5 książek o miłości – nie tylko na Walentynki

Walentynki to święto w Polsce dość młode, jednak coraz bardziej popularne. Kwiaty, czekoladki, wspólne wyjście do kawiarni czy kina – to dobre sposoby na uczczenie uczucia – niezależnie od tego, kogo to dotyczy – pary zakochanych, przyjaciół czy rodziców i dzieci. Ale jeszcze lepszym prezentem będzie książka, szczególnie jedna z tych, traktujących o miłości.

Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach

Grzegorz Kasdepke
il. Marcin Piwowarski
wyd. Nasza Księgarnia, 2015
wiek: 5+

Kup książkę

 

Bywają czasem dni, kiedy atmosfera w przedszkolu trochę się psuje… Na szczęście dzieci mają panią Miłkę. Ona potrafi dać sobie radę ze wszystkim – ułagodzi naburmuszonego Bodzia, zorganizuje przedstawienie teatralne, a nawet wypędzi duchy! „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” to zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachowi i poczuciu winy. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci.

Tsatsiki i miłość

Moni Nilsson
il. Barbara Gawryluk
wyd. Zakamarki, 2012
wiek: 8+

Kup książkę

 

W wakacje przed czwartą klasą Tsatsiki po raz drugi jedzie do Grecji odwiedzić swojego tatę. Na szczęście do Agios Ammos przyjechała też Elena, bo kiedy umiera dziadek Dimitris, zwariowana kuzynka wymyśla tyle szalonych zabaw, że Tsatsiki zapomina, że powinien być smutny.

Po powrocie do Sztokholmu Tsatsiki zawiera braterstwo krwi z Perem Hammarem. Per jest zdecydowanie lepszym skejtem, więc uczy Tsatsikiego jazdy na desce, za to Tsatsiki lepiej sobie radzi z dziewczynami. Postanawia pomóc Perowi, który nigdy nie całował się z dziewczyną…

Tymczasem Mamuśce rośnie coraz większy brzuch. Już niedługo Tsatsiki będzie miał rodzeństwo!

Czwarta z pięciu książek o Tsatsikim – przetłumaczonych na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzanych, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce. W Polsce seria otrzymała wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkurskie Świat Przyjazny Dziecku.

Wartkie tempo, humor i ciepło sprawiają, że książki o Tsatsikim czytają z wypiekami na twarzach zarówno chłopacy, jak i dzieczyny – młodsi i starsi, a nawet dorośli!

O Wilku, który chciał się zakochać

Orianne Lallemand
przeł. Iwona Janczy
wyd. Adamada, 2016
wiek: 5+

Kup książkę

 

Pewnej wiosny Wilk, zainspirowany widokiem przechadzających się tu i ówdzie wzdychających par, postanawia się zakochać (a co tam!). Zakłada ekscentryczne okulary przeciwsłoneczne, uczy się na pamięć wszystkich wierszy ze słowem „kocham” i zaopatruje w bukiet kwiatów… Ale czy to na pewno najlepszy sposób na znalezienie miłości?

Drugiego takiego wilka ze świecą szukać. Był na Marsie i w amazońskiej dżungli, grywa w piłkę, piecze wyborną szarlotkę, a na dobranoc czyta zającowi historie o dzielnych rycerzach. Mimo że znają go już 2 000 000 dzieci na całym świecie, nie czuje się gwiazdą. Żyje sobie spokojnie w Dalekim Lesie. Znacie go?

Miłość

Astrid Desbordes
przeł. Paweł Łapiński
wyd. Entliczek, 2016
wiek: 4+

Kup książkę

 

Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o bezwarunkowej miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami Pauline Martin.

Staranne wydanie – idealne na prezent z okazji narodzin dziecka, na Dzień Matki, Dzień Dziecka i Walentynki!

Czy muszę się zakochać, czyli po co komu miłość?

Seria: Duże dzieciaki
Romek Pawlak
wyd. Mac Edukacja, 2017
wiek: 6+

Kup książkę

 

Agnieszka się zakochała. Na zabój i bez pamięci. Bartek zupełnie nie wie, jak zareagować na ten nagły i niespodziewany stan emocjonalny siostry, na jej fochy, płacze i gniewne pomruki. Sam zresztą zupełnie nie rozumie siły miłości, dopóki prawie nie straci Czakiego, swojego ukochanego psa. To mu uświadomi, że miłość jest wszędzie i każdy kogoś kocha.

Zobacz także

Komentarze