Folwark zwierzęcy (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:
okładka miękka, 2011 11,03 zł
empik

Sprzedaje empik

Cena empik.com:
11,03 zł
Cena:
14,99 zł
Oszczędzasz:
3,96 zł (26%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt w magazynie empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Kup teraz
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.
dostępność w salonie empik
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Opis

Lektura dla licealistów.

Wizja rewolucji, która przeradza się w nowy ład totalitarny, podtrzymywany przez folwarczne świnie nękające inne zwierzęta.

Dane szczegółowe

Tytuł: Folwark zwierzęcy
Autor: Orwell George
Tłumaczenie: Zborski Bartłomiej
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 136
Numer wydania: XII
Data premiery: 2011-10-05
Rok wydania: 2011
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 125
Indeks: 68972103

Recenzje

Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,7
5
38
4
2
3
1
2
2
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
25 recenzji
16-10-2017 o godz 14:21 Anonim dodał recenzję:
Ładna okładka , chociaż ja wolę twardą. Papier ok ., trochę za mały druk. Mógłby się ktoś pokusić o ładniejsze wydanie . Przecież to książka , którą powinno się mieć w swojej bibliotece.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-09-2017 o godz 00:54 Anonim dodał recenzję:
Stara, dobra książka która się nie powinna znudzić. Polecam serdecznie, bardzo mądra.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-08-2017 o godz 02:05 Dominika Sobczyk dodał recenzję:
Ponadczasowa powieść, idealnie opisująca to co działo się w czasach stalinowskich, ale mająca także świetne odniesienie do czasów teraźniejszych. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-08-2017 o godz 00:46 Mateusz Olczyk dodał recenzję:
Tej pozycji nie trzeba nikomu polecać, po prostu klasyk.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-08-2017 o godz 15:45 Rykoszet dodał recenzję:
Klasyka- tylko siedem liter, a tak dużo mówią! Polecam kieszonkowe wydanie na każda okazję!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-07-2017 o godz 07:12 wbirula dodał recenzję:
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych" - Jak zawsze aktualne, niestety...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-12-2016 o godz 15:07 martyska817 dodał recenzję:
Ponadczasowa książka, która pomimo upływu lat jest jak najbardziej aktualna i posiada trafne porównania w odniesieniu do rzeczywistości. Ciekawy pomysł na (bardzo fajnie napisaną) książkę, każdy powinien ją przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-10-2016 o godz 23:21 1958krzysiek dodał recenzję:
UE. Orwell opisuje w swojej książce świat który można nazwać rzeczywistym. Gdyby przyjąć że zwierzęta są ludźmi z ich cechami charakteru, to mamy w książce Orwella opis nie zwierząt, lecz w rzeczywistości ludzi
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-10-2016 o godz 06:33 1958krzysiek dodał recenzję:
Mamy to teraz w Realu. Wszystkie zwierzęta są równe i doszliśmy do tego, że świnie są równiejsze. Wszystko idzie jak u Orwella. Strach się bać? Nie - wystarczy przeczytać książkę, która tylko przez krótki okres była lekturą szkolną.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-09-2016 o godz 17:30 emate_man_number_one dodał recenzję:
Orwell zakładał napisać satyrę rewolucji bolszewickiej. Dodatkowo powstała metafora społeczeństw zaślepionych idealistycznymi wizjami i pięknymi hasłami.

Książka zostaje uzupełniona o wstęp autora, którego początkowo nie chciał publikować. Ze względu na niezachowanie się oryginału tego wstępu, był on w latach późniejszych tłumaczony z przekładu ukraińskiego. Orwell opisuje tam trudności wydawnicze, związane ze zjawiskiem "cenzury intelektualnej" wśród brytyjskiej inteligencji, która z często z własnej woli blokowała wszelkie krytyczne i niezależne informacje na temat ówczesnego Związku Sowieckiego.

Opowiadanie traktuje o zwierzętach Folwarku Dworskiego. Będąc pod wpływem wizji szanowanej przez mieszkańców folwarku świni, postanawiają urządzić rewolucję. Jako śmiertelnego wroga obierają właściciela gospodarstwa i ogólnie "istoty dwunożne, z pewnymi zastrzeżeniami". Wykorzystywane przez ludzi do harówy, uciemiężone zwierzęta niespodziewanie łatwo pozbywają się gospodarza. Uradowane, z przeświadczeniem o własnej wolności, ustanawiają własne prawo, wspólnie wykonują prace folwarczne bez najmniejszego sprzeciwu, a nawet śpiewają uroczyste hymny - oprócz starego zrzędliwego osła, każde zwierzę jest uradowane i trwa sielanka. Za przyzwoleniem zwierzęcych "obywateli", odpowiedzialne za harmonogram prac oraz wydawanie prawnych dekretów są świnie. Są najinteligentniejsze w stadzie, potrafią czytać i pisać, posiadają niesamowity dar przemawiania. To one ustalają przydziały racji żywnościowych, określają cele długoterminowe do wykonania, wprowadzają porządek prawny - bez większego sprzeciwu "społeczeństwa". Ponieważ wykonują ciężką pracę umysłową, świńscy "towarzysze" nie wykonują prac tak jak pozostałe zwierzęta. Sprawy komplikują się, kiedy świnie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie realizacji projektu budowy wiatraka, który miałby przysłużyć się do wprowadzenia Folwarku Zwierzęcego na wyższy poziom dobrobytu. I kończy się sielanka...

