Spis treści:
  1. Co to jest smog i jak powstaje?
  2. Pył zawieszony PM 10
  3. Pył zawieszony PM 2.5
  4. Smog londyński i typu Los Angeles
  5. Wpływ smogu na zdrowie
  6. Jak chronić się przed smogiem?
    1. Nawilżacze powietrza
    2. Oczyszczacze powietrza
    3. Maseczki antysmogowe

Co to jest smog i jak powstaje?

Słowo smog powstało z połączenia dwóch angielskich wyrazów: smoke (dym) i fog (mgła). To wiele wyjaśnia, ponieważ smog to nic innego jak sztuczna mgła, w której jest mieszanka szkodliwych pyłów i gazów. Do jego powstawania przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza oraz bezwietrzna pogoda. W takich warunkach smog długo utrzymuje się nisko nad powierzchnią ziemi. Najczęściej występuje także w kotlinach, gdzie utrudniony jest swobodny przepływ powietrza. Z tego powodu w Polsce jest najbardziej odczuwalny w południowej części kraju.

Jakie są przyczyny smogu? Największą winą za jego powstawanie można obarczyć spaliny samochodowe, a także nieodpowiednie paliwa wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz przestarzałe kotły niespełniające odpowiednich norm. Nierzadko w piecach lądują rzeczy, które nigdy nie powinny się w nich znaleźć, np. stare ubrania, plastikowe butelki, a nawet śmieci. W efekcie z kominów ulatnia się trujący dym, zawierający m.in. tlenek siarki, azotu i węgla. Zawarte w powietrzu pyły, które trudno opadają, dzieli się na kategorie PM 10 oraz PM 2,5.

 

Oczyszczacze powietrza

 

Pył zawieszony PM 10

To pył, którego cząstki mają średnicę do 10 µm (mikrometrów). Wnika do górnych dróg oddechowych i częściowo do dolnych.

 Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):

  • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3,
  • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m3.

Pył zawieszony PM 2.5

Pył składający się z cząstek o średnicy do 2,5 µm. Przedostaje się głębiej do organizmu człowieka niż pył PM 10. Wnika do pęcherzyków płucnych, podrażnia też skórę i oczy.

Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):

  • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3,
  • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3.

Smog londyński i typu Los Angeles

Warto widzieć, że rozróżniamy dwa rodzaje smogu: typu londyńskiego i Los Angeles. Ten drugi jest najpowszechniejszy w klimacie umiarkowanym. W Polsce mamy z nim do czynienia od późnej jesieni do końca zimy, czyli w okresie grzewczym. Do historii przeszedł już Wielki smog londyński z grudnia 1952 roku. Sztuczna mgła w stolicy Wielkiej Brytanii była wówczas tak wielka, że w ciągu dnia zrobiło się niemal zupełnie ciemno. To niebezpieczne zjawisko utrzymywało się zaledwie przez 5 dni, ale przyczyniło się do ponad 4 tysięcy zgonów w tym czasie i kolejnych 8 tysięcy przez następne tygodnie.

Drugi wariant – Los Angeles – jest charakterystyczny dla miesięcy letnich i najczęściej powstaje w strefach subtropikalnych. Jednak latem zdarza się również w Polsce, na skutek spalin komunikacyjnych.

 

Maski antysmogowe

 

Wpływ smogu na zdrowie

Eksperci od dawna biją na alarm i jednoznacznie mówią, że smog ma bardzo duży i szkodliwy wpływ na zdrowie. Długotrwała ekspozycja na niego powoduje:

  • choroby nowotworowe,
  • niewydolność oddechową, m.in. astmę,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • alergie.

Jak chronić się przed smogiem?

Nie da się z dnia na dzień pozbyć smogu ze środowiska, ale ważne jest, abyśmy słuchali ekspertów w tej dziedzinie i zaczęli żyć bardziej ekologicznie. Zmiana domowych pieców na nowoczesne, niespalanie śmieci, opon samochodowych i plastikowych butelek, zamiana auta na rower, hulajnogę lub własne nogi – to małe kroki, które po latach mają szansę sprawić, że zaczniemy oddychać czystszym powietrzem. Ale jak chronić się przed smogiem tu i teraz?

