Szwedzka Akademia, przyznała po raz kolejny prestiżowe Nagrody Nobla. Dnia 8. października świat obiegła wiadomość o Noblu literackim, którego otrzymała Swietłana Aleksijewicz. To pierwsze takie wyróżnienie dla Białorusi, a jednocześnie czternasty raz kobieta zdobyła Nobla za twórczość literacką. Dowiedzmy się więcej o tegorocznej zwyciężczyni i jej utworach.

Swietłana Aleksijewicz, urodzona w 1948 roku, jest pisarką i dziennikarką urodzoną na Ukrainie, mieszkającą długi czas na Białorusi, a piszącą po rosyjsku (jej ojciec jest Rosjaninem). Była nauczycielką oraz wykładowczynią, tworzyła gazety, należała do Rady Obserwacyjnej Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Obecnie sporo podróżuje, mieszka w Szwecji, udziela sią społecznie i wciąż szuka prawdy oraz pisze o sprawach trudnych i ważnych. W swoich utworach porusza kontrowersyjne tematy wojenne, historyczne, antypolityczne (jej prace przez to nie są wydawane na rodzimej Białorusi). Do znanych jej książek należą: „Czarnobylska modlitwa”, „Cynkowi chłopcy”, czy „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Pisarkę wyróżniono za jej dzieła – uzasadniając, że tworzy „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”.

W zeszłym roku literackiego Nobla otrzymał Patrick Modiano, a we wcześniejszych latach laureatami byłi m. in. Orhan Pamuk, John Maxwell Coetzee, Gabriel Garcia Marquez, Albert Camus czy Ernest Hemingway.

Pamiętajmy też, że również wśród naszych wybitnych pisarzy byli nobliści. Nagrodę dostał Henryk Sienkiewicz (1905) – za całokształt, czyli m.in. dzieła  Qvo Vadis, Krzyżacy, Trylogia; Władysław Reymont (1924) za „Chłopów”,  za ogół twórczości Czesław Miłosz (1980) czy za poezję Wisława Szymorska (1996).

Zachęcamy do zapoznania się z utworami tegorocznej noblistki, jak i innych laureatów. Wyróżnione i docenione na świecie książki znajdziecie na empik.com.