Jerozolima. Biografia

(okładka twarda)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Magnum
Data premiery: 2011-05-16
Ilość stron: 664
Inne wydania: Cena:
okładka twarda 63,99 zł
ebook 29,51 zł
Ilość: szt.
Cena: 63,99 zł
78,00 zł
Oszczędzasz: 14,01 zł (18%)
lub Zaloguj się i kup teraz
Wysyłamy w 24h
Produkt u dostawcy
DARMOWA DOSTAWA
do salonów empik
 • Opis
 • do góry

  Opis

  Pasjonująca opowieść o historii Jerozolimy na tle wojen, powstań oraz losów jej królów, cesarzy, zdobywców oraz proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, burzyli, odbudowywali i spisywali dzieje Świętego Miasta. Od króla Dawida, Salomona, Heroda do Ariela Szarona; od Abrahama do Jezusa i Mahometa; od Józefa Flawiusza do Amosa Oza; od narodzin judaizmu, chrześcijaństwa i islamu do konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

  Wykorzystując nieznane wcześniej archiwalia, najnowsze badania naukowe oraz dokumenty swojej rodziny i własne wspomnienia, Simon Sebag Montefiore stworzył wspaniałą epopeję trzech tysięcy lat wiary, fanatyzmu, zbrodni i współistnienia. Powstała wielka, intrygująca historia Jerozolimy i całego Bliskiego Wschodu.

 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Jerozolima. Biografia
  Autor: Montefiore Simon Sebag
  Tłumaczenie: Antosiewicz Maciej, Jeżewski Władysław
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Magnum
  Język wydania: polski
  Język oryginału: angielski
  Ilość stron: 664
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2011-05-16
  Rok wydania: 2013
  Forma: książka
  Indeks: 60450555
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 4,5

  5 gwiazdek
  11
  4 gwiazdki
  4
  3 gwiazdki
  1
  2 gwiazdki
  1
  1 gwiazdka
  0
  Kup, zrecenzuj i wygraj

  Napisz recenzję i oceń produkt

  Oceń produkt:
  Tytuł: *pole wymagane
  Recenzja: **minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane, ** minimum 50 znaków
  Publikuj ›
  Dodano: 5 recenzji.
  Dodano 05.02.2016
  • 4
  4/5
  Jerozolima
  Widok Jerozolimy jest historią świata; jest czymś więcej, jest historią nieba i ziemi”

  Kolejny, rozbudowany i wielopłaszczyznowy portret światowej metropolii, prezentowany nam w ramach niezwykle interesującego cyklu Wydawnictwa Magnum -”Miasta świata”. Po Rzymie, Amsterdamie, Berlinie, Dublinie i Barcelonie wybór padł na Jerozolimę. Bez wątpienia, jedno z najstarszych, najważniejszych (święte miejsce trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu) i najbardziej doświadczonych dziejowo miast świata, którego burzliwa i skomplikowana historia sięga, blisko, trzech tysiącleci wstecz. Miasta szczególnego, które oglądało rządy Babilończyków, Greków, egipskich Ptolemeuszy, Rzymian, Persów, muzułmańskich Abbasydów, chrześcijańskich krzyżowców, Turków, Brytyjczyków, aż po rok 1948, kiedy stało się stolicą (o dziwo, nieuznawaną przez większość państw) odrodzonego, państwa żydowskiego.

