Nowy wspaniały świat (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com 16,49 zł

Cena empik.com:
16,49 zł
Cena:
19,99 zł
Oszczędzasz:
3,50 zł (18%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt w magazynie empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Huxley Aldous Książki | okładka miękka
16,49 zł
asb nad tabami
Huxley Aldous Książki | okładka miękka
17,99 zł
asb nad tabami
Burgess Anthony Książki | okładka miękka
14,99 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

"Nowy wspaniały świat" to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów.

Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?...

Tytuł: Nowy wspaniały świat
Tytuł oryginalny: Brave New World
Autor: Huxley Aldous
Tłumaczenie: Baran Bogdan
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 256
Numer wydania: XI
Data premiery: 2011-02-09
Rok wydania: 2011
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 16 x 125
Indeks: 60247018
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,7
5
36
4
11
3
3
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
25 recenzji
23-03-2018 o godz 11:10 tqm dodał recenzję:
Trochę się zawiodłem opowiadaniem jaka to pozytywna wizja przyszłości w porównaniu z 1984 na przykład. To że każdy z każdym może uprawiać sex na żądanie nie wydaje się być czymś pociągającym, gdy staje się to niemal obowiązkiem. Generalnie przereklamowana jako wizja przyszłości którą trzeba znać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-01-2018 o godz 19:05 Adam Lemiesz dodał recenzję:
Elementarz, klasyka, po prostu lektura obowiązkowa. Nie starzeje się.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-12-2017 o godz 11:04 Ewa Matusiak dodał recenzję:
Książka niewątpliwie jedna z lepszych jakie czytałam. Bije na głowę inne, które dotyczą przyszłości z powodu jej wciąż aktualnego przesłania. Mimo tego, że została napisana ponad 80 lat temu to również i w 2017 można odnaleźć w niej pewne podobieństwa do świata współczesnego, nawet kiedy nie są ukazane dość jasno to często dostrzegałam je poprzez metaforę. Kiedy oczami wyobraźni przenosiłam się w książkowy świat, miałam wrażenie że nie różni się on w sposób znaczący od naszego i jest to dość przerażające.Po przeczytaniu jej miałam mnóstwo refleksji dotyczących tego dlaczego ludzie dążom do tego, aby świat wyglądał właśnie tak jak ten książkowy. Są takie książki, które każdy powinien przeczytać choć raz w swoim życiu i „Nowy wspaniały świat” z pewnością mogę zaliczyć do takich książek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-11-2017 o godz 11:31 s.oberbek dodał recenzję:
polecam gorąco. To każdy powinien przeczytać tę wizję z początku poprzedniego wieku . Sprawdza się ? każdy niech sam oceni
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-11-2017 o godz 11:36 Joanna Lewandowska dodał recenzję:
Niezwykła, wspaniała, wciągająca! Huxley był wizjonerem! I o ile książka w roku 2017 nie szokuje tak jak w czasie gdy była napisana - ale jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana literatury! Polecam!!!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-10-2017 o godz 16:57 Agnieszka Gąsiorek dodał recenzję:
Szybka wysyłka i cena niższa od tej salonowej. Polecam:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-08-2017 o godz 13:17 ewkab1 dodał recenzję:
ARCYDZIEŁO! Antyutopijna powieść Huxleya z 1932 roku. Świat, gdzie ludzie są poddawani warunkowaniu i pozbawiani uczuć wyższych. Tworzy się z nich doskonałych konsumentów. Natomiast buntownicy uważani są za dzikusów, odszczepieńców i zamyka się ich w rezerwacie na obrzeżach Nowego Świata. Przerażająca jest aktualność tej powieści. Lektura obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-06-2017 o godz 17:52 paulina dodał recenzję:
Książka jak najbardziej warta przeczytania. Nie powala wprawdzie zwrotami akcji i emocjami, lecz daje dużo do myślenia, oraz zmusza czytelnika by spojrzał na niektóre rzeczy inaczej niż do tej pory. Niektóre zdania trzeba przeczytać dwa razy, by w pełni zrozumieć ich sens.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-02-2017 o godz 21:42 Bartosz Konieczka dodał recenzję:
Aldous Huxley stworzył przerażającą wizję konsumenta idealnego, przystosowanego do swej roli przez odpowiednie warunkowanie. Jego świat łączy zarówno utopie komunistyczne (stąd imiona takie, jak Lenina Crowne, nazwiska jak Bernard Marks), jak i kapitalistyczne (stąd oddawanie czci Henry'emu Fordowi). Huxley zdaje się mówić czytelnikowi, że wszędzie, gdzie człowiek daje się podporządkować władzy - niezależnie czy dyktatury takiej jak bolszewicka, czy rządom pieniądza - traci swą indywidualność, staje się podążającym za innymi elementem stada.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-01-2017 o godz 19:52 Justyna Zalewska dodał recenzję:
Tak daleka, a tak bliska naszym czasom... polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-08-2016 o godz 02:01 Rafał Kolaska dodał recenzję:
Do tej książki zabierałem się od dłuższego czasu, jakoś zawsze jakaś inna pozycja wpadała mi do rąk. Ale w końcu udało się. I na pewno było warto, to chyba od czasów Zaratrusty Nietzche'go najlepsza pozycja o ostatnich prawdziwych ludziach. Z jednej strony genialna, a z drugiej przerażająca. Chyba najbardziej aktualna książka o konformizmie człowieka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-07-2016 o godz 10:42 Katarzyna Ulandowska dodał recenzję:
Kiedyś utopijna, teraz przerażająco bliska rzeczywistości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-06-2016 o godz 13:32 Mateusz Radziwonowicz dodał recenzję:
Powieść Aldousa Huxleya jest dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Wykreowana przez autora antyutopijna wizja przyszłości jest tak realna, że porywa czytelnika niczym czarna dziura, nie dając zaczerpnąć oddechu. Opisuje czasy, w której ludzie osiągnęli szczęśliwość, ciesząc się z pozycji społecznej, wykonywanej pracy, życia osobistego, a nawet nieuchronności śmierci. Jest to jednak wizja straszliwa, w której ludzie rodzą się w okowach reguł, będąc bezwiednie zmuszanymi do tłumienia swoich emocji, rezygnowania ze sztuki, musząc toczyć kamień swojego losu po padole łez opartym wyłącznie na pracy i przyjemnościach. Czy życie w świecie, w którym wolność i pokrewne ideały są potępiane, zaś nadrzędnym celem jest wpajana od momentu "stworzenia" jednostki w laboratorium szczęśliwość i komfort, warte jest przeżycia?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-02-2016 o godz 17:32 Łukasz Marciniak dodał recenzję:
Nowy wspaniały świat to klasyka literatury światowej - czytana przez liczne pokolenia od czasu wydania książki w 1932 roku. Jest to zarazem jedna z najsłynniejszych antyutopii, jakie dotąd powstały. Książka jest wciąż chętnie czytana, o czym świadczą jej liczne wznowienia i dodruki. Nie sposób było nie sięgnąć znów po Nowy wspaniały świat, po niedawnej lekturze zapadających w pamięć książek Orwella: Roku 1984 i Folwarku Zwierzęcego.

