Puzzle – tak, ale jakie?

Zestawy puzzli składają się z różnej liczby elementów. Układanki dla najmłodszych (od 18. miesiąca życia) składają się z kilku dużych elementów, a im mały użytkownik starszy, tym elementów więcej. W bardziej „zaawansowanych” wersjach puzzle są też mniejsze, a obrazek – bardziej bogaty jest w szczegóły. Ważne jest, by rodzaj puzzli dobrać do wieku dziecka. Ułożenie całości z fragmentów powinno dziecku sprawiać odrobinę trudności, ale nie powinno przekraczać jego możliwości. Gdy układanka jest za łatwa, maluch ułoży ją szybko i bez satysfakcji, a przede wszystkim niewiele się nauczy. Jeśli zaś jest zbyt skomplikowana, dziecko się zniechęci i nie będzie podejmować prób ułożenia.

Na początek kupujemy kilkulatkowi zestaw puzzli złożony z kilku – kilkunastu elementów, dla młodzieży i dorosłych są zestawy składające się z kilku tysięcy fragmencików, a zestaw – rekordzista ma ponad 20 tysięcy elementów. Obecnie na rynku dostępne są puzzle tradycyjne, z obrazkiem naklejonym na plastikowe czy tekturowe podłoże idealne do układania na stole czy na podłodze, ale i puzzle drewniane (te przeznaczone są dla najmłodszych), gdzie na drewnianej płycie znajdują się wgłębienia na drewniane elementy, wyjmowane za pinezki. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się również puzzle 3D (trójwymiarowe, często przedstawiające zabytki architektury) oraz 4D (puzzle wielowarstwowe, często przedstawiające konkretne miasta) – dla dzieci 8+.

Puzzle to więcej niż zabawa

Dziecko przy ich układaniu wiele zyskuje. Przede wszystkim ćwiczy spostrzegawczość, uczy się analizować obrazki, ćwiczy sprawność ruchową dłoni oraz koordynację oko – ręka. To wszystko przyda mu się w nauce pisania i czytania. Poza tym dzieci trenują cierpliwość, koncentrację i uczą się doprowadzania pracy do końca – tego, że nie warto zniechęcać się niepowodzeniami. Szukają innych rozwiązań, aż osiągną cel i ułożą cały obrazek. Rozwijają przy tym wyobraźnię przestrzenną, co zaowocuje dobrymi wynikami w nauce matematyki, ale i plastyki. Nabierają także wiary we własne siły oraz przekonują się, że dzięki cierpliwości i staranności mogą wiele zdziałać. Zabawa w układanie puzzli to znakomite przygotowanie do nauki w szkole, a przy tym sposób na kształtowanie charakteru.

Gdy dziecko nie chce bawić się puzzlami

Zwykle dziecko się zniechęca, gdy otrzymuje zbyt trudne zadanie do wykonania. Zaczynać więc należy od układanek najprostszych. Można np. pociąć ulubiony rysunek dziecka na proste, duże kawałki, po czym je wspólnie złożyć. Warto też kupować zestawy z obrazkami przedstawiającymi znane dzieciom postacie z kreskówek lub książeczek. Potem możemy już podnieść stopień trudności. Na początku rodzic zawsze powinien służyć pomocą, ale bez wyręczania – zachęcamy dziecko do wysiłku i chwalimy za małe sukcesy.

Puzzle każdego rodzaju znajdziecie na empik.com.