„Teatr z Lassem i Mają” – recenzja książki

Lassego i Mai, przebojowej pary detektywów z jednej klasy, zamieszkujących w szwedzkim miasteczku Valleby nikomu przedstawiać nie trzeba. Ich przygody każdy mały czytelnik mógł już poznać w ponad dwudziestu książkach stworzonych przez Martina Widmarka i Helenę Willis.

Tym razem twórcy przygotowali dla dzieci nie lada niespodziankę. Nie jest to kolejna detektywistyczna opowieść, a zbiór czterech przedstawień, dostosowanych do potrzeb rodzinnych, koleżeńskich czy szkolnych trup teatralnych. Każdy ze scenariuszy oparty został o znane, mrożące krew w żyłach historie z Valleby. Są wśród nich: „Tajemnica diamentów”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica orkiestry” i „Tajemnica pociągu”. Nie trzeba jednak znać tych opowieści, by wystawić sztukę.

Nim jednak młodzi aktorzy przejdą do odgrywania rozpisanych ról, mają okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami o teatrze. Dowiedzą się, czym jest aktorstwo i co robią aktorzy; kto jeszcze pracuje w teatrze. Poznają też teatralne słownictwo, czyli wyrazy i pojęcia, takie jak: didaskalia czy rekwizyty.

A gdy zabiorą się za przygotowanie przedstawienia, czeka na nich dużo pracy, ale też wspaniała zabawa.

Jak to dobrze, że coraz częściej autorzy nie poprzestają na opisywaniu przygód swoich bohaterów. Tworząc towarzyszące seriom książki z zadaniami, zeszyty ćwiczeń czy jak w tym przypadku, zbiór scenariuszy teatralnych, wciągają młodych czytelników coraz głębiej i głębiej w literacki świat.

Teatr z Lassem i Mają. Cztery sztuki do wystawienia na scenie

Martin Widmark
il. Helena Willis
wyd. Zakamarki, 2018
wiek: 7+

Kup książkę

Zobacz także

Komentarze