Wizja jaką przedstawia Huxley, to społeczeństwo przyszłości, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości. Nie ma w nim mowy o żadnej przypadkowości i nic nie pozostaje poza kontrolą. Wszystko jest dokładnie wyliczone i opracowane. Autor zabiera nas w swojej książce aż do roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”). Ludzie nie rodzą się a raczej powstają... w rezultacie sztucznego zapłodnienia, klonowania i ciąży w sztucznych łożyskach. Już na tym etapie płód poddaje są warunkowaniu - niższym klasom zostaje wstrzyknięty np. alkohol, aby byli karłowaci i niedorozwinięci, czy też uczy się odporności na chemikalia. Także później tuż po narodzinach, dzieci są poddawane dalszemu warunkowaniu - stają się w efekcie takimi automatami, które robią co do nich należy, nie myśląc o wyższych uczuciach. Znają jedynie pracę i rozrywkę - są nią sporty, ale i używki w postaci narkotyku somy, który odpręża i relaksuje, a także seks.
"Szczęśliwi ludzie to tacy, którzy nie są świadomi lepszych i większych możliwości, żyją we własnych światach odpowiednio skrojonych do ich predyspozycji."
Bardzo duże wrażenie robi data powstania dzieła, które rzecz biorąc jest wciąż aktualne i nie przedstawia wizji wcale tak mało realnej. W trakcie lektury poznajemy coraz to nowe informacje na temat funkcjonowania społeczeństwa - o warunkowaniu, rozrywkach, codziennej pracy każdej z klas. To wszystko sprawia, że jest to wizja nadzwyczaj przerażająca... W ten sposób autor chciał przestrzec ludzi przed utopią, w której najważniejsza byłaby powszechna szczęśliwość a rozrywki zostały sprowadzone do tych najniższych...

Nowy wspaniały świat to nie tylko pewnego rodzaju przestroga, ale również książka zmuszająca czytelnika do zastanowienia się. Tematów do rozmyślań po przeczytaniu dzieła Huxleya zapewniam, że nie zabraknie. Przez to książka nie jest łatwą lekturą i jej czytanie wymaga skupienia i często chwili zadumy nad nadym problemem. Pytania jakie pozostają po jej przeczytaniu to na przykład: Czy w świecie pozbawiony smutku, chorób jest miejsce na Boga? Jak odnieść się do społeczeństwa, które jest warunkowane od chwili poczęcia w probówce? Jak moralnie ocenić takie warunkowanie?

