„Jak zwierzęta śpią?” – recenzja książki

Jak śpią kot czy pies, wiedzą niemal wszyscy, bo nawet jeśli nie we własnym domu, to u bliższych czy dalszych znajomych podejrzeć można stworzenia zwinięte w kłębek lub wyciągnięte na kanapie. Ale jak śpi orzesznica? A żyrafa? Tego dowiedzieć można się z niezwykłej książki, pt. „Jak zwierzęta śpią?”.

Przetłumaczona z języka czeskiego, należy do gatunku książek obraz(k)owych. Tutaj ilustracje odgrywają rolę nie mniej ważną, niż tekst. Krótkie, ale pełne wiedzy opisy podane zostały językiem w najmniejszym stopniu nieprzypominającym haseł z encyklopedii. Choć służą przekazaniu informacji, nie są suche i pozbawione emocji. Emocje czają się też w pięknych obrazach, przedstawiających śpiące stworzenia. I tak, jak w przypadku tekstu, tak i tutaj ich rola nie sprowadza się jedynie do przekazania informacji – w tym przypadku wizualnej.

W książce tej zachwyca wszystko – od tekstu, przez ilustracje, po sposób wydania. A to sprawia, że nie tylko ciekawe świata dzieci, ale też ich spragnieni piękna rodzice czy dziadkowie, chętnie po nią sięgną.

Jak zwierzęta śpią

Jiřía Dvořáka
il. Marie Štumpfová
przeł. Julia Radziwiłł
wyd. Muchomor, 2017
wiek: 3+
(kup tutaj)

Zobacz także

Komentarze