"Przez dziesięć lat wysłuchiwałem, jak szefowie mówili mi, że nie potrafię się komunikować ani pracować z innymi. Teraz stawka była wyższa i wyglądało na to, że komunikuję się z powodzeniem. Skąd to wiedziałem? Bo klienci wracali. A niektórzy z nich wpadali nawet z wizytą już po skończonej robocie. Znalazłem sobie niszę, w której wiele z cech aspergera działało na moją korzyść. Moje kompulsywne dążenie do tego, by na temat samochodów wiedzieć wszystko, zrobiło ze mnie znakomitego fachowca. Mój precyzyjny sposób wysławiania się sprawiał, że potrafiłem wyjaśniać prostymi słowami skomplikowane problemy. Mówiłem ludziom wszystko, co potrzebowali wiedzieć o swoich samochodach, i zwykle to doceniali. Moja niezdolność do czytania języka ciała i postawy powodowała – w branży w której dyskryminacja była na porządku dziennym – że wszystkich traktowałem tak samo."
"Miałem dobre kilkanaście lat, kiedy wreszcie do mnie dotarło, że nie będę mordercą albo kimś jeszcze gorszym. Wtedy już rozumiałem, że unikanie kontaktu wzrokowego nie czyni ze mnie osoby podejrzanej czy krętacza, za to zacząłem się zastanawiać, dlaczego dla tak wielu dorosłych moje zachowanie było jednoznaczne z nieszczerością i krętactwem. Mniej więcej w tym samym czasie poznałem paru zakłamanych łajdaków, którzy patrzyli mi w oczy i doszedłem do wniosku, że narzekanie na mnie było w takim razie hipokryzją."

Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera

(okładka miękka)

Autor:
Wydawnictwo: Linia
Data premiery: 2013-09-10
Ilość stron: 302

Produkt niedostępny

lub

 • Opis
 • do góry

  Opis

  U Johna Eldera Robisona w wieku dorosłym zdiagnozowano zespół Aspergera. Jego biografia to gorzka ale również zabawna historia człowieka, który ze swoich słabości potrafił uczynić ogromne zalety. Młodość autora przypadła na lata sześćdziesiąte.

  Po wyrzuceniu ze studiów związał się z grupami muzycznymi (m.in. KISS, Pink Floyd), dla których tworzył efekty dźwiękowe i wizualne. Na sprzęcie, który tworzył Robison grali również Judas Priest, Talking Heads, Blondie. Przez jakiś czas związał się z firmą Microvision tworzącą pierwsze gry telewizyjne. W tej chwili prowadzi firmę zajmującą się renowacją samochodów.

  Jego opowieść, to historia człowieka, który mimo problemów ze społecznym przystosowaniem charakterystycznym dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, potrafił skoncentrować się na swojej pasji i dzielić ją z innymi. Pozwala też czytelnikowi zrozumieć świat osób komunikujących się w nieco odmienny sposób.

 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera
  Autor: Robison John
  Tłumaczenie: Szubrycht Jarosław
  Wydawnictwo: Linia
  Język wydania: polski
  Język oryginału: angielski
  Ilość stron: 302
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2013-09-10
  Forma: książka
  Indeks: 13563172
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 4,7

  5 gwiazdek
  8
  4 gwiazdki
  1
  3 gwiazdki
  1
  2 gwiazdki
  0
  1 gwiazdka
  0
  Kup, zrecenzuj i wygraj

  Napisz recenzję i oceń produkt

  Oceń produkt:
  Tytuł: *pole wymagane
  Recenzja: **minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane, ** minimum 50 znaków
  Publikuj ›
  Dodano: 15 recenzji.
  Dodano 18.02.2017
  • 5
  5/5
  świetna
  Jeśli ktoś choć trochę interesuje się tematem z pewnością nie będzie żałował!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 13.10.2016
  • 5
  5/5
  Spójrz na świat oczami aspergerowca
  Na początku był chaos - mały John Elder nie rozumiał otaczającego go świata, denerwowały go źle ułożone klocki, nie potrafił odczytywać ludzkich emocji i nawiązywać przyjaźni, wszyscy uważali go za agresywnego, niemiłego, dziwnego... Później, jako dobry i inteligentny obserwator, nauczył się zachować tak, by ludzie go akceptowali. Życie z zespołem Aspergera może być bardzo trudne, zwłaszcza bez diagnozy i pomocy najbliższych.

