Nie wszyscy zawsze byliśmy prymusami. Nie wszystkie lektury udało nam się przeczytać od deski do deski. Czasem korzystaliśmy z bryków, streszczeń albo ekranizacji. Warto z perspektywy dorosłej osoby spojrzeć na listę książek obowiązujących w liceum, gimnazjum, a nawet podstawówce i zastanowić się nad powrotem do tych tytułów. Może okaże się, że coś przegapiliśmy, albo, że teraz widzimy pewne rzeczy zupełnie inaczej niż kiedyś…

 


Poniżej lista lektur, do których warto wrócić w dorosłym życiu. A Wy co dodalibyście do tego zestawienia?

 

Mały Książę

Niektórzy mówią, że tę wyjątkową książkę powinno się czytać trzy razy w życiu – jako dziecko, jako dorosły i jako osoba starsza.

 

Akademia Pana Kleksa

Ciężko uwierzyć w to, że pierwsze wydanie Akademii Pana Kleksa datuje się na rok 1946! Do dzisiaj bowiem jest to jedna z najchętniej czytanych powieści dla dzieci, nie tylko z tego powodu, że jest omawiana w szkole jako lektura. To wspaniała, pełna przygód opowieść o Adasiu Niezgódce i niezwykłej Akademii.

 

Zbrodnia i kara

Dramat ubogiego studenta Rodiona Raskolnikowa, który postanowił zamordować starą lichwiarkę, od lat fascynuje czytelników. Być może dlatego, że ten wstrząsający moralitet o upadku i odkupieniu jest zarazem pasjonującą powieścią sensacyjną.

 

„Mistrz i Małgorzata” 

Mistrz i Małgorzata od blisko 100 lat pozostaje bestsellerem i trafia na listy najważniejszych dzieł do przeczytania przed śmiercią. Nie ważne ile razy przeczytasz tę pozycję, za każdym razem odkryjesz coś nowego.

 

„Ten obcy”

Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na ”ich” wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. 

 

„Lalka”

„Lalka” Bolesława Prusa to utwór wyjątkowy, od momentu ukazania się na łamach „Kuriera Codziennego” budzący kontrowersje, ale też podziw. Zawikłana, pełna niedopowiedzeń historia źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości. Jedyna w swoim rodzaju konfrontacja romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem.

 

„Folwark zwierzęcy”

Ta książka zawsze jest aktualna. Wizja rewolucji, która przeradza się w nowy ład totalitarny, podtrzymywany przez folwarczne świnie nękające inne zwierzęta.

 

„Listy starego diabła do młodego”

Piekielna ekscelencja, podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym, bratankiem, młodszym diabłem, który ma okazać swoje zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się ważne przesłania i pytania. 

 

„Tango”

"Tango" to już klasyka, najbardziej znany i najważniejszy utwór Sławomira Mrożka o społecznych zagrożeniach. To dramat o współczesnym społeczeństwie, w którym panuje konformizm, anarchia, brak postaw.

 

„Pani Bovary”

Kto odważyłby się w połowie XIX w. stworzyć powieść tak konsekwentnie i bezwzględnie krytykującą francuskie mieszczaństwo? Tylko Gustaw Flaubert – pisarz nietuzinkowy, kontrowersyjny. Historia egzaltowanej drobnomieszczanki marzącej o płomiennej miłości i niezapomnianych przeżyciach do tej pory elektryzuje czytelników na całym świecie.

 

 

A Wam jakie tytuły przychodzą do głowy? Po te i inne szkolne klasyki zapraszamy do salonów Empik i na Empik.com.