Mowa oczywiście o Nagrodzie Wielkiego Kalibru. Jeśli szukasz thrillera lub powieści detektywistycznej, które zmrożą krew w żyłach i wciągną w rozwiązywanie zagadki już od pierwszych stron – Nagroda Wielkiego Kalibru to najlepsza rekomendacja.

Warto spojrzeć na historię tej nagrody, najciekawszych laureatów oraz tegorocznych nominowanych, sprawdzając, na czym polega fenomen tego wyróżnienia literackiego.

13 lat historii

Po raz pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru kapituła konkursowa wręczyła w 2004 roku. Jej pomysłodawcami oraz organizatorami od samego początku są Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki. Do rywalizacji stanąć mogą wszystkie polskojęzyczne książki o tematyce kryminalnej, które ukazały się w druku w roku poprzednim. A w kapitule konkursowej znajdziemy takie sławy jak: Marcin Świetlicki, Artur Górski, Piotr Bratkowski, Witold Bereś czy Marcin Baran.

Poza główną nagrodą jury, przyznawana jest również Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru – dla polskiego lub zagranicznego autora, którego kapituła uzna za wybitnego oraz, od 2012 roku, Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników – obecnie głosowanie w tej kategorii odbywa się sms-owo.

Długa lista nagrodzonych

Pierwszym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru był Marek Krajewski za dobrze znaną wszystkim fanom literatury kryminalnej powieść „Koniec świata w Breslau” z cyklu o Eberhardzie Mocku. W gronie wyróżnionych przez kapitułę znaleźli się również m.in. Zygmunt Miłoszewski – dwukrotnie, za: „Uwikłanie” oraz „Ziarno prawdy”, Gaja Grzegorzewska czy Marcin Wroński za „Pogrom w przyszły wtorek”. Ta ostatnia powieść w 2014 roku zgarnęła również nagrodę czytelników.

Głosowanie publiczności wypadało jednak zazwyczaj inaczej, niż wybory jury. Na liście laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników znajdziemy również: „Skrzydlatą trumnę” Marcina Wrońskiego, oraz  „Kiedy Atena odwraca wzrok” Jakuba Szmałka.

W ubiegłym roku Nagroda Wielkiego Kalibru trafiła do Wojciecha Chmielarza za pełną niespodziewanych zwrotów akcji powieść „Przejęcie”, zaś nagroda czytelników do Katarzyny Bondy za rewelacyjnego „Pochłaniacza”.

Kto zdobędzie nagrody w tym roku?

Lista nominowanych powieści jest ekscytująca. Znajdziemy na niej aż siedem powieści takich, jak:

Jeśli lubicie literaturę kryminalną – każda z nich jest warta Waszej uwagi. A kto zwycięży? Przekonamy się już wkrótce!

Więcej ciekawych kryminałów – i polskich, i zagranicznych czeka na Was na empik.com