Zanim rozpoczniesz zamawianie artykułów, które pozwolą Ci cieszyć się białym szaleństwem, weź pod uwagę kilka kwestii. Rozważ, czy chcesz kupić coś tylko dla siebie, czy np. dla całej rodziny. Pierwsza opcja daje Ci pełną swobodę działania, druga – wymaga wybrania czegoś bardziej uniwersalnego, np. sanek. Zastanów się też, jak bardzo „zaawansowany” jesteś, gdy chodzi o sporty zimowe. Pamiętaj również o bezpieczeństwie – kask, ochraniacze, gogle itp. to podstawa. Co jeszcze warto wiedzieć?

Łyżwy – dla początkujących i zaawansowanych

Ślizganie się po lodzie może być wyjątkowo przyjemną rozrywką dla całej rodziny. Co więcej – jest atrakcją dość łatwo dostępną. W wielu miastach zimą pojawiają się sztuczne lodowiska, na których można się oddać beztroskiej zabawie. Oczywiście na każdym z nich możesz wypożyczyć łyżwy. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby mieć swoją parę (lepiej dopasowaną i przeznaczoną wyłącznie do prywatnego użytku), powinieneś pamiętać o kilku kwestiach.

  • Na początek najlepiej sprawdzą się łyżwy plastikowe. Są nie tylko nieco tańsze od skórzanych, ale przede wszystkim – lepiej stabilizują stopę oraz kostkę.
  • Możesz postawić zarówno na łyżwy hokejowe, jak i te do jazdy figurowej. Choć, stereotypowo, te pierwsze mają być częściej wybierane przez mężczyzn, a drugie – przez kobiety, w rzeczywistości wszystko zależy od preferowanego przez Ciebie stylu jazdy.
  • Do szybszej i bardziej „agresywnej” będą się lepiej nadawały łyżwy hokejowe – np. takie jak Worker Quebec, do spokojniejszej – łyżwy figurowe, które mają wydłużoną płozę. Dobrze sprawdzą się modele takie jak Worker Xara.
  • Gdy chodzi o rozmiar, wybierz taki, jak w przypadku obuwia zimowego. Jeśli nie jesteś pewien, który będzie najodpowiedniejszy – kieruj się tabelą rozmiarów przygotowaną przez markę łyżew. Zmierz dokładnie stopę, a do wymiarów dodaj ok. 0,5 – 1 cm, aby mieć pewność, że będziesz się czuć komfortowo również wówczas, gdy założysz do buta grubszą skarpetę.
  • Jeżeli jesteś bardziej zaawansowanym łyżwiarzem, możesz zastanowić się również nad designem Twojego sprzętu. Producenci oferują łyżwy w wielu kolorach i wzorach. Ciekawie prezentują się np. te imitujące kultowe trampki Converse – Worker Conny albo hokejówki Worker Hoky.
  • Możesz rozszerzyć funkcjonalność swoich łyżew – tak, aby móc z nich korzystać również latem. Pozwolą Ci na to łyżworolki. Możesz wybrać np. model Spokey Aviana z wymienną płozą figurową.

                              

A może na sanki?

Sanki to idealna propozycja przede wszystkim dla tych, którzy poszukują typowo rodzinnej rozrywki. W ostatnich latach jednak saneczkarstwo zdaje się rozwijać, a tory saneczkowe – przeznaczone także dla dorosłych – pojawiają się na stokach w najlepszych kurortach górskich, np. w Alpach. Ale spokojnie: nie musisz wyjeżdżać, aby skorzystać z uroków tej zimowej dyscypliny sportowej. Być może w Twojej okolicy znajduje się sztuczny stok lub – gdy pogoda sprzyja – odpowiednia górka? Jeśli już wiesz, gdzie jeździć, teraz czas na wybór odpowiedniego sprzętu.

Sanki mogą być drewniane, plastikowe albo aluminiowe. Te pierwsze, np. modele takie jak Antoś, zachwycą każde dziecko – zapewniając wiele przyjemności podczas zjazdów. Te drugie mogą zapewniać zarówno podstawową funkcję zjazdu (np. jak te sanki plastikowe z hamulcem, wytrzymujące obciążenie do 50 kg), jak i bardziej zaawansowany system sterowania. Taki oferuje np. model Mountain Racer, który został wyposażony w kierownicę umożliwiająca łatwe skręcanie oraz stalowy hamulec, zwiększający bezpieczeństwo nawet na bardziej stromej trasie.

                                                             

Co, jeśli nie sanki i łyżwy?

Wybór zimowych akcesoriów jest oczywiście znacznie szerszy. Jeżeli chcesz, możesz pomyśleć również o zainwestowaniu w narty. Pamiętaj jednak, że to już większy wydatek. Dlatego zatem, zanim zdecydujesz się na ich zakup, wybierz się do wypożyczalni, dobierz model do swoich potrzeb, przetestuj go, a potem… odpowiedz sobie na pytanie, czy narciarstwo to sport dla Ciebie.