Dla dziewczynek, dam, dziewuch i buntowniczek – na Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

To pierwszy taki Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, choć ustanowiony został już w 2011 roku przez ONZ. A wszystko dzięki kilku autorkom, które postanowiły napisać i wydać książki o kobietach, damach i dziewczynach, by przybliżyć małym czytelnikom – niezależnie od płci – historię wyjątkowych kobiet.

A wyjątkowych kobiet w przeszłości i teraźniejszości nie brakuje. Bojowniczki o wolność, działaczki społeczne, baleriny, przyrodniczki, reżyserki ze wszystkich zakątków świata zagościły na kartach „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, której recenzja niedawno ukazała się na www.przecinekikropka.pl.

W „100 historiach niezwykłych kobiet” pojawiły się także Polki, jednak niedosyt pozostał, bo tych zasługujących na uwagę jest znacznie więcej. I tu z radością przedstawiam książkę, w której Anna Dziewit-Meller – również osoba niezwykła – zabiera czytelników na spotkanie z kilkunastoma kobietami, które zapisały się na kartach polskiej historii, a mimo to tylko niektóre z nich są znane szerszej publiczności.

Ich historie przybliża Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania. Zabiera czytelników w podróż po życiu wyjątkowych Polek, które niezależnie od trudności piętrzących się w czasach, gdy żyły, dużo osiągnęły. Magdalena Bendzisławska – pierwsza kobieta chirurg, Maria Komornicka – poetka w męskim stroju czy Krystyna Skarbek – kobieta szpieg i wszystkie inne bohaterki ukazane zostały oczami młodej dziewczyny, dzięki czemu przekaz jest przystępny, żywy i interesujący dla dzieci.

Anna Dziewit-Meller z lekkością i swobodą ukazała nie tylko życie kobiet, ale też uwarunkowania historyczne i społeczne, w jakich przyszło im działać. Zawarła dużo ciekawych informacji, a także wyjaśnienia słów i pojęć coraz rzadziej używanych.

Lektura tej książki to solidna lekcja historii z kobietami w rolach głównych, ciekawie zilustrowana przez Joannę Rusinek. Nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek!

Ewa Świerżewska

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

Anna Dziewit-Meller
il. Joanna Rusinek
wyd. Znak, 2017
wiek: 8+

Kup książkę

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet

Elena Favilli, Francesca Cavallo
il. zbiorowa
wyd. Debit, 2017
wiek: 8+

Kup książkę

 

Zobacz także

Komentarze