Kamera sportowa – kiedy się przydaje? Czy jej kupno się opłaca?

Wyczekany rodzinny urlop w leśnej głuszy, romantyczne wakacje na egzotycznej wyspie, ekstremalna wyprawa w nieznane, sportowe szaleństwo. Niezależnie od tego, jak planujesz spędzić swój wolny weekend czy tydzień, niewątpliwie chcesz ze swojego wyjazdu zapamiętać to, co najlepsze. Zatrzymanie w kadrze wspaniałych krajobrazów, wzruszających chwil z najbliższymi czy emocjonujących aktywności, zależy nie tylko od twojego wyczucia i refleksu, ale także możliwości aparatu fotograficznego, którym dysponujesz. Dlatego najlepszym i najbardziej uniwersalnym sprzętem do wakacyjnych i weekendowych „zadań specjalnych” będzie w tym przypadku kamera sportowa. Jej parametry są idealnie dostosowane do dynamicznej fotografii w plenerze i zapewnią efekty, o które trudno w standardowym, nawet najlepszej jakości, sprzęcie foto. Do niedawna zakup kamery sportowej był wydatkiem rzędu od 1,5 do 2 tys. zł, obecnie podstawowe modele można kupić już za ok. 300 zł.

 

Kamery sportowe pełna oferta

 

Nie jest więc bardzo drogi sprzęt – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę jego możliwości. Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, jak parkourowcy robią sobie tak wyraźne zdjęcia w locie między ścianami, że możesz bez kłopotu odczytać nazwę producenta ich obuwia sportowego – to odpowiedzią najprawdopodobniej będzie właśnie kamerka dedykowana sportowcom. To bardzo kompaktowy sprzęt, który zwykle wyposażony jest w doskonałą stabilizację obrazu. Połączenie niewielkich wymiarów małej kamery sportowej z jej ogromnymi możliwościami daje urządzenie, które doskonale sprawdza się podczas chęci zarejestrowania:

  • skoku na bungee czy ze spadochronem,
  • jazdy na snowboardzie,
  • szaleństwie na skateboardingu,
  • nauki nowych tricków na BMX’ie,
  • rodzinnego wypadu na kajaki,
  • jazdy na motocyklu
  • wyjątkowego spotkania w szalejącym deszczu.

Kamera sportowa VS zwykła kamera cyfrowa – różnice

Niewielki rozmiar, budowa odporna na czynniki zewnętrzne oraz prosta, intuicyjna obsługa sprawiają, że kamera sportowa sprawdzi się w każdej sytuacji opisanej powyżej – i we wszystkich innych ekstremalnych sytuacjach. Dzięki specjalnym zaczepom, kompaktowym wymiarom i wyjątkowej lekkości, można ją zamontować praktycznie wszędzie: na kierownicy roweru, na kasku, na maszcie żaglówki, na klatce piersiowej czy przy plecaku. Dzięki temu staje się niezwykle mobilna. Porównując kamerę sportową ze „zwykłą” kamerą cyfrową, przykładowy model tej pierwszej (XBLITZ Move 4K+) waży zaledwie 66,1 g, a jej wymiary to 59 x 41 x 21 cm. Z kolei przykładowa kamera cyfrowa (SONY HDR-CX240EB) waży już 215 g, a jej wymiary to 128 x 54 x 59,5 cm. Tak dużego sprzętu nie sposób wygodnie zamontować na kierownicy pędzącego roweru – w odróżnieniu od kamerek sportowych.

 

Kamera sportowa  XBLITZ Move 4K+

 

Mechanizmy antywstrząsowe w kamerach sportowych ze stabilizacją obrazu gwarantują z kolei ostrość zapisu nawet w ekstremalnych warunkach. Nietrudno także o wodoodporną obudowę – a w niektórych modelach również podwodną – która umożliwia pływanie, a nawet nurkowanie z urządzeniem. A jaką kamerę sportową warto kupić?

