Recenzje

  Napisz recenzję Przeczytaj wszystkie 2
 • Recenzje Napisz recenzję
 • Warszawa przez pryzmat polskich literatów
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  taszaZ 19 kwietnia 2014
  Urokliwa i klimatyczna książka wprowadzająca w stan zadumy, a jednocześnie pobudzająca czytelnika do rozmyślań. "Warszawa literacka" to portret stolicy Polski z okresu międzywojennego nakreślony poprzez pryzmat wielkich poetów i pisarzy, których życiowe drogi niejednokrotnie zbiegły się w tym pięknym mieści. Chylę czoło w stronę autorki. Ogromny urok!
  poczuć klimat tamtej atmosfery
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Samunia 14 kwietnia 2014
  Wspaniała, pełna sentymentalnych nastrojów książka. Jestem nią zachwycona, bo autorka niezwykle wiernie i przekonywająco oddała atmosferę tamtej epoki, epoki, która jest wciąż żywa we wspomnieniach. O przedwojennej Warszawie mówiło się: "Paryż Wschodu", nie bez racji przecież, bo jej niezapomniany klimat tworzyli artyści którzy tam mieszkali i tworzyli. Piękna literacka podróż w czasie, polecam gorąco.
  zwiń
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Warszawa literacka lat międzywojennych - Dąbrowska Teresa
  Właśnie zrecenzowałem: Warszawa literacka lat międzywojennych
  Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały.Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy.Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków
  Napisz recenzję i wygraj 100 zł na zakupy w empik.com! Szczegóły konkursu, regulamin oraz zwycięzców z poprzedniego miesiąca znajdziesz TUTAJ.
 • Dane szczegółowe:
 • do góry

  Dane szczegółowe:

  Tytuł: Warszawa literacka lat międzywojennych
  Autor:
  Wydawca: Wydawnictwo Bellona
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2014-04-04
  Język wydania: polski
  Język oryginału: polski
  Rok wydania: 2014
  Forma: książka
  Indeks: 14511059