Widzieć muzykę

 Czy można poczuć smak głosu lub kolorów albo zapach wyrazów? Czy można zobaczyć barwy liter, widzieć kształt muzyki, kolor dźwięku? Okazuje się, że średnio jedna na dwieście osób ma takie zdolności.

Synestezja to występowanie różnego rodzaju wrażeń zmysłowych pod wpływem bodźca, który powinien działać tylko na jeden zmysł. Tyle definicja, ale co to właściwie znaczy? Dla większości czytających te słowa litery mają znaczenie, o ile łączą się w konkretne wyrazy. Ale być może kilka osób, które kupiły tę książkę, czytając, będzie widziała kolory liter, a może nawet poczuje ich zapach. Nie zapach farby drukarskiej, tylko zapach liter. Litera „o" może pachnieć jak pomarańcza, a „n" - jak czekolada. Wrażenie smaku niektórzy synesteci mogą odczuwać, patrząc na różne kolory. To współodczuwanie jest u nich mimowolne i automatyczne. Może dotyczyć wszystkich zmysłów (słuchu, węchu, smaku, dotyku i wzroku) albo tylko wybranych.

Najczęściej spotykane jest tak zwane „barwne słyszenie". Podczas słuchania muzyki przed oczami pojawiają się wtedy wrażenia świetlne. Czasem działa to też w odwrotną stronę. Widząc kolory, można usłyszeć przyporządkowane im dźwięki. Co ważne, opisywane zdolności nie zaburzają kondycji psychofizycznej człowieka. Innymi słowy, synesteci nie są osobami chorymi. To raczej ludzie obdarzeni nieprzeciętnymi zdolnościami.

Jak nauka tłumaczy te zdolności? Na razie nie tłumaczy, a właściwie tłumaczy na wiele sprzecznych ze sobą sposobów. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii synesteci rodzą się z dodatkowymi połączeniami w mózgu między obszarami odpowiedzialnymi za różne zmysły. To ważne: „rodzą się". Synestezji się nie nabywa, człowiek przychodzi z nią na świat. A właściwie dziedziczy po rodzicach.

Synestetą był rosyjski pisarz Vladimir Nabokov. Rzadkie predyspozycje przekazała mu matka. Nabokov ożenił się z również synestetką, a ich syn przejawiał „zmiksowane" zdolności po rodzicach. Z relacji artysty wynika, że dla niego litera „m" zawsze była różowa, a z kolei jego żonie kojarzyła się z kolorem niebieskim. U syna pisarza przyjmowała za to barwę intensywnie purpurową.

Synestezję opisał po raz pierwszy, na przełomie XIX i XX wieku, podróżnik i antropolog Francis Galton. Jego badania jednak zignorowano. Uznano, że litery kojarzą się z kolorami osobom o bardzo dobrej pamięci, a zarazem tym, którzy jako dzieci, ucząc się alfabetu, zapamiętali, jakiego koloru były literki w pierwszym elementarzu.

Abstrakcyjne postrzeganie świata powoduje, że synesteci mają ogromny potencjał twórczy. Wielu kompozytorów, poetów, malarzy i rzeźbiarzy najprawdopodobniej odczuwało te same bodźce wieloma zmysłami. Oprócz Nabokova synestetami byli kompozytor Olivier Messiaen (fragmenty swoich utworów określał kolorami) i Aleksandr Skriabin - konstruktor organów, które nie tylko grały, lecz także emanowały barwami odpowiadającymi poszczególnym dźwiękom. Później nazwano je „świetlnymi organami". Kolory i dźwięki równocześnie powstawały także w głowie węgierskiego kompozytora i pianisty, Ferenca Liszta, a rosyjski kompozytor Nikołaj Rimski-Korsakow stworzył nawet „muzyczny alfabet barw".

Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

(okładka zintegrowana)

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 2012-05-30
Ilość stron: 320

Produkt niedostępny

lub

 • Opis
 • do góry

  Opis

  Czy wydmy potrafią śpiewać? Od czego zależy kształt piorunów? Kto skonstruował najprecyzyjniejszy zegar na świecie? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Teraz odpowiedzi leżą w zasięgu ręki.

  Tomasz Rożek , dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, z którymi spotykamy się na co dzień, i o tych zachodzących daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych. Dowcipnie i przystępnie opisuje nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia i procesy, a dzięki licznym przykładom z życia codziennego jego teksty pobudzają wyobraźnię i skłaniają do pogłębiania wiedzy.

  W poszczególnych rozdziałach znajdują się również propozycje eksperymentów, które z łatwością można przeprowadzić w domowych warunkach. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i dzieci poczują się niczym prawdziwi odkrywcy.

  Nauka - to lubię to książka familijna - dla ciekawego świata czytelnika w każdym wieku.

