5 wakacyjnych książek na wakacje

Wakacje to czas, którego wszyscy wypatrują już od pierwszego szkolnego dzwonka czy od momentu, gdy wrócą do przedszkola po letniej przerwie. To też dobry czas na samodzielne czytanie książek lub wspólną lekturę dzieci i rodziców. Warto wykorzystać go jak najlepiej, dlatego podpowiadamy, po jakie wakacyjne książki warto sięgnąć w najbliższych tygodniach.

Moje wakacje

il. Zosia Dzierżawska
wyd. Zuzu Toys, 2016
wiek: 2+

Kup książkę

 

Seria kartonowych książeczek dla najmłodszych dzieci.

Prezentujemy postaci i przedmioty, które dziecko poznaje w pierwszej kolejności.

Po lewej stronie każdej rozkładówki scenka z życia malucha, po prawej cztery przedmioty z rysunku. Zadaniem dziecka jest znalezienie przedmiotów w scence, czyli najprostsza zabawa w wyszukiwanie elementów na rysunku.

Autorką ilustracji jest Zosia Dzierżawska.

Wakacje grzecznego psa

Seria: To lubię
Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
wyd. Literatura, 2014
wiek: 7+

Kup książkę

 

Kto jest najgrzeczniejszym, najmądrzejszym i najrozsądniejszym psem pod słońcem? Pamiętacie? To znany wam z poprzednich części „Przygód grzecznego psa” – Winter, alaskanmalamut. Jego przodkowie pochodzą z zimnej, dalekiej Alaski, dlatego Winter kocha śnieg i mróz. Ale przepada również za słonecznymi wakacjami. Może wtedy taplać się w jeziorze, polować (prawie bezkarnie) na kury, wypatrywać o północy ducha Białej Damy albo wyć z całych sił razem ze swoim kumplem Tazem (Tazo? Asia?). I nieważne, czy to Mazury, wyjazd za miasto, czy wyprawa górska – jeśli Winter przebywa z rodziną, jest najszczęśliwszym psem na świecie! I najgrzeczniejszym, ma się rozumieć.

Wakacje Telepatka i Melepetka

Magda Bielicka
wyd. Jedność
wiek: 6+

Kup książkę

 

Telepatek i Melepetek, na co dzień raczej domatorzy, ceniący sobie ser, szynkę i spokój mysiej norki w domu Gertrudy Lofritz, niespodziewanie znajdą się w dalekiej podróży. A wszystko przez wiecznie puste brzuszki, które zaprowadzą ich wprost do walizki gospodyni… Ta się nagle zamknie i zabierze myszy najpierw do Hiszpanii, a później w rejs po oceanie. Wielki błękit, złote plaże ciepłych wysp – od tego wszystkiego może zakręcić się w małych łepkach. Gryzonie z dystansem będą podchodzić do nowych przyjaciół. Jednak ani jaszczurki, ani wiewiórki nie wzbudzą w nich takiej grozy jak pewna mała pasażerka statku…

Zawarte w książce opisy flory i fauny działają na wyobraźnię równie sugestywnie co przepiękne ilustracje. „Wakacje Telepatka i Melepetka” to nie tylko wspaniała przygoda, ale też fantastyczna lekcja przyrody.

Pierwsza nagroda w III edycji konkursu organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem

Megan McDonald
przeł. Aldona Możdżyńska
wyd. Egmont Polska, 2014
wiek: 6+

Kup książkę

 

Przygotujcie się na najbardziej humorkowe wakacje na świecie! Nie dość, że rodzice muszą wyjechać i zostawiają Hanię oraz Smrodka pod opieką Strasznej Cioci (yyy… czyli cioci Oli), to jeszcze przyjaciele Hani też wybierają się na wakacje! Zapowiada się potwornie nudne lato, ale pewnego dnia Hania wymyśla genialny plan…

Kostek na wakacjach

Alex T. Smith
przeł. Anna Niedźwiecka
wyd. Debit, 2018
wiek: 6+

Oto Kostek – pies jedyny w swoim rodzaju! Razem ze swoim przyjacielem Panem Piętką Kostek jedzie na wakacje. Nadmorski kurort okazuje się znacznie ciekawszy niż się spodziewali – nasi bohaterowie spotykają piratów, żeglują po morzach i oceanach, a nawet znajdują skarb!

Niniejsza seria o psie przypominającym nieco Ferdynanda Wspaniałego zachwyca wyjątkowymi ilustracjami i niezwykle dowcipnym tekstem. Kostek znajduje wyjście z każdej sytuacji, a bywa, że zostaje bohaterem. Dzieci, które miały już okazję poznać Kostka i Pana Piętkę twierdzą, że to genialny duet i nie mogą się doczekać ich dalszych przygód!

Kup książkę

 

(opr. Ewa Świerżewska, opisy ze stron wydawców i www.empik.com)

Zobacz także

Komentarze