„Włącz demokrację” – recenzja książki

Demokracja to rzecz ważna, bardzo ważna, ale dość zawiła, a poznanie rządzących nią zasad wymaga nieco wysiłku. Jednak im wcześniej zaczniemy wprowadzać wiedzę o tym systemie rządów i ustroju państwa pod nasz dach, tym szybciej  dzieci przyswoją te zasady i będą stosować je na co dzień.

Za przybliżanie dzieciom zagadnień związanych z demokracją zabrał się Robert Biedroń, działacz społeczny i polityczny, obecny prezydent Słupska, były poseł. Można by się obawiać, że podejdzie do tematu tendencyjnie, z tezą, a tu miła niespodzianka. Rzetelna wiedza, w połączeniu z bliskim dzieciom językiem i humorem, którego autorowi nie brakuje, okraszone licznymi ilustracjami, w przejrzystym układzie graficznym, stworzyły książkę interesującą, wciągającą, godną polecanie.

W lekkiej formie, przypominającej zabawę, dzieci stykają się z takimi pojęciami, jak: państwo, ustrój czy terytorium. Poznają historię państwowości, rozmaite ustroje i ideologie. W trzech częściach i jedenastu rozdziałach pomieściło się tyle wiedzy, że aż trudno uwierzyć. Pierwszy traktuje o tym, czym jest państwo, kto w nim rządzi i czym jest demokracja. W drugim są informacje o władzy, polityce i partiach politycznych. Za to trzeci, moim zdaniem najciekawszy i najbardziej praktyczny, przybliża dobro wspólne i postawy obywatelskie.

Po wnikliwej lekturze muszę przyznać, że Robert Biedroń nie tylko zna się na polityce i demokracji, ale też wie, w jaki sposób zainteresować dzieci niełatwymi tematami. Gdy przed laty wydawał dla najmłodszych książki „Z Tangiem jest nas troje” i „Król i król”, poruszające temat homoseksualizmu, był przekonany, że warto pokazywać dzieciom świat takim, jaki jest, uwrażliwiać je na innych. I tym razem przyświecała mu ta zasada. „Włącz demokrację” nie owija w bawełnę, prezentuje ustrój w szczegółach, z jego mocnymi stronami i pewnymi wadami.

Jest jeszcze wiele tematów z obszaru życia społecznego, które warto przybliżać młodym czytelnikom, by wyrastali na ludzi świadomych, otwartych na zmiany i na innych. Mam nadzieję, że „Włącz demokrację” to dopiero początek ważnej i zaangażowanej twórczości literackiej Roberta Biedronia dla dzieci.

Ewa Świerżewska

Włącz demokrację

Robert Biedroń
il. Marek Szymczak
wyd. Znak emotikon, 2018
wiek: 8+

Kup książkę 

Zobacz także

Komentarze