Przedstawione w opowiadaniu typy zachowań zwierząt oczywiście mają odniesienie do zachowań ludzkich. Poza wspomnianymi świniami i osłem, występują: konie, owce, kaczki, kury, psy, kruk, kot, a każdej grupie można przypisać charakterystyczne cechy. Ponadczasowość tej pozycji wynika właśnie stąd, że w bardzo obrazowy sposób zaprezentowane są przykłady zachowań stadnych oraz poszczególnych jednostek. Można dostrzec wyraźny podział na klasę rządzącą i robotniczą.

Również połączenie ewolucji panującego ustroju politycznego wraz z reakcją społeczności na wprowadzane zmiany dają obrazy, które można wpasować w czasy współczesne. Społeczeństwo początkowo ufne wzniosłej idei i optymistycznie nastawione do realizacji, biernie reaguje na wszelkie zmiany, formy sprzeciwu są krwawo tłumione, potem nie ma siły ani odwagi na bunt. Obowiązujące prawo zostaje dyskretnie modyfikowane przy totalnej dezinformacji. Zakazy przestają dotyczyć wybranej kasty, natomiast niższą warstwę "programuje się" tak, aby realizowały wpajane im hasła. Jak zauważył Orwell :"Nie można robić rewolucji, jeżeli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura" - i tym właśnie chciał podzielić się z czytelnikami.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
16-09-2016 o godz 11:50 wueres dodał recenzję:
Jah Guide Over Us miażdzy :) Ogółem cała płyta warta przesłuchania - kymani & gentleman idealny duet w tym stylu muzycznym :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-08-2016 o godz 16:48 Anonim dodał recenzję:
Folwark Zwierzęcy - dla dzieci to tylko bajka z morałem. Dla dorosłych to nasza rzeczywistość polityczna, pełna manipulacji, kłamstw i fałszywych doktryn w imię bogactwa ludzi władzy. Nie jest to długa lektura, ale jeśli ktoś ma ochotę sięgnąć po ambitniejsze pozycje, to "Folwark" będzie najlepszą książką na początek. Nie pożałujecie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
21-07-2016 o godz 08:35 Bogumiła Marczak dodał recenzję:
klasyk literatury, po który warto sięgać nadal, bo aktualny
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
07-07-2016 o godz 12:36 sliwczan dodał recenzję:
zdecydowanie trzeba przeczytać bo odnajdziemy podobieństwa we współczesnych krajach, wiele rzeczy, których należy się wystrzegać.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
18-05-2016 o godz 10:24 absurdalna dodał recenzję:
Są książki, po których przeczytaniu ma się kaca przez tydzień, a nawet i jeden dzień dłużej.
Klasyk i utwór totalnie ponadczasowy będący rozdzierającym krzykiem na widok totalitaryzmu.

Zwierzęta hodowlane wyganiają ludzi, a przede wszystkim swojego pana i właściciela - Jones'a i same zaczynają rządzić folwarkiem, który z czasem zmienia nazwę z dworskiego na zwierzęcy. Fabuła rodem z bajki - zwierzęta mając przed oczami wizje krasomówczego knura Majora postanawiają przejąć gospodarstwo. Wypisanych na ścianie obory siedem zasad wspólnego życia zdają się być początkiem idylli i codzienności, jakiej wcześniej zwierzęta nie miały okazji zasmakować. Co jeśli jednak przywódcy rewolucji zechcą naginać albo zwyczajnie łamać prawo wyłącznie dla własnych korzyści? Czy jeśli planowana idylla okaże się wielkim rozczarowaniem można się wycofać i wrócić do poprzedniego stanu? Czy w końcu można zabrać władzę tym, którzy zdążyli się nią zachłysnąć?

„Folwark zwierzęcy” to dzieło ku przestrodze. Słodko-gorzka satyra na rewolucję rosyjską, ale i współczesne dążenia do władzy. Pod osłoną pozornie niegroźnych, głupich zwierząt Orwell dobitnie ukazał jak można nieświadomie udzielić przyzwolenia na rozwój totalitaryzmu. Głupota przeradza się w cierpienie, a propaganda w terror. Potrzeba władzy sprawia, że owe zwierzęta, pozornie tak ludzkie, współczujące, wrażliwe na cierpienie, tak ciemiężone przez poprzedniego właściciela, same gotują sobie piekło na ziemi.
Władza jest narkotykiem, po jego zażyciu człowiek traci ludzkie odruchy - to próbował przekazać nam Orwell w „Folwarku zwierzęcym”. Tak mało stron, tak wiele treści, tak wiele spojrzeń na terror - zarówno od strony ofiar, jak i stosujących przemocy. Polecam.