Kamera sportowa dla początkujących – odpowiedni model

Podstawowym modelem, od którego warto zacząć przygodę z „aparatem do zadań specjalnych”, jest kamera akcji HP AC150 ze zdejmowaną wodoodporną obudową. Dzięki niej niestraszne będą użytkownikowi żeglarskie rejsy, spływy kajakowe czy nadmorskie plażowanie. Można bez obaw fotografować w deszczu i błocie, w pustynnym kurzu i na piaszczystej plaży bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Kamera – wyposażona w matrycę 5 Mpix, obiektyw o szerokim kącie 142° i 4x zoom cyfrowy – prócz zdjęć rejestruje także filmy w jakości FullHD 1080p.

Najlepsze kamery sportowe – model dla wymagających

Miłośnicy sportów ekstremalnych, którzy pragną uwiecznić swoje wyczyny na zdjęciach i filmach, z pewnością zainteresują się kamerą sportową GARMIN Virb X. Zapewnia ona możliwość zanurzenia aż do 50 metrów pod wodą – i to bez konieczności stosowania dodatkowej obudowy. To także możliwość bezprzewodowego rejestrowania dźwięku z zestawów słuchawkowych i mikrofonów Bluetooth.

Ta wodoszczelna kamera sportowa ma również wbudowany moduł GPS oraz funkcję śledzenia VIRB, która pozwala sprawdzić ostatnie znane położenie kamery, co dla fanów „podróżniczego kina akcji” ma niebagatelne znaczenie. Kamera jest wyposażona w matrycę 12,4 Mpix i – oprócz klasycznych funkcji – pozwala na rejestrowanie zdjęć seryjnych i poklatkowych oraz filmów w jakości FullHD 1080p. Przy tym wszystkim dysponuje pojemną kartą pamięci 128 GB i możliwością komunikowania się z innymi sprzętami poprzez Bluetooth oraz Wi-Fi.

 

Uchwyt rowerowy do kamer VIRB X/XE GARMIN

 

Nie tylko możliwości, ale i doskonały wygląd – designerska kamera sportowa

Wielbiciele modnych gadżetów i nowoczesnego designu niewątpliwie zwrócą uwagę na POLAROID Cube. To najmniejsza na świecie kamera sportowa w formie uroczej kolorowej kostki, która kryje w sobie całkiem potężne możliwości fotograficzne. Urządzenie posiada wyjątkowo jasny obiektyw (F2.0) o kącie widzenia 124°, który umożliwia bardzo wyraźne i ostre nagrywanie filmów oraz wykonywanie zdjęć nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych, gdzie inne kamery sportowe mogą sobie nie poradzić.

Jaka kamera sportowa 390?

POLAROID Cube potrafi nieprzerwanie rejestrować filmy FullHD 1080p przez 90 min, a także nagrywać w pętli, pełniąc rolę rejestratora samochodowego. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w obudowie magnesu, który pozwala na stabilny montaż urządzenia na każdym metalowym elemencie. Sama konstrukcja tej kamery sportowej ze stabilizacją, wodno- i wstrząsoodporna, pokryta jest silikonową obudową, która amortyzuje ewentualne upadki oraz chroni urządzenie przed wilgocią podczas fotografowania w deszczu czy nad wodą. Niestety producent zastrzega, że obudowa nie jest całkowicie wodoszczelna i odporna na podwyższone ciśnienie, dlatego nie należy zanurzać kamerki pod wodę bez dodatkowej obudowy podwodnej, dostępnej w szerokiej gamie akcesoriów dodatkowych.

 

Uchwyt na Polaroid Cube/Cube+ POLAROID Flexipod

 

Wybierając kamerę sportową, warto wziąć również pod uwagę opcje przyszłej rozbudowy naszego zestawu. Bo choć w tym sezonie można mieć w planach tylko wakacyjną wyprawę rowerową, już zimą może się okazać, że potrzebny będzie sprzęt, który poradzi sobie także na stoku narciarskim. Dlatego dobrze jest pamiętać o sprawdzeniu dostępności wszystkich dodatkowych akcesoriów, które pasują do wybranego modelu. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że najlepsza kamera sportowa to ta w 100% dopasowana do potrzeb – i z tą myślą szukać modelu idealnego dla siebie.