Neil Gaiman przyjedzie w tym miesiącu do Polski na cztery dni. Autor Amerykańskich bogów i kultowej serii komiksowej Sandman będzie gościł w naszym kraju od 17 do 20 marca. W tym czasie popularny pisarz i scenarzysta spotka się z czytelnikami w salonach EMPiKu w Warszawie i Krakowie oraz weźmie udział w 7. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Okazją do wizyty są premiery trzech publikacji Gaimana: zbioru krótkich tekstów M jak Magia, specjalnej autorskiej edycji powieści Amerykańscy bogowie (oba tytuły w EMPiK.com już w przedsprzedaży, a od 16 do 22 marca w sprzedaży wyłącznie w EMPiKu) oraz komiksowej wersji dwóch opowiadań wydanych w albumie Stwory Nocy.

Marcowa wizyta będzie drugim pobytem pisarza w Polsce. W 2003 roku Gaiman przyjechał na spotkania z czytelnikami z okazji polskiej premiery książki Koralina i albumów komiksowych z serii Sandman.

Program wizyty Neila Gaimana w Polsce

17 marca (sobota) - Warszawa

17.15-19.00 - spotkanie z uczestnikami 7. Warszawskich Spotkań Komiksowych kino Ochota, ul Grójecka 65

18 marca (niedziela) - Kraków
15.00-18.00 - podpisywanie książek w salonie EMPIK Megastore; Rynek Główny 5
19.00-20.00 - spotkanie z fanami w Krakowskim centrum Kinowym ARS; ul. św. Jana 6

19 marca (poniedziałek) - Warszawa
11.00-12.00 - konferencja prasowa w InfoCafe, British Council; Al. Jerozolimskie 59
17.00-19.00 - podpisywanie książek w salonie EMPIK Megastore; ul. Nowy Świat 15/17

Organizatorami wizyty Neila Gaimana w Polsce są wydawnictwa MAG i Egmont Polska, British Council oraz Instytutu Ksiażki, organizator III Festiwalu Literatury Popularnej POP LIT.


Marcowe premiery utworów Gaimana

Amerykańscy bogowie. Wydanie specjalne
Przekład: Paulina Braiter
Oprawa twarda

Ekskluzywna edycja kolekcjonerska. Rozszerzone wydanie zawierające sceny i fragmenty, które nie trafiły do normalnego wydania Amerykańskich bogów.
Amerykańscy bogowie to coś więcej niż historia miłosna, jest bowiem opowieścią o współczesnym świecie, o przemijaniu wartości, konflikcie pomiędzy tym co nowe, a tradycjami, które powstawały przez wieki. Opowiada o pasji, miłości, nienawiści i śmierci, o codziennych problemach i rozterkach trapiących nas ludzi na początku nowego tysiąclecia. W swojej niepokojącej, wciągającej i bardzo osobliwej powieści Neil Gaiman, wyrusza w podróż w poszukiwaniu duszy Ameryki.

Stwory nocy
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Michael Zulli
Przekład: Paulina Braiter
Oprawa miękka

Neil Gaiman i Michael Zulli prezentują dwie nastrojowe opowieści, w których tajemnicze zwierzęta wpływają na ludzką rzeczywistość:
Cena
Czarny Kot zdaje się zabłąkanym, bezpańskim kocurem, który znalazł spokojną przystań w pewnym wiejskim domu. Jednak każdej nocy kotu przybywa ran, a gospodarz odkrywa, że dom nie jest tak bezpieczny, jak się wydawał…
Córka sów
Dawno, dawno temu na schodach kościoła w Dymton znaleziono porzucone niemowlę -dziewczynkę… Tajemnicze pochodzenie dziecka budzi lęk otoczenia i sprawia, że dziewczynka trafia do klasztoru. Po kilkunastu latach rozchodzi się wieść o niezwykłej urodzie dziewczyny, co skłania mężczyzn z Dymton do złożenia jej nocnej wizyty...