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-03-2016 o godz 18:35 Martyna Rusiniak-Karwat dodał recenzję:
Książka do której wracam. Zawsze aktualna i zawsze można ją inaczej interpretować.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-03-2016 o godz 09:52 ewelina_sitak dodał recenzję:
Super książka, super klimat. Czyta się z wypiekami na twarzy i bardzo trudno przestać, tak wciąga.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-01-2016 o godz 09:24 Joanna Mysłek dodał recenzję:
ponadczasowa klasyka, więcej mówić nie potrzeba......................................................
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-12-2015 o godz 23:29 Wilk dodał recenzję:
Każdy powinien mieć tą książkę w swojej biblioteczce, lektura jest pouczająca i warto mieć jeden egzemplarz. Akurat to wydanie ma bardzo "przyjemne" kartki więc nie żałuje że kupiłem :P
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-09-2015 o godz 11:46 Halina Piotrowska dodał recenzję:
Nic dodać,nic ując.Cała brutalna prawda o naturze człowieka.każdy powinien przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-06-2015 o godz 09:09 Kichol dodał recenzję:
Jako wstęp do tej książki polecam film Truman Show a jako kontynuacje 1984 (również Orwell'a) oraz Brave New World Huxley'a.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-03-2015 o godz 00:00 Filip Nowicki dodał recenzję:
To nie jest moje pierwsze spotkanie z Georgem Orwellem więc wiedziałem czego się spodziewać i oczywiście nie zawiodłem się. Tym razem pisarz poprzez alegorie do zwierząt, pokazuje rewolucyjny świat komunistyczny. Nie jest to łatwa ksiażka, ale zdecydowanie bardzo ciewkawa i dająca wiele do myślenia. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-11-2014 o godz 16:11 AnnaAairaM dodał recenzję:
Trzeba się skupić by dokładnie ją zrozumień ale moim zdaniem jest rewelacyjna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-09-2013 o godz 10:25 Marta Kilian dodał recenzję:
Przez wiele lat obawiałam się lektury i biłam się z myślami, czy uda mi się przebrnąć przez twórczość Geoga Orwella. Nazwisko autora, z którym nie zetknęłam się, nie trzymałam nigdy jego książek w dłoniach odstraszało, gdyż obawiałam się, że mogę nie udźwignąć treści jakimi mnie przytłoczy. Nic bardziej mylnego. Orwell to mistrz. Folwark zwierzęcy czyta się z wielkim zaangażowaniem. Pisarz w sposób łatwy i dostępny, za pomocą nowatorskiej, jak na tamte czasy, metody przemyca treści, które są zakazane. To lektura obowiązkowa dla każdego kto chce zgłębić historię komunizmu. Na lekturę należy poświęcić troszkę więcej czasu, by właściwie odczytać sens, a także odnaleźć odniesienia do historii. Nie zrozumiałe dla mnie jest pominięcie pozycji na liście lektur, nie wymagam by była to książka zajmująca wysokie noty w szkolnych lokatach, jednak na liście lektur uzupełniających powinna się znaleźć bezdyskusyjnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-06-2013 o godz 12:33 Bartłomiej dodał recenzję:
Kolejne dzieło gigant, które wyszło spod ręki Orwella. Książka pomimo lekkiego stylu doskonale przedstawia i ocenia utopijny system komunistyczny, co również przekłada się na wszelkie jego późniejsze socjalistyczne odmiany. dzięki dodatkowym komentarzom nawet mało zorientowany w historii czytelnik odnajdzie kluczowe wydarzenia i postacie które zostały umieszczone "w skórach" bohaterów z folwarku. Książka jest świetnie napisana i przetłumaczona.

O trafności i mocy argumentów zawartych w "Folwarku Zwierzęcym" świadczyć może cenzura oraz notoryczne blokowanie wydania tej książki w Wielkiej Brytanii, co na początku wydawało się strachem przed drażnieniem ZSRR potem okazało się celowymi działaniami szpiegów ZSRR umiejscowionych na wysokich stanowiskach w rządzie brytyjskim!

Wszyscy jesteśmy równi, ale niektórzy równiejsi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Załaduj więcej recenzji Pokaż mniej recenzji

Dostawa i płatność

Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

TERMIN ZWROTU

14 DNI

Z KARTĄ

30 DNI

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Cel Kennedy Elle
27,99 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia olewania Knight Sarah
24,49 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
20,49 zł
24,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
8,99 zł
9,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Rok 1984 Orwell George
20,49 zł
24,99 zł
strona produktu - rekomendacje Rok 1984 Orwell George
8,99 zł
9,99 zł
strona produktu - rekomendacje Rok 1984 Orwell George
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Brak tchu Orwell George
26,49 zł
29,90 zł
strona produktu - rekomendacje Brak tchu Orwell George
30,99 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Zabić drozda Lee Harper
33,99 zł
37,90 zł
strona produktu - rekomendacje Paragraf 22 Heller Joseph
30,99 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Kamizelka Prus Bolesław
6,49 zł
7,50 zł
strona produktu - rekomendacje Lolita Nabokov Vladimir
11,49 zł
12,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanych

 zamknij  korzyści