Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Ilość: szt.
Cena:
31,99 zł 39,90 zł
Oszczędzasz:
7,91 zł (20%)
W magazynie
Wysyłamy w 24h
Autor:
Wydawca: Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.
Okładka: miękka
Data premiery: 2008-10-30
Inne wydania: Cena:
okładka miękka  33,49 zł
okładka twarda  35,49 zł
audiobook MP3  24,99 zł
ebook
 • Opis
 • do góry

  Opis

  Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...

  do góry

  Recenzje

  Napisz recenzję Przeczytaj wszystkie 86
 • Recenzje Napisz recenzję
 • Uwaga! Niebezpiecznie wciągająca książka...
  • 1
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  nika 20 października 2014
  Stieg Larsson stworzył bez wątpienia jeden z najlepszych kryminałów we współczesnej literaturze. Obok tej pozycji nikt nie przejdzie obojętnie. Autor w swojej książce przenosi nas do chłodnej Szwecji, gdzie dziennikarz Mikael Blomkvist próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia młodej dziewczyny sprzed lat... W tym zadaniu nie jest jednak osamotniony, bowiem pomaga Mu młoda hakerka, bardzo ekscentryczna dziewczyna, Lisbeth Salander, która sama skrywa niejedną tajemnicę... Moim zdaniem, Autor stworzył postać, której bardzo brakowało we współczesnych kryminałach. Larsson w swojej książce z dużą dbałością zadbał o wszystkie szczegóły, które tylko podsycają ciekawość czytelnika. Co interesujące, książka doczekała się swoich kontynuacji (warto dodać, że równie udanych, co pierwsza część), dzięki czemu można w dalszym ciągu śledzić losy swoich ulubionych bohaterów. Książka ma tylko jedną wadę... czytelnik nie może się od niej oderwać... Ale czy to faktycznie wada tej książki czy raczej jej największa zaleta? ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", jak i cała trylogia ,,Millennium" to bez wątpienia doskonały pomysł na prezent, który ucieszy każdego, bez względu na wiek.
  Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony.Trudno o lepszy prezent dla mola książkowego.
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Beata Marcinowska 10 października 2014
  Mikael Blomkvist, redaktor naczelny poczytnego pisma "Millenium" publikuje reportaż o jednym z największych biznesmenów Wennerstromie, demaskujący jego przekręty i ujawniający podejrzane źródła dochodów. Niestety, mimo że posiada ważne dowody, nie może ich wykorzystać, gdyż nie chce spalić źródła swoich informacji. W efekcie, zostaje skazany za pomówienia na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę. Postanawia zostawić kierowanie pisma swojej wspólniczce i nieformalnej partnerce Erice i usunąć się w cień, aby zdobyć mocniejsze dowody przeciw Wennerstromowi i wrócić do gry silniejszym. W międzyczasie dostaje dziwne i bardzo opłacalne zlecenie, które postanawia wykonać. Ale nie ze względu na oferowaną sumę czy ciekawą zagadkę, ale za materiały potwierdzające nieuczciwość biznesmena.

  Ponad 40 lat wcześniej, (z powodu wypadku) na odciętej od świata wyspie przepada młoda dziewczyna Harriet Vanger. W pobliżu znajdują się wyłącznie członkowie wielkiego rodu Vangerów, nikt obcy nie miał możliwości ani dostać się na wyspę, ani z niej uciec, a mimo tego nie znaleziono nawet ciała Harriet. Najbliżsi przez wiele lat przerobili wszystkie możliwe scenariusze domniemanej zbrodni, jednak bezskutecznie. Tajemnica zaginięcia dziewczyny, przypominająca zagadkę zamkniętego pokoju, tylko, że bez trupa, okazała się nierozwiązalna. Mimo wszystko wujek Harriet postanawia przed śmiercią jeszcze raz prześwietlić wszystkie możliwości zaginięcia dziewczyny. W tym celu wynajmuje Mikaela Blomkvista, który pod pretekstem pisania kroniki rodzinnej ma prześledzić ostatnie chwile z życia Harriet i spróbować rozwiązać zagadkę jej tajemniczego zaginięcia. Ponieważ Mikael szybko wpada na nowy trop, potrzebuje pomocnika, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, potrafiącego obejść każdą barierę, zdobyć pożądaną informację i dotrzeć tam, gdzie inni mają zakaz wstępu. Tym pomocnikiem okazuje się młodziutka, szokująca wyglądem i zachowaniem Lisbeth Salander - najlepsza i najskuteczniejsza researcherka jaką do tej pory zatrudniono. Salander i Blomkvist odkrywają, że w okolicach domu Vangerów od lat giną kobiety. Harriet była jednak jedyną, której ciała nie odnaleziono. Pozostałe ofiary zostały brutalnie zamordowane. Ich śmierć ma związek z pewnymi cytatami pisma świętego. Morderca na własną rękę wymierza sprawiedliwość? A może to tylko fanatyk religijny domagający się krwi? I podstawowe pytanie: jak to możliwe, że kontynuuje swoje zbrodnie od przeszło 60 lat! Czy ma naśladowcę? A może sam wybrał następcę? Na te pytania bohaterowi będą musieli znaleźć szybką odpowiedź, jeśli chcą dowiedzieć się co naprawdę stało się z Harriet i być może uratować kolejną ofiarę. Jedno jest pewne: zabójc(a)y nienawidzą kobiet!

  Genialny kryminał szwedzkiego dziennikarza, który niestety nie doczekał sukcesu swojej trylogii (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to pierwsza część kryminalnej trylogii Millenium). Larsson zachwyca wymyślną, koronkowo plecioną, zagadką, trzymającą w napięciu akcją, doskonałą techniką budowania fabuły i tworzenia wyrazistych postaci. Postać Salander zrehabilitowała wcześniejsze pomijanie bądź szablonowe przedstawianie kobiet w powieściach kryminalnych. To ona staje się głównym dowodzącym i najskuteczniejszym graczem.
  Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.Trudno wymyślić lepszy prezent dla mola książkowego.
  millenium
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  małgosia  17 września 2014
  Podobnie jak w "Mężczyźni którzy .... " moja historia z tym autorem ma dwie części - książki czytałam 3 lata temu, a teraz kupiłam mojemu facetowi audiobooka ponieważ dużo podróżuje. ALE wziął ode mnie książki i również czyta, na zmianę, obsesyjnie
  Stwierdzamy oboje że jest to rewelacyjnie napisana powieść, z odpowiednio zarysowaną fabułą, element zaskoczenia, porządny watek kryminalny a nie jakieś tam ble ble ... i to co odróżnia autora od innych skandynawskich autorów - dobrze zarysowane postacie bohaterów, które dodatkowo dodają smaczku. Czytając pierwsza część, a zaczęłam przypadkiem, nie mogłam sie doczekać kiedy zacznę drugą.
  Kiedy skończyłam trzecią część odczułam dziwne ale silne uczucie żalu - żalu że już nic więcej z tej historii nie przeczytam miałam żal do Larssona że nie żyje, że już nic nie napisze!!! chciałam i pragnęłam więcej
  Moje osobiste korzyści z tej książki - zaczęłam bardziej asertywnie patrzeć i działać - już nie było ważne co inni powiedzą, skandynawski dystans do świata pomógł mi zacząć inaczej patrzeć na mój świat.
  Gorąco polecam
  "MĘŻCZYŹNI, KTÓRZY NIENAWIDZĄ KOBIET" - STIEG LARSSON
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Kamila Idziaszek 10 sierpnia 2014
  Ostatnio byłam w kinie na nocnym seansie czterech filmów pod rząd. W repertuarze znalazły się takie filmy jak: "Intruz", "Piękne istoty", "Igrzyska śmierci" i "Dziewczyna z tatuażem". W sumie podobały mi się wszystkie filmy, ale w dzisiejszej recenzji chcę wspomnieć tylko o jednym, a mianowicie o "Dziewczynie z tatuażem", który muszę przyznać bardzo mnie zainteresował. Jak się później dowiedziałam ekranizacja powstała na podstawie książki Stiega Larssona. Byłam bardzo ciekawa tej książki, ponieważ spodziewałam się, że jest jeszcze lepsza od filmu. Czy powieść mnie zachwyciła, a może byłam nią rozczarowana?