 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd
  Autor: Rożek Tomasz
  Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  Język wydania: polski
  Język oryginału: polski
  Ilość stron: 320
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2012-05-30
  Rok wydania: 2012
  Forma: książka
  Wymiary produktu [mm]: 200 x 145
  Indeks: 11388616
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 4,8

  5 gwiazdek
  17
  4 gwiazdki
  2
  3 gwiazdki
  1
  2 gwiazdki
  0
  1 gwiazdka
  0
  Kup, zrecenzuj i wygraj

  Napisz recenzję i oceń produkt

  Oceń produkt:
  Tytuł: *pole wymagane
  Recenzja: **minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane, ** minimum 50 znaków
  Publikuj ›
  Dodano: 20 recenzji.
  Dodano 26.11.2016
  • 5
  5/5
  Fajna książka dla młodych naukowców
  Z pewnością godna polecenia pozycja dla dzieci zainteresowanych zjawiskami nas otaczającymi. Genialny pomysł na prezent.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 16.11.2016
  Nauka to lubię
  Ciekawie prezentowane wiadomości. Szkoda, że książka jest wydaniem kieszonkowym.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 21.10.2016
  • 5
  5/5
  Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki.
  Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 30.08.2016
  • 5
  5/5
  Idealna dla małych i dużych
  Dzieci nie raz zaskakiwały mnie pytaniami z serii: ,, Mamo, a jak widzi owad"? itp. Nie zawsze potrafiłam im odpowiedzieć, bo zagoniona w pracy nie miałam czasu zastanawiać się nad takimi rzeczami. Z czasem, gdy pytania się nasilały, ja sama zaczęłam je rownież sobie zadawać. Aby zaspokoić ciekawość mojej rodziny sięgnęłam po tę książkę. Był to idealny wybór. Pan Tomasz Rożek pisze bardzo ciekawym językiem i pokazuje świat od zupełnie nieznanej strony. Dzięki niemu nauka naprawdę jest ciekawa.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 22.03.2016
  • 5
  5/5
  Polub naukę!
  Jeżeli poszukujesz skarbnicy wiedzy, ciekawostek pomijanych w podręcznikach i poważnych artykułach naukowych..
  Jeżeli pragniesz poznać świat z nowej, zupełnie odmiennej perspektywy..
  Jeżeli w wolnym czasie chcesz połączyć przyjemność z równie odprężającymi momentami nauki...
  Jeżeli znudziły Ci się powieści science-fiction i fantastyka i wolisz sięgnąć po bardziej przyziemne, choć wcale nie zwyczajne, treści...

  ..wybierz "Naukę to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd" Tomasza Mrożka.

