Munro Leaf jest super, czyli recenzja trzech książek dla dzieci

Czytanie, mycie zębów, dobre maniery – czasem dzieci są z nimi na bakier, nie chcą tracić na nie czasu, niecierpliwią się, przyprawiając rodziców o ból głowy. Bo przecież każdy z nas – dorosłych – chciałby mieć dziecko oczytanie, z pięknym białym uśmiecham i potrafiące zachować się odpowiednio w różnych sytuacjach. Ale przede wszystkim dziecko szczęśliwe, dlatego trzeba znaleźć sposób na łagodną edukację we wspomnianych wyżej dziedzinach.

Najwyraźniej doskonale zdawał sobie z tego sprawę Munro Leaf, amerykański autor i ilustrator, twórca około czterdziestu książek dla dzieci, którego najbardziej znanym dziełem – przynajmniej w Polsce – jest „Byczek Fernando”.

A teraz seria trzech książek: „Mycie zębów jest super oraz mnóstwo wspaniałych pomysłów, jak zadziwić swoim zdrowiem, siłą i błyskotliwością”, „Dobre maniery są super” i „Czytanie jest super” zwróciła uwagę wydawnictwa Esteri, które postanowiło – po wielu latach od powstania – przybliżyć je polskim czytelnikom.

Z prostotą i humorem – w słowach i obrazach – autor oswaja najmłodszych z zasadami, które nie zawsze sami potrafimy im przekazać. Co robić, gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy, jak zachować się w zabawie, dlaczego mycie się powinno wejść w nawyk i dlaczego czytanie sprawia tyle radości – tego właśnie dowiedzą się dzieci, sięgając po te książki.

Od chwili, gdy powstały te książki, minęło już ponad pół wieku. W niektórych miejscach da się zauważyć, że realia nieco się zmieniły, a przedstawiane zasady trącą myszką. Jeśli jednak tu i ówdzie pozwolimy sobie – i dzieciom – na przymrużenie oka, opowiemy, że świat pędzi do przodu, a reguły, choć ważne, ulegają pewnym modyfikacjom, seria Munro Leafa okaże się bardzo przydatną i wesołą, rodzinną lekturą.

Ewa Świerżewska

Mycie zębów jest super

Dobre maniery są super

Czytanie jest super

Munro Leaf
przeł. Anna Jezierska
tekst polski (Czytanie jest super) Artur Andrus
wyd. Esteri, 2017
wiek: 5+

Kup książki

Zobacz także

Komentarze