Od książek popkulturowych, popularnych po największe dzieła literatury światowej. Książki o książkach, czyli ukryty przekaz, historie w historii, książkowa magia zamknięta w powieści. Prawdziwe perełki, które warto znać. Czy już je czytaliście?

 

- ZNALEZIONE NIE KRADZIONE – Stephen King
Mroczna opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni. Jego ulubiony pisarz ma niemoc twórczą i przestał pisać więc trzeba go ukarać… Książkowo i intrygująco!

 

- DZIENNIK BRIDGET JONES – Sharon Maguire

Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Pisała też i BJ – dla siebie, do szuflady, do pamiętnika. Nam czytelnikom udaje się odkryć jej literackie tajemnice. Będzie zabawnie i bardzo kobieco. Każda z pań zrozumie, a panowie odkryją tajniki damskiej natury. Z książką w tle oczywiście.

 

LEKTOR - Bernard Schlink

Książka określona mianem arcydzieła i przetłumaczona na 52 języki, sfilmowana (z oscarową rolą Kate Winslet). O miłości, która nie zna granic, wieku, podziałów społecznych, ani liter… O chłopaku, który zakochał się w dużo starszej, tajemniczej kobiecie, analfabetce, której czytał książki. Po latach przypadkiem spotyka daną ukochaną – w sądzie, gdzie on jest oskarżycielem, a ona oskarżoną… Poznaje wtedy mroczne tajemnice kobiety...

 

- CIEŃ WIATRU – Carlos Zafon

Przenieśmy się do starej, klimatycznej Barcelony i odkryjmy Cmentarz Zapomnianych Książek. Przed nami niepowtarzalna szansa wybrać jedną z zakazanych, owianych niepamięcią powieści. Którą wybierzemy? Pamiętajmy, że każda skrywa w sobie historię i tajemnicę, a czasem wielkie niebezpieczeństwo…

IMIĘ RÓŻY – Umberto Eco

Kolejne arcydzieło, literatury światowej, klasyk i jednocześnie kryminał! Wciągająca historia o morderstwie w zakonie. Dodatkowo stary budynek kryje wiele tajemnic… klasztorna biblioteka jest kluczem do rozwiązania zagadki. W jej salach odkryjemy imponujący księgozbiór, w którym nie brakuje również dzieł uznawanych za niebezpieczne. Ten, kto zakradnie się do biblioteki, może łatwo zabłądzić, a – jak powiadają – nawet postradać zmysły...

STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW – Nancy Kleinbaum

Elitarna szkoła i nietuzinkowy nauczyciel. Wyjątkowy profesor, który potrafi zarazić swoich zbuntowanych, choć utalentowanych uczniów pasją do poezji, książek. Potrafią razem wyrywać kartki z podręczników i wspólnie czytać ulubione wiersze. Co sądzicie o takich kontrowersyjnych metodach?

MIASTO ŚNIĄCYCH KSIĄŻEK - Walter Moers

Książka, którą powinien przeczytać każdy miłośnik książek! Światowy bestseller, oryginalna historia - zachwyca młodzież i dorosłych, przeraża i bawi, łączy wartką akcję z wyrafinowanymi aluzjami do klasyki literatury. Opowiada o wyprawie młodego pisarza-dinozaura do Księgogrodu, miasta, w którym książki są dla mieszkańców wszystkim, sensem życia i źródłem dochodu, niektóre jednak mogą także sprowadzić śmierć…

- ZŁODZIEJKA KSIĄŻEK – Markus Zusak
Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Książka doczekała się brawurowej ekranizacji – warto poznać oryginał!

 

TRZYNASTA OPOWIEŚĆ – Diane Setterfield
Margaret Lea – zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter – największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Obie samotne, każda skrywa tajemnicę. Połączą je książki i ożyją wtedy wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości.

To emocjonująca powieść o tych, którzy kochają książki, dla tych, którzy kochają książki.

 FRYWOLITKI, CZYLI OSTATNIO PRZECZYTAŁAM KSIĄŻKĘ – Małgorzata Musierowicz

Teksty  poświęcone książkom i przyjemności czytania, mówią też o wielu innych sprawach - o miłości i dzieciach, o przyrodzie, kulturze, codziennym życiu, smutkach i radościach. Fani Musierowicz będą zachwyceni, a ci co nie znali jeszcze jej twórczości z pewnością teraz sięgną również i po słynną sagę autorki - „Jeżycjadę”.

 

A Wy znacie jeszcze jakieś przykłady książek o książkach? My jeszcze znaleźlibyśmy kilka, ale to już może będzie materiał na następny artykuł. Więcej inspiracji znajdziecie w dziale książek w Empiku.