  Zacznę od tego, że powieść ta jest szwedzkim kryminałem autorstwa nieżyjącego już Stiega Larssona. Autor zmarł w 2004 roku z powodu rozległego zawału mięśnia sercowego. Książka została opublikowana w 2005 roku już po śmierci jej autora.

  Muszę przyznać, że rzadko czytam kryminały, ale po tej książce mam nadzieję, że to się zmieni. Zawsze myślałam, że to powieści kryminalne nie są dla mnie i jakoś nigdy mnie do nich nie ciągnęło. Jak bardzo pomyliłam się co do tego. W rzeczywistości ten gatunek książek dostarcza niewyobrażalnych emocji i wciąga czytelnika od początku do końca, ale oczywiście nie każdemu przypadną do gustu te powieści. Może jednak zacznę od samego początku.

  Mikael Blomkvist jest dziennikarzem i wydawcą magazynu "Millennium". Zostaje oskarżony o zniesławienie, gdy nagle dostaje propozycję od Henrika Vangera - ma pomóc w rozwiązaniu zagadki z przeszłości. To było 22 września 1966 roku, szesnastoletnia wówczas Harriet Vanger zniknęła bez śladu. Co się stało z dziewczyną i czy dziennikarz rozwiąże sprawę tajemniczego zaginięcia?
  Lisbeth Salander to dziewczyna z wieloma problemami. Niejednokrotnie pakowała się w tarapaty, a nawiązywanie kontaktów międzyludzkich przychodzi jej z trudem. Jednak w pewnym momencie życia jej drogi krzyżują się z dziennikarzem - Mikaelem Blomkvistem. Czy dziewczynie uda się z nim współpracować?

  Ciężko mi cokolwiek napisać na temat tej powieści, ale postaram się jak najprościej przedstawić jej zalety, których naprawdę jest bardzo dużo. Gdy sięgałam po tę powieść bałam się, że książka będzie mi się nudzić i strasznie dłużyć, ale teraz wiem jak bardzo się pomyliłam. Co prawda w książce jest dużo opisów, ale Stieg Larsson doskonale opisuje świat, w którym są bohaterowie i ich uczucia. Stron tej książki się nie czyta to się po prostu pochłania. Naprawdę, nie żartuję. Rzadko kiedy dość długie opisy są tak dobrze napisane. Z reguły w takich sytuacjach miałam ochotę ominąć niektóre strony i przejść do rozgrywającej się akcji, a tutaj ani razu nie odczuwałam takiej potrzeby, wręcz przeciwnie każda strona wywoływała napięcie i silne emocje.

  Bohaterowie tej książki są świetnie przedstawieni. Absolutnie nie można powiedzieć, że są nijacy, ale także nie są przerysowani. Mikael i Lisbeth mogą w nas wzbudzić radość lub złość, ale nigdy obojętność. Są to mocne charaktery, a w szczególności Salander, która niejedno w życiu przeszła. Bardzo polubiłam stworzone przez autora postacie i niechętnie się z nimi rozstałam. Na szczęście czekają na mnie jeszcze dwie części trylogii Millennium. Nie mogę się po prostu doczekać kiedy po nie sięgnę.

  Bardzo ważny jest też wątek kryminalny, który moim zdaniem jest doskonale rozbudowany. Wszystko jest świetnie dopracowane i czytelnik po kolei dowiaduje się coraz to nowych wskazówek by móc rozwikłać całą zagadkę i poskładać poszczególne elementy układanki w całość. Bardzo ciekawa jest historia rodziny Vangerów, która bardzo mnie zaskoczyła, ponieważ myślałam, że będzie to masa bezwartościowych opisów. Jednak na szczęście nie miałam racji. Czytelnik musi poznać historię poszczególnych członków tej rodziny, aby móc zrozumieć całą powieść. Akcja nie płynie za szybko dzięki czemu możemy nadążyć za wszystkim co w danym momencie się dzieje. Nie miałam problemu z podążaniem za śledztwem zaginięcia Harriet, ponieważ autor doskonale wszystko opisuje i wyjaśnia. Wprowadza czytelnika w zupełnie nowy świat. Radzę uważać, bo książka naprawdę uzależnia. Nie mogłam oderwać od niej wzroku i coraz bardziej chciałam poznawać dalsze losy głównych bohaterów. Chociaż powieść liczy ponad 600 stron to czyta się ją błyskawicznie. Do teraz nie mogę uwierzyć, że to koniec tej historii. Jednocześnie jestem ciekawa czym autor zaskoczy mnie w kolejnych częściach.

  Książka porusza bardzo ważne tematy, którym niewątpliwie jest wątek gwałtu. Bardzo trudno jest mi cokolwiek o tym napisać, ponieważ to straszne co niektórzy ludzie przechodzą w swoim życiu, bo nie oszukujmy się gwałt nie jest czymś nie wiadomo skąd wymyślonym. To niestety dzieje się na co dzień choć nie codziennie zdajemy sobie sprawę, że gdzieś są kobiety traktowane w tak okrutny sposób. Momentami powieść naprawdę daje do myślenia.

  Żałuję, że już więcej książek nie wyjdzie spod ręki tego autora. Kto wie, może gdyby Stieg Larsson żył dalej kontynuowałby serię Millennium? Niestety nigdy się tego nie dowiemy.
  Geniusz kryminalny naszych czasów.
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  lotusflower. 27 lipca 2014
  Kim są ludzie, którzy są ubezwłasnowolnieni? Czy fakt, że nie mogą decydować o samych sobie sprawia, że są gorsi? Zazwyczaj postrzega się ich jako chore psychicznie osoby z rozmaitymi zaburzeniami. Według opinii publicznej mają zadatki na kryminalistów, są nieobliczalni i nie nadają się do życia w większej grupie ludzi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie wszystkich takich osób w pokojach bez klamek. Czy ktoś jednak dopuszcza do siebie myśl, że takie pozornie niezbyt rozgarnięte osoby kryją w sobie osobowość geniusza?

  "Millennium" to średnio poczytne czasopismo, którego redaktorem jest Mikael Blomkvist. Mężczyzna właśnie przegrał sprawę w sądzie o zniesławienie i został skazany na wyrok trzech miesięcy więzienia. Robi się o nim głośno i dzięki temu dostaje nagle bardzo tajemniczą propozycję od człowieka stojącego na czele ogromnego koncernu. Henrik Vanger proponuje mu przeprowadzkę na północ kraju, aby tam przez rok spisywał kronikę jego rodu, a przy okazji spróbował zbadać niewyjaśnioną zagadkę morderstwa sprzed czterdziestu lat. Choć ma sporo wątpliwości, to jednak decyduje się podjąć tego wyzwania. Początkowo pracuje samotnie, lecz wkrótce dołącza do niego Lisbeth Sallander - mroczna dziewczyna, której osobowość i umiejętności okazują się być podobną tajemnicą do tej zleconej...

