Kryminały od zawsze były jednym z najpopularniejszych gatunków literackich. Mroczne historie z dreszczykiem i zagadką do rozwiązania przyciągają miliony czytelników na całym świecie – wszystkich, którzy podczas lektury lubią wysilić swój mózg i niczym detektywi, podążać za zabójcą. I choć dziś na fali popularności są przede wszystkim kryminały skandynawskie, nie sposób pominąć polskich twórców. Pośród nich można znaleźć prawdziwych mistrzów trzymających w napięciu historii, od których nie można się oderwać. Poniżej prezentujemy kilku z najbardziej interesujących twórców kryminałów znad Wisły. 

Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda jest prawdziwą mistrzynią słowa, którą poznać powinni wszyscy fani kryminałów. Do panteonu bohaterów uwikłanych w świat tajemniczych zbrodni wprowadziła dwie ważne postaci: psychologa policyjnego Huberta Meyera, obecnego w pierwszych trzech powieściach – debiutanckiej „Sprawie Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią” oraz „Florystce” oraz Saszę Załuską – profilerkę policyjną, której losy można śledzić na łamach zapoczątkowanej w 2014 roku serii „Cztery Żywioły”. Jej losy można śledzić m.in. na lamach najnowszej powieści Bondy – „Okularnik”. Tajemnicze morderstwa, niecodzienne lokalizacje i ciekawie nakreślone portrety psychologiczne bohaterów – dobrych i złych – oto, co przyciąga uwagę czytelników.

Zygmunt Miłoszewski

Tego nazwiska nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi literatury. Jego kryminały, których bohaterem jest prokurator Teodor Szacki wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów i pojawiały się na półkach księgarń także poza granicami Polski – przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki, włoski, francuski, rosyjski czy hebrajski. Autor za swoją twórczość literacką został wyróżniony m.in. prestiżowym Paszportem „Polityki”. Co warto przeczytać? Przede wszystkim cykl trzech powieści Miłoszewskiego: „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” oraz „Gniew” – ich tłem jest nie tylko zagadka kryminalna, ale i wnikliwie nakreślona panorama polskich realiów. Te książki wymykają się schematom, a jednocześnie przestrzegają wszystkich zasad kryminału, zapewniając czytelnikowi mądrą i wyśmienitą rozrywkę.

Marek Krajewski

Marek Krajewski jest filologiem klasycznym i jednym z najbardziej cenionych polskich pisarzy kryminalnych. W 2005 roku został wyróżniony – podobnie, jak Z. Miłoszewski, Paszportem „Polityki”, a jego twórczość literacka została przetłumaczona aż na 18 języków świata. Literackim debiutem, a zarazem najbardziej znaną powieścią Krajewskiego jest „Śmierć w Breslau”, której bohaterem jest komisarz Ebenhard Mock. Tajemnicze zabójstwa na tle mrocznego i niebezpiecznego przedwojennego Wrocławia urzekają realizmem i zaskakują zwrotami akcji.  Warta uwagi jest także choćby książka „Umarli mają głos”, w której Krajewski wraz z patologiem sądowym, J. Kaweckim, analizuje prawdziwe historie zbrodni.

Joanna Jodełka

Joanna Jodełka to m.in. laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał w 2009 roku. Tworzy nietuzinkowe, mrożące krew w żyłach historie, które wymykają się kryminalnym schematom, głównymi bohaterkami czyniąc zazwyczaj silne i zdeterminowane kobiety. Kto szuka zagadkowych zbrodni wychodzących poza znane od wieków ramy z drugim dnem i nieco bardziej kobiecego spojrzenia – z pewnością doceni książki takie, jak: „Kamyk” czy „Kryminalistka” – idealne na długie wieczory czy wakacje.

Gaja Grzegorzewska

Gaja Grzegorzewska na zabijaniu i kreślenia historii mrocznych zbrodni zna się jak mało kto. Jest rodowitą krakowianką i to właśnie w tym mieście osadza większość swoich ciemnych fabuł. Powieści takie, jak „Topielica” czy „Noc z czwartku na niedzielę” zapisały się wielkimi literami w historii polskiego kryminału. Wyróżniona m.in. Nagrodą Wielkiego Kalibru. Pisze odważnie, umiejętnie prowadząc czytelnika po świecie zbrodni, niejednokrotnie zapędzając w kozi róg. Chcąc poznać jej twórczość, warto sięgnąć choćby po „Betonowy pałac”, który zaskoczy i zmrozi krew w żyłach.

To zaledwie kilka nazwisk wartych uwagi. Polscy autorzy kryminałów nie próżnują, zdobywając kolejne nagrody, a także uznanie czytelników i krytyków w naszym kraju oraz poza jego granicami. Jeśli jesteś miłośnikiem gatunku – koniecznie sięgnij także po ich książki!