  Autor książki opisał nam historię swojego życia - dzieciństwo, konflikty z rodzicami i rówieśnikami, pierwszą pracę... Narracja pierwszoosobowa pozwala nam wczuć się w jego życie i lepiej zrozumieć, czym jest zespół Aspergera i na czym polega. John Elder Robison żył w czasach, w których nikt jeszcze nie wiedział o tym zespole. Dziś coraz więcej dzieci ma już diagnozę i terapię, ułatwiającą zrozumienie świata, emocji, relacji społecznych i wielu innych zagadnień, które są dla nich trudne.

  Były takie momenty, w których książka mnie nużyła. Z ciekawością czytałam historie rodzinne, przygody z bratem, szalone doświadczenia, ale dokładne opisy maszyn, gitar, głośników, samochodów były dla mnie nieciekawe. Może męska część czytelników bardziej doceni te techniczne wynurzenia... Trudno się jednak dziwić owej dokładności, skoro książkę napisała osoba z zespołem Aspergera. W pewnym sensie sposób pisania też wiele nam mówi nie tylko o autorze, ale również o tej chorobie.

  Największym plusem książki jest wiedza i możliwości spojrzenia na świat oczami kogoś z zespołem Aspergera. Mam nadzieję, że dzięki tej książce wzrośnie świadomość o tym, czym jest ów zespół i ludzie zrozumieją, że można z nim normalnie i szczęśliwie żyć.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 26.07.2016
  • 5
  5/5
  Bardzo mądra książka
  Dająca do myślenia historia chłopca z zespołem Aspergera. Polecam
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 09.06.2016
  • 5
  5/5
  To nie choroba
  Pragnęli, by patrzył im w oczy. Wymagali, by okazywał ludzkie uczucia i normalne emocje. Chcieli, by zachowywał się jak oni. Nie akceptowali tego, co widzieli. I nie rozumieli. A bycie innym nie oznacza przecież bycia gorszym. Czasami, gdy świat postrzega cie za dziwoląga, ty możesz… być chory.

  „Asperger to nie choroba. To sposób bycia. Nie ma na to lekarstwa, bo też nie ma na nie zapotrzebowania. Jest natomiast zapotrzebowanie na wiedzę na metody przystosowania. Potrzebują ich dzieci z Aspergerem, ich rodziny i przyjaciele”.

  W dzisiejszych czasach zespół Aspergera już tak nie dziwi i nie szokuje. Ludzie wiedzą nieco więcej na jego temat. A może stali się trochę bardziej tolerancyjni dla inności. Ale w latach, kiedy dorastał autor tego pamiętnika, sprawa wyglądała nieco inaczej. Mało komu przyszło do głowy, że chłopiec zmaga się z czymś, czego sam nie rozumie. Dodatkowo potęgowali jego poczucie wyobcowania i odrzucenia. W imię czego?

  Mogłoby się wydawać, że ludzie mają większe problemy- okładki gazet zalewają nas biedą, głodem, śmiertelnymi chorobami. Ale historię tę i dolegliwość, z jaką zmaga się autor pamiętnika, odczułam jako niemniej tragiczną. Dlaczego? Bo uderzyła we mnie wielka samotność, a fakt bycia odsuwanym i nierozumianym to uczucie, którego nikt z nas nie chciałby z pewnością doświadczyć.

  Pokonując kolejne strony zagłębiamy się w świat dosyć niezwykły. Co absurdalne, ta zdominowana zaburzeniami rzeczywistość, okazuje się być naprawdę interesująca. Jednym z symptomów charakterystycznych dla Zespołu Aspergera jest inteligencja, często dotycząca konkretnych dziedzin życia. Robinson specjalizował się w budowaniu maszyn, a jego umiejętności umożliwiły mu min. współpracę z legendarnym zespołem KISS. Wspaniale mi się czytało o jego sukcesach.

  „Wielu ludzi z zespołem Aspergera pociągają maszyny. Czasem myślę, że z dobrą maszyną jestem w stanie dogadać się znacznie lepiej niż z jakimkolwiek człowiekiem. Maszyny się nie odszczekują. Są przewidywalne. Nie oszukują i nie potrafią być podłe”.

