„Tresura pióra” – recenzja

O tresowaniu psów, by podawały łapę lub warowały, słyszał na pewno każdy. Ale czy można wytresować przedmiot, by robił to, co chcemy? Do niedawna wydawało mi się, że to niemożliwe. Jednak Rafał Witek i Monika Hałucha postanowili zmienić mój pogląd na to. I rzeczywiście „Tresura pióra” udowadnia, że jeśli bardzo się postaramy, poćwiczymy i popracujemy cierpliwie, pióro, ale i wszystkie inne przybory do pisania, zaczną się nas słuchać.

Umiejętność pisania to nie taka prosta sprawa – wie o tym każde dziecko, które przekroczyło już szkolny próg. Pierwszy etap, czyli poznanie wszystkich liter i odwzorowywanie ich na kartce papieru zajmuje sporo czasu, ale to drugi jest prawdziwym wyzwaniem. Swobodne wyrażanie myśli w formie pisemnej wymaga nie tylko znajomości liter, ale też używania wyobraźni i znajomości zasad tworzenia tekstów.

I tu z pomocą przychodzi „Tresura pióra. Kurs kreatywnego pisania, wymyślania i fantazjowania”. Już tytuł sugeruje, co czeka małego czytelnika/użytkownika tej książki. Zadania, ćwiczenia, trochę do czytania, ale znacznie więcej do działania. Bo „Tresura…” to rozbudowany zeszyt ćwiczeń, w którym prócz fragmentów książek Rafała Witka dużo jest miejsca na samodzielną pracę. Dzieci będą pisać, redagować, tworzyć hasła reklamowe, uzupełniać tekst, a nawet szyfrować.

Bardzo się cieszę, że w końcu powstała taka książka z zadaniami, która ułatwi najmłodszym tresowanie pióra. Jednocześnie bardzo żałuję, że nikt nie wpadł na taki pomysł kilkadziesiąt lat wcześniej, gdy ja byłam dzieckiem. Pamiętam długie godziny spędzane nad zeszytem do polskiego i wielki wysiłek towarzyszący zapisywaniu każdego zdania. Pamiętam porażki, które podcinały skrzydła. Słabą byłam treserką, teraz to widzę. Na szczęście cierpliwość i starania przyniosły oczekiwany rezultat i sztukę pisania opanowałam. Jestem pewna, że „Tresura pióra” ułatwi wszystkim, którzy po nią sięgną, osiągnięcie sukcesu na tym polu, czego wszystkim adeptom sztuki pisania życzę!

Ewa Świerżewska

Tresura pióra. Kurs kreatywnego pisania, wymyślania i fantazjowania

Rafał Witek
Monika Hałucha
wyd. Zielona Sowa, 2017
wiek: 9+

Kup książkę

Zobacz także

Komentarze