  O trylogii Larssona słyszałam całe mnóstwo. Wszędzie pojawiały się opinie, które wychwalały tę serię, uważały ją za odkrycie dekady. Z drugiej strony pojawiało się też co jakiś czas zdanie, w myśl którego książka była nudna i niewarta całego rozgłosu, jaki wokół niej powstał. Sporo się wahałam, czy sięgnąć, ale w końcu uznałam, że warto zweryfikować te wszystkie recenzje na temat książki i wyrobić sobie na jej temat własne, subiektywne zdanie.

  Głównym atutem książki jest z całą jedna z głównych postaci, jaką jest Salander. To dziewczyna niereformowalna i postępująca wedle zasad, które sama dla siebie ustanowiła. Nie przejmuje się nikim i niczym. Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się osobą zachęcającą ze względu na swój mroczny wizerunek i aspołeczne podejście. Pod tą powłoczką kryje w sobie jednak ponadprzeciętnie uzdolnioną dziewczynę, która jednak ma dużą ilość problemów ze względu na to, że sąd przydzielił jej opiekuna prawnego, a jej odebrał prawo do decydowania o własnym życiu. W opozycji do niej mamy Mikaela - rozważnego reportera, który wydaje się być na koniuszku swojej kariery. Niechętne podjęcie decyzji o zbadaniu sprawy z czasem przekształca się w niebezpieczną grę, której stawką może być nawet życie, gdyż mieszkańcy Hedeby nie życzą sobie odkrywania zakopanych tajemnic z przeszłości.

  Duży nacisk jest położony tutaj na przemoc w stosunku do kobiet. Przed kolejnymi częściami w książce pojawiały się krótkie informacje statystyczne, które pokazywały, jak spora część szwedzkiej społeczności kobiecej jest bita, molestowana i gwałcona. W książce pojawiają się także motywy, które mają na celu pokazanie psychiki ofiary - nie jest to nic przyjemnego, a daje wiele do myślenia.

  Wiele pozytywów mogę powiedzieć także o tym, w jaki sposób autor poprowadził akcję - wszystko było zawiłe, pogmatwane i skomplikowane, nigdy nie dałabym rady domyślić się zakończenia, chociaż rozważałam wiele opcji. Wszystko było na wysokim poziomie. Jest jednak coś, co chciałabym tutaj delikatnie skrytykować - zbyt wielka rozwlekłość, wdawanie się w szczegóły, które nic nie wnosiły do akcji i powodowały u mnie sporo razy irytację. Gdyby autor wykluczył to lub chociaż zminimalizował, to byłabym mu naprawdę bardzo wdzięczna.