  Książki opisujące różnego typu schorzenia, które na swój użytek nazywam chorobowymi, interesują mnie od dłuższego czasu i szczególnie pochłaniają moją uwagę. Dzięki nim mogę nie tylko wejść w posiadanie nowych informacji, ale także poznać światy ludzi znacznie różniących się ode mnie. Ten pamiętnik to ciekawy zbiór danych na temat Aspergera, przekazanych w bardzo ludzki i przystępny sposób. Autor nie opisuje po kolei towarzyszących mu dolegliwości ale opowiada o różnych etapach życia i wydarzeniach zdeterminowanych przez chorobę. Pozwala nam lepiej zrozumieć.

  Do tej pory nie czytałam żadnej większej publikacji na temat tego schorzenia i cieszę się, że sięgnęłam po wspomnienia Robinsona. Nie była to łatwa przeprawa, czasami autor wprawiał mnie w osłupienie swoimi czynami, a czasami wściekałam się na świat i ludzi. Z pewnością jednak, czas, który spędziliśmy razem był wartościowy i pouczający. Polecam tę książkę czytelnikom nieobawiającym się wyzwań i szukających czegoś więcej, przede wszystkim samego życia.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 19.04.2016
  Patrz mi w oczy
  Polecam zwłaszcza dziwakom, którym trudno porozumiewać się z innymi ludźmi. Być może znajdą przyczynę swoich niepowodzeń i zobaczą w sobie kogoś wyjątkowego.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 20.12.2015
  Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera - Robison John
  Doskonała lektura nie tylko dla osób zawodowo zajmujacych się chorobą Aspargera ale tez wszystkich zainteresowanych.Polecam.Szymon
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 19.11.2015
  POLECAM!!!!
  Fantastyczna pozycja, dobrze napisana. Ta książka bardzo mi pomogła w zrozumieniu własnego syna. Polecam wszystkim którzy borykają się z takimi problemami. Po przeczytaniu na wiele rzeczy spojrzałam inaczej.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 31.05.2015
  Cenna lektura
  Dzięki lekturze tej książki po raz pierwszy tak naprawdę dowiedziałam się czym jest zespół Aspergera, czym się cechuje i jakie są zachowania osoby cierpiącej na tą przypadłość. Patrz mi w oczy to rodzaj afirmacji, przedstawienia życia, odczuć, emocji osoby która ma zespół Aspergera. Książka bardzo cenna z tego punktu widzenia, uczy też tolerancji i zrozumienia.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 25.05.2015
  Jak wygląda życie z zespołem Aspergera
  Ta książka pomaga spojrzeć inaczej na osoby z zespołem Aspergera. Coraz więcej podobnych publikacji, i bardzo dobrze. Patrz mi w oczy wydaje mi się jedną z ciekawszych i poruszających problem tego schorzenia wielowymiarowo. Książka oswaja z tematem zespołu Aspergera, dla części osób chorujący na tą przypadłość traktowani są z niezrozumieniem.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 19.02.2015
  Niełatwe życie z Aspergerem
  Dopiero od niedawna całkiem dużo słyszy się o zespole Aspergera. Niestety, autorowi tej książki przyszło dorastać w zupełnie innych czasach, kiedy to zmuszony był borykać się ze swym problemem w samotności i niezrozumieniu. Historia Johna Eldera jest niezwykle poruszająca i każe spojrzeć inaczej na osoby z zespołem Aspergera.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 11.10.2014
  • 5
  5/5
  Zespół Aspergera z perspektywy chorego
  Zespół Aspergera obecnie jest dosyć znanym zaburzeniem rozwojowym. Lekarze i psycholodzy potrafią je(najczęściej) zdiagnozować.
  Jednak zupełnie inaczej było,w latach 60-70-tych, gdy dorastał autor i zarazem bohater "Patrz mi w oczy"... Wtedy był uznawany za dziwaka.
  Ta ciekawa autobiografia ilustruje życie człowieka, który choć miał genialny umysł, nie potrafił odnaleźć się w społeczeństwie, nie potrafił się komunikować, okazywać emocji...
  John Elder Robison opisuje bardzo szczerze cierpienie dziecka(a później nastolatka, oraz osoby dorosłej) dotkniętego tym rodzajem niepełnosprawności. W dodatku, jak sam pisze, niepełnosprawności, której nie widać na pierwszy rzut oka, a więc nie można zbytnio liczyć na ludzką wyrozumiałość.