Nowy wspaniały świat jest to dzieło niezwykłe, które oszałamia czytelnika wizją w niej przedstawioną. Nie sposób przejść obojętnie koło tej książki, która zapada w pamięć i pozostawia na dłuższy czas pytania, na które sami musimy znaleźć odpowiedzi. Jest więc to książka, którą na pewno warto znać i przeczytać - chociaż raz. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-01-2016 o godz 11:01 tomasz_krok dodał recenzję:
Arcydzieło, jakim niewątpliwie jest "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxley'a [1894-1963], ukazuje przerażającą wizję "idealnego" świata. Anglik w swojej antyutopii przedstawia czytelnikom obraz społeczeństwa [pozornie] szczęśliwego i beztroskiego.
Społeczność "wspaniałego świata" pozbawiona jest wszelkich ludzkich uczuć, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych.
Brzmi strasznie? Czego jednak można się spodziewać po ludziach, którzy najzwyczajniej w świecie są produkowani, a "każdy należy do każdego" ...
Książka ta została napisana ponad 80 lat temu i mimo, iż była ówcześnie jedynie owocem wyobraźni pisarza, to może się nam wydawać, że wraz z upływem czasu nasza rzeczywistość [małymi kroczkami] upodabnia się do tej opisanej przez Huxley'a. Czas pokaże...
Moim zdaniem książka jest ma tyle dobra, by po nią sięgnąć i na prawdę nie żałować. Polecam ją tym, którzy, choćby z ciekawości, chcieli się przekonać, jaką wizję, na temat tego, co może nas czekać, miał (jeszcze przed II wojną światową) Huxley. Być może w pewnym stopniu proroczą... [?]

Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-04-2015 o godz 00:00 Karina Janik dodał recenzję:
Książkę przeczytałam z ogormnym przerażeniem, wizja takiego społeczeństwa, która opisana jest w książce całkowicie mnie przygnębiła. Jednakże ksiażka jest bardzo wciągająca. Z zapartym tchem czytałam na jakich zasad funkcjonuje ten przyszły świat. Polecam gorąco wszystkim.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-02-2015 o godz 00:00 Natalia Kwiatkowska dodał recenzję:
Ksiażka na długo zostanie w mojej pamięci. Wizje naszej przyszłości jest przerażąjąca. Autor zdecydwowanie rozwinął wodze swojej wyobraźni opisując przyszłość. Akcja książki rozgrywa się bardzo powoli, jednakże z kążdą stroną jest coraz ciekawiej, a zakończenie jest bardzo zaskakujące. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-10-2014 o godz 07:57 Adriana Bączkiewicz dodał recenzję:
Nowy wspaniały świat, czy to nie brzmi strasznie utopijnie? Lecz czy nie jest tak, że każdy z nas w rzeczywistym świecie, w którym przyszło nam żyć, zmieniłby parę rzeczy? Jest wiele mechanizmów naszego świata, z którymi ja ogromnie się nie zgadzam. Jako ateistka, ucięłabym stawianie religii na pierwszym miejscu (jeżeli chodzi o sprawy państwowe, czy urzędnicze), dałabym każdemu po równo pieniędzy, a co się będę. Jak utopia, to utopia, a jak swój świat postrzegał Aldous Huxley?

Jest rok 2541, bądź inaczej 632 rok nowej ery „Ery Forda”. Świat jest jednym państwem pod nazwą Republika Świata, w którym sztuczne zapłodnienie, klonowanie jest na porządku dziennym. Wszystko rządzone jest innymi prawami, można by wręcz rzec, iż jest to swoiste pranie mózgów, od najmniejszych lat. Już od „zapłodnienia” wiesz, do jakiej kasty będziesz należeć, co będziesz robić. Co powiecie na rozwiązłość seksualną? W końcu nie ma w tym nic złego, lecz zastanów się dwa razy, czy taki świat wyzbyty z uczuć byłby tym, w którym chciałbyś egzystować? Gdyż życiem tego nie można nazwać…

Należy wspomnieć, iż jest to klasyka antyutopii, a gdy spojrzymy na datę pierwszego wydania, to nie pozostaje nam nic innego jak ogromny zachwyt. Autor stworzył swoją wizję świata w roku 1932! Z jednej strony jest to utopia, lecz z naszego punktu widzenia możemy określić ją mianem antyutopii. Gdyż to, co się dzieje w przyszłości, jest wręcz nie do przyjęcia. Nie ma takiego czegoś jak mama czy tata, nawet miłość nie jest tutaj określana. Wszystko obraca się wokół słów: klonowanie, ulepszanie, a wszystko jest opatulone Somą – narkotykiem, który jest podawany w każdej sytuacji.

