Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego, oraz Marek Krajewski, autor cyklu powieści kryminalnych rozgrywających się w przedwojennym Wrocławiu, zostali laureatami Paszportów „Polityki” w kategorii muzyka i literatura. Nagrody - przyznawane w sześciu kategoriach - zostały wręczone dziś podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

„Naszymi symbolicznymi Paszportami honorujemy twórców młodych, oryginalnych, zwracających uwagę pierwszymi dokonaniami, mających przed sobą długą i piękną karierę. Pragniemy pomóc im w dalszej artystycznej działalności” – w ten sposób ideę przyznawania swoich nagród prezentuje tygodnik „Polityka”. W tym roku Paszporty zostały przyznane po raz trzynasty.

Laureaci Paszportów „Polityki” 2006
Literatura - Marek Krajewski
Opinie nominujących do nagrody
"Za świetne połączenie thrillera z powieścią psychologiczną, za stworzenie postaci głównego bohatera Eberharda Mocka i za sportretowanie bohatera nie mniej ważnego - Wrocławia".
Andrzej Rostocki
"Za godny podziwu warsztat pracy, który pozwolił wskrzesić międzywojenny Wrocław, oraz udowodnienie, że krwiste mięso popularnej literatury nie musi być pozbawione erudycyjnych przypraw".
Marta Sawicka

Teatr - Jan Klata
Opinie nominujących do nagrody
"Nagroda dla Klaty to inwestycja w twórcę diagnozującego z pasją stan polskiej rzeczywistości. Jest w jego realizacjach nienawiść do blichtru warszawki, fastfoodowej świadomości pokolenia, przerażenie tępotą polskiej biedy".
Łukasz Drewniak
"Za ostatnie trzy sezony pracy reżyserskiej i dramatopisarskiej: odwagę, inteligencję i zmysł ironii, niezbędne do egzorcyzmowania upiorów polskiej historii i współczesności, nieograniczoną wyobraźnię sceniczną oraz śmiałe reinterpretowanie klasycznego dramatu".
Anna R. Burzyńska
"Za wprowadzenie do polskiego teatru ducha obywatelskiej odpowiedzialności, w szczególności za spektakle Nakręcana pomarańcza i Fantasy, które nicują naszą współczesność”.
Roman Pawłowski
„Za szczere i bezkompromisowe opowiadanie się po stronie skrzywdzonych i poniżonych z zachowaniem ironicznego dystansu oraz za prześmiewczą pasję, która nie oszczędza nawet tych najbardziej zasługujących na współczucie”.
Piotr Gruszczyński

Estrada - Skalpel (duet z Wrocławia: Marcin Cichy i Igor Pudło)
Opinie nominujących do nagrody
„Wydali dwie pełnometrażowe płyty w barwach brytyjskiej wytwórni Ninja Tune, na których udało im się wskrzesić zakurzonego i zadymionego ducha lat 60. i 70. i odtworzyć go na nowo dla audiofilów żyjących w XXI w. Nu-jazzowe granie na światowym poziomie i ponowoczesny hołd złożony wykonawcom wznawianej ostatnio serii Polish Jazz: Urbaniakowi, Stańce, Mankowiczowi, Namysłowskiemu”.
Kamil Antosiewicz
„Chłopaki swoją kolejną płytą potwierdzają, że nie przez przypadek znaleźli się w elitarnej brytyjskiej stajni. Skalpel to europejska ekstraklasa w dziedzinie nowych brzmień. Z zaskakującą lekkością i wdziękiem łączą tradycję z nowoczesnością”.
Kamil Dąbrowa

Sztuki wizualne - Robert Kuśmirowski
Opinie nominujących do nagrody
"To, że w tym roku widzieliśmy go w Polsce mniej, nie oznacza, że spoczął na laurach (pokazywał w Eidhoven, San Francisco, Wiedniu, Hamburgu). To smok, który szykuje się do skoku: w styczniu otworzy wystawę w Hamburgu The Ornaments of Anatomy. Zagra monstrum - doktora Verniera: pokaże, że nie tylko podrabia rzeczywistość, manipuluje czasem, cofając się lub wybiegając w przód, ale podważy też granicę między dobrem a złem".
Monika Branicka
"Artysta wciąga widza w scenograficzny, sztucznie wykreowany obszar nostalgicznych sentymentów i tęsknot za nieznanym z autopsji światem, wyprodukowanym na podstawie idealistycznych klisz, niosących zapis wyobrażeń o niegdysiejszym ładzie. Praktyka jawnej podróbki, wychodzącej naprzeciw naszym tęsknotom, odwraca uwagę od rzeczywistych problemów dnia dzisiejszego i obnaża eskapistyczne skłonności zarówno po stronie widza jak i samego twórcy".
Anda Rottenberg

Muzyka - Rafał Blechacz
Opinie nominujących do nagrody
"Nominacja za ogromny talent, artystyczną determinację, rozsądne sterowanie karierą, a przy tym skromność i pogodę ducha. Za przywrócenie wiary w Chopina, a przede wszystkim w to, że Polak może jednak - po Krystianie Zimermanie - wygrać (i to w jakim stylu!) Konkurs Chopinowski. W co chyba dawno zwątpiliśmy".
Jacek Hawryluk
"Kandydatura nie wymagająca rekomendacji. Pianista ogromnie utalentowany, skromny i chyba wiedzący, jak dalej pokierować swoim losem".
Jacek Marczyński
"Pianista, na którego czekaliśmy od lat".
Jan Popis

Film - Przemysław Wojcieszek za film Doskonałe popołudnie
Opinie nominujących do nagrody
"Wojcieszek własnymi siłami wypracował sobie osobną, mocną pozycję w dzisiejszym polskim kinie. Ma coś do powiedzenia i konsekwentnie szuka formy dla tego czegoś".
Tadeusz Lubelski
"Zasłużył na Paszport „Polityki” za pozytywistyczny program, rozpaczliwy optymizm i walkę z kompleksem polskiego nieudacznictwa, prowadzoną konsekwentnie w autorskich filmach i w teatrze".
Tadeusz Sobolewski
"Nagrodziłabym Wojcieszka za wytrwałość i optymizm".
Barbara Hollender
Nagrodę specjalną dla kreatora kultury, ktora jest przyznawana od 3 lat, otrzymał Paweł Dunin-Wąsowicz.
M.W.