  Mimo objętości to pierwsza część trylogii została przeze mnie przeczytana w dość szybkim tempie. Nie lubię książek, których pochłanianie idzie mi zbyt wolno - szybko się wtedy zniechęcam, zawsze chcę jak najszybciej poznać zakończenie, a tutaj autor pozwolił mi na to. Uważam, że określenie tej książki bestsellerem i jej sława na całym świecie jest uzasadniona, ponieważ zasługuje na uwagę swoją fabułą i wątkami, które pozornie nie miały nic ze sobą wspólnego, a w rzeczywistości wiele je łączyło, dlatego można ją polecić wszystkim, którzy gustują w kryminałach i w rozwiązywaniu zagadek.
  Książka, którą pokochasz!
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  mim_ika 20 lipca 2014
  Nie czytałam lepszego kryminału! To obszerne tomisko sprawia, że jedyne czego pragniesz i na czym się skupiasz, to czytanie tej książki, wszystko pozostałe staje się stratą czasu. Kto nie czytał, wiele traci!
  Mój Ci on ;)
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Olga Ryłko 22 czerwca 2014
  Świetny kryminał. Wciąga, jak mało, która książka.
  świetna
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Adds 22 kwietnia 2014
  Świetna książka. Od samego początku trudno się od niej oderwać i z każdą kolejną stroną śledzi się losy bohaterów z zapartym tchem. Warto polecić zarówno fanom kryminałów, jak i ludziom którzy najzwyczajniej lubią dobrą literaturę. Stieg Larsson po raz kolejny zachwyca, dlatego warto zapoznać się z tym tytułem.
  super książka
  • 1
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  monika rola 07 kwietnia 2014
  nie zaczynaj czytać wieczorem bo będziesz czytać do rana POLECAM
  Bardzo dobra książka
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  ciekawska_bestia 02 kwietnia 2014
  Dobrze i szybko się czyta. Bardzo przyjemna lektura ( o ile oczywiście czytanie o zbrodniach może być przyjemne :) )
  Mroczny thriller psychologiczny... Polecam!!
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  kasandra_85 04 listopada 2013
  Larsson Stieg to szwedzki dziennikarz i autor powieści kryminalnych. Sławę i rozgłos przyniosła mu Trylogia Millenium. Pierwszy jej tom w szybkim tempie stał się światowym bestsellerem, który doczekał się ekranizacji. Wobec tej książki miałam wysokie wymagania, ale Pan Stieg sprostał im całkowicie. Przede wszystkim warto wspomnieć, że fabuła jest bardzo dobrze nakreślona i przemyślana pod każdym względem. Pisarz ciągle wprowadza nowe tropy i poszlaki, robi zmyłki, wodzi czytelnika za nos, co oczywiście czyni tę lekturę bardzo intrygującą. Akcja jest wartka, nieprzewidywalna i co ważne, pozbawiona schematyczności, więc znudzenie nam nie grozi. Napięcie jest stopniowane po mistrzowsku a emocje często poza skalą. Spodobał mi się również świetny styl pisarza, zimowa sceneria oraz kreacja głównych bohaterów, którzy byli konkretni, naznaczenie niełatwą przeszłością i prawdziwi do bólu. Jeżeli lubicie thrillery psychologiczne i kryminały, ta książka jest dla Was! Polecam:)
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Rewelacja
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Sylwia J 31 października 2013
  Pod wieloma względami to jest książka perfekcyjna! Stieg Larsson wymyślił doskonały wątek kryminalny, a do tego stworzył niesamowicie intrygujących bohaterów! I chociaż akcja rozkręca się powoli to i tak nie mogłam się oderwać od tej książki. Podoba mi się język autora i dokładność, z jaką przedstawia na historię i bohaterów! Polecam!
  Świetna książka
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Olaaaa 23 października 2013
  Strasznie długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki, głównie dlatego, że takie "dzieła" okrzyknięte bestsellerami z reguły mnie rozczarowują. Ekranizację też ominęłam szerokim łukiem! W końcu jednak skusiłam się , zaczęłam czytać i …nawet nie wiem, kiedy ją skończyłam. Nie powiem, że to genialna książka, ale bardzo, bardzo dobra! Ma to, czego w takiej literaturze szukam -mroczną tajemnicę, mroczny klimat i wielowymiarowych bohaterów, którzy zapadają w pamięć . Szkoda, ze tak długo zwlekałam z lekturą!!!
  the best
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ritapo_one 03 października 2013
  Doskonała! Nie mogę uwierzyć, że przeleżała na półce tyle miesięcy! Tak wciągająca fabuła, że wszystkie inne zajęcia schodzą na dalszy plan. Mocny wątek sensacyjny i realistyczne postacie. Czyta się lekko i szybko, nie tylko dzięki fajnemu językowi ( i chyba dobremu tłumaczeniu), ale też dlatego, że dużo się dzieje, poznajemy szwedzkie realia i mroczną stronę tego społeczeństwa. Dawno nie miałam w ręku tak dobrej książki!
  Niesamowita książka
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  beki123 16 sierpnia 2013
  Po książkę tą postanowiłam sięgnąć z namowy mojej dobrej koleżanki i nie zawiodłam się. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to nie samowity kryminał. Wciąga po kilku pierwszych stronicach i nie można się oderwać od niej, aż nie przeczyta się jej do tzw. ostatniej deski.
  Przedstawionych jest wielu bardzo ciekawych postaci wraz z ich zawiłą w intrygi historią, którą próbuje rozszyfrować Mikael Blomkvist z zawodu dziennikarz wraz z Lisbeth Salander niesamowitą researcherką potrafiącą uzyskać najbardziej tajne i niemożliwe informacje. Nie obawiając się nawet włamania do komputera osoby, którą ma za zadanie sprawdzić dla pracodawcy.
  Pod przykrywką pisania biografii Henrika Vagnera Mikael zaczyna prowadzić śledztwo zaginionej przed 40 laty Harriet Vagner bratanicy Henrika. Wszyscy z rodziny poza wujem uważają dziewczynę za zmarłą. Jedynie Henrik nie może sobie dać spokój z tą historią rodzinną...
  Do ostatnich stron czytelnik jest sprytnie wodzony za nos przez autora i nie domyśla się praw
  Ekspert empiku poleca
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ekspert Empiku 05 lipca 2013
  Jeśli jakimś cudem ktoś nie czytał jeszcze tej słynnej książki, która utorowała kryminałowi skandynawskiemu drogę do światowej sławy, musi natychmiast naprawić to niedopatrzenie! Uwagę czytelnika przykuje szczególnie postać tajemniczej Lisbeth Salander - wprost genialnie poprowadzona przez autora. Oprócz trzymającej w napięciu intrygi kryminalnej, w książce nietrudno dopatrzyć się arcyciekawych wątków społecznych i obyczajowych. Larsson rozprawia się ze szwedzkim społeczeństwem, pozornie tak praworządnym i tolerancyjnym, a w rzeczywistości... Ale zapraszam do czytania!
  Agnieszka Golianek, Empik Olsztyn
  Świetna
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Bastet78 05 czerwca 2013
  Pamiętam, jak kupiłam pierwszą część Millenium w antykwariacie. Nic specjalnego nie sżłyszałam o tej książce, ale wzięłam bo cena była okazyjna i treść ciekawa. Książka leżała chyba około półtora roku, zanim zabrałam się za czytanie. Po nudnym początku tak mnie wciągnęła, że po dwóch dniach zabrałam się za kolejne części. Najbardziej spodobała mi się postać Lisbeth, która jest życiowych odmieńcem skazaną na ostracyzm społeczny z powodu swojego usposobienia. Stała mi się bliska, bo sama byłam dość zwariowaną buntowniczką lubiąca kiedyś to podkreślać.
  W powieści podoba mi się wiele szczegółów, jakie dodał Larsson. Bardzo to akurat lubię w tego typu książkach. Podobały mi się także opisy pracy redakcji Millenium, jak i szereg postaci które tam się przewijały. Sama intryga kryminalna jest świetna i bardzo wciąga. Trudno wpaść, co będzie dalej. Opisy społeczeństwa szwedzkiego są również interesujące i możemy się dowiedzieć wiele o ciemnych stronach Szwecji, która przez wielu uważana je
  Dobry kryminał.
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Sol 08 kwietnia 2013
  Podsumowując, książka pomimo tych kilku minusów, ogółem wyszła bardzo na plus. Posiada wszystko co powinien posiadać kryminał : tajemnica, gwałt, brutalność, akcja, mocne charaktery postaci, dobrze wykorzystany pomysł, i wreszcie ten dreszczyk emocji. Polecić ją mogę głównie fanom książek tego typu, ale i świeżaczkom takim jak ja, chociaż to może być mocny start, ale lepiej wystartować z przytupem, niż z beznadzieją. Czy sięgnę po tom kolejny? Hell yeah!
  Hmm.
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Z.Cukierek 28 marca 2013
  Stieg Larson, popularny, niestety nieżyjący już pisarz kryminałów, wprowadza nas w świat pełen mrocznych i brutalnych morderstw, kłamstw i intryg. Do tego szczypta humoru Salander i jesteśmy w ósmym niebie. Niestety. Książka „Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet” nie wyróżnia się niczym szczególnym…
  Cholerna książko ! Zabrałaś mi weekend !
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Jasiu 19 marca 2013
  Po odebraniu książki od koleżanki, myślę: "Boże, pewnie jakiś tasiemiec". Z lekko sceptycznym podejściem, otworzyłem drzwi do innego wymiaru. Książka na początku sprawia wrażenie jakiejś polityczno-kryminalnej, lecz jakim było moje zdziwienie, gdy pan Henrik zlecił Blomkvistowi zadanie, które już na wejściu miało potencjał. To wydarzenie w książce, zaważyło na moim weekendzie. Co się stało ? Otwierając książkę w sobotę rano, skończyłem ją czytać w niedzielę po godzinie 3 nad ranem. Padłem jak zabity i przespałem cały dzień. Czy było warto ? Bezapelacyjnie. Ksiązka tak wciąga, że po jej skończeniu zacząłem użalać się, że nie nazywam się Mikael Blomkvist i nie mam tak ciekawych znajomynch jak Lisbeth Salander lub Erika Berger. Panna Salander jest najbarwniejszą postacią w całej książce i kibicuję jej w następnych częściach. Ręczę wszystkimi częściami ciała, że nie będziesz zawiedziony, gdy wydasz 40 zł na tą książkę, przez którą stracisz dużą część swojego dnia, tygodnia, miesiąca !!
  mężczyźni którzy nienawidzą kobiet
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  gimenes 22 lutego 2013
  Jedna z najlepszych książek jakie dotąd przeczytałam. Akcja rzeczywiście rozwija się dosyć powoli, jednak od pierwszej do ostatniej strony książka nie nudzi. Porywająca, niedająca zasnąć opowieść.
  Na razie przeczytałam tylko I tom millenium ale mam nadzieję że kolejne już w najbliższym czasie pochłonę. Polecam wszystkim niezdecydowanym!!
  Świetna!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Versus 17 grudnia 2012
  Zacznę od książki, która moim zdaniem, w pełni zasługuje na miano światowego bestsellera. Powieść od samego początku czyta się z zaciekawieniem, a powoli splatające się wątki Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista, autor potraktował z równą dokładnością. To znaczy, że nie odczuwa się znużenia ani jedną, ani drugą postacią.
  Intryga została skonstruowana dokładnie z najdrobniejszymi szczegółami, co momentami nieco nuży, gdyż zdarzają się niepotrzebne dłużyzny. Ale to tylko chwilowe przerywniki pomiędzy nagłym zwrotem akcji, lub skokiem na głęboką wodę naszych bohaterów...


  Brutalna
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  bl0ndas 02 sierpnia 2012
  Ksiazka brutalna momentami, az do bolu. Czytajac o tych wlasnie momentach zastanawialem sie czy dobrze zrobilem kupujac ja, czy autor przypadkiem nie jest jakims sado - maso zboczencem. Tego nie wiem. Wiem natomiast, ze ksiazka jest dobra i tak samo jak innych recenzantow pochlonela mnie bez reszty. Nie nudzilem sie ani przez chwile. Nie podoba mi sie tylko jakby sfera zycia erotycznego, ale to jest moja wlasna opinia. Mysle, ze warta polecenia :)
  Polecam
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ania 10 czerwca 2012
  Po przebrnięciu przez nudny początek zostaje sama przyjemność. Książka bardzo wciąga. Jest nieprzewidywalna. Dawno takiej nie czytałam. Polecam
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Świetnie utkana fabuła, która trzyma w napięciu
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Marta Kilian 29 maja 2012
  Niesamowita historia, która trzyma w napięciu i przywołuje na myśl najlepsze thrillery jakie kiedykolwiek powstały. Pomimo dużej objętości, która zapewne niejednego odstraszy od lektury, zachęcam do przeczytania. Co prawda czekają na mnie jeszcze dwa tomy z cyklu Milenium, myślę, że autor nie rozczaruje mnie i część druga i trzecia będą mi się podobać w tym samym stopniu.
  Rzeczywistość przedstawiona w książce wciąga, nie można się oderwać od lektury od tak, dlatego przez okres czytania proponuję nie angażować się w sprawy rodzinne i zawodowe, po prostu należy wziąć sobie wolne, by oddać się bez skrępowania lekturze.
  Najpierw oglądnęłam film dlatego też czytanie książki nie było dla mnie już tak satysfakcjonujące, choć patrząc na to z drugiej strony, dochodzę do wniosku, że już dawno nie oglądałam filmu, który byłby tak udaną ekranizacją książki. Każdy wątek został dokładnie przekalkowany z papierowej wersji na szklany ekran.
  ciekawa
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Barbara Augustyniak 06 maja 2012
  mimo sporej objętości tomu , książkę czyta się szybko i przyjemnie. napisana sprawnie, wciągająca akcja, ciekawa paleta bohaterów. książka świetna, godna polecenia.
  .
  • 4
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Kana 12 marca 2012
  Przypadkowo wcisnęło mi się tyle gwiazdek. Jeśli dałoby się to zmienić oceniłabym tą pozycję zaledwie na dwie.
  Nie rozumiem fenomenu tej książki
  • 4
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Kana 12 marca 2012
  Zachęcona wszystkimi bardzo pochlebnymi komentarzami postanowiłam się skusić, żeby przeczytać tą książkę. Szczerze mówiąc po prostu nie jestem w stanie zrozumieć jej fenomenu i jestem bardzo rozczarowana. Już 2 razy rzuciłam książkę w kat ponieważ tam się nic nie dzieje! Owszem- czyta się lekko i łatwo, ale gdzie tu ta porywająca zagadka, od której nie można się oderwać??? Aktualnie jestem na 405 str!!! i ledwo zaczyna się coś dziać! Ale nie mogę powiedzieć, że nie można się oderwać- wręcz przeciwnie, nieustannie się zmuszam do czytania wierząc, że wreszcie akcja się rozwinie i wreszcie pojmę czym ta książka tak wszystkich ujmuje. Czytając tą książkę mam poczucie kompletnej straty czasu. Nachodzi mnie jedna refleksja- ludzie mało czytają, mało przeczytali w swoim życiu naprawdę dobrych i porywających książek i chyba dlatego tak się zachwycają. Osobiście książkę odradzam.
  Dobra!
  • 4
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Agata  16 stycznia 2012
  Wśród tylu wspaniałych ochów i achów nad tą książką, ja nie będę większym wyjątkiem.
  Dobra powieść kryminalna. Akurat jestem miłośnikiem powieści kryminalnych i w tym pisanych przez szwedzkich autorów, ale... początek strasznie mnie nudził, dopiero po setnej stronie akcja się rozkręciła i byłam ciekawa jakie będzie zakończenie.
  Napisana prostym językiem, bardzo wciąga, w parę dni można spokojnie pochłonąć tyle stron :)
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Czy to już powieść neo-noir?
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  detektywkszat 03 grudnia 2011
  Nie wiem, ale ma dużo elementów bardzo zbliżonych do tego nurtu. Główny bohater jako twardy detektyw (no dobra, dziennikarz śledczy, ale prawie jak), złożona i nietuzinkowa postać kobieca, bardzo poważny temat poruszony i opowiedziany z mistrzostwem operowania słowem i ubierania w nie myśli. Absolutnie polecam, fantastyczna książka i bardzo dobrze się ją czyta. Rzadko która książka sprawia, że muszę sięgnąć po dalsze rozdziały i sprawdzić co się tam będzie działo, a ta... No cóż. Po prostu musiałem ^^
  Warto!
  świetny początek trylogii
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  bryl 29 października 2011
  mam zamiar przeczytać trylogię Stiega Larssona
  to będzie wielkie wydarzenie ponieważ do tej pory nie lubiłam czytać
  I tom MILLENNIUM był genialny
  aż chciło się czytać
  główna bohaterka jest niesamowita
  polecam niezdecydowanym
  Świetny kryminał
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  mb 19 września 2011
  Najlepszy kryminał jaki kiedykolwiek czytałam.
  hmm
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Niezapominajka 13 września 2011
  Zgadzam się z moją poprzedniczką. Ta książka jest świetnie napisana, ale naprawdę brutalna, co powodowało że kilka razy musiałam odkładać książkę i ochłonąć trochę. Czytałam ją już dawno, ale jak dotąd jeszcze nie zajrzałam do kolejnych dwóch części. Podejrzewam że one też będą dość brutalnie opisane.
  Jeszcze żadna książka z tego gatunku nie wywołała we mnie tak silnych emocji.
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  nan1989 07 sierpnia 2011
  Chwilami naprawdę miałam ochotę przerwać lekturę i cisnąć Larssona w kąt, ale... nie zrobiłam tego i teraz trochę żałuję. Nie zrozumcie mnie źle - jest to genialna powieść, ale pod wieloma względami jest to książka tak brutalna, że aż odstręczająca. Opowiada bowiem o najciemniejszych stronach ludzkiego charakteru i przekonuje, że na tym świecie naprawdę istnieją MĘŻCZYŹNI, KTÓRZY NIENAWIDZĄ KOBIET.
  Ta recenzja przydała się 2 razy
  super!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  kasiek1933 30 czerwca 2011
  cała seria niesamowicie wciąga! polecam:)
  Genialna
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  eren 04 maja 2011
  Genialna książka. Już dawno nie czytałam nic tak ekscytującego i wciągającego. Polecam!
  Genialna!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  piernikbabuni 26 kwietnia 2011
  Książka jest genialna! Najlepsza jaką czytałam! Wciąga do końca, czytałam ją jednym tchem i nie żałuję zakupu...
  Polecać nie trzeba...
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  mateo 03 marca 2011
  Biję się w pierś że z trylogią Millenium stykam się dopiero teraz. Długo przymierzałem się do twórczości Larssona, i właściwie zdecydował o tym przypadek... W tej książce jest wszystko: klimat, bohaterowie, akcja - i to wszystko tworzy spójną i fascynującą trylogię. Polecać nie trzeba, bo czy ktoś jej jeszcze nie przeczytał?...
  Godna polecenia
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  aojka 14 lutego 2011
  Książka jest bardzo sprawnie napisana, przyjemnie i szybko się czyta. Polecam na wakcje, ewentulnie wolny weekend w domu - wciąga i trudno się od niej "uwolnić" :)
  Po prostu dobra książka.
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  heidi 13 lutego 2011
  Nie przepadałam za kryminałami, aż do... Millenium. Zabrałam ją ze sobą na wczasy, mając nadzieję, że wystarczy na 14 wieczorów i... pochłonęłam jednym tchem. Czytałam dotąd, aż skończyłam, pal licho ciepłe morze i złote słońce. Świetnie skonstruowana, dobrze napisana, inna od amerykańskich klasyków gatunku. "Warta grzechu". Polecam wszystkim, którzy lubią czytać.
  Zachwyty uzasadnione
  • 3
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Sixteen 24 stycznia 2011
  Jestem jeszcze w trakcie czytanie pierwszej części Millenium i już wiem, że czas przygotować pieniądze na kolejne dwie. Książka rozwija się powoli, intryga przedstawiana jest niemal dzień po dniu, prawie z reporterską dokładnością. Ale te mozolnie rozwijane nitki łączą się powoli w mocną, zwartą sieć. Nie wiem jak autor to zrobił, ale przez pierwszą połowę książki śledztwo w sprawie zaginięcia/ śmierci(?) Harriet właściwie w ogóle nie posuwa się do przodu, a mimo to trudno mi było się od niej oderwać. Potem pojawiają się nowe tropy, akcja nagle przyspiesza i ja już wiem, że muszę, po prostu muszę wiedzieć co będzie dalej. Bardzo podoba mi się konstrukcja tej książki oraz fakt, że poza historią kryminalną zawiera ona też próbę analizy szwedzkiego społeczeństwa, etyki dziennikarskiej, pozycji kobiet i ludzi słabszych w państwie, które nazywa siebie państwem opiekuńczym i ma podobno najlepszą opiekę socjalną na świecie.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Rozrywka w najczystszej postaci !!!
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  happyhour82 03 stycznia 2011
  Rewelacyjna książka!!! Niesamowita, intrygująca, porywająca, szalenie absorbująca! Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam książkę z takimi wypiekami na twarzy :) Gorąco polecam
  Rewelacja
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  fretka82 28 października 2010
  Co tu dużo pisać - książka niesamowita , ciężko się od niej oderwać - poprostu rewelacja :)
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  książka, która potrafi zawrócić w głowie...
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  dusja 16 września 2010
  od dawna nie zetknęłam się z tak pasjonującą powieścią. stieg larson odwalił kawał dobrej roboty i żałuję,że nie może się dowiedzieć,jak wielki sukces zdobył dzięki millenium. fabuła,postacie,akcja... wszystko tu jest idealnie skomponowane i przemyślane. dzięki napięciu,jakie stwarza autor,od książki po prostu nie można się oderwać. co więcej,historia Lisabeth i Mikaela daje czytelnikom wiele do myślenia. ukazuje w dosyć brutalny sposób okrutną rzeczywistość. książkę po prostu TRZEBA przeczytać!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Super!!!
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  MagPaul 23 lipca 2010
  Trzeba miec czas na ta ksiazke... Jest sporo opisow postaci i dlatego zbyt duze przerwy w czytaniu nie pomagaja w zrozumieniu wszystkich powiazan. Ksiazka wspaniala, wciagajaca (po jakis 150 stronach "rozkreca sie na dobre", dlatego prosze sie nie zniechecac), trzymajaca w napieciu, zaskakujaca, bardzo ciekawie napisana, a historia sama w sobie rowniez bardzo dobra. Goraco polecam (a kolejne dwie czesci sa jeszcze lepsze...!!!!), Pozdrawiam, M.
  Ta recenzja przydała się 4 razy
  nie jest źle
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  lunatyczka 19 lipca 2010
  książkę czytało się bardzo przyjemnie, chociaż czasami wykańczały mnie te opisy gospodarcze i ekonomiczne. Nie interesują mnie takie kwestie i do tej pory w zasadzie nie miałam z nimi do czynienia. Co nie zmienia faktu, że książka bardzo interesująca i wciąga czytelnika od pierwszych stron. Jedynym minusem, który dostrzegłam, była przewidywalność, przynajmniej w pewnych momentach. Mimo wszystko, polecam każdemu, kto lubi kryminały ;)
  Niesamowity Larsson
  • 5
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Maria Antonina 17 czerwca 2010
  Od bardzo dawna nie czytałam równie wciągającej i pasjonującej książki. Larsson ma niesamowity talent do trzymania czytelnika w napięciu :) Jestem zagorzałą fanką całej trzy tomowej serii Millenium. Naprawdę warto oddać się temu porywającemu uczuciu, że jesteś tuż obok Lizabeth Salander, jej przygód i jej tajemniczego i owianego tajemnicą życiorysu. Polecam !!!
  Ta recenzja przydała się 2 razy
  Dobra
  • 4
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  aniania 20 maja 2010
  Książka jak najbardziej warta przeczytania. Wciągająca, pełna akcji i niezwykle inteligentna. Jednak w porównaniu z drugą i trzecią częścią tej trylogii, to raczej najsłabszy tom. Szczerze polecam wszystkie trzy części! :)
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  POLECAM!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  L_O_G_A_N 27 kwietnia 2010
  Jest to moja pierwsza książka przeczytana poza lekturami ;) I nie żałuje! Naprawdę wciąga i przyjemnie się czyta! polecam ;-)
  Ta recenzja przydała się 2 razy
  Wciągający kryminał z polityką w tle...
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Kasya 20 kwietnia 2010
  Świetnie napisana ksiązka, nawiązująca do wydarzeń politycznych. Super skonstruowana postać Lisbeth, jak dla mnie idealna kobieca bohaterka z charakterem i ikrą. Polecam wielbicielom kryminałów, tajemnic i zawiłych historii.
  POLECAM!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  pasjonatka 14 kwietnia 2010
  Książka wciąga niesamowicie, nie można się oderwać! Świetna koncepcja, struktura, z rozmysłem wszystko zaplanowane, a do tego świetnie zarysowane postaci! POlecam z całą odpowiedzialnością!
  stieg larsson
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  angbac 01 kwietnia 2010
  mężczyzni, którzy nienawidzą kobiet kupiłam dzisaj i nie mogę się oderwać wciąga polecam
  kryminał dla każdego
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  alicja771 14 marca 2010
  niezwykle wciągająca powieść! jak zaczniesz, nie możesz skończyć... szczerze polecam wszystkim, niezależnie od płci!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  SZCZERZE POLECAM
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Ludi 06 marca 2010
  książka rewelacyjna, autor rewelacyjnie prowadzi równolegle kilka wątków które z czasem łączą się w całość, świetna fabuła, styl pisania i radziłbym uważać na tę książkę bo strasznie wciąga POLECAM PRZECZYTANIE CAŁEJ TRYLOGII!!!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Jusia
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  jusia3 05 marca 2010
  Pochłonełam całą trylogię - sZCZERZE POLECAM !!
  szkoda tylko, że więcej nie będzie..
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Super super
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  aszeka 28 lutego 2010
  Przeczytałam pierwszy tom,ale zamówiłam już następne.Książka super,czyta się ją jednym tchem.Nie mogę się doczekać jak dostanę następne tomy.Naprawdę godne polecenia!!!!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  wiecej takich książek
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  karolajna82 19 lutego 2010
  nie ma sensu zdradzać więcej żadnych szczegółów dotyczących tej książki, bo naprawde warto przeczytać ja ją pochłonęłam na 2 RAZY!!!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  szwedzka kultura
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  ktm.home 18 lutego 2010
  coś innego w porównaniu z amerykańskimi kryminałami. faktycznie trudno się oderwać
  Ta recenzja przydała się 2 razy
  SUPER!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  alterego 27 stycznia 2010
  Wszelkie peany są uzasadnione. Połknąłem wszystkie części i mam niedosyt. Wszyscy znajomi (bez względu na płeć), którym poleciłem trylogię, też zarwali noce. Fenomenalne!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Świetna.
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Zilot 25 stycznia 2010
  Książka naprawde godna polecenia, przyznam nie mogłem się oderwać. Piekielnie wciągająca fabuła. Nie da się zakończyć na pierwszej, bez przeczytania wszystkich trzech.
  Ta recenzja przydała się 3 razy
  aaaaaaaaaa
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  ak74 17 stycznia 2010
  Przeczytałam wszystkie trzy części i ubolewam, że nie będzie więcej! Polecam ! Znakomite!
  Świetna.!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  beata_laura 15 stycznia 2010
  Przemyślana, płynna, wciągająca akcja. Świetna fabuła. Idealny wstęp i rozegranie całej zagadki kryminalnej ; )
  Niesamowici bohaterowie z intrygującymi charakterami. Takich nie znajdziecie nigdzie. Szczególnie w oczy rzuca się nam Lis Salander - nietuzinkowa.
  Książka warta przeczytania. Gorąco polecam :))
  Zaskakująca
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Modliszka1980 12 stycznia 2010
  Dosyć długo książka ta leżała na półce, jakoś zawsze miałam coś innego do przeczytania. Początek nie wróżył,że będzie to ciekawa lektura tak jak głosiły to reklamy. Jednak im dalej zanurzałam się w tą książkę tym bardziej chciałam ją jak najszybciej pochłonąć. Przede mną jeszcze dwa tomy do połknięcia, ale czuje, że warto. Polecam!!!!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Wyśmienite
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Meg 08 stycznia 2010
  Po przeczytaniu wszystkich 3 cześci Millenium czuję po prostu pustkę, że ta historia juz sie skonczyła. Co tu duzo mowic ksiazki są niesamowite, wartka akcja, zagadki, trochę strachu, miłosci a wszystko świetnie napisane. Mnie nie dłuzyło sie wcale, faktem jest, że 1 cześc faktycznie długo sie rozkręca ale dzieki temu mozemy poznac kilku bohaterów i okolicznosci .
  Wczesniej czytałam namietnie wszystkie ksiazki Cobena i nadal czekam na kolejne, ale szczerze powiem przy MIllenium opowiesci Cobena to są słabe.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Rewelacyjne kreacje bohaterów
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  AgaH 03 stycznia 2010
  W ciągu 4 dni przeczytałam 2 części i zaczynam właśnie 3. Książka niezwykle wciąga i pomimo jej gabarytów szybko się czyta. Faktem jest, że czuć wolniejszy początek, bo akcja dużo szybciej zaczyna się rozwijać po pierwszych ok. 100 stronach (tak w moim mniemaniu jest w obu częściach, zobaczę jak będzie w 3), jednak niech to nikogo nie odstrasza. Co mi jednak najbardziej się podoba, to kreacje głównych postaci, szczególnie Lisbeth Salander. Ta dziewczyna to w końcu osoba z wyraźnym charakterem, indywidualna, niepowtarzalna. Już dawno nie widziałam równie cieakwie skonstruowanej postaci. Ukłony!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  cierpliwości...
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  kofi 16 grudnia 2009
  przeczytałam pierwszy tom... (bo tylko to mi zostało do czytania na wakacjach) gdyby nie pozytywne opinie innych pewnie bym się poddała po pierwszych stu stronach.. potem jest lepiej...teraz wiem dlaczego to jest trylogia - autor się rozpędził na koniec;)
  ŚWIETNA
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  magda_paw 02 grudnia 2009
  Wszystkie trzy części są świetnie napisane. Kryminał wciąga niesamowicie, nie można oderwać się od czytania. Mimo rozmiarów, książki czyta się jednym tchem.
  absolutnie niepoprawna politycznie, a do tego głęboka i wciągająca od pierwszych stron lektura!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  hmm 29 listopada 2009
  Trudno dojść o co chodziło poprzedniemu recenzentowi z tą całą tzw. poprawnością polityczną, zwłaszcza w kwestii rzekomego braku księdza pedofila - autor akurat dekonstruuje i burzy od podstaw mit socjalistycznego raju, jaki wciąż pokutuje w odniesieniu do krajów nordyckich. I robi to fachowo, dogłębnie, z zacięciem demystyfikując wszelkie słabości jakie znaleźć można w dowolnej społeczności, również w Polsce. A wynik jest taki, że w trudnych sytuacjach, w przeciwieństwie do państwowych bądź społecznych struktur, z obronną ręką wychodzą ludzie, jednostki... Do tego doskonały, choć jednocześnie przystępny literacki język, o który trudno nawet w książkach pretendujących do miana literatury pięknej jako takiej. Nic, tylko czytać! - vox populus tym razem ma rację, mówiąc nieco przewrotnie :-)
  Ta recenzja przydała się 3 razy
  Dobrze się czyta, ale obrzydliwie poprawne politycznie
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Marek 04 listopada 2009
  Są źli faszyści, mężyczyżni maltretujący kobiety, cudowni geje i wspaniali socjademokraci. Brakuje tylko księdza pedofila.
  Film będzie w polskich kinach już 6 listopada
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Reni 19 października 2009
  Co ciekawe, premiera na świecie miała miejsce w lutym ... Książka faktycznie znakomita, mam nadzieję, że film nie zawiedzie fanów.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  mam nadzieję że ktoś nakręci film
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  prawniczka 19 października 2009
  Hej, bardzo podoba mi się ta książka. Jestem prawie na końcu lektury i uważam że pisarz świetnie pisze. Wstawia opisy makabrycznych wydarzeń ale nie rozpisuje się nadto i nie wprawia w niesmak (jak np: gwałt L.S.). Musze koniecznie przeczytać dalsze części.
  Podoba mi się styl autora i lekkość opowieści. Jednocześnie pojawia się kilka ciekawych wątków które w sposób logiczny przenikają się wzajemnie.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  miła lektura
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  magma 06 października 2009
  Świetny kryminał, no może jedynie przydługawy wstęp do właściwej części może odstraszyć, ale jest jest to niezbędne żeby poznać historie i problem jednego z głównych bohaterów. Tak więc nie zrażać się proszę, bo więcej niemiłych niespodzianek dla czytelnika nie ma. Tylko miła lektura
  Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  vanilla 01 października 2009
  Rewelacyjna,maksymalnie wciągająca historia! Po prostu super! Polecam wszystkim!