Było to dla mnie dość niecodzienne doświadczenie, bo muszę przyznać, iż nie jest to łatwa lektura. Trzeba mieć ogrom cierpliwości, więc co za tym idzie dozę czasu, bo pomimo swej małej objętości, przekazuje w sobie tyle treści, że nie sposób czytać ją szybko. Należy się w nią wkręcić i trwać w niej przez całą lekturę, by zrozumieć nowy wspaniały świat, który przyszykował nam Autor. Mam nadzieję, że również was nie zrażę, gdy powiem, że czytałam tę książka chyba dwa tygodnie. Przerywałam, odkładałam, by ciągle w nią wkraczać, gdy mój mózg odpoczął od tej dawki narkotyku, w postaci przyszłości nie z tej ziemi. Nie jestem w stanie stwierdzić, co jest takiego w tej pozycji, że pomimo przerw, denerwowania się nad jej niezrozumiałością, po zakończeniu jej jestem wniebowzięta. To dopiero mistrzostwo pisarskie.

Nie będę pisać Wam o treści, o wydarzeniach w tej książki, bo to jest zbędne. Historia jest spójna, a wy musicie postarać się podejść do niej z pewnym dystansem. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, z jaką fala krytyki musiał zmierzyć się autor, gdy wydał tę pozycję. Przecież w tamtych czasach, to musiała być tak ogromna dawka science fiction, że mógłby zostać okrzyknięty heretykiem stulecia. Składam swoje ciało w ogromne pokłony i mam ochotę czcić wyobraźnię autora. Nawet wśród jego wyobrażeniach, znalazłam taką, która ma swoje odzwierciedlenie w dzisiejszym świecie. Mianowicie chodzi o osoby starsze, były one opisywane, jako takie, które nie miały zmarszczek, były piękne, i ciągle jasno myślące, a wszystko za sprawą transfuzji krwi młodych osób. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy dosłownie dwa dni później przeczytałam, iż po przeprowadzonych badaniach, ta teza ma swoje medyczne usprawiedliwienie. Dzisiejsi naukowcy odkryli, że podawanie, czy wręcz transfuzja młodej krwi, sprawia, że komórki w naszym ciele rodzą się na nowo. Czyżby to był wynalazek naszej rzeczywistości, a lekarstwo na starość zostało wynalezione?

Skomplikowana, pełna filozofii książka, na takie połączenie mówię głośne TAK. Nie wiem, co mogłabym wam innego o niej powiedzieć, by was do niej przekonać. Książka po prostu broni się sama, jeżeli szukacie antyutopii, która spowoduje, że zmienicie swoje spojrzenie na nasz świat, w którym przyszło nam żyć, to nie pozostaje wam nic innego, jak sięgnąć po nią.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
09-07-2014 o godz 16:16 martap94 dodał recenzję:
Polecam miłośnikom zarówno George`a Orwella jak i entuzjastom powieści futurystycznych. Książka wciągająca, ciekawa, czasami wręcz niepokojąca. Daje dużo do myślenia. Przedstawia ludzi jako istoty pozbawione uczuć, nastawione na konsumpcję i prymitywną rozrywkę. Od niemowlęctwa kształtowani obywatele Świata są w dorosłości wtłaczani w odpowiednie role społeczne, od których nie sposób się uwolnić, mamieni fałszywą wizją powszechnej szczęśliwości.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
02-04-2014 o godz 18:28 Maria Kostrzewa dodał recenzję:
II sezon skupia się głównie wokół wydarzeń I wojny światowej, w którą zaangażowani są niemal wszyscy mieszkańcy Downton, zarówno arystokracja, jak i służba. O ile sezon pierwszy był wprowadzeniem w tamtejsze obyczaje, o tyle w drugiej odsłonie akcja toczy się znacznie szybciej, a atmosfera zagęszcza. Polecam ten serial wszystkim wymagającym widzom; daleki jest od pretensjonalnych nieco historii w stylu Jane Austen. To dopracowana w najmniejszym szczególe produkcja, w której każda jednostka to prawdziwa osobowość.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

TERMIN ZWROTU

14 DNI

Z KARTĄ

30 DNI

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Biblia diabła Herman Leszek
35,49 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Znajdź mnie Monroe J.S.
32,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ogarnij się! Knight Sarah
27,49 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia olewania Knight Sarah
24,49 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rzecz o sowach Calvez Leigh
30,49 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
20,49 zł
24,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Aby zapewnić najwyższą jakość usług, wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej. Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostęp do nich w Polityce prywatności