W tym roku wakacje mogą być inne, bez dalekich wypraw, jednak warto udać się w taką podróż w wyobraźni, z książką u boku. Wtedy nie ma granic. Dodatkowo zobaczcie, gdzie warto w przyszłości pojechać literackim szlakiem lub dowiecie się, czy będąc w podróży nie jesteście przypadkiem w miejscu znanym z książek. A i bohaterowie polskich powieści też zaproszą was w swoje rejony. Przeczytajcie i przekonajcie się sami - gdzie dzieją się akcje naszych ulubionych powieści? Po jakich ulicach spacerują bohaterowie bestsellerów? Niektóre z tych miejsc mogą być bliżej niż myślicie!
 


Atlas odkrywców. Dla ciekawych świata

 

Polska jak długa i szeroka

Cudze chwalicie, swojego nie znacie… Zygmunt Miłoszewski upodobał sobie trzy miasta, które warto zobaczyć. I tak, wraz z jego książkami, podążając szlakiem Teodora Szackiego, rozwiążecie kryminale zagadki Sandomierza („Ziarno prawdy”)  - poznając jednocześnie urokliwe miejsce na spacery czy randki, odwiedzicie Olsztyn (leżąc nad jeziorem z książką „Gniew”) i Warszawę („Uwikłanie”).

Przeglądając bardziej wakacyjną trasę – z Remigiuszem Mrozem pojedziecie w góry, a dokładniej w Tatry, by wśród Czerwonych Wierchów zbadać zagadkę zabójstwa młodej kobiety. Czemu więc nie odwiedzić Kościeliska, które jest tłem „Trawersa”? 
A gdzie znajdują się mroczne blokowiska, z których wywodzą się nowi... hip-hopowi bohaterowie książki „Osiedle RZNiW"? Sprawdźcie w najnoweszym kryminale Mroza.



Osiedle RZNiW"

 

Od gór po morze, czyli pora na Trójmiasto. Tam polska królowa kryminału – Katarzyna Bonda – osadza miejsce akcji swoich powieści. Lektura „Pochłaniacza” to idealny pretekst, by poznać mroczne zakamarki Gdańska (zakochać się w starówce) i Sopotu. Można tam wybrać się na weekend albo i na dłuższy urlop, bo atrakcji nad morzem nie zabraknie.

 

Tropem morderców - Skandynawia

Skandynawia kojarzy nam się z kryminałami. Choć w rzeczywistości uchodzi za jeden z bezpieczniejszych rejonów na świecie, z niewielkim odsetkiem przestępczości – w książkach zostaje przedstawiana jako kolebka zła… Co warto zobaczyć będąc na literackiej ścieżce zbrodni?

Kiedy podróżowanie po świecie będzie już bezpieczniejsze, polecamy odwiedzić m. in. norweskie miasto Larvik, miejsce akcji książki „Psy gończe”, leżące w malowniczym regionie Vestfold. Pozornie spokojne miasteczko skrywa tajemnice zabójstw młodych kobiet oraz zagadkę, którą po 17. latach przyszło rozwiązać policjanotowi Williamowi Wistingowi, bohaterowi bestsellerowych powieści Jorna Liera Horsta.

Z kolei jeśli kiedyś planujecie udać się w podróż do Oslo – zwiedzicie tutaj jedno z najcięższych więzień w Norwegii. Oprowadzi Was sam Jo Nesbo, dzięki książce „Syn”. W takim miejscu naprawdę poczujecie kryminalny klimat!

Na niesamowite krajobrazy, pola, pustkowia, odzwierciedlenie książkowych scenerii, natraficie w Skogli. Uważajcie na przestępstwa narkotykowe… to główny motyw dziejącej się tam kryminalnej intrygi spod pióra Levi’ego Henriksena.

Wybierając się do Szwecji warto wiedzieć, że niektóre zagraniczne biura podróży organizują też wycieczki do Ystad – miejsca skąd pochodzi słynny komisarz Kurt Wallander – bohater licznych powieści Henninga Mankella. Taką wyprawę można też rozplanować samemu, podobnie zresztą jak w przypadku Fjallbacki, rodzinnej miejscowości Camilli Lackberg. To miejsce jest tłem wydarzeń wielu jej powieści, a przez to stało się też prawdziwą atrakcją turystyczną, do której przyjeżdżają fani pisarki z całego świata! Czy najnowszy kryminał, spod jej pióra, będzie się rówież tam dział? O tym przekonamy się we wrześniu, wraz z premierą "Srebrnych skrzydeł".
 


Srebrne skrzydła

 

Śródziemnomorskie wojaże

Pora na cieplejszy klimat. Uroki dawnej Barcelony możecie podziwiać w twórczości Carlosa Zafona. Kolorowe kamienice, opuszczone posiadłości skrywające tajemnice, piękne ogrody, ulice wykładane kamieniem, oglądane w delikatnym świetle starych, naftowych latarni. Brzmi pięknie, prawda?  „Cień wiatru” to dla wielu nie tylko jedna z najciekawszych książek, ale i uchodzi ona za powieść, która w magiczny sposób przedstawia Hiszpanię, tak że aż pragnie się ją odwiedzić w poszukiwaniu Cmentarza Książek Zapomnianych.

Sąsiednie Włochy, kolebka renesansu, wielu kojarzą się z powieściami Dana Browna. „Kod Leonarda da Vinci”, „Anioły i demony”, „Inferno” oraz „Cyfrowa Twierdza” stały się dla nas inspiracją do odwiedzenia placu św. Piotra, Panteonu, Fontanny Czterech Rzek na placu Navona czy nawet najstarszej paryskiej stacji kolejowej Saint-Lazare.

 

Z detektywem do Hogwartu

Londyn to miasto legendarnego detektywa. Zobaczyć jego biuro na Baker Street 221B to nie lada gratka dla fanów „Shelocka Holmesa”. Możecie wypić pyszną angielską herbatę w Linda Cafe, przenocować w Langham Hotel, a także zwiedzić cały dom Holmesa, który dotychczas widzieliście tylko oczyma wyobraźni.

Pamiętamy też, że Wielka Brytania to również ojczyzna magii i „Harry’ego Pottera”. Miejsc z książek oraz filmów o młodym czarodzieju tutaj nie zabraknie! Wybierzcie się do King’s Cross, gdzie staniecie na sławnym peronie 9 ¾, by choć przez chwilę móc poczuć się jak uczniowie w drodze do Hogwartu. 

Harry Potter i kamień filozoficzny. Hufflepuff - Rowling J.K.
Harry Potter i kamień filozoficzny. Hufflepuff

 

Czar orientu

Azja – znacznie bardziej odległa kraina, kusząca egzotyką. Fani książek podróżniczych powinni udać się śladem reportaży Marka Pindrala – zacząć od zwiedzania Tybetu, zobaczyć Wielki Mur, miejsce gdzie odbywała się Olimpiada czy Zakazane Miasto. Niezwykłe widoki czekają nas też w Nepalu, u stóp najwyższej góry na świecie. Czytelnicy „Wszystko za Everest” z pewnością marzą o dotarciu do Everest Base Camp. To byłaby przygoda życia! 

 

Podpowiedzi i propozycje powieści, które mogą posłużyć Wam jako nietypowa mapa znajdziecie na empik.com.