Widzieć muzykę

 Czy można poczuć smak głosu lub kolorów albo zapach wyrazów? Czy można zobaczyć barwy liter, widzieć kształt muzyki, kolor dźwięku? Okazuje się, że średnio jedna na dwieście osób ma takie zdolności.

Synestezja to występowanie różnego rodzaju wrażeń zmysłowych pod wpływem bodźca, który powinien działać tylko na jeden zmysł. Tyle definicja, ale co to właściwie znaczy? Dla większości czytających te słowa litery mają znaczenie, o ile łączą się w konkretne wyrazy. Ale być może kilka osób, które kupiły tę książkę, czytając, będzie widziała kolory liter, a może nawet poczuje ich zapach. Nie zapach farby drukarskiej, tylko zapach liter. Litera „o" może pachnieć jak pomarańcza, a „n" - jak czekolada. Wrażenie smaku niektórzy synesteci mogą odczuwać, patrząc na różne kolory. To współodczuwanie jest u nich mimowolne i automatyczne. Może dotyczyć wszystkich zmysłów (słuchu, węchu, smaku, dotyku i wzroku) albo tylko wybranych.

Najczęściej spotykane jest tak zwane „barwne słyszenie". Podczas słuchania muzyki przed oczami pojawiają się wtedy wrażenia świetlne. Czasem działa to też w odwrotną stronę. Widząc kolory, można usłyszeć przyporządkowane im dźwięki. Co ważne, opisywane zdolności nie zaburzają kondycji psychofizycznej człowieka. Innymi słowy, synesteci nie są osobami chorymi. To raczej ludzie obdarzeni nieprzeciętnymi zdolnościami.

Jak nauka tłumaczy te zdolności? Na razie nie tłumaczy, a właściwie tłumaczy na wiele sprzecznych ze sobą sposobów. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii synesteci rodzą się z dodatkowymi połączeniami w mózgu między obszarami odpowiedzialnymi za różne zmysły. To ważne: „rodzą się". Synestezji się nie nabywa, człowiek przychodzi z nią na świat. A właściwie dziedziczy po rodzicach.

Synestetą był rosyjski pisarz Vladimir Nabokov. Rzadkie predyspozycje przekazała mu matka. Nabokov ożenił się z również synestetką, a ich syn przejawiał „zmiksowane" zdolności po rodzicach. Z relacji artysty wynika, że dla niego litera „m" zawsze była różowa, a z kolei jego żonie kojarzyła się z kolorem niebieskim. U syna pisarza przyjmowała za to barwę intensywnie purpurową.

Synestezję opisał po raz pierwszy, na przełomie XIX i XX wieku, podróżnik i antropolog Francis Galton. Jego badania jednak zignorowano. Uznano, że litery kojarzą się z kolorami osobom o bardzo dobrej pamięci, a zarazem tym, którzy jako dzieci, ucząc się alfabetu, zapamiętali, jakiego koloru były literki w pierwszym elementarzu.

Abstrakcyjne postrzeganie świata powoduje, że synesteci mają ogromny potencjał twórczy. Wielu kompozytorów, poetów, malarzy i rzeźbiarzy najprawdopodobniej odczuwało te same bodźce wieloma zmysłami. Oprócz Nabokova synestetami byli kompozytor Olivier Messiaen (fragmenty swoich utworów określał kolorami) i Aleksandr Skriabin - konstruktor organów, które nie tylko grały, lecz także emanowały barwami odpowiadającymi poszczególnym dźwiękom. Później nazwano je „świetlnymi organami". Kolory i dźwięki równocześnie powstawały także w głowie węgierskiego kompozytora i pianisty, Ferenca Liszta, a rosyjski kompozytor Nikołaj Rimski-Korsakow stworzył nawet „muzyczny alfabet barw".

Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

(okładka zintegrowana)

Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 2012-05-30
Ilość: szt.
Cena: 34,99 zł
39,90 zł
Oszczędzasz: 4,91 zł (12%)
Wysyłamy w 24h
Produkt u dostawcy
DARMOWA DOSTAWA
do salonów empik
 • Opis
 • do góry

  Opis

  Czy wydmy potrafią śpiewać? Od czego zależy kształt piorunów? Kto skonstruował najprecyzyjniejszy zegar na świecie? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Teraz odpowiedzi leżą w zasięgu ręki.

  Tomasz Rożek , dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, z którymi spotykamy się na co dzień, i o tych zachodzących daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych. Dowcipnie i przystępnie opisuje nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia i procesy, a dzięki licznym przykładom z życia codziennego jego teksty pobudzają wyobraźnię i skłaniają do pogłębiania wiedzy.

  W poszczególnych rozdziałach znajdują się również propozycje eksperymentów, które z łatwością można przeprowadzić w domowych warunkach. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i dzieci poczują się niczym prawdziwi odkrywcy.

  Nauka - to lubię to książka familijna - dla ciekawego świata czytelnika w każdym wieku.