M jak Magia
Przekład: Paulina Braiter
Oprawa: miękka

Neil Gaiman o swojej nowej książce: "W zebranych tu opowiadaniach spotkacie twardego detektywa ze świata dziecięcych bajek i grupę ludzi, którzy lubią jadać najróżniejsze rzeczy, znajdziecie też wiersz o tym, jak się zachować, gdy traficie do magicznego świata, i historię o chłopcu, który spotyka pod mostem trolla i dobija z nim targu. Jest tu też opowieść, która stanie się częścią mojej następnej książki dla dzieci, Księgi cmentarnej o chłopcu, który mieszka na cmentarzu, wychowywany przez umarłych, a także opowiadanie, które napisałem w młodości, zatytułowane Jak sprzedać Most Pontyjski, historia fantasy zainspirowana przez autentycznego człowieka, hrabiego Victora Lustiga, który naprawdę sprzedał wieżę Eiffla, mniej więcej w taki właśnie sposób (po czym w kilka lat później zmarł w więzieniu Alcatraz). Jest tu kilka nieco strasznych historii, kilka innych raczej zabawnych, a także parę nie należących do żadnej z tych kategorii. Mam jednak nadzieję, że i tak się wam spodobają.
Gdy byłem chłopcem, Ray Bradbury wybrał ze swoich wcześniejszych zbiorów opowiadania, które, jak uznał, przypadną do gustu młodszym czytelnikom i wydał je w książkach R jak rakieta i K jak kosmos. Skoro zdecydowałem się na to samo, spytałem Raya, czy miałby coś przeciw temu, gdybym zatytułował ten zbiór M jak magia. (Nie miał.)
M naprawdę jest jak magia, podobnie jak wszystkie litery, jeśli złoży się je razem jak należy. Można z nich tworzyć magię i sny. A także, mam nadzieję, kilka niespodzianek".


Neil Gaiman, bestsellerowy pisarz i scenarzysta komiksowy, tworzy fabuły dla czytelników w każdym wieku. Słownik Biografii Literackich wymienia go wśród pierwszej dziesiątki najważniejszych żyjących pisarzy-postmodernistów, a wśród fanów komiksu zyskał miano postaci kultowej. Gaiman pisuje prozę, komiksy, wiersze, scenariusze filmowe, teksty dziennikarskie, teksty piosenek i dramaty.

Jego bestsellerowa powieść dla dorosłych Amerykańscy bogowie (2001) zdobyła nagrody Hugo, Nebula, Brama Stokera, magazynu SFX i Locusa, została nominowana do wielu innych, w tym do World Fantasy Award i Minnesota Book Award i trafiła na wiele list najlepszych książek roku. Neil Gaiman to również autor dziesięciu tomów Sandmana - jednej z najwybitniejszych serii komiksowych, jakie kiedykolwiek ukazały się na rynku. Dzięki Sandmanowi zasłużył sobie na trwałe miejsce w historii sztuki - jeden z wielbicieli nazwał go „Szekspirem komiksu”, motywując porównanie tym, że Gaiman uczynił to samo z komiksem, co Szekspir z komedią - przekształcił ją ze sztuki jarmarcznej w gatunek artystyczny. Jeden z tomów Sandmana został nagrodzony World Fantasy Award przyznwaną wcześniej wyłącznie utworom literackim. Wśród zebranych przez autora nagród komiksowych jest również ta najważniejsza dla twórców kompilacji obrazu i tekstu - nagroda Eisnera.

Książki i komiksy Gaimana tłumaczono na dziesiątki języków. Jego teksty dziennikarskie ukazywały się w "Wired", "Time Out London", "The London Sunday Times", "Punchu", "The Observer Colour Supplement". Gaiman recenzował też książki dla "New York Times Book Review" i "Washington Post Bookworld".

Urodzony i wychowany w Anglii, Neil Gaiman obecnie mieszka w pobliżu Minneapolis w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych.

M.W.