Co prawda nie zmienimy istniejącego już usytuowania naszego balkonu czy widoku, jaki się przed nim rozpościera, to jednak dzięki odpowiedniemu doborowi mebli, roślin, akcesoriów i dodatków jesteśmy w stanie wykreować strefę relaksu na miarę naszych potrzeb.
 

Przytulny balkon od podłogi aż po dach

Aranżację balkonu rozpocznijmy od podstaw, czyli od podłogi. Jeśli betonowa wylewka lub terakotowe płytki nie wydają nam się zbyt przyjazne, pomyślmy o łatwej w montażu drewnianej podłodze z deszczułek lub panelowych podestów. O wiele tańszym i nie mniej urokliwym rozwiązaniem jest zastosowanie wykładziny ze sztucznej trawy, która sprawi, że - przy odrobinie wyobraźni - poczujemy się jak w prawdziwym ogrodzie. Gdy pragniemy dyskretnego odgrodzenia się od sąsiadów czy gwaru ulicy, możemy zamontować drewnianą ozdobną kratownicę dla pnących roślin, która w krótkim czasie osłoni nas od reszty świata zieloną ukwieconą ścianą. O ile nasz balkon nie posiada zadaszenia, rozważmy instalację specjalnej rolety i markizy, która ochroni nas nie tylko przed deszczem, ale i palącym słońcem, które może szkodzić co wrażliwszym roślinom - a to właśnie one są przecież najważniejszym elementem dekoracji balkonu.

Donice, kwietniki i wazony

Dobór roślin zależy oczywiście od usytuowania i nasłonecznienia balkonu, a także od jego rozmiarów. Jeśli dysponujemy odpowiednia powierzchnią, możemy pozwolić sobie na efektowne kwitnące drzewka w ozdobnych donicach podłogowych. W przypadku, gdy każdy metr podłogi jest na wagę złota, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są elementy wiszące, zarówno te klasyczne “skrzynki” przytwierdzane do balustrady balkonu, jak i eleganckie kwietniki montowane do ścian. Ciekawym i pożytecznym dodatkiem na naszym balkonie będzie z pewnością kącik ze świeżymi ziołami, które możemy posadzić w malutkich doniczkach czy stylowych wiaderkach.


 

Czas relaksu

Strategicznym elementem wyposażenia balkonu są rzecz jasna meble. Jeśli przestrzeń na to pozwala, możemy pokusić się o komplet komfortowych mebli ogrodowych Curver Corfu Weekend, które - choć wykonane z tworzywa sztucznego - doskonale imitują rattan, a ponadto są odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne (deszcz, śnieg, mróz), dzięki czemu mogą spokojnie przezimować na zewnątrz.

Gdy metraż naszego balkonu jest niezbyt imponujący, idealnym rozwiązaniem będą meble składane. Zestaw ogrodowy Feldmann z drewna akacji tropikalnej - w postaci stolika i dwóch krzeseł - idealnie nadaje się do wypicia porannej kawy czy wieczornego drinka.

Praktycznym rozwiązaniem dla naprawdę niewielkich balkonów jest stół mocowany do balustrady z 3-stopniową regulacją wysokości oraz możliwością opuszczania i podnoszenia blatu.

Dzięki zaoszczędzonej w ten sposób przestrzeni będziemy mogli pozwolić sobie na nieco większy - choć również składany - fotel do czytania Emako Moon. Jego miękka wodoodporna poducha oraz szerokie oparcie pozwoli nam zagłębić się wygodnie w siedzisku i zatonąć w lekturze. A może hamak, leżak lub huśtawka? To o wiele bardziej kusząca opcja niż popołudnie przed telewizorem.

Nieodparty urok letnich wieczorów kusi, by spędzać je na powietrzu - nawet jeśli to będzie tylko nasz balkon. Jak go zatem oświetlić, by nie zepsuć przytulnej atmosfery zbyt ostrą iluminacją? Dobrym wyborem będą punktowe lampki solarne lub zewnętrzne girlandy LED, a gdy mamy ochotę na coś wyjątkowego - zainwestujmy w doniczki LED, które po zmroku będą mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Miłego popołudnia!