Po pierwsze, śledź mapy jakości powierza. Często są omawiane tuż po telewizyjnej prognozie pogody. Łatwo można je znaleźć w Internecie. Jeśli normy pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 są wyraźnie przekroczone, ogranicz wychodzenie na zewnątrz do minimum i unikaj aktywności fizycznej na dworze.

Po drugie, warto zainwestować w urządzenia, które pomogą rozprawić się ze szkodliwym pyłem w domu czy miejscu pracy. Nawilżacze i oczyszczacze powietrza oraz maski antysmogowe na twarz coraz częściej stają się standardem w wielu miejscach.

Po trzecie, zadbaj o zdrowy tryb życia. Odpowiednie odżywianie, redukowanie stresu i wysypianie się to sposób na wzmocnienie organizmu, który lepiej poradzi sobie z agresywnymi czynnikami, jak np. zanieczyszczenie powietrza.

 

Nawilżacze powietrza

 

  • Nawilżacze powietrza

Sam nawilżacz nie rozprawi się skutecznie ze smogiem w domu, ale znacząco może poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Warto więc zainwestować w dwa typy urządzeń – nawilżacz lub oczyszczacz albo zdecydować się na rozwiązanie typu 2w1.

Przy łóżku na szafce nocnej albo na biurku w pracy sprawdzi się mały, przenośny nawilżacz ultradźwiękowy Decortrend, który jednocześnie pełni funkcję dyfuzora zapachowego, a przy tym pięknie wygląda i może być oryginalną ozdobą wnętrza.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy DECORTREND

 

Natomiast wybierając duży sprzęt, który ma nawilżyć cały salon, pokój dziecka albo sypialnię, warto zainwestować w nawilżacz ewaporacyjny PHILIPS HU3918/10 zalecany dla powierzchni do 45 m2. Nowoczesny design to nie wszystko. Urządzenie potrafi częściowo pozbyć się kurzu i pyłu z pomieszczenia.

 

Nawilżacz ewaporacyjny PHILIPS HU3918/10

 

  • Oczyszczacze powietrza

Wybierając oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę przede wszystkim na dwa parametry: skuteczność usuwania zanieczyszczeń oraz powierzchnię, jaką urządzenie jest w stanie oczyścić. Filtr HEPA 13 to podstawa. Dzięki niemu można zredukować nawet do 99,97% cząstek o średnicy do 0,3 µm. Nowoczesne urządzenia posiadają dodatkowe systemy filtracyjne, np. oczyszczacz powietrza Levoit Core 300S ma 3-stopniową filtrację i jest przeznaczony do pomieszczeń do 41 m2. Świetnie radzi sobie z pozbywaniem się pyłu zawieszonego PM 2,5.

 

Oczyszczacz powietrza Levoit Core 300S

 

Nowoczesnym rozwiązaniem 2w1 są oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania np. Sharp Plasmacluster UA-HD40E-L. Dzięki nim powietrze w domu jest wolne od smogu, a przy okazji odpowiednio nawilżone, zapewniając komfortowe i zdrowe warunki do życia.

 

Oczyszczacz powietrza SHARP Plasmacluster UA-HD40E-L

 

  • Maseczki antysmogowe

We współczesnym świecie już prawie nikogo nie dziwi widok ludzi w maseczkach na twarzy, przemierzających ulice, zwłaszcza w większych miastach. Na południu Polski maski antysmogowe stały się wręcz obowiązkowym akcesorium każdego mieszkańca, który ma świadomość wpływu smogu na organizm. Ważne jest, aby nie nosić bawełnianych albo papierowych maseczek, ale specjalne maski z filtrami np. Casual z filtrem N99. Zawiera on aktywny węgiel i skutecznie filtruje powietrze m.in. z pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Maskę antysmogową można poznać już na pierwszy rzut oka po charakterystycznym zaworze wydechowym na wysokości nosa.

 

Maska antysmogowa ochronna Black Casual II Dragon

 

Teraz już wiesz jak skutecznie chronić się przed smogiem. Zacznij działać już teraz!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock