Matka wszystkich lalek - Szwaja Monika

Matka wszystkich lalek (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Korrigany, małe bretońskie duszki, potrafią porządnie zamieszać w ludzkich losach. Może to jakiś korrigan postanowił zburzyć spokój Claire Autret z maleńkiej wyspy u brzegów Bretanii?
Wysłał ją w polskie góry, aby tam spotkała dziwną i tragiczną postać Matki Wszystkich Lalek? Kazał jej przewartościować całe swoje dotychczasowe życie?
Pamiętajmy jednak, że korrigany umieją też leczyć rany i naprawić to, co same zepsuły...

Tytuł: Matka wszystkich lalek
Autor: Szwaja Monika
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sol
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2011-11-09
Rok wydania: 2011
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 213 x 34 x 147
Indeks: 10745489
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,1
5
14
4
1
3
2
2
2
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
14 recenzji
23-10-2017 o godz 18:40 wiselka70 dodał recenzję:
Dobrze, że czytałam ją będąc uziemioną chorobą. Nie można się oderwać. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-10-2017 o godz 12:25 Natalia Gromadzka dodał recenzję:
Monika Szwaja to moja ulubiona autorka książka jak zawsze łączy ze sobą tajemnice i historię miłości
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-04-2015 o godz 17:54 Ada Empik dodał recenzję:
Już chyba wszystko zostało napisane we wcześniejszych recenzjach, ja jedynie mogę potwierdzić ich słuszność. Książka jest wciągająca, zagmatwane historie bohaterów skłaniają do refleksji, a niezawodne poczucie humoru Moniki Sz. sprawia, że lektura jest bardzo przyjemna. I tylko zastanawiam się, gdzie ja znajdę korrigana... Polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-03-2014 o godz 00:00 Giluxi dodał recenzję:
Monika Szwaja przyzwyczaiła mnie do książek lekkich choć życiowych. Natomiast "Matka wszystkich lalek" nie jest powieścią w żaden sposób lekką. Wciąga jak mało która książka, jednak porusza bardzo smutne i drastyczne tematy. Powieść w głównej mierze opisuje problemy z poszukiwaniem własnej tożsamości, zagubieniu w życiu, niełatwych wspomnieniach. Autorka równoważy jednak ból i cierpienie kilkoma naprawdę radosnymi elementami i postaciami. Książka warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-02-2014 o godz 00:00 Sasori dodał recenzję:
To co uwielbiam w tej książce to jej pozytywny charakter. Pod przykrywką bajkowych wręcz postaci autorka przedstawia to jak nasze życie potrafi się zawalić z dnia na dzień, ale też jak czasem niewiele potrzeba żeby wszystko znów wróciło do kolorowych barw. Naprawdę czytając tę książkę można poczuć się lepiej i dobrze się bawić. Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-09-2012 o godz 10:19 Kącik z książką dodał recenzję:
Powieść porusza bardzo trudne tematy – z jednej strony mamy okres wojny, obozy koncentracyjne i Lebensborn, z drugiej życie rodzinne zbudowane na kłamstwie, nieszczęśliwą miłość i egoizm jednej osoby, który niszczy życie otaczających ją ludzi. Jednak nie jest to książka przygnębiająca, a wręcz przeciwnie – czyta się ją lekko i przyjemnie, napawa optymizmem i tchnie radością życia. Autorce udało się znaleźć złoty środek – nie popada w w skrajną melancholię i żałość, ale też nie bagatelizuje poruszanych przez siebie problemów. I chyba dzięki temu naprawdę skłania do przemyśleń i porusza.
W książce nie brak także zabawnych momentów, zwłaszcza kiedy do akcji wkracza nietuzinkowa rodzina głównej bohaterki, Klary. Do babci Any oraz niemożliwych bliźniąt Kinii i Minia zapałałam ogromną sympatią już od pierwszych chwil, gdy pojawili się na kartach powieści.
Powieść polecam zwłaszcza na zbliżające się wielkimi krokami jesienne wieczory.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-03-2012 o godz 19:49 saskia dodał recenzję:
Tragiczne wydarzenia z historii Polski zmieniły życie dwóch kobiet, bez ich wiedzy i zgody. Po latach obie dostają okazję by przynajmniej odnaleźć fragmenty tego, co wydawałoby się, że przeminęło bezpowrotnie lub w ogóle nie miało szansy by powstać. "Matka Wszystkich Lalek" to wspaniała opowieść o sile, jaka tkwi w więzach rodzinnych, nawet gdy wydawałoby się, iż zostały bezpowrotnie zerwane bądź nie dane było im w ogóle zaistnieć. Różne są drogi powrotu do korzeni, czasem wymagają pośrednictwa osób trzecich, prawda jest trudniejsza od kłamstwa, jednak pozwala odkryć również kim się jest w rzeczywistości. Autorka dokonała rzeczy wydawałoby się niemożliwej - opowiedziała w swej książce dwa opowieści, które pomimo odrębności są jakby elementami jednej całości. Opowiadania przeplatają się ze sobą, tworząc coraz bardziej wyrazisty wzór by w końcu stworzyć portret niezwykłych kobiet, doświadczających czym są rodzinne sekrety, chociaż nie zdają sobie z tego sprawy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-01-2012 o godz 02:32 Cornelie dodał recenzję:
Monika Szwaja porusza w niej trudny temat – problem z własną tożsamością. Problem o tyle poważny, że często trudny do rozgryzienia dla samych zainteresowanych. Elżunia, która została wychowana przez Niemców ma opory przed powrotem do własnych korzeni, Claire zaś wyrwano z życia, które znała, by później rzucić ją w nieznane, malownicze Karkonosze. Obydwie muszą poradzić sobie z własnymi demonami.
Wielki atutem książki jest język. Prosty, lekki, ale nie banalny. Przez powieść się płynie, a historia zdaje się wtaczać w głowę lotem błyskawicy. W pewnym momencie złapałam się na tym, że muszę się dowiedzieć jak najszybciej, co będzie z Claire i Elżunią. Dowodzi to jedynie, że książka napisana jest nadzwyczajnie prawdziwie, bez nadęcia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-12-2011 o godz 14:09 sabtyr dodał recenzję:
Monika Szwaja stworzyła świetne dzieło. Powieść zawiera problematykę jak i wspomnienia, które powiązane są z II wojną światową. Wszystko to zostało okraszone przepiękną przyrodą, miłością jak i pasją.
Jednak ogromne wrażenie na mnie wywarły postacie. Szwaja stworzyła bardzo realistyczne osoby, pełne emocji, wiary w pewne wartości jak i w miłość. Nie zabrakło mi humoru, który z pewnością dostarczały pewne bliźniaki - Kinio i Minio. Umiliły one czas i rozśmieszyły do łez. "Matka Wszystkich Lalek" to zdecydowanie najlepsza książka Moniki Szwai, która nie tylko wzrusza, ale też bawi i poucza. Z pewnością do tej powieści wrócę, a tych którzy jeszcze nie czytali namawiam, bo warto poznać historię Klary, Elżuni jak i Jurka, Bogusi i dwóch bliźniaczych urwisów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-12-2011 o godz 16:22 LadyBoleyn dodał recenzję:
Autorka bardzo lekkim i przyjemnym stylem naprzemiennie ukazuje historię dwóch kobiet, których życiorysy w pewnym momencie stykają się ze sobą. Elżunię Szumacher, późniejszą Lieschen czy też Ilse, poznajemy w chwili, gdy miała około sześć lat, śledząc jej kroki aż do starości, natomiast Claire Autret to od samego początku lektury dojrzała kobieta, odkrywająca szczegóły swojego pochodzenia oraz poznająca kraj, z którego uciekła jej matka, który wydaje się być nie aż taki straszny, jak nakreśliła go rodzicielka Francuski. Bardzo polubiłam tę przeplataną formę, dzięki której stopniowo mogłam poznawać kolejne wydarzenia z egzystencji przerażonego dziecka oraz szalonej dziewczyny, która zaskakiwała siłą charakteru i niezwykłym optymizmem. „Matka Wszystkich Lalek” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Moniki Szwai i muszę przyznać, że pisarka posiada ogromny talent do wciągania odbiorcy w życie postaci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-12-2011 o godz 14:46 markietanka dodał recenzję:
"Matka wszystkich lalek" to ciepła, wzruszająca powieść. Piękna, refleksyjna, niosąca wielki ładunek uczuć. Niesamowita opowieść o odważnej dziewczynie z charakterem, o sile miłości, oddaniu, o decyzjach, które trzeba podjąć i o ryzyku. Książka jest pełna malowniczych, plastycznych opisów, które przenoszą nas w miejsce akcji - czytelnik razem z Claire przesiaduje na ganku Willi Klary i ogląda góry, czy też wygląda z pokoju w Bretanii na ocean. Opowieść jest przepełniona obrazami i zapachami. Dodatkowo ubarwiają ją sylwetki wykreowanych bohaterów - niesamowici bracia Egon i Erwin czy dwa małe diabełki, Kinia i Minio. Postacie są mocno zarysowane, bardzo charakterystyczne. Ubawiłam się nieźle przy rymowankach dwójki maluchów:)
"Matka wszystkich lalek" to głęboka historia napisana lekkim językiem, mądra i zabawna, wzruszająca, ale i refleksyjna. To po prostu dobra książka ! A ja z niecierpliwością czekam na kolejną powieść Pani Moniki !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-12-2011 o godz 00:00 kuberA dodał recenzję:
Zgadzam się książka M.Szwai . "Matka wszystkich lalek " jest godna polecenia .Tematyka jest różna od pozostałych książek autorki. Pierwsze strony nieco zniechęcają do dalszego czytania , jednak " kartaka po kartce " lektura " pochłania" czytelnika :) .
Zdecydowanie polecam:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-12-2011 o godz 13:37 shczooreczek dodał recenzję:
Najnowsza książka Moniki Szwai, to pozycja, o której od miesiąca zrobiło się bardzo głośna, a która niemalże jednogłośnie została okrzyknięta przez recenzentów najlepszą w całym dorobku pisarki. Już sama nobilitacja ze strony czytelników, powinna zachęcić niezdecydowanych do lektury. Tym jednak, którym nie wystarczą frazesy, przybliżę pokrótce fabułę tejże książki.

Akcja powieści toczy się w kilku miejscach jednocześnie, a wszystko to za sprawą bohaterek, których różnią historie życia, a które mimo to w pewnym momencie splotą swoje losy.

Pierwsza z nich, Klara, to w połowie Polka, w połowie Francuzka. Choć większość życia spędziła w urokliwej Bretanii, na maleńkiej wyspie zewsząd otoczonej wzburzonym Atlantykiem; to tak naprawdę jej miejsce na ziemi znajduje się w nieznanej dotąd Polsce. Bohaterka mieszka wraz z rodzicami, siostrą i babcią, a jej głównym zajęciem stają się ro
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-12-2011 o godz 16:48 Bernardeta Łagodzic-Mielnik dodał recenzję:
Powieść "Matka wszystkich lalek" jest nieco inna niż np. "Stateczna i podstrzelona " czy "Zapiski stanu poważnego". To książka opowiadająca o dwóch kobietach, które na nowo musiały poskładać swój świat, odnaleźć się w innych realiach. Nauczyć się żyć z inną tożsamością. Lalki będące zwykle symbolem ukochanych zabawek z dzieciństwa stają się dla Eli jedynymi towarzyszkami samotności i powiernicami, którym dziewczynka wyjawia swoje najskrytsze tajemnice i sekrety.
Trudno oderwać się od pasjonujących losów dwóch bohaterek, które stają się bliskie czytelnikowi już od pierwszych stron lektury. Ich losy są tak zawiłe, spotykają ich trudne i bolesne sytuacje.
Akcja książki rozgrywa się w dwóch przepięknych zakątkach świata - w Bretanii i Karkonoszach. W fabułę Autorka przepięknie wplata opis uroczych miejsc jakie odwiedza Claire, pokazuje życie na malutkiej wysepce u wybrzeży Francji, gdzie ocean objawia swoją moc i potęgę.
Oprócz dwóch głównych bohaterek Czytelnik pozna bardzo ciekawe p
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Aby zapewnić najwyższą jakość usług, wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej. Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostęp do nich w Polityce prywatności