Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej kontrowersyjnych polskich twórców ostatnich lat, Michał Witkowski, bez wątpienia, znalazłby się na szczycie w kategorii literatura. Porównywany do Genetta, Gombrowicza czy Stasiuka pisarz szokuje i porusza, nie obawiając się w swoich powieściach tematów trudnych i dyskusyjnych. Można go kochać lub nienawidzić. Na pewno jednak, nie można przejść obok jego twórczości i osobowości obojętnie.

Przyjrzyjmy się bliżej fenomenowi jego literatury.

Gender i queer bez cenzury

Witkowski zadebiutował w świecie literatury w 1997 roku tomikiem „Zgorszeni wstają od stołów”. Jednak prawdziwy rozgłos zyskał dopiero, gdy na rynku wydawniczym pojawiło się „Lubiewo” – dwuczęściowy zbiór mocno zabarwionych erotycznie opowiadań, nawiązujących formą do klasyki: „Dekameronu” Bocaccia oraz stylem do „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Książka wywołała wiele kontrowersji, będąc jedną z pierwszych w kręgu queer, a więc poruszających tematy związane z miłością homoseksualną. Jednocześnie została doceniona przez krytyków, zyskując nominację m.in. do Nagrody Literackiej Nike czy Paszportu „Polityki”. Przetłumaczono ją m.in. na niemiecki, angielski, rosyjski, holenderski, fiński czy czeski. Jeśli czytałeś „Lubiewo”, z pewnością spodoba Ci się też ostatnia powieść autora – „Fynf und cfancyś”, utrzymana w podobnym kontekście tematycznym – Empik poleca!

Ironia i groteska: przejaskrawiony świat

Stylu pisarskiego Michała Witkowskiego nie da się pomylić z żadnym innym. Czytając nagrodzoną Paszportem „Polityki” powieść „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna Szczakowej”, rewelacyjny kryminał – „Drwal” czy „Zbrodniarza i dziewczynę”, czytelnik trafia do świata w oparach absurdu: groteskowego, przerysowanego i momentami absurdalnego. Jeśli lubisz kino braci Coenów czy Quentina Tarrantino – w powieściach Witkowskiego znajdziesz bardzo podobny klimat artystyczny i moc nawiązań popkulturowych, które uwadze wyrobionego czytelnika nie umkną, sprawiając, że lektura stanie się jeszcze lepszą rozrywką.

Artystyczny prowokator

Witkowskiego doskonale znają także internauci. Przez ponad dwa lata, w ramach artystycznego projektu (co przyznał dopiero po jego zakończeniu), prowadził modowy blog, posługując się pseudonimem  Miss Grizzi. Fashion Patology była zabawą z artystycznym show biznesem i niezwykle udanym happeningiem.

Jeśli chcesz poznać bliżej twórczość artystyczną Michała Witkowskiego, koniecznie zajrzyj na empik.com. Tu czekają na Ciebie najlepsze wydawnictwa pisarza w atrakcyjnych cenach. Jeśli nie brak Ci odwagi, uzupełnij domową biblioteczkę już dziś!