 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd
  Autor:
  Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2012-05-30
  Język wydania: polski
  Język oryginału: polski
  Ilość stron: 320
  Rok wydania: 2012
  Forma: książka
  Wymiary produktu (mm): 200 x 145
  Indeks: 11388616
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 4,7

  5 gwiazdek
  6
  4 gwiazdki
  0
  3 gwiazdki
  1
  2 gwiazdki
  0
  1 gwiazdka
  0
  Kup, zrecenzuj i wygraj

  Napisz recenzję i oceń produkt

  Oceń produkt:
  Tytuł: *pole wymagane
  Recenzja: **minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane, ** minimum 50 znaków
  Publikuj ›
  Dodano: 5 recenzji.
  Dodano 02.03.2015
  • 5
  5/5
  uwielbiam...
  Uwielbiam książki dla dzieci Tomasza Rożka, bo one są pisane językiem idealnym dla dorosłych również :) My dorośli powinniśmy książki te czytać. Zdecydowanie łatwiej wtedy rozmawiać będzie nam z dziećmi.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 08.10.2014
  Ciekawe dla każdego
  Książka doskonała dla każdego małego i większego naukowca, można się z niej naprawdę wiele dowiedzieć. Nauka to lubię napisana jest lekko, sprawnie i przejrzyście. Sama z zainteresowaniem przeczytałam tą książkę, wiele zagadnień wydaje się prostszych i bardziej zrozumiałych po tej lekturze.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 24.07.2013
  Czy ziarnko piasku nam zdradzi skąd przybyło i jaką drogą? Powietrzną, a może wodną?
  Ekscytująca! Czytam ją codziennie jadąc autobusem do pracy i z niej wracając. Pochłania całkowicie!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 01.08.2012
  • 5
  5/5
  Nauka to lubię
  W książce tej znajdziemy mnóstwo ciekawostek i zagadnień oraz dialogów na przeróżne tematy. 15 rozdziałów. W każdym znajdują się podrozdziały wyjaśniające nam dane zagadnienie, dalej znajdziemy również ciekawostki i rozmowy Janka i Zuzi z profesorem. Na końcu każdego rozdziału jest ciekawy i prosty eksperyment, który dzieci mogą wykonać wraz z rodzicami.
  Autor wyjaśnia nam całą masę bardzo interesujących i na pewno niewielu znanych rzeczy. Ja przeczytałam tę książkę z naprawdę wielką ochotą. Dowiedziałam się z niej o kilku dotąd nieznanych mi faktach. Na dodatek jest ona fajnie opracowana. Bardzo przejrzysta i żółta :) Znajdują się w niej pomocne i zabawne ilustracje oraz ciekawe fotografie. Super dodatkiem są tutaj eksperymenty. które możemy wykonać w domu. Dzięki temu dzieciaki mogą poczuć się jak w laboratorium i zabawić się w fizyków :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 02.07.2012
  Jednym tchem
  Już dawno nie udało mi się przeczytać całej książki w ciągu jednego posiedzenia... Książka napisana wyjątkowo łatwym językiem tak że można ją nawet czytać dzieciom na dobranoc :) co niniejszym praktykuję ze swoimi córciami (6 i 8 lat :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd - Rożek Tomasz
  Właśnie zrecenzowałem: Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd
  Czy wydmy potrafią śpiewać? Od czego zależy kształt piorunów? Kto skonstruował najprecyzyjniejszy zegar na świecie? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Teraz odpowiedzi leżą w zasięgu ręki.Tomasz Rożek , dziennikarz i ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków
  Kosmos. Nauka - to lubię - Rożek Tomasz
  Kosmos. Nauka - to lubię
  Książki
  34,99 zł 39,90 zł
  Doktor fizyki i znany dziennikarz prezentuje kolejną, po bestsellerowej książce pt. „Nauka" familijną publikację przybliżającą młodszym i starszym czytelnikom najciekawsze zagadnienia ze świata nauki. Tym razem skupia się na obiektach, których rozmiary są z perspektywy człowieka często nie do wyobrażenia. Jakie tajemnice kryje przed nami kosmos? Jaki obiekt porusza się najszybciej we wszechświecie? Czy czarna dziura ma dno? Ciekawe przykłady z życia codziennego, obrazowe porównania, intrygujące ciekawostki, propozycje doświadczeń, które każdy może przeprowadzić w domowych warunkach. Tomasz Rożek po raz kolejny udowadnia, że nauka da się lubić.
  więcej
  Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi - Rożek Tomasz
  Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi
  Książki
  39,49 zł 49,90 zł
  Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi” to zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki. nanotechnologię,cybernetykę i robotykę,fizykę cząstek,badania mózgu,internet i jego rolę komunikacyjną,klimat i modyfikacje pogody,genetykę człowieka.Celem książki jest ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem i świadomością człowieka, wyjaśnienie trudnych tematów na przykładzie codziennych sytuacji, za pomocą przystępnego, barwnego, komunikatywnego języka. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia naukowe z renomowanych agencji międzynarodowych oraz infografiki wyjaśniające omawiane w wywiadach mechanizmy i procesy.
  więcej
  Jeśli masz pytania lub problem odwiedź nasze strony pomocy lub skorzystaj z formularza kontaktowego
  Jeśli chcesz zgłosić błąd lub wyrazić opinię na temat produktu skontaktuj się z nami

  Ostatnio oglądane


  Podobne do ostatnio oglądanych