  REWELACJA
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  alorak 23 września 2009
  a wiele kryminałów już przeczytałam. Nie ma co opisywać, trzeba to przeczytać!
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Kryminalne arcydzieło.
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Wampirzyca 27 lipca 2009
  Jestem wprost zachwycona i zauroczona "Mężczyznami (...)", z przyjemnością sięgnę po dalsze części. W dzisiejszych czasach nie często trafia się na takie literackie rarytasy.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  Wielka rzecz
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  tp2003 26 lipca 2009
  Kolejny dowód na zmierzch taniego kryminału amerykańskiego. Po genialnym Walanderze (kto nie czytał - polecam!!!!) zniewalająca dawka wręcz epickiej sensacji. To nie jest zwykła powieść sensacyjna. To genialnie opisana woja osobowości. Niestety geniusze odchodzą szybko - autor rozpoczął cykl, rozpalił ciekawość i ... odszedł
  świetna .....
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  shadow 24 lipca 2009
  Świetna, wciągająca. Polecam. Szkoda, że autor zmarł. W planach było 10 części, a są tylko 3. Ciekawe jak wyjdzie ekranizacja.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  super
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  ela 05 maja 2009
  bardzo mi sie podobała i zaskoczyło mnie w niej jej wielowatkowosc i czekam na tom drugi. polecamm
  to tylko pierwsza czesc trylogii...
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  raf_polo 18 grudnia 2008
  Pierwszy tom wciaga. drugi przykuwa, a trzeci zniewala. Historia jest pasjonujaca i mam nadzieje, ze ciag dalszy ukaze sie szybko.
  Chcecie wiedziec, jak sie to wszystko skonczy ? Wiem, ale Wam nie powiem ;-) Cierpliwosci. Albo uczcie sie szwedzkiego...
  Ta recenzja przydała się 4 razy
  Mężczyźni...
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Inity 11 listopada 2008
  Wciągnęła mnie po uszy. Wreszcie historię kryminalną przeplata cała masa informacji, tło historyczne, społeczne, gospodarcze! To daje akcji głębię w przeciwieństwie do amerykańskich płycizn i skrótów. Rzetelnie nakreślone charaktery, porządne, logiczne ciągi zdarzeń, a przy tym bohaterowie są zwykłymi ludźmi. No i sama krwawa historia trzyma w napięciu do samego końca. Dawno nie było w Polsce takiej książki! Polecam gorąco!
  Ta recenzja przydała się 3 razy
  I cóż, że ze Szwecji? :)
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  dac 09 listopada 2008
  Ta książka kosztowała mnie dwie nie do końca przespane noce. Ale warto było się zaczytać. Bo co przeciętny Polak wie o Szwecji? Że Potop to stamtąd, podobnie jak Volvo czy Ikea. Parę osób może będzie pamiętało jeszcze "Dzieci z Bullerbyn" i może "Pippi Langstrumpf". A poza tym - pustka. I tę pustkę doskonale wypełnia książka Larssona. Bo poza trzymającą w napięciu intrygą kryminalną mamy tu podane od niechcenia ogromne kompendium wiedzy o współczesnej Szwecji. Począwszy od gospodarki, poprzez socjologię, a skończywszy na kulturze. Sami zdziwicie się, ile szwedzkich smaczków poznacie śledząc historię Mikaela Blomkvista, Lisbeth Salander i rodziny Vangerów. Szwecja wcale nie jest narodem zimnych wysokich blondynów o socjalistycznych ciągotach. Larsson pokazuje prawdziwe społeczeństwo z krwi i kości.
  Ta recenzja przydała się 8 razy
  Rewelacja!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  fascik 09 listopada 2008
  Do tej pory czytałem tylko amerykańskie kryminały, ale „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" pobił wszystko! Ten klimat, atmosfera, wiele wątków, z których każdy mam nadzieję rozwinie się w kolejnych częściach. Nie dziwię się wcale, że ta powieść w milionach się sprzedaje! Mam nadzieję, ze kolejne części też się ukażą w Polsce.
  Ta recenzja przydała się 3 razy
  Najlepszy kryminał roku!!!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  Best_ja 09 listopada 2008
  Skomplikowana chwilami fabuła, ale jak się to czyta!!! Żadnych dłużyzn i materiał na co najmniej 10 tomów! Polecam każdemu, kto lubi inteligentną i wciągająca fabułę - nie zawiedzie się Mężczyznami.
  Ta recenzja przydała się 3 razy
  Literacka Bomba!!!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  iza 07 listopada 2008
  Żadko zdarza mi się czytać książkę, która ma 640 stron w dwa dni!!!
  Tak było tym razem i uwierzcie mi - nie mogłam się oderwać! Książka jest tak napisana, że nie możliwe jest zajęcie się czymś innym, gdy zaczniecie ją czytać! Poza tym jest to naprawdę wielka literatura i porównania ze "Zbrodnią i karą" Dostojewskiego czy "Wojną i pokojem" Tołstoja naprawdę nie są na wyrost. Mam nadzieję, że kolejne części tej monumentalnej powieści będą równie udane. Już nie mogę się doczekać drugiej części, która ukaże się w kwietniu 2009 roku.
  Czytajcie skandynawskie kryminały!!! A na pewno się nie zawiedziecie.
  Iza
  Ta recenzja przydała się 4 razy
  Doskonała, mroczna, przerażająca – GENIALNA HISTORIA!
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  aprilka19 06 listopada 2008
  Pierwszy raz sięgnęłam po szwedzki kryminał. Spodobała mi się okładka i zaintrygowała informacja o sprzedaży - kto dziś sprzedaje kilka milionów książki?! Warto było! „Mężczyźni…” to była prawdziwa uczta! Myślałam, że kilkaset stron starczy mi na długi weekend, a tymczasem… sterta nieumytych naczyń w kuchni, nieskończona prezentacja, wiem, że musze się wyspać, ale nie sposób się od tej książki oderwać! Świetnie się to czyta i aż przykro kończyć (dobrze, ze będą kolejne części) bo tutaj tyle rozwojowych historii , że jest na co czekać. Co więcej – wszystko jakieś prawdziwe i wiarygodne, żadnej przewidywalności. No i mam już problem z prezentami z głowy! Jeśli ktoś nawet nie przepada za kryminałami – to dostaje tu kawał świetnej, inteligentnej literatury współczesnej. Dla wykształciuchów :)
  Ta recenzja przydała się 4 razy
  fantastyczna
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak nie
  mariusz66 05 listopada 2008
  Od poczatku trzyma w napieciu, jak to skandynawskie kryminały, ale ten jest wyjątkowy. Bo i rozmach całosci, trzy barwne, świetne tomy, to i jeszcze autor zmarł podczas pisania, co ukazało drugie dno opowieści... Książka z życia, ale barwniejsza i mroczniejsza niż życie... Już czekam na tom 2.
  Ta recenzja przydała się 1 raz
  zwiń
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Larsson Stieg
  Właśnie zrecenzowałem: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
  Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków
  Napisz recenzję i wygraj 100 zł na zakupy w empik.com! Szczegóły konkursu, regulamin oraz zwycięzców z poprzedniego miesiąca znajdziesz TUTAJ.
 • Dane szczegółowe:
 • do góry

  Dane szczegółowe:

  Tytuł: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
  Autor:
  Wydawca: Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2008-10-30
  Język wydania: polski
  Język oryginału: szwedzki
  Ilość stron: 634
  Tłumaczenie: Walczak-Larsson Beata
  Rok wydania: 2008
  Forma: książka
  Wymiary: 57 x 210 x 117
  Indeks: 61503229