  To fascynująca podroż przez przestrzeń i czas, przez lata świetności i czasy upadku, wspaniałe osiągnięcia architektoniczne i kulturowe oraz straszliwe wojenne zniszczenia. Przez plejadę wspaniałych władców i okrutnych tyranów, znamienitych, wybitnych wodzów i okrutnych, krwawych najeźdźców. Religijnych fanatykowi i pragmatycznych przywódców, natchnionych wizjonerów i mistyków oraz trzeźwo kalkulujących polityków, którzy wszyscy razem i każdy z osobna odcisnęli swój ślad na dziejach Bliskiego Wschodu i samej Jerozolimy.
  To właśni przez pryzmat ludzi, których losy tak ścisłe związane są z tym miejscem i regionem, będziemy mieli okazje spojrzeć na jego bogatą, wielowiekową historię: Dawid, Salomon, Juliusz Flawiusz, Jezus Chrystus , Ariel Szaron itd. wliczając w to samego aurora, związanego z tym miastem osobiście i rodzinne.
  Poznamy niesamowitą historię, niesamowitego miejsca, które oparło się wszelkim dziejowym burzom, zakrętom losu i kataklizmom.
  Książka ze względu na bardzo szeroki przedział czasowy oraz związany z tym ogrom nagromadzonych wydarzeń, faktów i zjawisk, nie jest jedną z tych lektur, które czyta się lekko, łatwo i przyjemnie.Tytaniczny, badawczy i dokumentalny wysiłek pisarza ma swoja wagę i wymaga od czytelnika sporej dozy zaangażowania i skupienia. Autorowi udało się stworzyć, wspaniałą, wielowiekową panoramę miasta i jego mieszkańców, wpisaną w charakterystyczne dla opisywanych epok polityczno – religijno – społeczne tło, od starożytności po czasy współczesne. Pełno tu mało znanych faktów (również tych pikantnych z życia władców), ciekawostek, interesujących opowieści, niewyjaśnionych czy nawet niewygodnych faktów, dotyczących elit władzy.
  ” Znaczenie miasta rosło i spadało, wiecznie w ruchu, zawsze w stanie transformacji, jak roślina, która zmienia kształt, rozmiary, a nawet kolor, lecz zawsze pozostaje zakorzeniona w tym samym miejscu. Ostatnie wcielenie Jerozolimy -jako medialnego „Świętego Miasta trzech religii i dwudziestoczterogodzinnego spektaklu telewizyjnego -jest stosunkowo niedawne. Były stulecie, kiedy Jerozolima wydawała się tracić swoje znaczenie religijne i polityczne . W wielu przypadkach to polityczna konieczność, a nie boskie objawienie, stymulowała i rozniecała zapał religijny”.

  To obraz miasta, które przyciąga niczym magnez, fascynuje, pobudza wyobraźnie, wzbudza emocje i pragnienia lecz posiada również swoja ciemniejszą stronę: wyznaczona przez lata konfliktów zbrojnych, religijnej nietolerancji, terrorystycznych zamachów i to nie zawsze dokonywanych przez radykalnych, muzułmańskich działaczy.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 03.01.2016
  • 5
  5/5
  jest super
  napisana w bardzo dostępny sposób - warto przeczytać historię o początkach naszej cywilizacji
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 01.08.2015
  • 5
  5/5
  Fascynująca opowieść o historii świata
  Chociaż tytuł wskazywałby, że chodzi o historię miasta, to jednak faktycznie jest to fascynująca opowieść o historii świata. Przez pryzmat tego, co działo się w Jerozolimie możemy zobaczyć jak rozwijała się nasza cywilizacja i wielkie religie. Książka naszpikowana jest ciekawostkami, informacjami, które trudno zdobyć na lekcji religii.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 08.11.2014
  • 5
  5/5
  polecam
  Książka przeczytana z zapartym tchem. Niesamowita.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 04.07.2012
  Fascynująca praca historyczna - prawie jak sensacyjna powieść!
  Ta potężna monografia (przewrotny tytuł sugeruje, że Jerozolima jest nie miastem, a postacią) to fascynująca podróż po historii, od czasów Dawida, aż do teraźniejszości. Montefiore prowadzi swojego czytelnika za rękę i przedstawia mu, zdarzenie po zdarzeniu, dzieje Jerozolimy. Smutne, tragiczne, momentami okrutne – można odnieść wrażenie, że to cud, iż miasto jeszcze funkcjonuje. "Jerozolima", choć jest dziełem historycznym, naukowym, brak mu często spotykanego w publikacjach tego typu, sztywnego i uniwersyteckiego języka. Książkę tę czyta się z największą przyjemnością, bowiem przypomina ona bardziej dobrą powieść sensacyjną, niż klasyczną naukową pracę. Czytelnik znajdzie tu wiele pikantnych szczegółów, zaskakujących informacji i opisów zadziwiających zdarzeń, dzięki którym lektury z pewnością nie można nazwać nudną. Ci, którzy zdecydują się na przeczytanie tej pracy, z pewnością nie będą zawiedzeni, gdyż czeka ich fascynująca, potężna lektura, przy której trudno się nudzić.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (0)
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Jerozolima. Biografia - Montefiore Simon Sebag
  Właśnie zrecenzowałem: Jerozolima. Biografia
  Pasjonująca opowieść o historii Jerozolimy na tle wojen, powstań oraz losów jej królów, cesarzy, zdobywców oraz proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, burzyli, odbudowywali i spisywali dzieje Świętego Miasta. Od króla Dawida, Salomona, Heroda do Ariela Szarona; od Abrahama do Jezusa ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków

  Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
  Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

  Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

  Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:


   
  * Pola wymagane
  Wyślij

  Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, nasze CENTRUM WSPARCIA KLIENTA jest specjalnie dla Ciebie – czynne całą dobę*

  pod nr telefonu:

  +48 22 462 72 50

  *oprócz świąt ustawowo wolnych od pracy

  Ostatnio oglądane


  Podobne do ostatnio oglądanych