  Ta pięknie wydana w żółto-niebieskich barwach książeczka sprawdzi się idealnie na prezent dla dziecka, koleżanki ale i dla siebie, przed snem, czytając ją do poduszki. W prosty sposób porusza tematy z dziedziny fizyki, biologii, geografii, astronomii, dając jednocześnie czytelnikowi możliwość aktywnego zaangażowania się w lekturę poprzez liczne ilustracje, schematy, a nawet propozycje przeprowadzenia własnych doświadczeń.
  Polecam zdecydowanie!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 12.02.2016
  • 5
  5/5
  Polecem
  Super książka jak każda tego autora. Dla dorosłych i dzieci:)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 25.11.2015
  nauka w prostych słowach
  dla kazdego małego i dużego. czytając córkom i u siebie rozbudziłam jeszcze większą ciekawość świata i od zupełnie innej strony spojrzałam na (niby) proste zjawiska
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 23.10.2015
  • 4
  4/5
  Ciekawa
  Dobra książka dla dzieci i młodzieży, w której fakty są przedstawione w sposób przejrzysty i zrozumiały.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 20.10.2015
  • 5
  5/5
  warta zakupu :]
  ciekawie napisana, bez zbędnego owijania w bawełnę, wszystko jasno i przejrzyście opisane. Polecam zwłaszcza dla dzieci ciekawych świata i rozpoczynających naukę :D
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 21.09.2015
  Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd
  Świetna aby zainteresować dzieci i młodzież w subtelny sposób nauką. Wciąga, trudno się oderwać. Uczy wielu rzeczy, na które nie zwracamy uwagi w biegu.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 13.08.2015
  • 5
  5/5
  na letnie upalne wieczory
  jak w tytule książka polecana na letnie upalne wieczory, chociaż o nauce - napisana prostym językiem z poczuciem humoru więc każdy kto weźmie ją do ręki poczuje się nieco mądrzejszy. Gorąco polecam książki autorstwa Tomasza Rożka
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 31.07.2015
  • 5
  5/5
  Genialna książka dla małych odkrywców :)
  Autor nie traktuje dziecka jak głuptasa, tylko prosto, sensownie. logicznie i naukowo tłumaczy zasady rządzące światem. W sposób zrozumiały dla dziecka, ale nie infantylny. Dla dziecka ciekawego świata, które "chce wiedzieć dlaczego" "jak to działa" "a czemu tak... Od pierwszej strony widać, że autor jest naukowcem, dziennikarzem i ojcem ciekawskich dzieci :D Kupiłam z myślą o pięcioletniej córce, ale jeszcze poczekamy z rok co najmniej, na razie ja czytam i się douczam :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 17.07.2015
  • 5
  5/5
  Dla ciekawskich
  Rewelacyjna książka, pisana zrozumiałym językiem. Zawiera wiele ciekawych informacji na temat rzeczy i zjawisk, z którymi spotykamy się w życiu codziennym. Może być wspaniałym upominkiem dla dziecka chcącego pogłębić własną wiedzę. Zawiera wiele ilustracji i zdjęć, które pomagają zrozumieć dane zagadnienie. Naprawdę świetna książka dla tego mniejszego jak i większego człowieka. Warto ją mieć w swojej biblioteczce.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 13.06.2015
  • 5
  5/5
  Naukowa książka dla dzieci małych i dużych
  Pięknie i zachęcająco wydana książka, która wciągnie nie tylko małego ale i dużego czytelnika. Idealna pozycja do przestudiowania razem z dzieckiem. Przystępny język i mnóstwo ilustracji sprawią, że dziecko łatwo i bez nudy przyswoi sobie nowe wiadomości i ciekawe informacje, a i dorosłemu nie raz przemknie przez głowę myś - O, nie wiedziałem... I tylko żałować można, że za czasów naszego dzieciństwa nie było takich pozycji. Kto wie, ilu więcej naukowców dzisiaj by było?
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 01.06.2015
  Książka dla całej rodziny
  Nasz syn dostał tę książkę bo jest typem dziecka pytającego :). Chrzestna postanowiła odpowiedzieć na jego pytania w postaci tej książki - spryciara :). Jednak wszyscy, cała nasza rodzina postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej i dzięki tej ksiażce się to udało. Rewelacyjnie napisana i ciekawa dla starszych i młodszych członków rodziny. Szczerze polecam, warto kupić dzieciom i samemu przeczytać :).
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 02.03.2015
  • 5
  5/5
  uwielbiam...
  Uwielbiam książki dla dzieci Tomasza Rożka, bo one są pisane językiem idealnym dla dorosłych również :) My dorośli powinniśmy książki te czytać. Zdecydowanie łatwiej wtedy rozmawiać będzie nam z dziećmi.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 08.10.2014
  Ciekawe dla każdego
  Książka doskonała dla każdego małego i większego naukowca, można się z niej naprawdę wiele dowiedzieć. Nauka to lubię napisana jest lekko, sprawnie i przejrzyście. Sama z zainteresowaniem przeczytałam tą książkę, wiele zagadnień wydaje się prostszych i bardziej zrozumiałych po tej lekturze.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 24.07.2013
  Czy ziarnko piasku nam zdradzi skąd przybyło i jaką drogą? Powietrzną, a może wodną?
  Ekscytująca! Czytam ją codziennie jadąc autobusem do pracy i z niej wracając. Pochłania całkowicie!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 01.08.2012
  • 5
  5/5
  Nauka to lubię
  W książce tej znajdziemy mnóstwo ciekawostek i zagadnień oraz dialogów na przeróżne tematy. 15 rozdziałów. W każdym znajdują się podrozdziały wyjaśniające nam dane zagadnienie, dalej znajdziemy również ciekawostki i rozmowy Janka i Zuzi z profesorem. Na końcu każdego rozdziału jest ciekawy i prosty eksperyment, który dzieci mogą wykonać wraz z rodzicami.
  Autor wyjaśnia nam całą masę bardzo interesujących i na pewno niewielu znanych rzeczy. Ja przeczytałam tę książkę z naprawdę wielką ochotą. Dowiedziałam się z niej o kilku dotąd nieznanych mi faktach. Na dodatek jest ona fajnie opracowana. Bardzo przejrzysta i żółta :) Znajdują się w niej pomocne i zabawne ilustracje oraz ciekawe fotografie. Super dodatkiem są tutaj eksperymenty. które możemy wykonać w domu. Dzięki temu dzieciaki mogą poczuć się jak w laboratorium i zabawić się w fizyków :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 02.07.2012
  Jednym tchem
  Już dawno nie udało mi się przeczytać całej książki w ciągu jednego posiedzenia... Książka napisana wyjątkowo łatwym językiem tak że można ją nawet czytać dzieciom na dobranoc :) co niniejszym praktykuję ze swoimi córciami (6 i 8 lat :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  zobacz więcej recenzji
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd - Rożek Tomasz
  Właśnie zrecenzowałem: Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd
  Czy wydmy potrafią śpiewać? Od czego zależy kształt piorunów? Kto skonstruował najprecyzyjniejszy zegar na świecie? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Teraz odpowiedzi leżą w zasięgu ręki.Tomasz Rożek , dziennikarz i ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków

  Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
  Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

  Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

  Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:


   
  * Pola wymagane
  Wyślij

  Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, nasze CENTRUM WSPARCIA KLIENTA jest specjalnie dla Ciebie – czynne całą dobę*

  pod nr telefonu:

  +48 22 462 72 50

  *oprócz świąt ustawowo wolnych od pracy

  Ostatnio oglądane


  Podobne do ostatnio oglądanych