Do pisania o największych sławach współczesnego futbolu zainspirował ją syn. Yvette Żółtowska-Darska pracowała w agencji reklamowej, koncernie kosmetycznym i polskiej edycji ELLE. Kierowała stacją TVN Style w okresie jej największego rozkwitu. Teraz przybliża sylwetki najlepszych piłkarzy świata najmłodszym czytelnikom – na naszych półkach możecie już znaleźć jej najnowszą książkę – „Mundial. Opowieści niesamowite”.

 

Chociaż polska tradycja piłkarska jest długa i pełna wzniosłych momentów, dopiero ostatnich kilka lat pozwoliło fanom futbolu znów czerpać ogromną dumę z gry naszych „orłów” na arenach całego świata. Zainteresowanie tą dyscypliną sportu wzrasta szczególnie wśród najmłodszych, którzy swoich idoli znajdują właśnie na stadionach. Często są to wzory naprawdę godne naśladowania: zawodnicy, którzy całe swoje życie podporządkowują wyczerpującym treningom i doskonaleniu umiejętności na boisku, niejednokrotnie pokonując wiele przeszkód w życiu prywatnym. Postacie takie jak Cristiano Ronaldo, Leo Messi, Zlatan Ibrahimović, a także Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny i Michał Pazdan to bohaterowie książek Yvette Żółtowskiej-Darskiej, która w barwny i przystępny sposób opowiada o współczesnych herosach futbolu.

 

Polonistka, dziennikarka i fanka piłki nożnej

Żółtowska-Darska z wykształcenia jest polonistką, ale zanim zajęła się pisarstwem, pracowała w dużej agencji reklamowej, jeszcze większym koncernie kosmetycznym, a także przewodziła TVN Style w okresie największej świetności stacji. To ona wymyśliła programy takie jak „Magiel towarzyski”, „Pani Gadżet” i „Wiem, co jem”, była także odpowiedzialna za polskie wersje „Trinny i Susannah ubierają Polskę” oraz „Perfekcyjnej Pani Domu”. Pięć lat temu doszła jednak do wniosku, że jej kariera w korporacji dobiegła końca i postanowiła „podążać za pasją syna”, wówczas 8-letniego. Chłopiec był wtedy zafascynowany Leo Messim, jego mama kupiła więc biografię Argentyńczyka, którą streszczała i opowiadała mu w ramach bajek na dobranoc. Zachwycony inicjatywą mamy stwierdził, że koniecznie musi ona napisać swoją biografię napastnika Barcelony. Tak powstała idea nowatorskiej koncepcji książek dla dzieci o piłkarskich idolach. Żółtowska-Darska miała świadomość, że niełatwo będzie się jej przebić z nowym pomysłem, szczególnie jako kobiecie. „Wiedziałam, że wydawca „puknie się w czoło” gdy zobaczy kobietę, która chce pisać o piłce nożnej. Dlatego sama przygotowałam całą makietę i złożyłam u wydawcy” – wspominała w rozmowie z portalem NaszeMiasto.pl. Tak powstał „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”.

 

Przeprowadza wywiady, odwiedza miejsca, w których dorastali, a także… przyjaźni się z ich rodzinami

Rozdziały o dzieciństwie Messiego autoryzował jego ojciec i zarazem agent, później przyszedł czas na jego „rywala” z Realu Madryt, Cristiano Ronaldo („Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”). Dzisiaj autorka mówi, że jest „zaprzyjaźniona” z jego rodziną, z którą zżyła się podczas zbierania materiałów do książki. Ma też nadzieję, że w związku z tym uda się jej pewnego dnia wydać kolejną część jego biografii. Pisząc o trudnym dzieciństwie Zlatana Ibrahimovicia („Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę”), potomka bośniacko-chorwackich imigrantów, pojechała zobaczyć na własne oczy osiedle w szwedzkim Malmo, gdzie się wychował. Pierwszym polskim zawodnikiem, którego Żółtowska-Darska wzięła na warsztat, był Robert Lewandowski. Spotkała się z nim pod koniec procesu twórczego, chcąc „usłyszeć ciąg dalszy” i potwierdzić pewne historie, które udało się jej zebrać. „Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” okazał się oczywiście wielkim sukcesem. Później przyszedł czas na Wojciecha Szczęsnego („Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem”), jednego z najlepszych bramkarzy w historii polskiej piłki nożnej oraz Michała Pazdana („Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem”), absolwenta renomowanego krakowskiego liceum, który porzucił studia pedagogiczne dla futbolu, a kilka lat później oczarował na Euro miliony polskich kibiców.

 

„Opowieści niesamowite” przed Mundialem w Rosji

Teraz Żółtowska-Darska przygotowała książkę będącą obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów piłki – tych małych i tych nieco większych. Już 14 czerwca rozpoczną się bowiem Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji, w których o najwyższe trofeum walczyć będą  również Polacy. „Mundial. Opowieści niesamowite” to zbiór najciekawszych historii, kontrowersji i legendarnych momentów, które ukształtowały współczesne myślenie o tym sporcie, czyniąc go najpopularniejszą dyscypliną. A wszystko podane w sposób odpowiedni dla młodego czytelnika.