"Przecinek i Kropka" 2015

Plebiscyt na Najlepszą Książkę Dziecięcą

"Przecinek i Kropka" 2015

Tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Bajka

To jedna z najpiękniejszych książek o tym, co najważniejsze w życiu. I o tym, co nie jest najbardziej ważne! Pełen skarbiec, a nawet całe królestwo – cóż są warte, jeśli nie masz prawdziwych kolegów? Jeśli twoi bardzo ważni rodzice – król i królowa – nie mają dla ciebie czasu? Wie o tym znakomicie Królewna, której lepiej jest na zwyczajnym podwórku, wśród dzieci, niż w jej pustym, choć na pozór bajecznym świecie.

Tę jakże prawdziwą, bliską każdemu wrażliwemu dziecku bajkę Roksany Jędrzejewskiej znakomicie zilustrowała Marianna Oklejak, a ukazała się ta „Królewna” w wydawnictwie… Bajka.

Dorota Koman

Tekst: Miquel Sousa Tavares
Ilustracje: Fernanda Fragateiro
Tłumaczenie: Gabriel Borowski
Wydawnictwo: REA-SJ

Ismael jest królikiem. Od swojego ojca nauczył się wielu pożytecznych rzeczy, także – języka ludzi. Co prawda, nie umie mówić inaczej niż gestem, ale rozumie ludzką mowę, a nawet potrafi pisać. Nic dziwnego, że czuje się – jak sam mówi – szczęśliwy, silny i bystry. Wiedziony ciekawością świata i ludzi, często odwiedza stary dom, w którym jego uwagę przykuwa fortepian – mebel, którego nigdy wcześniej nie spotkał. I człowiek, który codziennie wydobywa z tego „dużego ciemnego mebla o dziwnym kształcie” najpiękniejsze dźwięki. Tym człowiekiem jest polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin, a książka „Królik i Chopin” to wzruszająca historia najdziwniejszej przyjaźni – pomiędzy wielkim artystą i maleńkim, bajkowym zwierzątkiem.

Ewa Gruda

Tekst: Justyna Bednarek
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Poradnia K

W rodzinie małej Be w tajemniczy sposób znikają pojedyncze skarpetki. Okazuje się, że pod pralką w łazience ukryta jest zagadkowa dziura, wykorzystywana przez żądne przygód skarpetki jako brama do nowego, ekscytującego życia. Książka jest zapisem przygód dziesięciu spośród nich.

Ich losy były niezwykle zróżnicowane – okazuje się, że skarpetka może zostać gwiazdą filmową albo wybitnym detektywem czy politykiem, ale może odnaleźć sens i radość życia w matkowaniu osieroconym myszkom czy dbaniu o to, by chore dzieci w szpitalu każdego dnia miały powody do śmiechu i radości. Bo okazuje się, że skarpety mogą absolutnie wszystko!

Uzupełnieniem pełnego humoru tekstu są wspaniałe ilustracje Daniela de Latour.

Aleksandra Piotrowska

Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to zwyczajna książka – ponadprzeciętnych rozmiarów, z grzbietem na górze, z dwoma początkami i środkiem w samym centrum kuli ziemskiej. Autorsko-ilustratorski duet zabiera nas tym razem w głąb ziemi i pod wodną taflę.

I tu, i tam mały czytelnik/oglądacz przeżyje niezwykłą przygodę – edukacyjną i estetyczną, ale też zdobędzie cenną wiedzę.

Dominującym elementem są ilustracje – całostronicowe, wielobarwne, szczegółowe. Bogactwo zagadnień przedstawionych przez autorów zaskakuje. Znajdziemy tu rozmaite stworzenia, podziemne budowle, stroje używane przez nurków na przestrzeni wieków i podwodne kominy – wytwór natury.

„Pod ziemią, pod wodą” to jedna z tych książek, które raz przyniesione z księgarni, służą przez długie lata wszystkim członkom rodziny – niezależnie od wieku i zainteresowań.

Ewa Świerżewska

Autor i ilustracje: Piotr Socha
Opracowanie tekstu: Wojciech Grajkowski
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Naukowcy twierdzą, że pszczoły pojawiły się na Ziemi około 120 mln lat temu! Żyją w doskonale zorganizowanych rodzinach liczących nawet kilkadziesiąt tysięcy skrzydlatych krewnych. Mają swoje obyczaje, swój język i utrwalone przez wieki obowiązki. A przede wszystkim – wytwarzają przepyszny miód, przysmak ludzi i niedźwiedzi!

Książka Piotra Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) jest stylizowana na jedną z pierwszych ilustrowanych encyklopedii dla dzieci. Tekst w wąskiej ramce u dołu każdej strony, zabudowanej prawie w całości ilustracją, wyjaśnia i uzupełnia to, czego nie da się opowiedzieć samym obrazem.

W książce, wysmakowanej graficznie, znajdują się także dwie czterostronicowe wkładki zatytułowane „Pszczele ciekawostki”. Te z kolei przypominają codzienną gazetę z początku XX wieku.

Ewa Gruda

Jury konkursu

Dorota Korman

Dorota Korman
(Przewodnicząca Jury) – z wykształcenia polonistka, od lat poleca książki.

Ze szczególną przyjemnością opowiada o książkach dla dzieci. Nie lubi, kiedy przedstawia się ją jako poetkę – zdecydowanie woli być wierszarką, pieśniarkę – po prostu lubi śpiewać wiersze, szczególnie te, których zazdrości innym poetom, czy krytyka – czuje się raczej literackim pochlebcą! Mama Mateusza, który dużo czyta (to najlepszy dowód na to, że Dorota jest osobą wpływową).

Ewa Gruda

Ewa Gruda
Z wykształcenia polonistka, przygodę z książkami zaczęła od Mickiewicza (w wieku 6 lat). I tak już zostało: raz czyta książkę dla dorosłych, raz dla dzieci...

Pracowała w kilku redakcjach, w kilku bibliotekach, zrecenzowała kilka setek książek. Od dwunastu lat kieruje Muzeum Książki Dziecięcej i bardzo jej się to podoba. Czasami bywa jurorem… Na co dzień - mamą dwóch dorosłych synów.

Aleksandra Piotrowska

Aleksandra Piotrowska
Doktor psychologii, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, specjalizująca się w problematyce rozwoju i wychowania.

Matka dwójki dzieci (odchowanych, i to całkiem). Miłośniczka książek (na granicy uzależnienia), jazdy na nartach i zwiedzania miejsc wszelakich.

Ewa Świerżewska

Ewa Świerżewska
Recenzentka literatury dziecięcej, tłumaczka, autorka książek dla rodziców i dla dzieci. Współpracuje z Radiem RMF Classic, często w innych mediach opowiada o książkach i kulturze.

Założycielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl – dziecko i kultura, poświęconego kulturze i sztuce dla dzieci. Prywatnie mama Igi i Ady.