„Przecinek i Kropka” 2016

Najlepsza Książka Dziecięca 2016

„Przecinek i Kropka” 2016

Marcin Szczygielski
[il. Magda Wosik
, Wydawnictwo Bajka]

„Klątwa dziewiątych urodzin” to już trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej, a mimo to autor wciąż zaskakuje świeżością pomysłów, lekkością pióra i poczuciem humoru. Konsekwentnie kreśli charaktery bohaterów, wymyśla coraz to nowe, niekiedy balansujące na granicy absurdu historie, porywając młodych czytelników w wir zwariowanych zdarzeń.

Tym razem to ciabcia przybywa do Mai, a nie odwrotnie. Przyjeżdża z ważną misją odnalezienia pewnej cegły, dzięki której Maja, w dniu dziewiątych urodzin, nie zapomni o wszystkim, co się dotychczas wydarzyło i nie zostanie zwyczajną dziewczynką. Przemierzając Warszawę, bohaterki spotykają postacie z legend, skażone nieco współczesnym światem.

„Klątwa dziewiątych urodzin”, jak zapowiada autor, nie jest ostatnią częścią tej niezwykle zabawnej, doskonale przemyślanej i świetnie napisanej serii, której dodatkowego smaczku dodają ilustracje Magdy Wosik. Zatem z wypiekami na twarzy wyczekujmy kolejnej.

Ewa Świerżewska

Roksana Jędrzejewska-Wróbel
[il. Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka Sp. z o.o.]

Praktyczny pan zajmuje się tylko tym, co istotne i konieczne. Rano gimnastyka i zdrowe (choć niesmaczne) śniadanie, potem praca, za którą wprawdzie nie przepada, ale przynosi mu ona sukcesy, zaś wieczorem – planowanie zajęć na następny dzień. Nawet nocą praktycznemu panu śnią się „wykresy, grafiki i arkusze Excela”. Nic dziwnego, że w tak zaprogramowanym życiu brakuje miejsca na przyjaciół, rodzinę czy rozrywki. Dobry nastrój zapewnić przecież może odpowiednia tabletka! A może lepszy byłby kot? Kupuje się go raz, a nie co miesiąc, i w dodatku nie niszczy wątroby! Tylko jak zmusić kota, żeby mruczał…

Ta nieco groteskowa opowieść o tym, jak pewien praktyczny pan nauczył się głaskać kota, pomaga uświadomić sobie, że w życiu ważne są nie tylko wymierne osiągnięcia i sukcesy, ale także przyjaźń, radość i odrobina szaleństwa.

Ewa Gruda

Rascal
[il. Mandana Sadat, Wydawnictwo Czerwony Konik]

Piękna metaforyczna opowieść dla małych i dużych czytelników o miłości – o miłości do dziecka i o marzeniach o nim, o czekaniu na nie i tęsknocie za nim. O miłości rodziców, dzięki której dziecko przychodzi na świat – i jest spełnieniem ich marzeń i tęsknot. Znakomite ilustracje współtworzą tę oszczędną w słowach, a jakże bogatą historię o tym, co było „Przed twoim urodzeniem“.

To jedna z tych książek, która dorasta wraz z jej czytelnikiem – bo niezależnie od tego, ile mamy lat, dostrzegamy w niej coś niezwykle ważnego, a zarazem nieoczywistego. Dla dziecka jest to piękne budujące odkrycie, że jest od dawna oczekiwane i przyszło na świat dzięki miłości. Dla dorosłych to być może zaskakująca interpretacja słów Serge’a Gainsbourga stanowiących motto tej małej wielkiej książki: „Czy żyje ktoś bez miłości?“.
Dorota Koman

Lotta Olsson
[il. Maria Nilsson Thore, Wydawnictwo Zakamarki]

Niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego ulubiona orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień… nawet ulubiony pluszak nie pomaga), i o oddaniu (ech, te pełne gary zupy cebulowej, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę…).

To mądra bajka o tym, że możemy się pięknie różnić, zarówno gabarytami (mrówkojad ledwie mieści się w domku orzesznicy, a jednak jest w nim przeszczęśliwy), jak i charakterem i temperamentem, a przy tym być najlepszymi przyjaciółmi. Ale też wzruszająca historia (nie tylko dla młodych czytelników!) o zaufaniu i wolności, którą trzeba dać bliskiej osobie. Ogromnym walorem książki są ilustracje znakomicie oddające perypetie przesympatycznego mrówkojada i orzesznicy.

Dorota Koman

Barbara Kosmowska

Tru

[il. Emilia Dziubak, Wydawnictwo Media Rodzina]

Tru to zwykły szary zajączek, mieszkający wraz z mamą i rodzeństwem w gorszej dzielnicy Koniczyn Dolnych. Szaraczki nie mają pięknych, barwnych futerek ani wciąż nowych gadżetów, jakimi dysponują ich koledzy z lepszej dzielnicy, Kolorowi. Tru trochę im zazdrościł. Ale zamiast pogrążać się w zgryzocie, postanawia coś zrobić i zostać konstruktorem! Bo Tru, choć niezwykle skromny, dysponuje rzadkimi cechami: jego wyobraźnia i pomysłowość nie znają żadnych ograniczeń, jest wytrwały, na dodatek dostrzega potrzeby innych osób i chce im pomóc. Krótko mówiąc potrafi swoimi wynalazkami uszczęśliwiać świat!

Dlatego życie zwykłych szaraków nie jest wcale gorsze, niż Kolorowych – ich bogatych kolegów i sąsiadów zza rzeki. Na dodatek Tru swoim zachowaniem zwraca uwagę Słodkiej Dzidzi – pewnej wyjątkowo dla niego ważnej Kolorowej.

Aleksandra Piotrowska

Jury konkursu

Dorota Korman

Dorota Korman
(Przewodnicząca Jury) – z wykształcenia polonistka, od lat poleca książki.

Ze szczególną przyjemnością opowiada o książkach dla dzieci. Nie lubi, kiedy przedstawia się ją jako poetkę – zdecydowanie woli być wierszarką, pieśniarkę – po prostu lubi śpiewać wiersze, szczególnie te, których zazdrości innym poetom, czy krytyka – czuje się raczej literackim pochlebcą! Mama Mateusza, który dużo czyta (to najlepszy dowód na to, że Dorota jest osobą wpływową).

Ewa Gruda

Ewa Gruda
Z wykształcenia polonistka, przygodę z książkami zaczęła od Mickiewicza (w wieku 6 lat). I tak już zostało: raz czyta książkę dla dorosłych, raz dla dzieci...

Pracowała w kilku redakcjach, w kilku bibliotekach, zrecenzowała kilka setek książek. Od dwunastu lat kieruje Muzeum Książki Dziecięcej i bardzo jej się to podoba. Czasami bywa jurorem… Na co dzień - mamą dwóch dorosłych synów.

Aleksandra Piotrowska

Aleksandra Piotrowska
Doktor psychologii, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, specjalizująca się w problematyce rozwoju i wychowania.

Matka dwójki dzieci (odchowanych, i to całkiem). Miłośniczka książek (na granicy uzależnienia), jazdy na nartach i zwiedzania miejsc wszelakich.

Ewa Świerżewska

Ewa Świerżewska
Recenzentka literatury dziecięcej, tłumaczka, autorka książek dla rodziców i dla dzieci. Współpracuje z Radiem RMF Classic, często w innych mediach opowiada o książkach i kulturze.

Założycielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl – dziecko i kultura, poświęconego kulturze i sztuce dla dzieci. Prywatnie mama Igi i Ady.