„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – jak mawiał klasyk. Zaczytujemy się w skandynawskich kryminałach, amerykańskich romansach i fantastyce europejskiej, zapominając, że wśród twórczości polskich autorów czekają prawdziwe perełki.

Z okazji Dnia Pisarza przyglądamy się tytułom polskich autorów, które cieszyły się największą popularnością wśród klientów empik.com. Sprawdź naszą listę – a nuż znajdziesz intrygującą lekturę, która zajmie Ci najbliższe wieczory?


 
Literatura polska:

 

1. Olga Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
Książka ta została wydana w 2009 roku, ale teraz przeżywa swój renesans za sprawą głośnej ekranizacji Agnieszki Holland zatytułowanej „Pokot”.
 
2. Piotr C. – „ Brud
Ponad 300 tys. fanów na Facebooku. 120 tys. sprzedanych egzemplarzy „Pokolenia Ikea” i „Pokolenia Ikea. Kobiety”. Piotr C. wraca ze swoją trzecią książką znowu podpija rynek.
 
3. Szczepan Twardoch„Król”
Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku.
  Depresyjna mieszkanka przedmieść Warszawy. Przedstawicielka pokolenia umów śmieciowych. Bywalczyni supermarketów. Młoda żona i – niedługo – matka. Bohaterka "Jak pokochać centra handlowe" to kobieta, w jakiej przejrzeć może się wielu z nas.
 
5. Jerzy Pilch – „ Portret młodej Wenecjanki
Słownik samotności? Opowieść o miłosnym olśnieniu? Czy może wyznania arcymistrza rozpadu na temat dążenia do wielkiej miłości? 
 

Kryminały: To prawdziwy rekordzista ostatniego miesiąca w kryminalnym zestawianiu – w pierwszej 20-stce znajduje się aż 6 tytułów tego autora. Warto sięgnąć po książki z serii o Joannie Chyłce  czy „ W kręgach władzy”, żeby zrozumieć na czym polega fenomen tego pisarza.
 
2. Małgorzata Rogala – „ Dobra matka”
W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta – także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści „bądź dobrą matką”.
 
3. Katarzyna Bonda – „ Hubert Meyer. Tom 3. Florystka” (w zestawieniu także „Pochłaniacz”, „Okularnik” i „Lampiony”)
Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą.
 
4. Marek Bukowski i Maciej Dancewicz – „ Najdłuższa noc
„Najdłuższa noc” to książka inspirowana wydarzeniami z serialu „Belle Epoque”. Jest grudzień 1904 roku. Niespełna trzydziestoletni Jan Edigey-Korycki płynie na statku „Legion” do portu na Madagaskarze. Tam otrzymuje wiadomość o śmierci matki. Wraca więc czym prędzej do rodzinnego Krakowa, skąd z powodu nieszczęśliwej miłości do pięknej arystokratki musiał wyjechać kilka lat wcześniej. Tymczasem w mieście dochodzi do serii makabrycznych zbrodni. Giną kobiety - wyłupione oczy, odcięte głowy, zwęglone ciała.
 
5. Olga Rudnicka – „ Martwe Jezioro
"Martwe Jezioro" to fascynujące połączenie kryminału oraz romansu iskrzącego się ironicznym humorem – to książka, która wciąga czytelnika od pierwszych stron!
 

Fantastyka:
 

1. Jarosław Grzędowicz – „ Hel 3
Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii. Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok. Jest tylko jeden problem... Złoża znajdują się na Księżycu. 
 
2. Artur Chmielewski„Uniwersum Metro 2033. Achromatopsja”
Warszawa, rok 2033. Skłócone stacje metra wysyłają wspólną ekspedycję, która ma przynieść ocalenie wymierającej powoli społeczności. Nadzieja na ratunek jest całkiem realna i budzi powszechny entuzjazm. Jednak rzeczywistość czasami odstaje od wyobrażeń, a ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają.
 
3. Aneta Jadowska – „ Nikita. Tom 2. Akuszer Bogów”
Nikita zdradzona przez najbliższych, ścigana przez płatnych zabójców i nękana przez domagające się uwagi duchy przeszłości, rusza do kolebki wszystkich strachów – do magicznej Norwegii, gdzie wszystko się zaczęło.
 
4. Bartek Biedrzycki„Dworzec Śródmieście”
Warszawa po Zagładzie. Ludzie żyją na podziemnych dworcach metra, w piwnicach, w zapomnianych przejściach. Śmieją się i płaczą, kochają i nienawidzą, czekają, nie wiedząc na co, szukają rzadko wiedząc czego. Żyją i umierają. Ale czasem, kiedy śmierć jest zbyt gwałtowna, krucha równowaga i prowizoryczna umowa społeczna zostają naruszone…
 
5. Andrzej Sapkowski „Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie”
Świat na ostrzu miecza. Oszałamiająca akcja, mistrzowskie dialogi, sytuacje nie do zapomnienia. Sapkowski nie umie nudzić!


Więcej książek tych i innych znanych i lubianych pisarzy znajdziecie na empik.com.