  Autor nie pomija również kwestii związanych z dysfunkcyjną rodziną w jakiej wzrastał.
  Książkę mogę polecić szczególnie(choć oczywiście nie tylko) studentom psychologii i pedagogiki, by oprócz suchych faktów podawanych w podręcznikach, przeczytali jak problem "wygląda" od środka, czyli z perspektywy osoby dotkniętej Zespołem Aspergera.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 07.06.2014
  Wizjoner
  Świetna autobiografia człowieka, który można powiedzieć w pewien sposób zmienił rynek muzyczny, a na pewno wpłynął na to jak obecnie wyglądają klipy do teledysków. Mnie zaciekawiło w tej książce to jak układała się jego współpraca z takimi zespołami jak Kiss czy Blondie. Naprawdę fajnie jest to opisane.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 30.12.2013
  Nieustająca walka
  Lubię książki biograficzne poruszające problem ludzi na co dzień zmagających się z różnymi chorobami, ale "Patrz mi w oczy" wyjątkowo chwyciła mnie za serce. Jest to opowieść o człowieku, który nie tylko walczy z zespołem Aspergera, lecz również z niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Nieustająca walka, w której jest miejsce na pracę i pasję. Polecam!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 09.12.2013
  • 5
  5/5
  Patrz mi w oczy
  Jedną z książek przedstawiającą problem Aspergera, jest niedawno wydana przez Wydawnictwo Linia publikacja "Patrz mi w oczy". Już sama okładka bardzo przyciąga uwagę i zachęca do lektury. Chłopiec z zamkniętymi oczami, wzbudza w nas zaciekawienie i emocje, mimo że nie poznaliśmy jeszcze treści. Myślę, że właśnie taki był zamysł, przy jej tworzeniu.
  Książka jest jak najbardziej autentyczna. John Elder Robinson, opisał swoje życie z zespołem Aspergera, co ciekawsze, choroba ta została u niego rozpoznana dopiero, gdy był już dorosłym mężczyzną. Zrozumiał wtedy, dlaczego postrzegał świat inaczej niż wszyscy.
  John od dziecka nie potrafił nawiązywać znajomości, a jego nietypowe zachowanie, sprawiło że ludzie postrzegali go jako dziwaka i chłopca nieprzystosowanego społecznie. Wychowywał się w trudnej rodzinie, matka chorowała psychicznie, a ojciec był alkoholikiem. John posiada brata, który również napisał książkę "Biegając z nożyczkami". Augusten Burroughs, bo tak się właśnie nazywa, napis
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 11.10.2013
  Uczyń w wad zalety - o mężczyćnie z zespołem Aspergera
  Bardzo rzeczowa biografia Johna Robinsowa, który przez lata był nierozumiany przez swoich rodziców i rówieśników. Gdy był już dorosły, zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Od tej pory John zaczął odkrywać życie na nowo, a wszystkie objawy choroby przekształcił w swoje największe zalety. Bardzo pozytywna książka, pozwala spojrzeć z innej strony na osoby mające tę przypadłość.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  zobacz więcej recenzji
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera - Robison John
  Właśnie zrecenzowałem: Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera
  U Johna Eldera Robisona w wieku dorosłym zdiagnozowano zespół Aspergera. Jego biografia to gorzka ale również zabawna historia człowieka, który ze swoich słabości potrafił uczynić ogromne zalety. Młodość autora przypadła na lata sześćdziesiąte. Po wyrzuceniu ze studiów związał się z grupami ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków

  Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
  Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

  Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

  Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:


   
  * Pola wymagane
  Wyślij

  Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, nasze CENTRUM WSPARCIA KLIENTA jest specjalnie dla Ciebie – czynne całą dobę*

  pod nr telefonu:

  +48 22 462 72 50

  *oprócz świąt ustawowo wolnych od pracy

  Ostatnio oglądane


  Podobne do ostatnio oglądanych